Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, apan@samos είπε

Καλησπέρα, 

αύριο αναμένω το συνεργείο για την εγκατάσταση του Daikin FTXM-71R . 

Είναι κάπως last minute η σκέψη αλλά αξίζει κατά τη γνώμη σας να αγοράσω κάποιο μετρητή ;

Το ίδιο το κλιματιστικό έχει κάποιου είδους μέτρηση. 

Υπάρχει κάποιος value μετρητής που να μπορώ να παρεμβάλλω στο κύκλωμα του ρεύματος (όχι σε φις, όχι σε πίνακα).

Κάποια στιγμή είχα πετύχει μια εγκατάσταση που είχε μπει σε ενα μικρό ηλεκτρολογικό κουτί...

1η λύση. Αγοράζεις shelly em, το βάζεις στον πίνακα με ηλεκτρολόγο. 100% ασφαλής επιλογή.

2η λύση. Αγοράζεις το sonoff pow elite r3 και το βάζεις στον πίνακα με ηλεκτρολόγο. Λιγότερο ασφαλής επιλογή μιας και δεν μετράει επαγωγικά αλλά είναι 20Α και έχει πιστοποίηση για φλόγα. Ας πούμε 99% ασφαλής επιλογή.

3η λύση. Αγοράζεις το sonoff pow r3 και το βάζεις με ηλεκτρολόγο κάπου στην γραμμή πχ τραβάει από το μπουάτ. Δεν μετράει επαγωγικά αλλά είναι 25Α και πλέον είσαι εκτός από τον πίνακα.  Ας πούμε 99% ασφαλής επιλογή.

Υπόψη ότι αν θέλεις να βλέπεις διαγράμματα, οι 3 προηγούμενες λύσεις, θέλουν homeassistant.

4η λύση. Αγοράζεις μια tapo p110 και το βάζεις με ηλεκτρολόγο κάπου στην γραμμή με πρόσθεση πρίζας και φις σούκο. Θα σε καλύψει στο 99% των περιπτώσεων και θα έχεις και διαγράμματα. Ας πούμε 95% ασφαλής επιλογή.

Την 4η επιλογή το έχω κάνει στο 9αράκι που έχω στο μπαλκόνι. Προσωπικά δεν θα τόλμαγα να το κάνω έτσι σε 24άρι.

Spoiler

0-02-05-fd11310056698248bd3351db3c08c750

12 ώρες πριν, kSiS είπε

Σωστά Ίμερος ο κοντινότερος σταθμός. Αποκλείω εντελώς το 18άρι; Γιατί αυτό με συμβούλεψαν εγκαταστάτες που είδαν τον χώρο. Αν είναι έτσι ας πάω σε 14άρι. 

Αν οι εγκαταστάτες είναι μηχανολογόγοι και έχουν μελετήσει τον χώρο σου, οκ, ότι πουν. Αν όχι, νομίζω ότι για το κλίμα της περιοχής σου, είναι υπερβολή.

6 ώρες πριν, ocelotgr είπε

Επανερχομαι λοιπον, με feedback απο πρωτη (μιση) μερα χρησης του 24αριου equation.

Το μηχανημα ειναι οντως haier, ψιλοκτηνος, κ identical με το haier tide green plus για την ακριβεια (συμφωνα με eurovent 1 κ 2), χωρις το wifi, το οποιο λυνεται σχετικα ευκολα με ενα d1 mini κ esphome (περισσοτερα εδω, το library που λειτουργει ειναι το haierv2.h).

Το εχω φερει μεσα στο home assistant με το παραπανω, κ διαβαζω την καταναλωση του απο αμπεροτσιμπιδα zigbee στην γενικη παροχη, οποτε δεν ξερω ποσο νοημα εχει να ανεβασω διαγραμματα (καθως περιεχουν κ τις υπολοιπες συσκευες).

Χοντρικα παντως, για ενιαιο χωρο ~50τμ, εξωτερικη ~6-8oC κ ζητουμενη 22, κανει hover απο 700w εως 1400w μαζι με καποια off, ενω πιανει την ζητουμενη πολυ γρηγορα (σε σχεση με το προηγουμενο 12αρι inverter 25ετιας που εκαιγε τα ιδια, κ ηθελε 3+ ωρες λειτουργιας για να παει την εσωτερικη απο 16 στους 20.κατι, οπου κ τερματιζε).

Η εσωτερικη μοναδα ειναι τεραστια αλλα αθορυβη, η εξωτερικη κανει λιγο σαν αεροπλανο ομως (αλλα νομιζω οτι κατι συντονιζει, ισως φταιει που μπηκε κ στο δαπεδο), θα το ψαξω περισσοτερο κ θα επανελθω.

Καλοδούλευτο. Αν μπορέσεις τράβα μας καμιά φωτογραφία μέσα/έξω αλλά και video.

