Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, manousos34 είπε

juro pro oxygen

 

32 λεπτά πριν, manousos34 είπε

invertor/toyotom

Αυτά είναι φασον των midea και gree οποτε όταν διαβάζεις ένα σχόλιο στο skroutz όπως αυτό που περιγράφεις ότι δηλαδή τα 

 

32 λεπτά πριν, manousos34 είπε

midea

 

32 λεπτά πριν, manousos34 είπε

διαβαζω οτι κανουν θορυβο

Σημαίνει ότι αυτός που το έκανε το σχόλιο στο skroutz η δε ξέρει τι του γίνεται η κάτι άλλο έχει στο μυαλό του 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, jenny1972 είπε

Με μπέρδεψε και μία πωλήτρια στο μιντια με τα γιουρο προ, που μου ανέμιζε στη μούρη ένα προσπέκτους των γιουρο προ , που της είχε γράψει η εταιρεία με μπλε στυλό "συμπιεστής τοσίμπα !!!" και μου λέγε 10 χρονια μέσα έξω χωρις περιορισμούς όχι σαν τα ινβεντορ κάθε χρόνο συντήρηση και λες

Ο @dimostr μονιμως φωναζει, μην παιρνετε πληροφοριες απο site -skroutz για τις τεχνικες προδιαγραφες, μονο στα site των αντιπροσωπειων ειναι εγκυρα(99%). Επισης δεν παιρνουμε σοβαρα κανενα εμπορο-πωλητη που πουλαει απο στρινγκ μεχρι αυτοκινητα Tesla(αν μπορουσε)

Η εγγυηση juro pro , οταν εφτιαχνα το εξελ ηταν η πιο πονεμενη ιστορια! δεν μου εδιναν ουτε τηλεφωνικα ουτε γραπτα , τους ορους για τα κλιματιστικα, αλλα ελεγαν μολις αγορασεις , καταχωρεις στο site τους και τοτε στους στελνουν, επιπεδο τραπεζων δηλαδη που πρωτα υπεγραφες για το δανειο και μετα μαθαινες και τους ορους!

Η juro pro τοτε ζητουσε συντηρηση ακομη και σε αφυγραντηρες, ετησια! Ετσι μπηκα κ κοιταξα μηπως και αλλαξε κατι στα κλιματιστικα μιας και στο ειπε η πωλητρια!!!

Πραγματι αλλαξε!!! εκπληξη!!! τωρα πια ειναι διαθεσιμοι οι οροι απο πριν...δες στο spoiler στον ορο  3.

Spoiler

1122023124307.jpg.c54a7e915999fbe8a16dc2f1fc32e416.jpg

 

3 ώρες πριν, olddognewtricks είπε

Αλλά ψήνομαι το 5ο κλιματιστικό μου  να είναι το daikin που αξιολογείτε τόσο θετικά

Αντε να επιβεβαιωσει και καποιος αλλος (αν ειναι ετσι) την διαφορα στην καταναλωση Haier με Sensira...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Αυτά είναι φασον των midea και gree οποτε όταν διαβάζεις ένα σχόλιο στο skroutz όπως αυτό που περιγράφεις ότι δηλαδή τα 

 

 

Σημαίνει ότι αυτός που το έκανε το σχόλιο στο skroutz η δε ξέρει τι του γίνεται η κάτι άλλο έχει στο μυαλό του 

Σίγουρα ο θόρυβος είναι υποκειμενικό,αν και πόσο να κάνει ένα καινούργιο μηχάνημα συγκριτικά με το lg 12ετιας που έχω made in turkey? για τεχνικά θέματα (αν είναι καλό μηχανάκι)σίγουρα δεν θα επηρεαστω από εκεί αλλά στα θέματα βλάβης σε επηρεάζει.juro pro το ξεχνάμε λοιπόν,άρα κοιτάω την "Αγία Τριάδα"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Specs είπε

δες στο spoiler στον ορο  3.

το έχω δει απο μέρες  !!! με σύζυγο πωλητη μετ/νων ειχ ... και γω στον ίδιο χώρο...για αυτό ψάχνομαι τόσες μέρες . ξέρω πολύ καλα τι μου λές . γι αυτό ξεσκονίζω το ινσομνια !!!! Να στε καλά όλοι σας εδώ  που υπάρχετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Σίγουρα ο θόρυβος είναι υποκειμενικό,αν και πόσο να κάνει ένα καινούργιο μηχάνημα συγκριτικά με το lg 12ετιας που έχω made in turkey? για τεχνικά θέματα (αν είναι καλό μηχανάκι)σίγουρα δεν θα επηρεαστω από εκεί αλλά στα θέματα βλάβης σε επηρεάζει.juro pro το ξεχνάμε λοιπόν,άρα κοιτάω την "Αγία Τριάδα"?

