Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Καλησπερα.

Εχω σε σαλοτραπεζαρια (35μ²,με αρκετα ανοιγματα) περίπου ενα 18.000 Hitachi με θλιβερα αποτελεσματα. Μακροστενος χώρος,εκει που "φυσάει" το κλιματιστικό ιδανική θερμοκρασία ο υπολοιπος χώρος -2 με 3 βαθμούς απο τον ρυθμισμένο.Με τα κρυα δε,μονο με τον αέρα στο Full έχω απόδοση.

Στις αποριες μου τωρα:Εχω επιλέξει να τοποθετήσω ένα  multi με δυο εσωτερικές μόναδες (12000 & 18000) επιδαπέδιες,να δουλευουν όσο δυνατόν πίο ησυχα με όσο το δυνατόν λιγότερα ρεύματα αίσθησης αέρα.

Σε αυτά που έχω επίλέξει:

Daikin (νομίζω η καλύτερη επιλογή): με το κόστος να αγγίζει τα 3500€

Fujitsu : ¨Εχω μια καλή άκρη για αγορά ,όμωσ δεν ταιρίαζει σετ 30.000btu εξωτερική με τις εσωτερικες (η οποία δεν είναι 18000 η μεγάλη αλλα 14000)

Μένουν 

Gree,inventor,panasonic.

Εμπιστευομαστε την inventor?

Κατ' εμέ μόνο σε Daikin / Fujitsu / Panasonic να κοιτάς. Για Panasonic νομίζω το μόνο αρνητικό που έχουμε ακούσει είναι η αντιπροσωπεία που ίσως είναι λίγο αργή σε επισκευές/ανταλλακτικά.

Από daikin το perfera floor κοιτάς (FVXM-A);

Έχει και η Toshiba τέτοιου είδους μονάδα αν θες να ρίξεις και εκεί μια ματιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Έχει κανείς άκρες να μάθουμε ποιος έκανε την εγκατάσταση ώστε να μην τον επιλέξουμε;

Καταλαβαίνει κανείς την μάρκα; 😛

https://902.gr/eidisi/neolaia-paideia/320032/xekollise-apo-ton-toiho-kai-epese-klimatistiko-sto-1o-lykeio

 

Έρχονται δημοτικές εκλογές....δεν φταίει ο εγκαταστάτης αλλά ο υπεύθυνος - συντηρητής του μηχανήματος που το έβλεπε με σπασμένα πλαστικά και αδιαφορούσε ή αν τα είχε δώσει γραπτά στους υπευθύνους τότε αδιαφορούσαν αυτοί.
5 ευρώ το κομμάτι τα κάνουν σέρβις αυτά οπότε μην περιμένετε να έχουν καθαρό ανεμιστήρα ή να δίνουν προσοχή σε τέτοια πράγματα.

330171925_1618169681937219_2871743277433133372_n.jpg.a03d8f3a213028ce1868f91a28c380ad.jpg

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Στην κουζινα το θελω μονο για τον Χειμωνα στην ουσια για 2 σχεδον ωρες. Μια το πρωι που ξυπνανε τα παιδια για σχολειο μεχρι να φανε πρωϊνο και μια το μεσημερι που γυρνανε απο το σχολειο μεχρι να φανε για μεσημερι. Μετα το μωρο παει στην κρεβατοκαμαρα για υπνο και τα δυο μεγαλα στο φροντιστηριο. Εγω εχω βγαλει Χειμωνες χωρις θερμανση μην σου πω ευκαιρια ψαχνω οταν λειπουν ολοι να ανοιξω το σπιτι να παρει αερα.

Αφου οπως καταλαβα δεν αξιζει να παρω ενα 18-24αρι θα παρω ενα καλο τωρα για την κουζινα και μετα ενα για το σαλονι.

Μετα το απογευμα αναβω την σομπα αλλα αλλο να την αναψεις το απογευμα και αλλο να την αναψεις απο το πρωι που στην ουσια την χρειαζεσαι μια και μια ωρα. Και η ξυλοσομπα δεν ειναι καλοριφερ να την αναψεις να την σβησεις να την αναψεις ξανα ειναι λιγο διαδικασια και μπελας.

Αφού το σημαντικότερο μέρος είναι κουζίνα - χωλ, θα βάλεις ένα σχετικά καλό κλιματιστικό εκεί ( 9-12000btu) αλλά θα το βάζεις να δουλεύει με το νυχτερινό  σε μια λογική θερμοκρασία έως να φύγουν  τα παιδιά για το σχολείο. 

