Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thanosbrah είπε

Καλησπέρα ειμαι αναμεσα σε 3 κλιματιστικά 9000btu ,seer >7, 500€ ευπροσδεκτες και αλλες προτασεις..

1.LG Libero Plus S09EQ UA3/S09EQ NSJ

2.Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2128ZR

3.Inventor Aria AR3VI32-09WF/AR3VO32-09

Αν δεν εχουν κι αλλες πληροφοριες δεν θ απαρεις σωστες απαντησεις...πχ χρηση για ψυξη η θερμανση κλπ

Δες εδω για αρχη και οτι θες δωσε ινφο...

https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/page/4/#comment-58069760

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Thanosbrah είπε

Καλησπέρα ειμαι αναμεσα σε 3 κλιματιστικά 9000btu ,seer >7, εως 500€ ευπροσδεκτες και αλλες προτασεις..

1.LG Libero Plus S09EQ UA3/S09EQ NSJ

2.Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2128ZR

3.Inventor Aria AR3VI32-09WF/AR3VO32-09

Καλύτερα εδώ Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επίδειξη υποδιαστασιολόγησης. Το 12άρι morris (κόκκινη γραμμή) σε χώρο των 3500W, έκλασε και καίει (όταν έπεσε η θερμοκρασία έξω με μπλε γραμμή) παραπάνω από 24άρι (asyg24kmta με γαλάζια γραμμή) σε 60τμ των 7000W απωλειών. Κάνει και defrost. 22C ζήτηση και τα δύο, 0.5C έξω. Μεσοτοιχία με εμένα, ίδιες συνθήκες.

image.png.278fb70cc9ddd1502eebb71bad23a241.png

Αυτό δεν το λες υποδιαστασιολόγηση!

Όσοι έλκονται από την ιδέα της υποδιαστασιολόγησης , καθώς αυτή δεν έχει νόημα ως ουσία, εννοούν σε αυτή την περίπτωση την τοποθετηση μηχανήματος 22.000 btu αντί 24.000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Αυτό δεν το λες υποδιαστασιολόγηση!

Όσοι έλκονται από την ιδέα της υποδιαστασιολόγησης , καθώς αυτή δεν έχει νόημα ως ουσία, εννοούν σε αυτή την περίπτωση την τοποθετηση μηχανήματος 22.000 btu αντί 24.000

Εμ τι είναι; Το 12αρι είναι μικρό. Και σήμερα ανέβηκε 8C η εξωτερική αλλά δεν μπόρεσε να ανεβάσει ενεργειακά τον χώρο. 24/7 λειτουργία πάντα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επίδειξη υποδιαστασιολόγησης. Το 12άρι morris (κόκκινη γραμμή) σε χώρο των 3500W, έκλασε και καίει (όταν έπεσε η θερμοκρασία έξω με μπλε γραμμή) παραπάνω από 24άρι (asyg24kmta με γαλάζια γραμμή) σε 60τμ των 7000W απωλειών. Κάνει και defrost. 22C ζήτηση και τα δύο, 0.5C έξω. Μεσοτοιχία με εμένα, ίδιες συνθήκες.

image.png.278fb70cc9ddd1502eebb71bad23a241.png

Εγώ βλέποντάς το δε θα πω σε καμία περίπτωση απλά "υποδιαστασιολόγηση" επειδή ο προγραμματισμός του είναι χαζός και δεν μπορεί να ανεβάσει απλά σταθερά ισχύ 800 ή 850w που ίσως να μη το έφερναν σε κατάσταση defrost καθόλου. 
Επίσης 1 defrost ανά μιαμιση ώρα δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. 
Επίσης δεν είναι κριτήριο υπο/υπερδιαστασιολόγησης μόνο η κατανάλωση (που είναι πολλαπλάσια επειδή δουλεύει σε υψηλό φορτίο) σε 20 μέρες το χρόνο. 
Πόσο είναι ο λόγος καταναλωθείσα ενέργεια χειμώνα/(υπολογισμένες απώλειες χώρου*δηλωθέν COP). H παραμετρος COP γιατί δε μπορούμε να συγκρίνουμε αλλιώς διαφορετικά κλιματιστικά διαφορετικής απόδοσης σε διαφορετικούς χώρους!