Για τον θόρυβο. Έχει μπει το απαιτούμενο μήκος σωλήνων; Πάνω από 3μ; Κανονικά στο δάπεδο δεν θα έπρεπε να ακούγεται. Ακούς τον ήχο του συμπιεστή σαν ψυγείο; Ή ροή αέρα από τον ανεμιστήρα; Πατάει σε αντικραδασμικά λάστιχα;

ΥΓ Με αμπεροτσιμπίδα θα έχεις λάθος κατανάλωση. Τα Inverter απέχουν πολύ από το να είναι καθαρά ωμικά φορτία. Παίζουν ακόμη και με cosφ 0.5 λόγω άεργης ισχύος. Εσύ θα μετράς πάντα Ι*V = W ενώ δεν είναι σχεδόν ποτέ τόσο , οπότε θα βγάζεις μεγαλύτερη τιμή. Θα πρέπει να βάλεις μετρητή πχ shelly em . Βλέπε παραπάνω. 

2 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Να φερω το SRK  να το δοκιμασουμε????

Τι είναι βρε να το φέρεις για δοκιμή; Τοστιέρα; 😛

10 λεπτά πριν, stonec είπε

Καλημέρα, επειδή σήμερα μου ήρθε τελικά το voucher για την αντικατάσταση των κλιματιστικών, θα ήθελα να ρωτήσω αν εξακολουθεί να ισχύει η πρόταση για την αγορά δύο https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948609, ή αν εν τω μεταξύ προέκυψε καλύτερη;

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Για 30€ διαφορά, θα πήγαινα εδώ μιας και πάμε σε 10χρόνια εγγύηση αντί για 3 (φασόν ίδιο με το midea easy pro)

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-09wfi-ldvo-09-klimatistiko-9-000-btu-h_4041046

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-inventor-legend-ldvi-09wfildvo-09-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1712520

Παίζει και το παρακάτω. Δεν έχει τα καλούδια των midea αλλά είναι ποιοτικό και θα είναι ένα τσικ περισσότερο ενεργοβόρο από τα midea (ίσως αμελητέες διαφορές ). Απλά επιβεβαίωσε ότι η έκπτωση συνδυάζεται με τα κουπόνια καθώς και τον περιορισμό μέγιστης απόστασης για τη δωρεάν εγκατάσταση (και για το πλαίσιο ισχύει το τελευταίο).

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25c-arxc25c-klimatistiko-inverter-9000btu-126378?ref=reccodo-search

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα

διαβάζω τη συζήτηση για τα κλιματιστικά σαν επισκέπτης, ήρθε όμως η ώρα να ρωτήσω το εξής:

ποιο κλιματιστικό-εταιρεία έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ αθόρυβη λειτουργία της εσωτερικής μονάδας;

έχω ένα παλιό και αξιόπιστο 9αρι dynamic αν δεν κάνω λάθος έχει μοτέρ φουτζίτσου, το οποίο όμως έχει αρκετό θόρυβο ακόμα και στην μικρότερη σκάλα, οπότε σκέφτομαι την αλλαγή του με κάποιο όπως είπα πραγματικά αθόρυβο.

έχετε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία;

ευχαριστώ για το βήμα που μου δίνετε...Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kokos23 είπε

καλημέρα

διαβάζω τη συζήτηση για τα κλιματιστικά σαν επισκέπτης, ήρθε όμως η ώρα να ρωτήσω το εξής:

ποιο κλιματιστικό-εταιρεία έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ αθόρυβη λειτουργία της εσωτερικής μονάδας;

έχω ένα παλιό και αξιόπιστο 9αρι dynamic αν δεν κάνω λάθος έχει μοτέρ φουτζίτσου, το οποίο όμως έχει αρκετό θόρυβο ακόμα και στην μικρότερη σκάλα, οπότε σκέφτομαι την αλλαγή του με κάποιο όπως είπα πραγματικά αθόρυβο.

έχετε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία;

ευχαριστώ για το βήμα που μου δίνετε...Κώστας

Κάτοχοι του παρακάτω λένε ότι είναι αθόρυβο https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσκασε σήμερα κουπόνι 35% για 2 κλιματιστικά. Το καλοκαίρι πήρα 2 perfera και είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν. Η τιμή τους προφανώς είναι υψηλή σε σχέση με τον αναταγωνισμό αλλά για χρήση χειμώνα (μόνη πηγή θέρμανσης)-καλοκαίρι σε κύρια κατοικία (υπνοδωμάτια) αξίζει να επενδύσω εκ νέου εκεί ή να πάω σε κάτι πιο οικονομικό; 1ο κριτήριο η κατανάλωση ρεύματος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτοχοι του παρακάτω λένε ότι είναι αθόρυβο https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

και η προσωπική σου άποψη "που την κεφαλή κλίναι";

γενικότερα και όχι μόνο σε θέμα θορύβου; καθώς βλέπω ότι γνωρίζεις αρκετά σχετικά ...

