Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν φτάνει το 12αρι δλδ για να καταλάβω? Είναι απαγορευτικη η αγορά αυτή 

1 ώρα πριν, velissarios1 είπε

Έχεις επιδότηση από το πρόγραμμα ανακυκλώνω;

Δυστυχώς όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, manousos34 είπε

22 χειμώνα/18 καλοκαίρι 

συγνώμη που επεμβαίνω, 18 επιθυμητή θερμοκρασία το καλοκαίρι ? 26-27 μήπως? 

δεν ξέρω κιόλας αν το 18 επηρεάζει το ερωτηματολόγιο γιατι δεν καταφερα να το συμπληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, jenny1972 είπε

συγνώμη που επεμβαίνω, 18 επιθυμητή θερμοκρασία το καλοκαίρι ? 26-27 μήπως? 

δεν ξέρω κιόλας αν το 18 επηρεάζει το ερωτηματολόγιο γιατι δεν καταφερα να το συμπληρώσω.

Το ερωτηματολόγιο είναι προσανατολισμένο για θέρμανση οποτε όσο πιο χαμηλή θερμοκρασία βάζει κάποιος τόσο λιγότερες είναι οι απωλειες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν άσχετος,ώστε να καταλάβω,ένα 12αρι δεν θα κάνει δουλειά σωστά? Θα το χρεωθώ άδικα? Μήπως είναι απόλυτα τα νούμερα που ψάχνουμε? Θείος μου που μένει στον από κάτω όροφο με 12αρι aux είναι υπερκαλυμενος σε όλα.που είναι σταμπο διαμέρισμα.η είναι αναίσθητος 🤔😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Εγώ σαν άσχετος,ώστε να καταλάβω,ένα 12αρι δεν θα κάνει δουλειά σωστά? Θα το χρεωθώ άδικα? Μήπως είναι απόλυτα τα νούμερα που ψάχνουμε? Θείος μου που μένει στον από κάτω όροφο με 12αρι aux είναι υπερκαλυμενος σε όλα.που είναι σταμπο διαμέρισμα.η είναι αναίσθητος 🤔😂

Φίλε μου μη ψωνίζεις με το τσουβάλι ή τι έχει ο γείτονας..

Η ταράτσα από πάνω έχει μόνωση; Αν δεν έχει το 12αρι θα είναι σαν να μην υπάρχει..

Έχω βάλει 22αρι σε 45τμ, με μονωμένη ταράτσα αλλά τι να το κάνω αφού οι από κάτω ΔΕΝ ανάβουν θέρμανση και κάθονται στους 15 (μην είναι παρακάτω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Εγώ σαν άσχετος,ώστε να καταλάβω,ένα 12αρι δεν θα κάνει δουλειά σωστά? Θα το χρεωθώ άδικα? Μήπως είναι απόλυτα τα νούμερα που ψάχνουμε? Θείος μου που μένει στον από κάτω όροφο με 12αρι aux είναι υπερκαλυμενος σε όλα.που είναι σταμπο διαμέρισμα.η είναι αναίσθητος 🤔😂

Εαν πρόκειται να το ανάβεις το καλοκαίρι μεσημέρι για να αντέξεις κάνα δυο ώρες τον καύσωνα τότε θα σου κάνει και αυτό για να δροσιστείς , εαν πρόκειται να το,έχεις τσόντα σε θέρμανση μαζί με το καλοριφέρ για κάνα δυο ώρες τότε εντάξει , αλλα να ξέρεις ότι το κλιματιστικό θα είναι μικρό και θα έχει τσιμπημένη καταναλωση

Ιδανικα εαν πάρεις ένα 18αρι καθαρίζεις και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο για το χώρο που έχεις υπολογίσει χειμώνα καλοκαίρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για 12αρι στην επαρχία, οσο πιο χαμηλα σε τιμη γινεται αλλα τουλαχιστον να ειναι τιμιο και κυριως να μην βγαζει ευκολα ζημιες.

Δίνω γύρω στα 500-560 με την εγκατασταση και εχω βρει αυτα τα 4 σε αυτη το ευρος τιμης. Ποιο να προτιμήσω ή υπάρχει κάτι άλλο που μου ξέφυγε.

