Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, kSiS είπε

Όχι το διόρθωσα αμέσως για 18C αλλά δεν πρόλαβες την διόρθωση.

Ένα τελευταίο, Αθήνα μένεις; Περιοχή; Το διαμέρισμα το κοιτάει ο ήλιος ή είναι βόρειο; Ο συγκεκριμένος χώρος; Τέλος από πάνω σου τι έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Θα δοκίμαζα το εξής που σε μένα έχει πετύχει σχετικά με την περσίδα σε παλιό κλιματιστικό SAMSUNG.

Βάλτο να δουλέψει και σιγά σιγά (μην κάνεις μεγαλύτερη ζημιά) μετακίνησε την περσίδα πάνω κάτω υπολογίζοντας την σωστή θέση που ίσως πάρει όταν κλείσει. Επανέλαβε την διαδικασία.

Το κάνω και σε καινούργια κλιματιστικά στην δουλειά γιατί οι κυρίες πάνε και κουνάνε τις περσίδες με τα χέρια άμα τις κτυπάει ο αέρας και τις ενοχλεί. Ή δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν το τηλεχειριστήριο ή βαριούνται.  Πάντως αν έχει σπάσει κάτι δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις κάνα 100άρι για επισκευή και ανταλλακτικό για το κλιματιστικό αυτό αφού είνα μάλλον πολύ παλιό. Αν δεν ενοχλεί και έχει την απόδοση που πρέπει ασ 'το έτσι.

Νομίζω αυτό το είχα κανει στην αρχή και έφτιαξε για λίγο.

Θα το ξανα δοκιμάσω αύριο πάντως και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ.

 

9 ώρες πριν, cpp είπε

Είναι πολύ πιθανόν ο βηματικός κινητήρας της περσίδας να έχασε την αρχή και το τέλος. 

Δοκίμασες να διορθώσεις την θέση της περσίδας όταν είναι κλειστό?

Επειδή γράφεις την διορθώνεις στο άνοιγμα. 

Ναι, το αναφέρω στο αρχικο μου ποστ. Αν δεν το φέρω με το χερι στην αρχικη του θεση δεν ανοιγει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ένα τελευταίο, Αθήνα μένεις; Περιοχή; Το διαμέρισμα το κοιτάει ο ήλιος ή είναι βόρειο; Ο συγκεκριμένος χώρος; Τέλος από πάνω σου τι έχεις;

Ροδόπη μένω. Το διαμέρισμα είναι νότιο διαμπερές (ελπίζω να το λέω σωστά). Ο ήλιος το βλέπει 24/24 στην νότια πλευρά που έχω αποκλειστικά τοίχο. Στα βόρεια συνορεύει με δυο διαμερίσματα. Από πάνω διαμέρισμα με αποκλειστική θέρμανση κλιματιστικό. Ο χώρος για το κλιματιστικό είναι αυτός με μπλε γραμμή. 

0C3C601E-E5F1-4203-A3DB-31ED60BF1620.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Μια βοήθεια τι έγινε εδώ.... 

Screenshot_20230215_131228.jpg

Σε αφήνει να κάνεις άλλο ζουμ; Σαν defrost μοιάζουν. Τι εξωτερική θερμοκρασία είχε;

Edit. Τώρα είδα τα watts. Είναι onoff .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Panos1987 είπε

Το βράδυ είχα ενεργοποιημενα αυτά... 

Screenshot_20230215_131641.jpg

Screenshot_20230215_131657.jpg

 

Αυτές τις 2 λειτουργίες τις έχω κι εγώ μόνιμα ενεργοποιημένες στα Perfera αλλά δεν έχω βάλει TAPO για να δω πως επιδρούν στην κατανάλωση. Εκτός αυτού δεν είναι ξεκάθαρη η διαφορά τους (τι κόβει το ECONO και τι ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΖΗΤΗΣΗΣ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Εχει ενσωματωμενο...αν και τωρα που κατεβασα την εφαρμογη, δεν λεει κατι, εκτος αν εχει κ αλλα που θα τα βρω αργοτερα,μιας και ειμαι στα τεστ ακομη του Haier.

Βλεπω στον υπνο μου αυτο το ονειρο, με τα τεστ... https://streamable.com/5iuvah

Κάπου νομίζω το λέει αλλά ξέρουμε ποιο module έχει.

