Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Σε σχέση με της Inventor την πρώτη που είχε βγάλει

Δεν εχω υποψιν μου προσωπικα, αλλα επειδη η Inventor δεν ειναι κατασκευαστρια, καθε μοντελο της θα εχει τοσο καλη εφαρμογη, οσο του μοντελου που ειναι φασον.

Αν παρεις κατι που ειναι Inventor αλλα κατασκευασμενο απο Gree, θα ειναι οτι εχει η Gree, αν απο Haier, Μidea και λοιπες, αντιστοιχα, αρα δεν θαναι ολες ιδιες.

Θα ειναι οσο καλη η μητρικη τους...

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, dal_kos είπε

Ερώτηση προς τους πιο έμπειρους με τα διαγράμματα, έχω ένα LG Inverter 12000 BTU δεκαετίας το οποίο παρατήρησα στα διαγράμματα πως κάνει συνεχώς ταλάντωση μεταξύ 800 - 1400 Watt με περίοδο περίπου 4-5 λεπτά.

image.png.ce14498e0a9e6c39df5370a172906ed4.png

 

Στο συγκεκριμένο έχει γίνει επισκευή και ξαναγέμισμα με φρέον πριν 1 χρόνο γιατί είχε εμφανίσει διαρροή και σκέφτομαι μήπως είναι overcharged.

Το παραπάνω διάγραμμα είναι με ζήτηση 30 βαθμούς, οπότε έχω ψιλοαποκλίσει την πιθανότητα να φτάνει όντως θερμοκρασία και για αυτό να κόβει.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

4 ώρες πριν, dal_kos είπε

Σε άλλη δοκιμή που έκανα χαμηλώνοντας θερμοκρασία, κατέβασε στροφές, κράτησε σταθερά περίπου 800W για καμια ώρα και μετά ξανά από την αρχή μπήκε στη λούπα.

Εν τω μεταξύ το άλλο περίεργο είναι ότι μια φορά που το έβαλα στο Powerful που δίνει θεωρητικά όλα τα γκάζια για μισή ώρα, ανέβασε ισχύ έφτασε 1700-1800W και στα 5 λεπτά έσβησε τελείως, το οποίο νομίζω συνηγορεί στην θεωρία της προστασίας.

 

 

1 ώρα πριν, dal_kos είπε

Επειδή έχω και άλλο ένα LG inverter παρόμοιας χρονολογίας, και δεν είναι τόσο κακή η συμπεριφορά του, δεν θεωρώ πως είναι φυσιολογική αυτή η διακύμανση.

Το υπό συζήτηση προβληματικό ουσιαστικά παίζει ανάμεσα στα 800 και τα 1400 watt, τα οποία 1400 κανονικά είναι ΠΑΝΩ από τα αναμενόμενα του, όπως και τα 1800 που πιανει στο Power είναι πολλά, για αυτό και σκέφτομαι μήπως έχει μπει παραπάνω freon από ό,τι πρέπει κατά την επισκευή, οποτε δουλεύει σε υψηλότερο φορτίο ο συμπιεστής.

Θα μπορούσε κάποιος ελαττωματικός αισθητήρας να προκαλέσει αυτή τη συμπεριφορά;

@Klausx κάποια άποψη;

Screenshot_1365.png.fa1ef4d56aef5537df6d99e28e20aaa9.png

Αυτό το μοντέλο είναι; Τι ψυκτικό υγρό αναγράφει έξω; R410;

Έχει απόσταση από το ταβάνι τουλάχιστον 15-20cm; Αέρα από μπροστά ώστε να μην έχει γρήγορες επιστροφές θερμού αέρα;

Πιστεύω ότι έγινε πλήρωση χωρίς ζυγαριά και έχει μπει λάθος ποσότητα όπως είπες και εσύ, από εκεί θα ξεκίναγα. Δεν κάνει υπερβολικό θόρυβο το εξωτερικό στα 1400w;

Από θέμα κατανάλωσης το ρελαντί που λέμε είναι διπλό σε σχέση  με ένα σύγχρονο μηχάνημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

 

Screenshot_1365.png.fa1ef4d56aef5537df6d99e28e20aaa9.png

Αυτό το μοντέλο είναι; Τι ψυκτικό υγρό αναγράφει έξω; R410;

Έχει απόσταση από το ταβάνι τουλάχιστον 15-20cm; Αέρα από μπροστά ώστε να μην έχει γρήγορες επιστροφές θερμού αέρα;

Πιστεύω ότι έγινε πλήρωση χωρίς ζυγαριά και έχει μπει λάθος ποσότητα όπως είπες και εσύ, από εκεί θα ξεκίναγα. Δεν κάνει υπερβολικό θόρυβο το εξωτερικό στα 1400w;

Από θέμα κατανάλωσης το ρελαντί που λέμε είναι διπλό σε σχέση  με ένα σύγχρονο μηχάνημα.

