Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως πιάνει κάποια προστασία εκεί ψηλά στα 1400 ( πχ υψηλή θερμοκρασία εσωτερικού στοιχείου ή κάτι άλλο), ρίχνει πιο κάτω, φεύγει η απαίτηση για προστασία, ξαναδοκιμάζει, προστασία κοκ;

Το κάνει και σε πιο χαμηλή ζήτηση;

Σε άλλη δοκιμή που έκανα χαμηλώνοντας θερμοκρασία, κατέβασε στροφές, κράτησε σταθερά περίπου 800W για καμια ώρα και μετά ξανά από την αρχή μπήκε στη λούπα.

Εν τω μεταξύ το άλλο περίεργο είναι ότι μια φορά που το έβαλα στο Powerful που δίνει θεωρητικά όλα τα γκάζια για μισή ώρα, ανέβασε ισχύ έφτασε 1700-1800W και στα 5 λεπτά έσβησε τελείως, το οποίο νομίζω συνηγορεί στην θεωρία της προστασίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, kSiS είπε

ευχαριστώ.
Μόνο για τα 35τμ.
 

3953.39 Watt

3399.92 KCal/h

123.54 Watt/m^2

106.25 Cal/h/m^2

Άραγε φτάνει ένα καλό 12άρι; https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-mideaxtreme-save-ag1-12nxd6-iag1-12n8d6-o-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1679853

Ή θέλεις 14άρι ; https://www.skroutz.gr/s/14708544/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP42VG-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU-A-A.html

Είναι κάποιος σταθμός κοντά σου ; https://meteo.gr/Gmap.cfm

Βλέπω πχ για Ίμερο, μόλις 32-33 μέγιστες το καλοκαίρι, που αν ισχύει λογικά θα είσαι κομπλέ με το 12άρι αλλιώς το mitsu θα είναι λογικά πιο σωστή επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Ερώτηση προς τους πιο έμπειρους με τα διαγράμματα, έχω ένα LG Inverter 12000 BTU δεκαετίας το οποίο παρατήρησα στα διαγράμματα πως κάνει συνεχώς ταλάντωση μεταξύ 800 - 1400 Watt με περίοδο περίπου 4-5 λεπτά.

image.png.ce14498e0a9e6c39df5370a172906ed4.png

 

Στο συγκεκριμένο έχει γίνει επισκευή και ξαναγέμισμα με φρέον πριν 1 χρόνο γιατί είχε εμφανίσει διαρροή και σκέφτομαι μήπως είναι overcharged.

Το παραπάνω διάγραμμα είναι με ζήτηση 30 βαθμούς, οπότε έχω ψιλοαποκλίσει την πιθανότητα να φτάνει όντως θερμοκρασία και για αυτό να κόβει.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Δεν έχεις σταθερή ταχύτητα ανεμιστήρα,αν όχι βάλτο στο 1 πχ με την ίδια ζητούμενη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν έχεις σταθερή ταχύτητα ανεμιστήρα,αν όχι βάλτο στο 1 πχ με την ίδια ζητούμενη 

Έχει 4 ταχύτητες, η 4η είναι διαθέσιμη μόνο με το Powerful. Εγώ το δουλεύω μόνιμα είτε 2η είτε 3η δηλαδή medium/max ουσιαστικά.

Το παραπάνω διάγραμμα είναι με σταθερή ταχύτητα ανεμιστήρα.

Αν το κατεβάσω στο 1 είναι το silent, δεν φτάνει για να ζεστάνει τον χώρο.

Επεξ/σία από dal_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Έχει 4 ταχύτητες, η 4η είναι διαθέσιμη μόνο με το Powerful. Εγώ το δουλεύω μόνιμα είτε 2η είτε 3η δηλαδή medium/max ουσιαστικά.

Το παραπάνω διάγραμμα είναι με σταθερή ταχύτητα ανεμιστήρα.

Αν το κατεβάσω στο 1 είναι το silent, δεν φτάνει για να ζεστάνει τον χώρο.