Θα το ξαναανάβεις πριν γυρίσουν απ'το σχολείο, θα εκμεταλλεύεσαι το μεσημεριανό νυχτερινό και το απόγευμα θα ανάβεις σόμπα.

Βάλε στο περίπου τί προσανατολισμό έχει ο κάθε χώρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα εβαλα ένα tapo M110 σε ένα Samsung digital inverter 9αρι 10ετιας για να το προγραμματίζω εξ αποστάσεως. Παρατήρησα σε πρώτη φάση ότι όταν διακόπτω τη λειτουργία του μέσω εφαρμογής οι περσίδες του δεν κλείνουν (λογικότατο). Γνωρίζει κανείς αν  μακροπρόθεσμα μπορεί να του κάνω κάποιου είδους ζημιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, geodimis είπε

Σήμερα εβαλα ένα tapo M110 σε ένα Samsung digital inverter 9αρι 10ετιας για να το προγραμματίζω εξ αποστάσεως. Παρατήρησα σε πρώτη φάση ότι όταν διακόπτω τη λειτουργία του μέσω εφαρμογής οι περσίδες του δεν κλείνουν (λογικότατο). Γνωρίζει κανείς αν  μακροπρόθεσμα μπορεί να του κάνω κάποιου είδους ζημιά;

https://www.ibroadlink.com/productinfo/762674.html
αυτο είναι κατάλληλο για να ανοιγοκλείνεις το κλιματιστικο αλλα και οποιαδήποτε άλλη συσκευή , η χρήση της πρίζας για την διακοπή λειτουργίας είναι σα να κόβετε το ρεύμα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

λέει κάτω απο 600 οπότε ίσως

@PhoneKillerκαι @liakjim θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω που προβληματίζομαι. (Εχω διαβάσει πια αμέτρητες σελίδες εδώ και στο σκρουτζ.... διαγράμματα, εξέλ, στιγμιαίες καταναλώσεις , ωριέες , ρεύματα ψυχρά , υπόγεια ρευματα... ) Εχω ψαρέψει και από  συνοικιακό κατάστημα που είναι στο πρόγραμμα διάφορες πληροφορίες. (Αύριο έχω να μιλήσω και με τον μπατζανάκη του ξάδερφου που θυμήθηκα ότι έχει μαγαζί με ac αλλα δεν είναι στο πρόγραμμα. )  Ξερω πια ότι μέχρι 700 ευρώ είναι και τα δύο (γιουκάι και atx )κορυφαία ac (κατανάλωση , αθορυβα, ποιότητα , εγγύηση μεγαλη η τοσιμπα κ ας μην είναι και τα 2 στη ψύξη Α+++)  Nομίζω χαλιέμαι που και τα δύο  δεν έχουν διάφορα καλούδια wifi , 56 celsius κλπ  και χαλιέμαι που δεν βλέπω αυτό το 100 kw/έτος στη ψύξη.  (μου το εξήγησε βεβαια ο συνοικιακός αυτό με τα καλούδια/ δόλωμα που χρησιμοποιούν οι κινέζοι για να προσελκύουν κόσμο , και για τον ιονιστή ότι είναι μια ακίδα μία χαζομάρα , παρε ιονιστή καλύτερα.) Πχ βλέπω το κορονα πλας έπεσε στα 600 με +++ψυξη seer 8.8 ,  και σου λεει ο συνοικιακός 1 στα 2 ινβεντορ βγάζει θέματα. και διαβάζω στο σκρουτζ ότι τουλάχιστον το σέρβις είναι καταπληκτικό. Βλέπω το mideα all easy 700€ ψυξη +++ seer 9.3 ! και scop 5. 