Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, BrunoB είπε

Θα προσπαθήσω αύριο να τα ανεβάσω όλα να τα δείτε, με λεπτομέρειες

Ούτε με high, ούτε με auto, ούτε με follow, unfollow, like ή dislike... ούτε με βαλέ που λέμε! Κρατάει χαρακτήρα!

Midea aurora 12 σε υπερδιαστασιολογηση ζητηση 20 βαθμους ,ανεμιστηρας medium ,χωρις ifeel.....οι δυο ολικες μετρησης τοτε με τα χιονια.....

Screenshot_20230212-162155.png

 

Screenshot_20230212-162103.png

Screenshot_20230208-000433.png

Screenshot_20230212-162422.png

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, energy52 είπε

ΥΓ. Οσον αφορα το morris με αυτα που βλεπω ψιλοαπαραδεκτο στη θερμανση..

Η αλήθεια είναι ότι αν και το φοβόμουν, δεν την περίμενα τέτοια πανωλεθρία από το morris. Το μόνο ελαφρυντικό που του δίνω είναι ότι εξακολουθώ και υποστηρίζω ότι είναι ανεπαρκές για τον χώρο σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Ορίστε οι καταναλώσεις από τις 00:00 έως τώρα.Όλα με ρύθμιση 22C εκτός από daikin, carrier που είναι με 20C. Με κόκκινο έχω γράψει στρογγυλοποιημένες τις απώλειες του κάθε χώρου με την εφαρμογή.

image.png.0fe4f1cbceb3104c9d33b29dac914aa6.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Όταν λες υπερδιαστασιολόγηση , πόσες είναι οι απώλειες;

στο συγκεκριμενο δωματιο.....(το 9 τετρ.δεν το δεχεται) και τραβηγμενο απο τα μαλλια.....

3016.19Watt2593.92KCal/h301.62Watt/m2259.39KCal/h/m2

3016.19Watt

 

2593.92KCal/h

 

301.62Watt/m2

 

259.39KCal/h/m2

ΥΓ. εχω και ....χειροτερο δωματιο με υπερδιαστασιολογηση απο αυτο!!!

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παίδες για το μακρινό καυτό καλοκαίρι.Ισχυει και εδώ(καλοκαίρι)η λειτουργία των κλιματιστικών 24/7για απόδοση και οικονομία ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Andytse13 είπε

Μια ερώτηση παίδες για το μακρινό καυτό καλοκαίρι.Ισχυει και εδώ(καλοκαίρι)η λειτουργία των κλιματιστικών 24/7για απόδοση και οικονομία ή όχι;

ανάλογα τις απώλειες , τις ωρες που δεν είσαι σπίτι παίζεις λίγο με τη θερμοκρασία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmaris είπε

στο συγκεκριμενο δωματιο.....(το 9 τετρ.δεν το δεχεται) και τραβηγμενο απο τα μαλλια.....

3016.19Watt2593.92KCal/h301.62Watt/m2259.39KCal/h/m2

3016.19Watt

 

2593.92KCal/h

 

301.62Watt/m2

 

259.39KCal/h/m2

ΥΓ. εχω και ....χειροτερο δωματιο με υπερδιαστασιολογηση απο αυτο!!!

Για τα μέτρα σου , νορμάλ το βρίσκω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, Εχω ενα Toshiba Shorai Edge RAS 24ρι. Η καταναλωση ειναι πολυ μεγαλη μου βγαινει κοντα στα 18-20kwh καταναλωση το 24ωρο. Δεν το σβηνω καθολου και το εχω στους 21-22 βαθμους.

Οι ρυθμισεις π το εχω ειναι λειτουργια θερμανησης> το φαν στο αυτοματο > επιλογη ισχυος (P-SEL) αθορυβη λειτουργια 2.

Αμα βαλω τη επιλογη ισχυος (P-SEL)100% αντι για αθορυβο 2 ισως φτασει πιο γρηγορα την θερμοκρασια και σβηνει και ετσι μειωθει η καταναλωση?