Άσε που δεν μπορείς να λες σε κάποιον που έβαλε 12άρι σε 3500w είσαι υποδιαστασιολογημένος και εσύ με 7000 να έχεις 24άρι και να λες είμαι υπερκαλυμμένος. Μπαίνουν πάντα και άλλοι παράγοντες.

Τέλος πάντων αν κράταγε επιθυμητή θερμοκρασία χώρου με τους 0 βαθμούς τότε δεν βλέπω να έχει κάποιο λάθος σε διαστασιολόγηση, απλά το μηχάνημα είναι ενεργοβόρο. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επίδειξη υποδιαστασιολόγησης. Το 12άρι morris (κόκκινη γραμμή) σε χώρο των 3500W, έκλασε και καίει (όταν έπεσε η θερμοκρασία έξω με μπλε γραμμή) παραπάνω από 24άρι (asyg24kmta με γαλάζια γραμμή) σε 60τμ των 7000W απωλειών. Κάνει και defrost. 22C ζήτηση και τα δύο, 0.5C έξω. Μεσοτοιχία με εμένα, ίδιες συνθήκες.

image.png.278fb70cc9ddd1502eebb71bad23a241.png

Και τι να εβαζες σε 3,5kw απωλειες, 18αρι; Νομιζω το defrost ειναι φυσιολογικο,αυτο που ειναι περιεργο ειναι πως απ τα 550w ανεβαινει στο 1kw κι αυτο ριπιτ μεχρι να ξανακανει ντιφροστ..Δε μπορει να κρατησει θερμοκρασια με 550w και γκαζωνει; ifeel on?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πρακτικέρ για 2 yukai 10aria μου ζητάγανε μαζί με την 50% επιδότηση 679 + 30 +30 απεγκατάσταση + 10 + 10 για να τα ανεβάσουν στο 3 όροφο με το ασανσεγγγρρ...!!! σύνολο 759 και για τα 2. Βγήκα έξω να το σκεφτώ, βλέπω στο μιντια προσφορά το comfort invertor 649 από 729, με το εργαλείο αναζήτησης διαβάζω επιτόπου, όοοτι έχετε γράψει εδώ για το κομφορτ, δελεαρ τα 10 χρόνια εγγύησης, το quiet 16 ντεσιμπέλ , λίγο το' να λίγο τ άλλο, πήγα μιντια και με 649+10 μεταφορικά και για τα 2 τελική, πήρα 2 κόμφορτ . Ηταν αγορά του δεν αντέχω άλλο να το σκεφτομαι. Ελπιζω να ναι όλα καλά και σ αλλα με ύγεία και σας ευχαριστώ όλους σας και ιδιαίτερα τον jim . Προσοχή μές στα μεγαλα καταστήματα κυκλοφορούν πωλητές απο συγκεκριμένες εταιρείες, διαφορες, με πολιτικά με κρεμασμένο ταμπελάκι ότι ειναι υπάλληλοι του μαγαζιού, που δεν φαίνεται ποιανης εταιρείας είναι , δεν φοράνε τη στολή του καταστήματος , σας εξυπηρετούν κανονικά και προσπαθούν να σας τραβήξουν στην εταιρεία που αντιπροσωπεύουν. ( το λέω με σιγουρια γιατί μια με στολή του μαγαζιού μου είπε ακριβως ποιας εταιρείας με εξυπηρετούσε σε όλη τη διάρκεια )  Τι να κάνουν οι άνθρωποι, ένα μεροκάματο πάνε να βγάλουν κ αυτοι . Ακάθεκτη όμως εγώ , "πιάσε 2 κομφορτ να τελειώνουμε". και με πάσαρε όμορφα κ ωραία  για την παραγγελία στην  υπάλληλο της αλυσίδας.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Τί τον ευχαριστείς τον λιάκο; Φαρμάκι τον κέρασες!

έλα μωρε 😄... το ξέρω ... με τόσο διάβασμα εδω μέσα , ναι οκ toshiba ήθελα. φουλ. Μέσα μου σκασμένη είμαι . και είχα και το θράσος και βγηκα και το πα . Δεν άντεξα. Τι να κάνω, "δεν φτάνουν τα μισθά" .  Α Και τη Δευτέρα άλλαζει , βγαίνει νέο φυλλάδιο του πρακτικερ , υποψιάζομαι τη Δευτέρα θα τραβάω τις κοτσίδες μου. 