Το θέμα είναι να βλέπαμε αν υπάρχει ακόμη η θέση για τα module που συνδέονται στα Sensira.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Αυτές τις 2 λειτουργίες τις έχω κι εγώ μόνιμα ενεργοποιημένες στα Perfera αλλά δεν έχω βάλει TAPO για να δω πως επιδρούν στην κατανάλωση. Εκτός αυτού δεν είναι ξεκάθαρη η διαφορά τους (τι κόβει το ECONO και τι ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΖΗΤΗΣΗΣ)

Ο έλεγχος ζήτησης είναι ένας κόφτης μέγιστης ισχύος. Χρήσιμο σε εγκαταστάσεις που είναι οριακές από ρεύμα. Το econo θα είναι κάποιο πρόγραμμα που απλά θα μειώνει τη ζητούμενη σε συνδυασμό με πιθανό περιορισμό μέγιστης ισχύος. Θα το λέει στο βιβλιαράκι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο έλεγχος ζήτησης είναι ένας κόφτης μέγιστης ισχύος. Χρήσιμο σε εγκαταστάσεις που είναι οριακές από ρεύμα. Το econo θα είναι κάποιο πρόγραμμα που απλά θα μειώνει τη ζητούμενη σε συνδυασμό με πιθανό περιορισμό μέγιστης ισχύος. Θα το λέει στο βιβλιαράκι σου.

Μου τα πήρε ο blue dealer για να μου φτιάξει τον φάκελο 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση προς τους πιο έμπειρους με τα διαγράμματα, έχω ένα LG Inverter 12000 BTU δεκαετίας το οποίο παρατήρησα στα διαγράμματα πως κάνει συνεχώς ταλάντωση μεταξύ 800 - 1400 Watt με περίοδο περίπου 4-5 λεπτά.

image.png.ce14498e0a9e6c39df5370a172906ed4.png

 

Στο συγκεκριμένο έχει γίνει επισκευή και ξαναγέμισμα με φρέον πριν 1 χρόνο γιατί είχε εμφανίσει διαρροή και σκέφτομαι μήπως είναι overcharged.

Το παραπάνω διάγραμμα είναι με ζήτηση 30 βαθμούς, οπότε έχω ψιλοαποκλίσει την πιθανότητα να φτάνει όντως θερμοκρασία και για αυτό να κόβει.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Επεξ/σία από dal_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Ερώτηση προς τους πιο έμπειρους με τα διαγράμματα, έχω ένα Inverter δεκαετίας το οποίο παρατήρησα στα διαγράμματα πως κάνει συνεχώς ταλάντωση μεταξύ 800 - 1400 Watt με περίοδο περίπου 4-5 λεπτά.

image.png.ce14498e0a9e6c39df5370a172906ed4.png

 

Στο συγκεκριμένο έχει γίνει επισκευή και με ξαναγέμισμα φρέον πριν 1 χρόνο γιατί είχε εμφανίσει διαρροή και σκέφτομαι μήπως είναι overcharged.

Το παραπάνω διάγραμμα είναι με ζήτηση 30 βαθμούς, οπότε έχω ψιλοαποκλίσει την πιθανότητα να φτάνει όντως θερμοκρασία και για αυτό να κόβει.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Μήπως πιάνει κάποια προστασία εκεί ψηλά στα 1400 ( πχ υψηλή θερμοκρασία εσωτερικού στοιχείου ή κάτι άλλο), ρίχνει πιο κάτω, φεύγει η απαίτηση για προστασία, ξαναδοκιμάζει, προστασία κοκ;

Το κάνει και σε πιο χαμηλή ζήτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο έλεγχος ζήτησης είναι ένας κόφτης μέγιστης ισχύος. Χρήσιμο σε εγκαταστάσεις που είναι οριακές από ρεύμα. Το econo θα είναι κάποιο πρόγραμμα που απλά θα μειώνει τη ζητούμενη σε συνδυασμό με πιθανό περιορισμό μέγιστης ισχύος. Θα το λέει στο βιβλιαράκι σου.

Για το econo γράφει το User Manual:

image.png.adca824fa1a30dcb730b449b143f2dda.png

Για το demand control μόνο το daikin app λέει τα παρακάτω με τις 3 επιλογές που φαίνονται (Auto, χειροκίνητο και Schedule) 

 

image.jpeg.a186a007b19b6d4fcf61517ea67bc823.jpegimage.jpeg.6dbbec9c3487b2a7b76cc69bd46f2843.jpeg

Για μένα δεν είναι σαφές ποιο κόβει τι αλλά τα έχω ενεργά και τα 2 (στο Auto το DEMAND CONTROL) χωρίς να έχω δει κάποια μειωμένη απόδοση στα κρύα της περασμένης εβδομάδας)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...