αυτο εμενα το κανει τα βραδυα συνηθως που αρχιζει να ψιλοπεφτει η εξωτερικη και προσπαθει να ισορροπήσει , ετσι το εχω εξηγησει 

τα ιδια κανει και ενα kuro που εχω αλλα το κανει πολυ ποιο αραια image.png.acf437b41ff653d18707eeeeb234730f.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

αυτο εμενα το κανει τα βραδυα συνηθως που αρχιζει να ψιλοπεφτει η εξωτερικη και προσπαθει να ισορροπήσει , ετσι το εχω εξηγησει 

τα ιδια κανει και ενα kuro που εχω αλλα το κανει πολυ ποιο αραια image.png.acf437b41ff653d18707eeeeb234730f.png

Αυτουνου είναι πολύ έντονο. 1400-800-1400-800 κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτουνου είναι πολύ έντονο. 1400-800-1400-800 κτλ

Ναι ρε συ εινα8 παλιό το κλιματιστικό και 12 αρι οποτε αυ5ο που κάνουν τα σύγχρονα  9 άρια 180-250 για το Daikin και 180-350 το kuro   αυτο το κάνει εκεί πάνω και είναι και θέμα απωλειών ως προς την ελάχιστη ζήτηση ενέργειας του χώρου 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης να προσθέσω για τα προηγούμενα διαγράμματα ότι έχω τον ανεμιστήρα στο  silent. 

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε αφήνει να κάνεις άλλο ζουμ; Σαν defrost μοιάζουν. Τι εξωτερική θερμοκρασία είχε;

Edit. Τώρα είδα τα watts. Είναι onoff .

Πως μπορώ να τα μειώσω αυτά,; 

Τώρα παίζω έτσι. Econo (on) silent (on) 

Εξωτερικη 11 ζήτηση 19 χωρου 18,8

Screenshot_20230215_170741.jpg

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimostr είπε

Ναι ρε συ εινα8 παλιό το κλιματιστικό και 12 αρι οποτε αυ5ο που κάνουν τα σύγχρονα  9 άρια 180-250 για το Daikin και 180-350 το kuro   αυτο το κάνει εκεί πάνω και είναι και θέμα απωλειών ως προς την ελάχιστη ζήτηση ενέργειας του χώρου 

Επειδή έχω και άλλο ένα LG inverter παρόμοιας χρονολογίας, και δεν είναι τόσο κακή η συμπεριφορά του, δεν θεωρώ πως είναι φυσιολογική αυτή η διακύμανση.

Το υπό συζήτηση προβληματικό ουσιαστικά παίζει ανάμεσα στα 800 και τα 1400 watt, τα οποία 1400 κανονικά είναι ΠΑΝΩ από τα αναμενόμενα του, όπως και τα 1800 που πιανει στο Power είναι πολλά, για αυτό και σκέφτομαι μήπως έχει μπει παραπάνω freon από ό,τι πρέπει κατά την επισκευή, οποτε δουλεύει σε υψηλότερο φορτίο ο συμπιεστής.

Θα μπορούσε κάποιος ελαττωματικός αισθητήρας να προκαλέσει αυτή τη συμπεριφορά;

@Klausx κάποια άποψη;

Επεξ/σία από dal_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panos1987 είπε

Πως μπορώ να τα μειώσω αυτά,; 

Το κανει συνεχως η μονο σε αυτη την θερμοκρασια εξω? Ανεβασε λιγο την ζητηση, εστω μισο βαθμο, αν ειναι ιδιες οι συνθηκες , εξωτερικης εννοω, να φυγει απο την ζωνη ανοιγω - κλεινω και βλεπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Specs είπε

Το κανει συνεχως η μονο σε αυτη την θερμοκρασια εξω? Ανεβασε λιγο την ζητηση, εστω μισο βαθμο, αν ειναι ιδιες οι συνθηκες , εξωτερικης εννοω, να φυγει απο την ζωνη ανοιγω - κλεινω και βλεπεις.