6 και από ότι καταλαβαίνω απ τα tapo σας , σταθερά να σου καίει 200 watt την ώρα δεν παίζει , α εκτος και αν πατήσεις το μαγικο κουμπί quiet  κ νομιζω μου είπε ο συνοικιακός ότι τα νουμέρα seer κλπ πολλές φορές δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα . έμαθα να εκτιμάω και τα eurovent. Με μπέρδεψε και μία πωλήτρια στο μιντια με τα γιουρο προ, που μου ανέμιζε στη μούρη ένα προσπέκτους των γιουρο προ , που της είχε γράψει η εταιρεία με μπλε στυλό "συμπιεστής τοσίμπα !!!" και μου λέγε 10 χρονια μέσα έξω χωρις περιορισμούς όχι σαν τα ινβεντορ κάθε χρόνο συντήρηση και λες... βρε λες να υπάρχει κάτι value for money να συνεχίσω να ψάχνω. Ο συνοικιακός μου πε και για μια εταιρεια απ τις πασίγνωστες ότι κάνεις 4 μέρες να βγάλεις γραμμή για να μιλήσεις στο σέρβις , δεν συγκράτησα ποια. Ο συνοικιακός μου στείλε και προσφορές για 5 ac  με ασύμφορα τα παρακάτω: εγκατάσταση = 85,/ απεγκάτασταση=24, /συλλογή παραδοση και καταχώρηση της παλιάς μονάδας = 30 /σύνολο 139 όλα προ φπα!. (σόρυ φίλε μου με αναγκάζεις να πάω στους μεγαλοκαρχαρίες)  και μου είπε και την κακια πληροφορία για αλλαγή τιμών 13/2 και 15/2 ας μην πω καλύτερα σε ποιες εταιρείες. θα χάσετε όλοι τον υπνο σας, χωρίς να αναφερει αν θα ναι προς τα κάτω ή προς τα πάνω. μάλλον προς τα πάνω θα ναι . (μπορεί να ήταν και τρυκ το γνωστό  βιάσου , αλλα πως να μην το πιστεψεις με την ακρίβεια nowdays) Αύριο με βλέπω κατα σαντα μπαρμπαρα (πρακτικερ) μεριά που έχει και τα δύο. και τείνω προς το τοσιμπα . Θα συνεχίσω να μιλάω στην γκουγκλ ασίσταντ μου για όλα τα αλλα εκτος απ τα ac .  ίσως του χρόνου να αγοράσω το wifi module ή μήπως απ΄΄οτι καταλάβα μόλις τώρα ενα ir remote control ? πολιτισμικό/τεχνολογικό σοκ εχω πάθει εδω μέσα .  Eίναι και τρίτο μηχάνημα παλι με βαουτσερ που πρεπει να πληρωσω απ τη τσεπη μου για αυτό κοιτάω να πέσω στα 600 και όταν είσαι με βαουτσερ δεν κάνουν κανένα παζάρι. Θα το προσπαθησω βεβαια και τηλεφωνικα μπας καιι...Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα με τους προβληματισμούς μου . Φαντάζομαι θα υπάρχουν πολλοι σαν και εμένα εδω μέσα που προσπαθούν να πάρουν κάτι value for money γιατι δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα κάθε 5 χρόνια να αγοράζουμε νεα μηχανήματα.  