Επεξ/σία από jenny1972
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jenny1972 είπε

Σήμερα πρακτικέρ για 2 yukai 10aria μου ζητάγανε μαζί με την 50% επιδότηση 679 + 30 +30 απεγκατάσταση + 10 + 10 για να τα ανεβάσουν στο 3 όροφο με το ασανσεγγγρρ...!!! σύνολο 759 και για τα 2. Βγήκα έξω να το σκεφτώ, βλέπω στο μιντια προσφορά το comfort invertor 649 από 729, με το εργαλείο αναζήτησης διαβάζω επιτόπου, όοοτι έχετε γράψει εδώ για το κομφορτ, δελεαρ τα 10 χρόνια εγγύησης, το quiet 16 ντεσιμπέλ , λίγο το' να λίγο τ άλλο, πήγα μιντια και με 649+10 μεταφορικά και για τα 2 τελική, πήρα 2 κόμφορτ . Ηταν αγορά του δεν αντέχω άλλο να το σκεφτομαι. Ελπιζω να ναι όλα καλά και σ αλλα με ύγεία και σας ευχαριστώ όλους σας και ιδιαίτερα τον jim . Προσοχή μές στα μεγαλα καταστήματα κυκλοφορούν πωλητές απο συγκεκριμένες εταιρείες, διαφορες, με πολιτικά με κρεμασμένο ταμπελάκι ότι ειναι υπάλληλοι του μαγαζιού, που δεν φαίνεται ποιανης εταιρείας είναι , δεν φοράνε τη στολή του καταστήματος , σας εξυπηρετούν κανονικά και προσπαθούν να σας τραβήξουν στην εταιρεία που αντιπροσωπεύουν. ( το λέω με σιγουρια γιατί μια με στολή του μαγαζιού μου είπε ακριβως ποιας εταιρείας με εξυπηρετούσε σε όλη τη διάρκεια )  Τι να κάνουν οι άνθρωποι, ένα μεροκάματο πάνε να βγάλουν κ αυτοι . Ακάθεκτη όμως εγώ , "πιάσε 2 κομφορτ να τελειώνουμε". και με πάσαρε όμορφα κ ωραία  για την παραγγελία στην  υπάλληλο της αλυσίδας.  

Ερώτηση , 649 για inventor comfort 9 αρι ?

Γιατι δεν πήρες αυτό πχ https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25c-arxc25c-klimatistiko-inverter-9000btu-126378

η ακόμα φθηνότερα και με μεγαλύτερη εγγύηση εδώ https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc25c-rxc25c.html

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jenny1972 είπε

Σήμερα πρακτικέρ για 2 yukai 10aria μου ζητάγανε μαζί με την 50% επιδότηση 679 + 30 +30 απεγκατάσταση + 10 + 10 για να τα ανεβάσουν στο 3 όροφο με το ασανσεγγγρρ...!!! σύνολο 759 και για τα 2. ...

Λεφτά σου είναι και καλά κάνεις. Μια ερώτηση μόνο. Εχτές το πρωί το praktiker είχε το Daikin Sensira ATXC25C στα 519€ τοποθετημένο...στο έδειξε ο Phonekiller και συμφώνησε ο liakjim οτι η τιμή ήταν πολύ καλή. Εγώ σου ανέβασα φωτογραφία και σου έγραψα ολόκληρο μυθιστόρημα. Πώς σκέφτηκες και πήγες 130€ παραπάνω με (μάλλον) υποδεέστερα μηχανήματα;

Φιλικά πάντα.