Όχι δεν είναι αυτό. Είναι το S12AMS (με R410).

image.png.79a97761cf685e9df396f023ea0bad30.png

Απόσταση από το ταβάνι έχει γύρω στα 10 εκατοστά και είναι τοποθετημένο σε οριζόντιο δοκάρι, οπότε ο αέρας του παρασύρει και κρύο αέρα από πίσω. (δυστυχώς όταν μπηκε δεν υπάρχε κάποια καταλληλότερη θέση)

Μπροστα του δεν έχει κάποιο εμποδιο ή τοίχο για 5 μέτρα περίπου.

Για τι θόρυβο ψάχνουμε; Από τις βαλβίδες του συμπιεστή; μεταλλικό; Η αλήθεια είναι ότι επειδή είναι στην ταράτσα η εξωτερική μέσα δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό κάτι από άποψη θορύβου, αλλά όντως έχω την αίσθηση πως τελευταία ακούγεται πιο πολύ.

Αυτό με το ρελαντί με προβλημάτισε γιατί το άλλο LG που έχω κατεβαίνει μέχρι τα 550-600Watt, ενώ αυτό στα 800, οπότε υπέθεσα ότι για κάποιο λόγο έχουν ανέβει όλες οι καταναλώσεις του προς τα πάνω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω για πλήρωση με παραπάνω freon χωρίς μανόμετρα? πχ ΔΤ αέρα;

 

ΥΓ: Πιθανόν να είναι όντως τόσο "βλαμμένο" ως μηχάνημα εκ κατασκευής. Απλά τώρα διαπίστωσα αυτή την ανωμαλία γιατί πρόσφατα έστησα homeassistant οποτε βλεπω πλεον αναλυτικα του διαγράμματα.

Επεξ/σία από dal_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Όχι δεν είναι αυτό. Είναι το S12AMS (με R410).

image.png.79a97761cf685e9df396f023ea0bad30.png

Απόσταση από το ταβάνι έχει γύρω στα 10 εκατοστά και είναι τοποθετημένο σε οριζόντιο δοκάρι, οπότε ο αέρας του παρασύρει και κρύο αέρα από πίσω. (δυστυχώς όταν μπηκε δεν υπάρχε κάποια καταλληλότερη θέση)

Μπροστα του δεν έχει κάποιο εμποδιο ή τοίχο για 5 μέτρα περίπου.

Για τι θόρυβο ψάχνουμε; Από τις βαλβίδες του συμπιεστή; μεταλλικό; Η αλήθεια είναι ότι επειδή είναι στην ταράτσα η εξωτερική μέσα δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό κάτι από άποψη θορύβου, αλλά όντως έχω την αίσθηση πως τελευταία ακούγεται πιο πολύ.

Αυτό με το ρελαντί με προβλημάτισε γιατί το άλλο LG που έχω κατεβαίνει μέχρι τα 550-600Watt, ενώ αυτό στα 800, οπότε υπέθεσα ότι για κάποιο λόγο έχουν ανέβει όλες οι καταναλώσεις του προς τα πάνω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω για πλήρωση με παραπάνω freon χωρίς μανόμετρα? πχ ΔΤ αέρα;

Για να δουλεύει μόνο 5 λεπτά στο Powerful κάτι γίνεται σίγουρα, δοκίμασε όμως με δύο θερμόμετρα ένα από πάνω και ένα εκεί που βγαίνει ο ζεστός αέρας, περίπου 15 βαθμούς διαφορά πρέπει να δεις στο powerful.

Θόρυβο πάνω από το κανονικό, έτσι όπως τα λες εγώ το φαντάζομαι να χτυπιέται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Ποιο ακριβως μοντελο Perfera εχεις? μηπως ειναι to προηγουμενο ftxm-M κι οχι ftxm-R ?