Τις περσιδες τις εχω βαλει να φυσαν το ζεστο αερα προς τα πανω. Το κλιματιστικο σπανιως το βλεπω να κλεινει αμα το εχω στους 21 το πολυ φτανει τους 20 ενω αμα το βαλω 22 πιανει τους 21. 

Αυτο που θελω ειναι να μειωσω την καταναλωση οσο το δυνατον γινεται και αν υπαρχουν ρυθμισεις πιο καλες απο αυτες π εχω βαλει.

Επεξ/σία από lordkorter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, lordkorter είπε

Καλησπερα, Εχω ενα Toshiba Shorai Edge RAS 24ρι. Η καταναλωση ειναι πολυ μεγαλη μου βγαινει κοντα στα 18-20kwh καταναλωση το 24ωρο. Δεν το σβηνω καθολου και το εχω στους 21-22 βαθμους.

Οι ρυθμισεις π το εχω ειναι λειτουργια θερμανησης> το φαν στο αυτοματο > επιλογη ισχυος (P-SEL) αθορυβη λειτουργια 2.

Αμα βαλω τη επιλογη ισχυος (P-SEL)100% αντι για αθορυβο 2 ισως φτασει πιο γρηγορα την θερμοκρασια και σβηνει και ετσι μειωθει η καταναλωση?

Τις περσιδες τις εχω βαλει να φυσαν το ζεστο αερα προς τα πανω. Το κλιματιστικο σπανιως το βλεπω να κλεινει αμα το εχω στους 21 το πολυ φτανει τους 20 ενω αμα το βαλω 22 πιανει τους 21. 

Αυτο που θελω ειναι να μειωσω την καταναλωση οσο το δυνατον γινεται και αν υπαρχουν ρυθμισεις πιο καλες απο αυτες π εχω βαλει.

εχω το ιδιο μηχανημα.......οι περσιδες κατω ,ζητηση 21 βαθμους το p-sel 100% ,ανεμιστηρας auto.....σαν να τρεχεις με Ferrari σε αγωνες και να εχεις βαλει 2ερα ειναι.........σε τι χωρο το εχεις?με τα παρα πολλα κρυα 24/7 ----- 11kwh καταναλωση.....

Screenshot_20230208-000137.png

Screenshot_20230206-163632.png

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ θα έλεγα πως η κατανάλωση δεν είναι υπερβολική,  μιλάμε για κάτω από 1kw ανά ώρα κατανάλωση

τι απώλειες έχει ο χώρος και σε ποια περιοχή είσαι;

Ο μόνος τρόπος να ρίξεις κατανάλωση πιθανόν είναι να ρίξεις ζητούμενη θερμοκρασία..

φίλτρα καθαρίζεις κάθε 20-30 μέρες;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα για πολλοστη φορα προσπαθεια να μετρησω COP στο Haier αλλα η διακυμανση η ασταματητη (ισως λογω προσπαθειας να κρατησει ψηλη θερμοκρασια εξοδου αερα ανεβαζει watt κ μετα για να μην ξεπερασει 54 που εχω δει max κατεβαζει , αλλα και για cop καλυτερο) δεν με αφηνει να βγαλω ασφαλεις μετρησεις καθως ειναι πολυ δυσκολο να υπολογισεις κινητο μεσο η οπως αλλιως λεγεται στην ισχυ. 

Απο την αλλη το Daikin εχει ευθεια καταναλωση σταθερα, αφου πειραματιστει για λιγο  να την σταθεροποιησει, ισως στην προσπαθεια να κρατησει υψηλο COP με χαμηλη θερμοκρασια εξοδου.

Spoiler

122202392819.jpg.4e8eb66383a1f16eab28e426406a6932.jpg

Στο Quiet/Silent το Daikin που εχει την δυνατοτητα να κατεβαινει σε watt, κραταει πολυ υψηλο COP σε σχεση με τις αλλες ταχυτητες, στο Haier ειναι καταστροφη ως προς το COP αν και δεν εχεις λογο να πας εκει μιας και οι υψηλοτερες εξοδοι δεν εχουν κρυα ρευματα.