Δεν έχεις πει το κυριότερο , ποσά λεφτά διαθέτεις 

edit είδα το ποσό , είναι λίγο σφιχτά για τα εν λόγω μαγαζιά αν πας σε επώνυμο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χώρο ~30 τμ στην καλλιθέα (αθήνα) για 95% χρήση ψύξης σκέφτομαι το Midea All Easy Pro AEP218NXD6

υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα χρήματα (κάτω από 1200 με την εγκατάσταση);

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν έχεις πει το κυριότερο , ποσά λεφτά διαθέτεις 

edit είδα το ποσό , είναι λίγο σφιχτά για τα εν λόγω μαγαζιά αν πας σε επώνυμο 

αναγκαστικα στα εν λογω μαγαζια λογω πιστωτικης/δοσεων.

εψαξα λιγο να ανεβω λιγο ακομα αν ειναι για κατι να αξιζει μιας και δεν αλλαζεις συχνα(ελπιζω) κλιματιστικο. γνωμες αν αξιζουν?

https://www.praktiker.gr/p/toyotomi-umi-eco-utn-utg-12ap-klimatistiko-toixou-inverter-12000btu-me-wifi-129057

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c35-sensira-atxc35c-arxc35c-klimatistiko-inverter-12000btu-126379

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-umi-utn-12ap-utg-12ap-klimatistiko-12-000-btu-h_3775372

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-pro-series-ag2pro-12nxd0-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948374

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-plus-as35tamhra-c-1u35yeffra-c-klimatistiko-12-000-btu-h_3795632

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Παρε το δεύτερο που είναι στα λεφτά σου 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκόρπιες παρατηρησεις.

(Βασικά είπα να παλέψω λίγο με τον ανεπαίσθητο θόρυβο για τον οποίο σας ενημέρωσα σε προηγούμενο ποστ)

Στην αρχή της χειμωνιάτικης περιόδου φέτος είχα παρατηρήσει ότι τα κλιματιστικά έκαιγαν γύρω στα 30-40 W λιγότερα με τον ανεμιστήρα ρυθμισμένο στην 3η σκάλα. Εντυπωσιακό δε ήταν ότι δεν τα άκουγα ποτέ να σταματάνε. Μολαταύτα η ζητούμενη στο τσαρδί ήταν 21 με θερμομετρο στα 6 μέτρα 20,6 -20,8 και στα 2 μέτρα 21,5+.

Τεσπα αφού δοκίμασα πρώτα αλλαγή θέσης/αντικραδασμικά/σωλήνες κτλ στην εξωτερική μονάδα με ξάφνιασε το εξής όταν μπήκα μέσα και για να ακούω τον βόμβο πιο εύκολα και αποφάσισα να χαμλώσω τον ανεμιστήρα

έβαλα λοιπόν τον ανεμιστήρα στο auto και αμεσότατα το κλιματιστικό έκανε το εξής περίεργο (γραμμές 200/400/600/800Watt αντίστοιχα) όπου τώρα φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί στα 240 w. Εκλεισε? Τι άλλαξε στην ψυχοσύνθεσή του με την αλλαγή ρύθμισης ανεμιστήρα? Πόσες μέρες άραγε έκαιγα σαν αρχιμ@λ@κς 200+ watt παραπάνω?

σημείωση: σήμερα η εξωτερική ήταν μετά από αρκετές ημέρες όπως γνωρίζετε 12.5 βαθμοί.

image.png.d21dc50e283266c0d702cb22ba41c69e.png

 

Σε αντίθεση το δεκαράκι στο υπνοδωμάτιο τσίμπησε 20-25 w (από 250->275)

image.png.a0e2270473c45ae3d93ca851848ac959.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

έκαιγαν γύρω στα 30-40 W λιγότερα με τον ανεμιστήρα ρυθμισμένο στην 3η σκάλα

λιγοτερα σε συγκριση με ποια ρυθμιση?

5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

σήμερα η εξωτερική ήταν μετά από αρκετές ημέρες όπως γνωρίζετε 12.5 βαθμοί.