4 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

λέει κάτω απο 600 οπότε ίσως

μπερδεύτηκε ο jim γιατί εσύ @PhoneKiller χωρίς το βαουτσερ το κατέβασες στα 600 απ τα 679 . σε μένα με το βάουτσερ δεν θα μου κόψουν . λες και δεν θα πάρουν τα λεφτά τους απ το κράτος που τους ξεσκαρτάρουμε και τις αποθήκες τους . 

Επεξ/σία από jenny1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jenny1972 είπε

@PhoneKillerκαι @liakjim θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω που προβληματίζομαι. (Εχω διαβάσει πια αμέτρητες σελίδες εδώ και στο σκρουτζ.... διαγράμματα, εξέλ, στιγμιαίες καταναλώσεις , ωριέες , ρεύματα ψυχρά , υπόγεια ρευματα... ) Εχω ψαρέψει και από  συνοικιακό κατάστημα που είναι στο πρόγραμμα διάφορες πληροφορίες. (Αύριο έχω να μιλήσω και με τον μπατζανάκη του ξάδερφου που θυμήθηκα ότι έχει μαγαζί με ac αλλα δεν είναι στο πρόγραμμα. )  Ξερω πια ότι μέχρι 700 ευρώ είναι και τα δύο (γιουκάι και atx )κορυφαία ac (κατανάλωση , αθορυβα, ποιότητα , εγγύηση μεγαλη η τοσιμπα κ ας μην είναι και τα 2 στη ψύξη Α+++)  Nομίζω χαλιέμαι που και τα δύο  δεν έχουν διάφορα καλούδια wifi , 56 celsius κλπ  και χαλιέμαι που δεν βλέπω αυτό το 100 kw/έτος στη ψύξη.  (μου το εξήγησε βεβαια ο συνοικιακός αυτό με τα καλούδια/ δόλωμα που χρησιμοποιούν οι κινέζοι για να προσελκύουν κόσμο , και για τον ιονιστή ότι είναι μια ακίδα μία χαζομάρα , παρε ιονιστή καλύτερα.) Πχ βλέπω το κορονα πλας έπεσε στα 600 με +++ψυξη seer 8.8 ,  και σου λεει ο συνοικιακός 1 στα 2 ινβεντορ βγάζει θέματα. και διαβάζω στο σκρουτζ ότι τουλάχιστον το σέρβις είναι καταπληκτικό. Βλέπω το mideα all easy 700€ ψυξη +++ seer 9.3 ! και scop 5. 6 και από ότι καταλαβαίνω απ τα tapo σας , σταθερά να σου καίει 200 watt την ώρα δεν παίζει , α εκτος και αν πατήσεις το μαγικο κουμπί quiet  κ νομιζω μου είπε ο συνοικιακός ότι τα νουμέρα seer κλπ πολλές φορές δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα . έμαθα να εκτιμάω και τα eurovent. Με μπέρδεψε και μία πωλήτρια στο μιντια με τα γιουρο προ, που μου ανέμιζε στη μούρη ένα προσπέκτους των γιουρο προ , που της είχε γράψει η εταιρεία με μπλε στυλό "συμπιεστής τοσίμπα !!!" και μου λέγε 10 χρονια μέσα έξω χωρις περιορισμούς όχι σαν τα ινβεντορ κάθε χρόνο συντήρηση και λες... βρε λες να υπάρχει κάτι value for money να συνεχίσω να ψάχνω. Ο συνοικιακός μου πε και για μια εταιρεια απ τις πασίγνωστες ότι κάνεις 4 μέρες να βγάλεις γραμμή για να μιλήσεις στο σέρβις , δεν συγκράτησα ποια. Ο συνοικιακός μου στείλε και προσφορές για 5 ac  με ασύμφορα τα παρακάτω: εγκατάσταση = 85,/ απεγκάτασταση=24, /συλλογή παραδοση και καταχώρηση της παλιάς μονάδας = 30 /σύνολο 139 όλα προ φπα!. (σόρυ φίλε μου με αναγκάζεις να πάω στους μεγαλοκαρχαρίες)  και μου είπε και την κακια πληροφορία για αλλαγή τιμών 13/2 και 15/2 ας μην πω καλύτερα σε ποιες εταιρείες. θα χάσετε όλοι τον υπνο σας, χωρίς να αναφερει αν θα ναι προς τα κάτω ή προς τα πάνω. μάλλον προς τα πάνω θα ναι . (μπορεί να ήταν και τρυκ το γνωστό  βιάσου , αλλα πως να μην το πιστεψεις με την ακρίβεια nowdays) Αύριο με βλέπω κατα σαντα μπαρμπαρα (πρακτικερ) μεριά που έχει και τα δύο. και τείνω προς το τοσιμπα . Θα συνεχίσω να μιλάω στην γκουγκλ ασίσταντ μου για όλα τα αλλα εκτος απ τα ac .  ίσως του χρόνου να αγοράσω το wifi module ή μήπως απ΄΄οτι καταλάβα μόλις τώρα ενα ir remote control ? πολιτισμικό/τεχνολογικό σοκ εχω πάθει εδω μέσα .  Eίναι και τρίτο μηχάνημα παλι με βαουτσερ που πρεπει να πληρωσω απ τη τσεπη μου για αυτό κοιτάω να πέσω στα 600 και όταν είσαι με βαουτσερ δεν κάνουν κανένα παζάρι. Θα το προσπαθησω βεβαια και τηλεφωνικα μπας καιι...Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα με τους προβληματισμούς μου . Φαντάζομαι θα υπάρχουν πολλοι σαν και εμένα εδω μέσα που προσπαθούν να πάρουν κάτι value for money γιατι δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα κάθε 5 χρόνια να αγοράζουμε νεα μηχανήματα.  

μπερδεύτηκε ο jim γιατί εσύ @PhoneKiller χωρίς το βαουτσερ το κατέβασες στα 600 απ τα 679 . σε μένα με το βάουτσερ δεν θα μου κόψουν . λες και δεν θα πάρουν τα λεφτά τους απ το κράτος που τους ξεσκαρτάρουμε και τις αποθήκες τους . 

Ψαγμενος ο συνοικιακός σου (ή διαβάζει insomnia 😛 ).

Στο sticky θα βρεις ένα εργαλείο λήψης απόφασης. Βάζεις νούμερα και βγαίνει αποτέλεσμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο sticky θα βρεις ένα εργαλείο λήψης απόφασης. Βάζεις νούμερα και βγαίνει αποτέλεσμα.

που ειναι αυτό το sticky ??? δεν το βλέπω. 👓👀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Specs είπε

Kataναλωσεις εχεις δει ?