Η μονη αξια που εχει ο πινακας ειναι να δειξει ποσο μεταβαλεται το cop την ιδια στιγμη , αλλαζοντας ταχυτητα, αλλα ΟΧΙ για συγκριση μεταξυ των δυο μηχανηματων μιας και ειναι διαφορετικη η λειτουργια.

Μολις τυχον βρω και στο Haier σταθερες γραμμες, μαλλον σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες και οχι 7-12 που ειχα ευκαιρια σημερα, θα το επιχειρησω.

Φυσικα αποψε αν βολεψει θα ξεκαλωδιωσω Ηaier και θα συγκρινω, ιδια στιγμη Sensira και Perfera.

Οσοι πιστοι, απολαυστε ... ανευθυνα!

1222023114932.jpg.2c12d688e602b1b94acb3353c0817045.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερινη καταναλωση.......ζητηση 20 ,ανεμιστηρας auto, P-sel 100% και οι περσιδες κατω....εξωτερικη θερμοκρασια 7 βαθμους.....

Screenshot_20230212-223755.png

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, lordkorter είπε

Καλησπερα, Εχω ενα Toshiba Shorai Edge RAS 24ρι. Η καταναλωση ειναι πολυ μεγαλη μου βγαινει κοντα στα 18-20kwh καταναλωση το 24ωρο. Δεν το σβηνω καθολου και το εχω στους 21-22 βαθμους.

Οι ρυθμισεις π το εχω ειναι λειτουργια θερμανησης> το φαν στο αυτοματο > επιλογη ισχυος (P-SEL) αθορυβη λειτουργια 2.

Αμα βαλω τη επιλογη ισχυος (P-SEL)100% αντι για αθορυβο 2 ισως φτασει πιο γρηγορα την θερμοκρασια και σβηνει και ετσι μειωθει η καταναλωση?

Τις περσιδες τις εχω βαλει να φυσαν το ζεστο αερα προς τα πανω. Το κλιματιστικο σπανιως το βλεπω να κλεινει αμα το εχω στους 21 το πολυ φτανει τους 20 ενω αμα το βαλω 22 πιανει τους 21. 

Αυτο που θελω ειναι να μειωσω την καταναλωση οσο το δυνατον γινεται και αν υπαρχουν ρυθμισεις πιο καλες απο αυτες π εχω βαλει.

Λοιπόν για αρχή βαλε το P-SEL όπως το λες να είναι στο 100% 

επειτα εαν περιμένεις να σβήσει για να κανεις οικονομία κάτι έχεις καταλάβει πολύ λάθος 

θελουμε να δουλευει το κλιματιστικό σερί 

για να το καταφέρεις όμως αυτό πρέπει να δουλευει το κλιματιστικό χώρις περιορισμούς 

αν μπορείς τρέξε αυτό ΜΟΝΟ για το χώρο που είναι το κλιματιστικό 

https://www.elith.gr/calc/index.php

 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Η αλήθεια είναι ότι αν και το φοβόμουν, δεν την περίμενα τέτοια πανωλεθρία από το morris. Το μόνο ελαφρυντικό που του δίνω είναι ότι εξακολουθώ και υποστηρίζω ότι είναι ανεπαρκές για τον χώρο σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Ορίστε οι καταναλώσεις από τις 00:00 έως τώρα.Όλα με ρύθμιση 22C εκτός από daikin, carrier που είναι με 20C. Με κόκκινο έχω γράψει στρογγυλοποιημένες τις απώλειες του κάθε χώρου με την εφαρμογή.

image.png.0fe4f1cbceb3104c9d33b29dac914aa6.png

Υποθετικά είναι εντός των ονομαστικών ορίων του το μόρρις άρα μάλλον δεν κάνει για θέρμανση γενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...