 

η μεταβολη αυτη σε ποση ωρα εγινε? τι χρονικη αποσταση εχουν οι καθετες γραμμες στο διαγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Specs είπε

λιγοτερα σε συγκριση με ποια ρυθμιση?

η μεταβολη αυτη σε ποση ωρα εγινε? τι χρονικη αποσταση εχουν οι καθετες γραμμες στο διαγραμμα?

σε συγκριση με το αυτοματο, συν΄θως η fixed υψηλή ροή κατέβαζε την κατανάλωση.

οι καθετες γραμμές είναι ανα 60 λεπτά. η αλλαγή έγινε άμεσα. σε σημείο που παρατησα τις δοκιμές για να το καταγράψω.

λες και το κλιματιστικό έκανε κάποιου είδους reset.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

σε συγκριση με το αυτοματο

το πιο πιθανο η μεταβολη της εξωτερικης  να το εκανε πιο "οικονομικο".

Αν ολα εγιναν την ιδια στιγμη, τοτε απλα το κλιματιστικο φυσιολογικα αλλαξε τον προγραμματισμο και θα προσπαθουσε για την οικονομικοτερη επιλογη συνδυασμου, η οποια μετα απο επι μερους ανεβοκατεβασματα σταθεροποιειται αλλα παιρνει λιγο χρονο.

Στο daikin sensira το εχω δει , οταν αλλαζω διαφορα...

Αλλιως και κανα κλεισιμο που και που δεν κανει κακο, κανουν κολημματα καμμια φορα οπως εχουμε δει, ανεξηγητα αλλα κανουν.

@liakjim το real time COPόμετρο σου τι λεει?

επιβεβαιωνει τα στοιχεια του κατασκευαστη? καλυτερα-χειροτερα-περιπου ιδια?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

@liakjim το real time COPόμετρο σου τι λεει?

επιβεβαιωνει τα στοιχεια του κατασκευαστη? καλυτερα-χειροτερα-περιπου ιδια?

  • eurovent 12C : Pout 1200W , 7.68COP

          μέτρησα με 11.8C, Pout 1270W,  7.70COP

  • eurovent 7C : Pout 2460W, 5.80COP

          μέτρησα με 6.8C , Pout 2520W, 5.77COP

  • eurovent 2C, Pout 3820W, 4.00COP

          μέτρησα με 2.13C, Pout 4011W, 4.18COP

Στους 7 και 12C είχα συνθήκες eurovent (20C) αλλά στους 2C είχα 22 βαθμούς μέσα οπότε ναι μεν έπεσε κοντά αλλά δεν έχω κάνει ακόμη σωστό πείραμα.

Πάντως θεωρώ ότι για ερασιτεχνικές μετρήσεις, σε μη ελεγχόμενο περιβάλλον, τα αποτελέσματα είναι αποδεκτά.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

έβαλα λοιπόν τον ανεμιστήρα στο auto και αμεσότατα το κλιματιστικό έκανε το εξής περίεργο (γραμμές 200/400/600/800Watt αντίστοιχα) όπου τώρα φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί στα 240 w. Εκλεισε? Τι άλλαξε στην ψυχοσύνθεσή του με την αλλαγή ρύθμισης ανεμιστήρα? Πόσες μέρες άραγε έκαιγα σαν αρχιμ@λ@κς 200+ watt παραπάνω?

σημείωση: σήμερα η εξωτερική ήταν μετά από αρκετές ημέρες όπως γνωρίζετε 12.5 βαθμοί.

Αν μιλαμε για μεγαλο χωρο ειναι  λογικο να ανεβαζει καταναλωση οσο πιο ψηλα δουλευει ο ανεμιστηρας αφου ανακυκλωνει τον αερα απο μακρια, ο αισθητηρας διαβαζει πιο χαμηλη θερμοκρασια χωρου απ το setpoint οποτε ανεβαζει στροφες..Ακριβως αυτο συμβαινει με το δικο μου 18αρι κι εννοειται δεν το χω ποτε στο αυτοματο αλλα παντα φαν 2 ή 3 για να σπρωχνει τον αερα μακρια κι ετσι σταδιακα εχω την ιδια επιθυμητη!Στο αυτοματο το δουλευω μονο σε πολυ ηπιο καιρο που ζεσταινεται πιο ευκολα ο χωρος! Το ζητουμενο ειναι, σε καλυπτουν τα 250w με φαν 1, κρατα τη θερμοκρασια εκει που θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...