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-hisense-easy-smart-ca35yr4fgca35yr4fw-12000-btu-aa/1681984

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-pitsos-p1zai1282wp1zao1282w-ioli-eco-silence-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1680959

https://www.praktiker.gr/p/juro-pro-refresh-eco-ii-klimatistiko-toixou-inverter-12000btu-me-ionisti-113755

https://www.welcomestores.gr/product/3601706-midea-xtreme-eco-ag2eco-12nxd0-i12n8d0-o-klimatistiko-toixou.html?filters=7250-10001-14000-btu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Φίλε μου μη ψωνίζεις με το τσουβάλι ή τι έχει ο γείτονας..

Η ταράτσα από πάνω έχει μόνωση; Αν δεν έχει το 12αρι θα είναι σαν να μην υπάρχει..

Έχω βάλει 22αρι σε 45τμ, με μονωμένη ταράτσα αλλά τι να το κάνω αφού οι από κάτω ΔΕΝ ανάβουν θέρμανση και κάθονται στους 15 (μην είναι παρακάτω)

Το Καταλαβαίνω ναι,πάνω δεν έχει ακόμα τπτ,όταν έπεσε η ταράτσα 25αρα έβρεχε κιόλας, φαντάσου δεν έχει μια ρωγμή και μένω και παραλιακό από πάνω.στο μέλον θα γίνει μια θερμομόνωση.

Για τον από κάτω (θείος) γενικά δεν ανάβει πολλά(οικονόμος) αλλά έχουν από όλα, παίζει μπάλα λίγο τζάκι λίγο το 12αρι.

27 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εαν πρόκειται να το ανάβεις το καλοκαίρι μεσημέρι για να αντέξεις κάνα δυο ώρες τον καύσωνα τότε θα σου κάνει και αυτό για να δροσιστείς , εαν πρόκειται να το,έχεις τσόντα σε θέρμανση μαζί με το καλοριφέρ για κάνα δυο ώρες τότε εντάξει , αλλα να ξέρεις ότι το κλιματιστικό θα είναι μικρό και θα έχει τσιμπημένη καταναλωση

Ιδανικα εαν πάρεις ένα 18αρι καθαρίζεις και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο για το χώρο που έχεις υπολογίσει χειμώνα καλοκαίρι 

Σίγουρα το 18αρι είναι ταμάμ αλλά δεν βγαίνω στα λεφτά,συν θα τα πληρώσω τώρα στην ΔΕΗ με το αεροπλάνο το lg.βαση σχεδίου μόνο καλοκαίρι θα δουλέψει που η γυναίκα δεν αντέχει την ζέστη αλλά αρκετές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Το Καταλαβαίνω ναι,πάνω δεν έχει ακόμα τπτ,όταν έπεσε η ταράτσα 25αρα έβρεχε κιόλας, φαντάσου δεν έχει μια ρωγμή και μένω και παραλιακό από πάνω.στο μέλον θα γίνει μια θερμομόνωση.

Για τον από κάτω (θείος) γενικά δεν ανάβει πολλά(οικονόμος) αλλά έχουν από όλα, παίζει μπάλα λίγο τζάκι λίγο το 12αρι.

Σίγουρα το 18αρι είναι ταμάμ αλλά δεν βγαίνω στα λεφτά,συν θα τα πληρώσω τώρα στην ΔΕΗ με το αεροπλάνο το lg.βαση σχεδίου μόνο καλοκαίρι θα δουλέψει που η γυναίκα δεν αντέχει την ζέστη αλλά αρκετές ώρες.

Τι νούμερο σου βγάζει το 10ερωτημα με 18C ζήτηση;

Επίσης δεν μας είπες αν το παλιό 24αρι ήταν επαρκές ή όχι. 

Τέλος επειδή έχω μπερδευτεί, τελικά θα δουλέψει σε θέρμανση; Ναι ή όχι; Και αν ναι, πόσο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι νούμερο σου βγάζει το 10ερωτημα με 18C ζήτηση;

Επίσης δεν μας είπες αν το παλιό 24αρι ήταν επαρκές ή όχι. 

Τέλος επειδή έχω μπερδευτεί, τελικά θα δουλέψει σε θέρμανση; Ναι ή όχι; Και αν ναι, πόσο;

την 1η ερωτηση δεν την καταλαβαινω,συγνωμη.

