Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς το άνοιγμα της πόρτας είναι μικρό και το ύψος χαμηλό, δεν νομίζω να δουλέψει το κόλπο. Θέλει άλλο κλιματιστικό το σαλόνι.

Αν δεν με ξεγελάνε τα μάτια μου, ο χώρος της κουζίνας είναι πιο μεγάλος από το σαλόνι. Νομίζω θα θέλει μεγαλύτερο από ότι αυτό μιας και έχει και τον προθάλαμο.

Ας πουν και οι πιο ειδικοί, αλλά θα έβαζα ένα 18άρι και άνω στην κουζίνα στη θέση 2 (πάνω από το παράθυρο της κουζίνας) και σε 2ο χρόνο ένα 12άρι στο σαλόνι.

Ειναι μετρημενα και τα δυο 19TM το καθε ενα δηλαδη 19 το σαλονι 19 το χωλ-κουζινα.

Πισω απο τον απορροφητηρα υπαρχει η εξωτερικη μοναδα του παιδικου. Δεν πιστευω να χωραει και αλλη μοναδα στην βεραντουλα της κουζινας.

Μια λυση αφου παω λογω μικρη πορτας του σαλονιου σε δυο μηχανηματα ειναι η να μπει ακριβως πανω απο την πορτα της εισοδου η πανω απο την πορτα του σαλονιου αλλα που θα βγαλω εξωτερικη μοναδα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Σε σύγκριση, το 12ρι equation από το Leroy το πήρα προ τριμήνου στα 339 Ευρώ για 4ο κλιματιστικό, είμαι ευχαριστημένος

Kataναλωσεις εχεις δει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεχασα να γραψω οτι ο τοιχος που ειναι η κουζινα ολο αυτο το κομματι ειναι κολονα μπετο για αυτο εχει παει δεξια η εξοδος του απορροφητηρα.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς άκρες να μάθουμε ποιος έκανε την εγκατάσταση ώστε να μην τον επιλέξουμε;

Καταλαβαίνει κανείς την μάρκα; 😛

https://902.gr/eidisi/neolaia-paideia/320032/xekollise-apo-ton-toiho-kai-epese-klimatistiko-sto-1o-lykeio

 

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ξεχασα να γραψω οτι ο τοιχος που ειναι η κουζινα ολο αυτο το κομματι ειναι κολονα μπετο για αυτο εχει παει δεξια η εξοδος του απορροφητηρα.

Mη κανεις το λαθος και βαλεις 1 μεγαλο ετσι οπως βλεπω τη διαρρυθμιση θα το μετανιωσεις δεν θα δουλεψει και θα χεις γκρινιες..Καταλαβαινω, σκεφτεσαι τα χρηματα αλλα δεν γινεται..Ο καθε χωρος το δικο του θες 2 12αρια βασικα! Παρε ενα καλο επωνυμο για τον χωρο που θα το εχεις πολλες ωρες ανοιχτο,(toshiba-daikin) κι ενα πιο φτηνο το δευτερο πχ tcl-haier και βαλτο κουζινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Επειδη οικονομικα δεν θα βγω για 2 12αρια μαλλον θα παρω το ενα να το βαλω στο χωλ-κουζινα να μην κρυωνουν τα παιδια το πρωι που τρωνε πρωινο ειδικα το μωρο και το μεσημερι βραδυ που καθομαστε να φαμε.

Για αυτο ελεγα για ενα 24αρι γιατι απο 1000 πχ που εχει θα μου ερθει 500 ευρω ενω τωρα αν πρεπει να παρω 2 12αρια απο 1200 που εχουν θα μου ερθουν 900 ευρω αλλα οπως καταλαβα η καλυτερη λυση ειναι δυο 12αρια.