ειδικά τα δύο θέματα περί κλιματιστικών και το ερωτηματολόγιο είναι σούπερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kokos23 είπε

και η προσωπική σου άποψη "που την κεφαλή κλίναι";

Δεν έχω προσωπική άποψη , γιατί έχω πάρει ένα άθλιο κινέζικο (carrier φασόν midea) για την κρεβατοκάμαρα το οποίο τρίζει από συστολές/διαστολές και τα φςςςςς και ένα atxc25b που δεν το λέω αθόρυβο (ευτυχώς είναι στο παιδί και δεν μου σπάει τα νεύρα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geodimis είπε

Το καλοκαίρι είχα πετύχει promo praktiker στα 879€ με εγκατάσταση... Τώρα βλέπω 1149€. Τι προτείνετε;

Α. Αγοράζεις τα ίδια.

Β. Αγοράζεις κάτι άλλο πχ Toshiba Yukai.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχημα τα νεα ηρθε τεχνικος και δεν μπορω να βαλω στην κουζινα δεν υπαρχει σημειο να βγει η εξωτερικη μοναδα και μου ειπε με τιποτα να μην το βαλω στον τοιχο πανω απο τον απορροφητηρα.

Μου ειπε να βαλω κανενα 18αρι αντε 22αρι εκει που ειχα παλια το 18αρι.

Ξερω οτι δεν θα κανω σωστη δουλεια αλλα πειτε μου τι να παρω κατι που να υπαρχει σε καταστηματα με επιδοτηση επειδη εχω κουπονι.

Μεχρι 1200 ευρωπουλα δηλαδη να βαλω 600 εγω.

IMG_20210529_164601.webp.3ab2539ab21d9bf9f946ba117bba5546.webp

Screenshot_1344.webp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

...και ένα atxc25b που δεν το λέω αθόρυβο (ευτυχώς είναι στο παιδί και δεν μου σπάει τα νεύρα).

σε κρεβατοκάμαρα και στο silent δεν μπορεις να πεις ότι κάνει θόρυβο ρε συ...ακόμα και στην πρωτη σκάλα ελάχιστα ακούγεται... υπερβολικό σε βρίσκω εδω!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο το health τι κανει; εχει αυτο το πληκτρο τα 9αρια που εχω στα υπνοδωματια.

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ασχημα τα νεα ηρθε τεχνικος και δεν μπορω να βαλω στην κουζινα δεν υπαρχει σημειο να βγει η εξωτερικη μοναδα και μου ειπε με τιποτα να μην το βαλω στον τοιχο πανω απο τον απορροφητηρα.

Μου ειπε να βαλω κανενα 18αρι αντε 22αρι εκει που ειχα παλια το 18αρι.

Ξερω οτι δεν θα κανω σωστη δουλεια αλλα πειτε μου τι να παρω κατι που να υπαρχει σε καταστηματα με επιδοτηση επειδη εχω κουπονι.

Μεχρι 1200 ευρωπουλα δηλαδη να βαλω 600 εγω.

IMG_20210529_164601.webp.3ab2539ab21d9bf9f946ba117bba5546.webp

Screenshot_1344.webp

Πισω απο την κουζινα ειναι το πλυντηριο και απο πανω η εξωτερικη μοναδα του παιδικου πανω απο το παραθυρο-πορτα της κουζινας δεν χωραει εξωτερικη μοναδα ειναι μικρος ο τοιχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spyros.s είπε

σε κρεβατοκάμαρα και στο silent δεν μπορεις να πεις ότι κάνει θόρυβο ρε συ...ακόμα και στην πρωτη σκάλα ελάχιστα ακούγεται... υπερβολικό σε βρίσκω εδω!!!

 

Ακόμα και στο silent το ακούω παραπάνω από ότι θα ήθελα. Επίσης ακούγεται το φρεον που γυρνάει πίσω κάθε φορά που κάνει off (ή ότι ακούγεται τέλος πάντων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ασχετο το health τι κανει; εχει αυτο το πληκτρο τα 9αρια που εχω στα υπνοδωματια.

Πισω απο την κουζινα ειναι το πλυντηριο και απο πανω η εξωτερικη μοναδα του παιδικου πανω απο το παραθυρο-πορτα της κουζινας δεν χωραει εξωτερικη μοναδα ειναι μικρος ο τοιχος.

Μια εναλλακτική που θα σου κοστίσει σε σωλήνωση λόγο απόστασης και σε αισθητική, είναι να μπει στον διαχωριστικό τοίχο σαλωνιού-χωλ με την εξωτερική μονάδα στον τοίχο του σαλωνιού.

Φλασιά. Το κουπόνι υποστηρίζει μουλτι μηχανήματα; Δαλαδή μία εξωτερική με δύο εσωτερικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maurikycli είπε

Μια εναλλακτική που θα σου κοστίσει σε σωλήνωση λόγο απόστασης και σε αισθητική, είναι να μπει στον διαχωριστικό τοίχο σαλωνιού-χωλ με την εξωτερική μονάδα στον τοίχο του σαλωνιού.

Φλασιά. Το κουπόνι υποστηρίζει μουλτι μηχανήματα; Δαλαδή μία εξωτερική με δύο εσωτερικά; 

Λογικα ναι αφου τους δινεις 9αρι και παιρνεις ανετα 24αρι αλλα αξιζουν τα μουλτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...