επαρκες ειναι δουλευει στο 28 συνεχομενα,αλλα περα την καταναλωση που αν παρω σοβαρα τα σαιτ με κιλοβατωρες (0.41 την ωρα) θα ερθειπανω απο 120ευρω τον αλλο μηνα,,κανει ανελεητο θορυβο μεσα εξω (η εξωτερικη μοναδα χανει νερα απο παντου)

αν εξαιρεσουμε φετος η κυρια δουλεια του θα ειναι ψυξη, βαση της γυναικας υπολογιζω ενα 8ωρο την μερα,τωρα αν δουλεψει σε θερμανση εναν μηνα στα ζορια το βλεπω δευτερευον.

σορυ αν κουραζω παιδια αλλα πρωταρης με αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manousos34 είπε

την 1η ερωτηση δεν την καταλαβαινω,συγνωμη.

Εννοώ, εδώ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Στο 3ο βήμα θα σου ζητήσει επιθυμητή θερμοκρασία . Δοκίμασε να βάλεις 18 (έχουμε δει ότι αυτό το εργαλείο που κοιτάει θέρμανση, προσεγγίζει κάπως τη ψύξη μιας και η ψύξη είναι  - συνήθως - πιο απλή ως έργο για το κλιματιστικό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου πρότειναν το Fujitsu ASYG053KLCA/AOYG053KLCA Inverter Air Conditioner 18000 BTU A++/A+. 
Αλλά δεν είδα καλά σχόλια στο συγκεκριμένο θέμα. Κάποια εναλλακτική στα ίδια χαρακτηριστικά κ τιμή; Επιδότηση 45%

E11E1F19-9176-418C-83B8-3F998DB0CCC8.png

Επεξ/σία από kSiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εννοώ, εδώ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Στο 3ο βήμα θα σου ζητήσει επιθυμητή θερμοκρασία . Δοκίμασε να βάλεις 18 (έχουμε δει ότι αυτό το εργαλείο που κοιτάει θέρμανση, προσεγγίζει κάπως τη ψύξη μιας και η ψύξη είναι  - συνήθως - πιο απλή ως έργο για το κλιματιστικό).

Θερμικές Απώλειες

 

1840.71Watt

 

1583.01KCal/h

 

54.14Watt/m2

 

46.56KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Ηράκλειο - Κλιματική ζώνη ΑΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:18 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2008

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Θερμικές Απώλειες

 

1840.71Watt

 

1583.01KCal/h

 

54.14Watt/m2

 

46.56KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Ηράκλειο - Κλιματική ζώνη ΑΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:18 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2008

Πρόσεξε τώρα τι έγινε.

Ξαφνικά οι απώλειες δείχνουν 9άρι.

Δεν ξέρω αν έκανες και άλλες αλλαγές από την άλλη φορά που το έτρεξες.

Όλοι μας ξέρουμε ότι το εργαλείο αυτό είναι προσεγγιστικό και βγάζει από καλούτσικα έως μετριότατα αποτελέσματα.

Αν το σπίτι σου δεν είναι τύπου τηγάνι, με αμόνωτη ταράτσα, τότε ένα 12άρι θα είναι πολύ άνετο. Αν όμως ψήνεται, τότε η σύγκριση με το διαμέρισμα του κάτω ορόφου, έχει το κίνδυνο να πέσει μικρό.

Μια προσέγγιση είναι να πάμε σε ένα τέτοιο:

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c35-sensira-atxc35c-arxc35c-klimatistiko-inverter-12000btu-126379

Είναι στο μπάτζετ σου και θα έχει οικονομία σε ψύξη και το πιθανότερο είναι να σε καλύψει και σε θέρμανση.

επίσης και από εδώ

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc35c-arxc35c-12000-btu-aa/1680405

με προσόν ότι με 75€ ανεβάζεις την εγγύηση αλλά δεν υπάρχει φουλ διαθεσιμότητα.

Με λίγο πάνω σε χρήματα, υπάρχει αυτό

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-all-easy-pro-aep2-12nxd6-io-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687214

ίδιο (φασόν) είναι αυτό https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-12wfi-ldvo-12-klimatistiko-12-000-btu-h_4041054

όπου με 50€ πάνω θα έχεις 3πλάσια εγγύηση.

αυτό θα έχει κορυφαία οικονομία σε ψύξη, αλλά αν έχεις σκοπό να παίξει και θέρμανση, θα προτιμούσα με τα χίλια το daikin.

Εναλλακτική πρόταση :

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-me-wi-fi-134459

μάλλον λιγότερα οικονομικό σε λειτουργία από daikin (μη με ρωτήσεις πόσο), αλλά εξίσου ποιοτικό και με 7 χρόνια εγγύηση αντί για 3 του daikin. 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...