Αν θεωρήσουμε αξιόπιστη την πληροφορία ότι αρκούσε ένα 18άρι, δες πώς σου βγαίνει με 2 9άρια 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, energy52 είπε

Mη κανεις το λαθος και βαλεις 1 μεγαλο ετσι οπως βλεπω τη διαρρυθμιση θα το μετανιωσεις δεν θα δουλεψει και θα χεις γκρινιες..Καταλαβαινω, σκεφτεσαι τα χρηματα αλλα δεν γινεται..Ο καθε χωρος το δικο του θες 2 12αρια βασικα! Παρε ενα καλο επωνυμο για τον χωρο που θα το εχεις πολλες ωρες ανοιχτο,(toshiba-daikin) κι ενα πιο φτηνο το δευτερο πχ tcl-haier και βαλτο κουζινα

Στην κουζινα το θελω μονο για τον Χειμωνα στην ουσια για 2 σχεδον ωρες. Μια το πρωι που ξυπνανε τα παιδια για σχολειο μεχρι να φανε πρωϊνο και μια το μεσημερι που γυρνανε απο το σχολειο μεχρι να φανε για μεσημερι. Μετα το μωρο παει στην κρεβατοκαμαρα για υπνο και τα δυο μεγαλα στο φροντιστηριο. Εγω εχω βγαλει Χειμωνες χωρις θερμανση μην σου πω ευκαιρια ψαχνω οταν λειπουν ολοι να ανοιξω το σπιτι να παρει αερα.

Αφου οπως καταλαβα δεν αξιζει να παρω ενα 18-24αρι θα παρω ενα καλο τωρα για την κουζινα και μετα ενα για το σαλονι.

Μετα το απογευμα αναβω την σομπα αλλα αλλο να την αναψεις το απογευμα και αλλο να την αναψεις απο το πρωι που στην ουσια την χρειαζεσαι μια και μια ωρα. Και η ξυλοσομπα δεν ειναι καλοριφερ να την αναψεις να την σβησεις να την αναψεις ξανα ειναι λιγο διαδικασια και μπελας.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@LLLEFTERIS, αν θεωρήσουμε (εσύ θα μας επιβεβαιώσεις) πως θα ήθελες περισσότερο ζέστη στα σαλόνι, που φαντάζομαι περνάτε περισσότερο χρόνο ή γενικώς είστε φαντάζομαι πιο πολύ εκεί σε σχέση με την κουζίνα, μήπως να δεις για 18αρι, όπου θα μπει σε σημείο του εξωτερικού τοίχου του σαλονιού,  να "βλέπει " ακριβώς απέναντι του την πόρτα της κουζίνας;

εκτιμώ πως αν δεν κάνει τρελό κρύο θα έχει μια καλή θερμοκρασία το σαλόνι,  αλλά θα είναι "σπασμένη " η κουζίνα..

αλλιώς  σε κάνα 22αρι ή 24αρι, αλλα με επιφύλαξη μην είναι πολύ μεγάλα για τα 19τμ χώρο.. (πχ το SRK63ZR-W)

επίσης ό,τι και να βάλεις, προσπάθησε να τοποθετηθεί όσο το δυνατόν χαμηλότερα (όσο πιο μακριά από το ταβάνι), για να πετύχεις καλύτερη αίσθηση του μηχανήματος στη θέρμανση..

μπορείς σε παρακαλώ να υπολογίσεις με το εργαλείο απωλειών τις απώλειες της κουζίνας και του σαλονιού αντίστοιχα; (ξεχωριστά)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@LLLEFTERIS, αν θεωρήσουμε (εσύ θα μας επιβεβαιώσεις) πως θα ήθελες περισσότερο ζέστη στα σαλόνι, που φαντάζομαι περνάτε περισσότερο χρόνο ή γενικώς είστε φαντάζομαι πιο πολύ εκεί σε σχέση με την κουζίνα, μήπως να δεις για 18αρι, όπου θα μπει σε σημείο του εξωτερικού τοίχου του σαλονιού,  να "βλέπει " ακριβώς απέναντι του την πόρτα της κουζίνας;

εκτιμώ πως αν δεν κάνει τρελό κρύο θα έχει μια καλή θερμοκρασία το σαλόνι,  αλλά θα είναι "σπασμένη " η κουζίνα..