Για το Sensira που του έβαλα wifi λέω, δεν έχω perfera. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Mitsubishi;

- Ναι;

- Ρε συ, η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 2C.

- Ε, και;

- Μα δεν θυμάσαι το eurovent;

- Ναι τι;

- Μετράει -7C , 2C, 7C και 12C

- Ωχ, σωστά ->>>

image.png.d689b0fede6f4fa039b46e47fedd1848.png

😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Klausx είπε

Για να δουλεύει μόνο 5 λεπτά στο Powerful κάτι γίνεται σίγουρα, δοκίμασε όμως με δύο θερμόμετρα ένα από πάνω και ένα εκεί που βγαίνει ο ζεστός αέρας, περίπου 15 βαθμούς διαφορά πρέπει να δεις στο powerful.

Θόρυβο πάνω από το κανονικό, έτσι όπως τα λες εγώ το φαντάζομαι να χτυπιέται.

Στο Powerfull στα 5 λεπτά σβήνει τελείως η έξω μονάδα και μετά από λίγη ώρα ξαναπροσπαθεί να πιάσει max, και ανεβοκατεβάζει ισχύ.

Ωραία, ευχαριστώ για τη βοήθεια. Επόμενη φορά που θα μαι στο χώρο θα πάω εξοπλισμένος με θερμόμετρα.

 

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

- Mitsubishi;

- Ναι;

- Ρε συ, η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 2C.

- Ε, και;

- Μα δεν θυμάσαι το eurovent;

- Ναι τι;

- Μετράει -7C , 2C, 7C και 12C

- Ωχ, σωστά ->>>

image.png.d689b0fede6f4fa039b46e47fedd1848.png

😋

Mitsu-gate? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dal_kos είπε

Στο Powerfull στα 5 λεπτά σβήνει τελείως η έξω μονάδα και μετά από λίγη ώρα ξαναπροσπαθεί να πιάσει max, και ανεβοκατεβάζει ισχύ.

Ωραία, ευχαριστώ για τη βοήθεια. Επόμενη φορά που θα μαι στο χώρο θα πάω εξοπλισμένος με θερμόμετρα.

Δες και εκεί που μπαίνουν τα φίλτρα από την δεξιά μεριά μόλις βγάλεις το φίλτρο μπορεί να έχει ένα αισθητήριο, απομάκρυνε το από το στοιχείο αν ακουμπάει και δεν έχει θήκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σε χαμηλή ζήτηση στους 2 βαθμούς αρχίζει τα on-off, για να μην συσσωρεύσει πάγο στην εξωτερική μονάδα;

Τις προηγούμενες μέρες με τα πολλά κρύα, μέχρι και 3 βαθμούς που είδα πριν μια βδομάδα το πρωί, δεν έκανε κανένα on-off το μικρό αδερφάκι, μόνο ένα defrost τα ξημερώματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

Ειναι "νομος" οτι παιρνουμε το καλυτερο COP με τον ανεμιστηρα στο High ?

Αυτό θα αξίζει να το δοκιμάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αυτό θα αξίζει να το δοκιμάσω.

Tο αναφερω γιατι στο Sensira ισχυει, αλλα στο Perfera οχι απο οτι βλεπω στις πρωτες λιγες δεκαδες αποτελεσματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dal_kos είπε

Mitsu-gate? 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι το ανάποδο, παρόλο που το πειράζω.

Δλδ ότι το Mitsubishi έχει κάποιες προστασίες και απλά εκεί που μετράει το eurovent, οι τιμές πάνε και πέφτουν σε περιοχές διαφορετικού προγραμματισμού.

Πάμε να δούμε:

image.png.0c9c8fbaaa1b40f0250971e177f68bc0.png

Άρα κάτω από 4C, το κατώτατο όριο περιστροφής από ελεύθερο πάει σε πάνω από 35rps (που προφανώς αντιστοιχεί στα 900κάτι watts που βλέπω στο mitsu του @apostolisep3). Κάτω από -2 το ανεβάζει κι άλλο κοκ.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται, ανέβασα κριτική για το asyg24kmta (μέσα στο kmte επίτηδες γιατί δεν υπάρχει πλέον το kmta) , όσον αφορά τη θέρμανση. Για ψύξη θα δούμε το καλοκαίρι να 'μαστε καλά

https://www.skroutz.gr/s/37904262/Fujitsu-ASYG24KMTE-AOYG24KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html#sku_review_2178489

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...