Τώρα έκλεισα 24ωρο που το δουλεύω. Θα το αφήσω έτσι σήμερα να δω χωρίς τις ρυθμίσεις που έκανα εχθές και θα δω πως θα πάει. Αύριο θα του ζητήσω παραπάνω θερμοκρασία με ίδια ταχύτητα ανεμιστήρα. 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Τώρα έκλεισα 24ωρο που το δουλεύω. Θα το αφήσω έτσι σήμερα να δω χωρίς τις ρυθμίσεις που έκανα εχθές και θα δω πως θα πάει. Αύριο θα του ζητήσω παραπάνω θερμοκρασία με ίδια ταχύτητα ανεμιστήρα. 

@Grim Ripper Φοβερα ευτελης εφαρμογη η Onecta της Daikin.

Φαντασου να αγοραζει καποιος και τον ανταπτορα με κανα 80ρι ευρω.

Αν δεν ειχα ανεβει να μετρησω τον αερα απο τις περσιδες, δεν αξιζε ουτε να ανεβω να βρω το ssid να το συνδεσω στην εφαρμογη! 

Βαλτε το ρε παιδια κανα 200ρι , να μην το αγοραζει κανεις , να μην βλεπει τι ειναι...

Μου υπενθυμισε πως το Tp-link hs-110 ειναι ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ...σαν καταγραφικο ενεργειας.

Ακομη και το ΤΑΡΟ ειναι πιο προχωρημενο, σαν ενεργειακη αναλυση ακομη και με τα ανυπρακτα ως προς το Hs-110 διαγραμματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Specs είπε

@Grim Ripper Φοβερα ευτελης εφαρμογη η Onecta της Daikin.

Φαντασου να αγοραζει καποιος και τον ανταπτορα με κανα 80ρι ευρω.

Αν δεν ειχα ανεβει να μετρησω τον αερα απο τις περσιδες, δεν αξιζε ουτε να ανεβω να βρω το ssid να το συνδεσω στην εφαρμογη! 

Βαλτε το ρε παιδια κανα 200ρι , να μην το αγοραζει κανεις , να μην βλεπει τι ειναι...

Μου υπενθυμισε πως το Tp-link hs-110 ειναι ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ...σαν καταγραφικο ενεργειας.

Ακομη και το ΤΑΡΟ ειναι πιο προχωρημενο, σαν ενεργειακη αναλυση ακομη και με τα ανυπρακτα ως προς το Hs-110 διαγραμματα...

Εμένα πάντως μια φορά η Onecta δεν δούλεψε, ήθελε το residential controller αν και ούτε με αυτό θα το χρησιμοποιήσω.

Μου αρκεί το local integration του home assistant.

 

Είχε βάλει ο liakjim ένα project με αυτοσχέδιο wifi για τα daikin με custom πλακέτα, σίγουρα βγαίνει φθηνότερα από τον official αντάπτορα.

Το λέω σε περίπτωση που θες να βάλεις wifi και στο sensira.

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Εμένα πάντως μια φορά η Onecta δεν δούλεψε, ήθελε το residential controller

Ποιο ακριβως μοντελο Perfera εχεις? μηπως ειναι to προηγουμενο ftxm-M κι οχι ftxm-R ?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Specs είπε

@Grim Ripper Φοβερα ευτελης εφαρμογη η Onecta της Daikin.

Φαντασου να αγοραζει καποιος και τον ανταπτορα με κανα 80ρι ευρω.

Αν δεν ειχα ανεβει να μετρησω τον αερα απο τις περσιδες, δεν αξιζε ουτε να ανεβω να βρω το ssid να το συνδεσω στην εφαρμογη! 

Βαλτε το ρε παιδια κανα 200ρι , να μην το αγοραζει κανεις , να μην βλεπει τι ειναι...

Μου υπενθυμισε πως το Tp-link hs-110 ειναι ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ...σαν καταγραφικο ενεργειας.

Ακομη και το ΤΑΡΟ ειναι πιο προχωρημενο, σαν ενεργειακη αναλυση ακομη και με τα ανυπρακτα ως προς το Hs-110 διαγραμματα...

Σε σχέση με της Inventor την πρώτη που είχε βγάλει κλάσης ανώτερη! Να τα λέμε αυτά 😂🤣😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...