Μην τα ξαναγράφω κάθε τόσο και καταλήγει spam, μεγάλο σπίτι με υπερβολικές απώλειες, παρακολουθώ την συνολική μηνιαία κατανάλωση της κατοικίας σε ηλεκτρισμό και σε πετρέλαιο  εδώ και 5-6 χρόνια. Η δουλειά που κάνετε στο forum με tapo κλπ δεν έχει πρακτικό νόημα στην πέρίπτωσή μου. Ευχαριστημένος από το equation (ο liakjim ενημέρωσε το Νοέμβρη το forum ότι είναι έντιμη λύση, μπράβο του) στο πλαίσιο της προβλεπόμενης και της πραγματικής κατανάλωσης Δεκέμβρη και Γενάρη, ακόμη και συνεκτιμώντας τον ήπιο καιρό. Αλλά ψήνομαι το 5ο κλιματιστικό μου  να είναι το daikin που αξιολογείτε τόσο θετικά. Και ίσως σταδιακά από του χρόνου να αποσύρω κάποια μηχανήματα υπέρ αποδοτικότερων, αναλόγως των μελλοντικών συγκριτικών τιμών του ρεύματος και του πετρελαίου, των εξελίξεων στον πόλεμο, των αποφάσεων των διεθνών οργανισμών κλπ (ρε που φτάσαμε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim τελευταια ερώτηση, το ορκίζομαι. οι χοντρικές διαφορές  , σε γενικές γραμμές , μεταξύ γιουκάι και του νταικιν https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25c-arxc25c-klimatistiko-inverter-9000btu-126378  ποιές είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jenny1972 είπε

@liakjim τελευταια ερώτηση, το ορκίζομαι. οι χοντρικές διαφορές  , σε γενικές γραμμές , μεταξύ γιουκάι και του νταικιν https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25c-arxc25c-klimatistiko-inverter-9000btu-126378  ποιές είναι ?

Το Daikin θα πρέπει να είναι λίγο πιο οικονομικό σε χρήση, λίγο πιο δυνατό σε ισχύ αλλά λιγότερο αθόρυβο στην εσωτερική μονάδα και έχει λιγότερο από τη μισή εγγύηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα παιδια θα ηθελα γνωμες/τα φωτα σας για αγορα(πιστωτικη) για μοναδα 12αρα μεχρι τα 600ευρω.

εχω κανει μια ερευνα και εχω καταληξει σε juro pro oxygen eco 2(αν και κινα) μιας και τα σχολια ειναι πολυ θετικα πχ.σκρουτζ και εγγυηση?

η αγορα θα γινει ειτε πλασιο η πρακτικερ.

σημαντικο ειναι να ειναι αθορυβο και οικονομικο(τα θελω ολα το ξερω)

για φετος θα δουλεψει ολο το χρονο,μετα κυριως για ψυξη.

midea/invertor/toyotomi/daikin διαβαζω οτι κανουν θορυβο???τα οποια ειναι και πιο ακριβα?

Επεξ/σία από manousos34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δείτε πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν η απώλειες στην ομαλή λειτουργία του κλιματιστικού χωρίς on/off.

Αφού έχω την δυνατότητα να κάνω μετρήσεις με το ίδιο μηχάνημα(Midea Prime) σε τρεις διαφορετικούς χώρους στο ίδιο σπίτι.

Υπνοδωμάτιο 1 / 9000 btu / 15τ.μ. / 6°C εξωτερική / 15-16°C ελάχιστη χωρίς AC / με set point 20°C φτάνει τον χώρο 22.5 °C και δουλεύει σταθερά στα 220-250w

Screenshot_1347.png.e990f071136687b4b5f3709905328d1c.png
 

Υπνοδωμάτιο 2 / 9000 btu / 12τ.μ. / 6°C εξωτερική / 12-13°C ελάχιστη χωρίς AC μεγάλα τζάμια και αλουμινένιες πόρτες προς τον κήπο / με set point 20°C το άκουγα όλη νύχτα να κάνει μάχη στα on/off τα κλασικά "γκαζώματα" των Midea που ακούγονται. Θα βάλω τον μετρητή σήμερα να δω και τι καίει από kwh.

Σαλόνι / κουζίνα / χωλ / 18000 btu / 40τ.μ. / 6°C εξωτερική / 16°C ελάχιστη χωρίς AC φτάνει άμεσα την θερμοκρασία άνεσης και πέφτει περίπου στα 600 σταθερά.
Screenshot_1348.png.ec4dafcc38c112712ce83cfceafd271c.png

Απώλειες μόνο του Σαλόνι / κουζίνα / χωλ

Screenshot_1345.png.779c63988a509f6744586a086bdef3b2.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...