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jenny1972 είπε

Σήμερα πρακτικέρ για 2 yukai 10aria μου ζητάγανε μαζί με την 50% επιδότηση 679 + 30 +30 απεγκατάσταση + 10 + 10 για να τα ανεβάσουν στο 3 όροφο με το ασανσεγγγρρ...!!! σύνολο 759 και για τα 2. Βγήκα έξω να το σκεφτώ, βλέπω στο μιντια προσφορά το comfort invertor 649 από 729, με το εργαλείο αναζήτησης διαβάζω επιτόπου, όοοτι έχετε γράψει εδώ για το κομφορτ, δελεαρ τα 10 χρόνια εγγύησης, το quiet 16 ντεσιμπέλ , λίγο το' να λίγο τ άλλο, πήγα μιντια και με 649+10 μεταφορικά και για τα 2 τελική, πήρα 2 κόμφορτ . Ηταν αγορά του δεν αντέχω άλλο να το σκεφτομαι. Ελπιζω να ναι όλα καλά και σ αλλα με ύγεία και σας ευχαριστώ όλους σας και ιδιαίτερα τον jim . Προσοχή μές στα μεγαλα καταστήματα κυκλοφορούν πωλητές απο συγκεκριμένες εταιρείες, διαφορες, με πολιτικά με κρεμασμένο ταμπελάκι ότι ειναι υπάλληλοι του μαγαζιού, που δεν φαίνεται ποιανης εταιρείας είναι , δεν φοράνε τη στολή του καταστήματος , σας εξυπηρετούν κανονικά και προσπαθούν να σας τραβήξουν στην εταιρεία που αντιπροσωπεύουν. ( το λέω με σιγουρια γιατί μια με στολή του μαγαζιού μου είπε ακριβως ποιας εταιρείας με εξυπηρετούσε σε όλη τη διάρκεια )  Τι να κάνουν οι άνθρωποι, ένα μεροκάματο πάνε να βγάλουν κ αυτοι . Ακάθεκτη όμως εγώ , "πιάσε 2 κομφορτ να τελειώνουμε". και με πάσαρε όμορφα κ ωραία  για την παραγγελία στην  υπάλληλο της αλυσίδας.  

Προσοχή μόνο στην εγκατάσταση. Τα Haier έχουν θορυβώδεις εξωτερικές μονάδες. Ιδανικά πάτωμα. Αν μπουν τοίχο, καλά αντικραδασμικα ( πρέπει να τα αγοράσεις εσύ) και πίστη τήρηση του ελάχιστου μήκους ( πάνω από 3 μέτρα). Εννοείται καλό κενό με αντλία. Ειδικά σε δωρεάν εγκαταστάσεις, θα θέλουν να τα βάλουν σε 15'. Μεγάλη μεγάλη προσοχή.

6 ώρες πριν, energy52 είπε

Και τι να εβαζες σε 3,5kw απωλειες, 18αρι; Νομιζω το defrost ειναι φυσιολογικο,αυτο που ειναι περιεργο ειναι πως απ τα 550w ανεβαινει στο 1kw κι αυτο ριπιτ μεχρι να ξανακανει ντιφροστ..Δε μπορει να κρατησει θερμοκρασια με 550w και γκαζωνει; ifeel on?

Μεγαλύτερο. Από τις 00:00 έκαψε 9.5kwh ( το Fujitsu 6 ).Screenshot_2023-02-12-08-24-34-48_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.c26c7d42f405ee0ada01d274bf36e9b2.jpg

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Λεφτά σου είναι και καλά κάνεις. Μια ερώτηση μόνο. Εχτές το πρωί το praktiker είχε το Daikin Sensira ATXC25C στα 519€ τοποθετημένο...στο έδειξε ο Phonekiller και συμφώνησε ο liakjim οτι η τιμή ήταν πολύ καλή. Εγώ σου ανέβασα φωτογραφία και σου έγραψα ολόκληρο μυθιστόρημα. Πώς σκέφτηκες και πήγες 130€ παραπάνω με (μάλλον) υποδεέστερα μηχανήματα;

Φιλικά πάντα.

ότι η σειρά Α δεν είναι τόσο καλή όσο η FTX , (ο μπατζανάκης ψυκτικός με  κατάστημα,  του ξάδερφου , μου το πε ) σύν τα καλούδια και τα 10 χρόνια .... τι να πείς ... γυναίκες .....Επισης στο πρακτικερ δεν είναι μόνο 519 , είναι +30 +10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jenny1972 είπε

ότι η σειρά Α δεν είναι τόσο καλή όσο η FTX , (ο μπατζανάκης ψυκτικός με  κατάστημα,  του ξάδερφου , μου το πε ) σύν τα καλούδια και τα 10 χρόνια .... τι να πείς ... γυναίκες .....Επισης στο πρακτικερ δεν είναι μόνο 519 , είναι +30 +10 

Atx = ftx.

Ολόιδια μηχανήματα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

η ακόμα φθηνότερα και με μεγαλύτερη εγγύηση εδώ https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc25c-rxc25c.html

νομίζω το συγκεκριμένο κατάστημα δεν είναι συμβεβλημένο με το προγραμμα αλλαζω συσκευη με επιδότηση . 2 μαγαζιά συνοικιακά όλα κ ολα βρηκα συμβεβλημένα και χρεώναν πολλά εξτρα για την τοποθέτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...