αλλιώς  σε κάνα 22αρι ή 24αρι, αλλα με επιφύλαξη μην είναι πολύ μεγάλα για τα 19τμ χώρο.. (πχ το SRK63ZR-W)

επίσης ό,τι και να βάλεις, προσπάθησε να τοποθετηθεί όσο το δυνατόν χαμηλότερα (όσο πιο μακριά από το ταβάνι), για να πετύχεις καλύτερη αίσθηση του μηχανήματος στη θέρμανση..

μπορείς σε παρακαλώ να υπολογίσεις με το εργαλείο απωλειών τις απώλειες της κουζίνας και του σαλονιού αντίστοιχα; (ξεχωριστά)

Πιστευω πως ποιο πολυ καθομαστε στην κουζινα, τωρα παραδειγμα εγω εχω το laptop πανω στο τραπεζι της τραπεζαριας στο σαλονι αλλα τα παιδια ειναι στην κουζνα και βλεπουν τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πιστευω πως ποιο πολυ καθομαστε στην κουζινα, τωρα παραδειγμα εγω εχω το laptop πανω στο τραπεζι της τραπεζαριας στο σαλονι αλλα τα παιδια ειναι στην κουζνα και βλεπουν τηλεοραση.

Καταρχάς θες 2 , με ένα δε γίνεται με τίποτα ,

θα έβαζα ένα στο σαλόνι να σκάει προς κουζίνα (όχι για θέρμανση στη κουζίνα) ωστε να σπάει κάπως και για τα πρωινά ένα αερόθερμο στη κουζίνα για μια ωρίτσα κοντά στα παιδιά και απο μεσημέρι και μετά τη σόμπα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, korakios είπε

Καταρχάς θες 2 , με ένα δε γίνεται με τίποτα ,

θα έβαζα ένα στο σαλόνι να σκάει προς κουζίνα (όχι για θέρμανση στη κουζίνα) ωστε να σπάει κάπως και για τα πρωινά ένα αερόθερμο στη κουζίνα για μια ωρίτσα κοντά στα παιδιά και απο μεσημέρι και μετά τη σόμπα .

Ακριβώς αυτό πήγαινα να γράψω και εγώ. Αν μιλάμε μόνο για 1 ώρα χρήση τη μέρα, δεν αξίζει το κλιματιστικό. Πάρε βάλε ένα αερόθερμο ή μια σόμπα αλογόνου, δούλεψε το 1 ώρα το πρωί και τέλος. Δεν αξίζει από τη στιγμή που θα ζοριστείς οικονομικά, να πάρεις ένα κλιματιστικό και να έχεις δώσει μπροστά τα λεφτά για την κατανάλωση 6 χρόνων.

Υπολογισμοί στο spoiler:

Spoiler

Με πρόχειρους υπολογισμούς 1 ώρα κλιματιστικό 12άρι τη μέρα είναι περίπου 1κιλοβατώρα τη μέρα, Δηλαδή 0,20 λεπτά περίπου (με ΚΟΤ ακόμα λιγότερο)

Με το αερόθερμο θες για να πάρεις την ίδια θερμότητα 4 κιλοβατώρες, δηλαδή 0,80 λεπτά. Άρα κέρδος 0,6€ / μέρα με το κλιματιστικό.

Επί 120 μέρες χειμώνας -> 72 € κέρδος το χρόνο.

Αν το 12άρι το πάρεις 450€ (οικονομικό κινέζικο) θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω σε 6,25 χρόνια.

+ 100€ εγκατάσταση -> 7,5 χρόνια

 

 

 

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

επίσης ό,τι και να βάλεις, προσπάθησε να τοποθετηθεί όσο το δυνατόν χαμηλότερα (όσο πιο μακριά από το ταβάνι), για να πετύχεις καλύτερη αίσθηση του μηχανήματος στη θέρμανση..

 

 

Πολύ σωστή παρατήρηση. Για χρήση σε θέρμανση είναι καλό το μηχάνημα να μπαίνει πιο χαμηλά, για να δίνει καλύτερη κατανομή θερμοκρασίας στο χώρο.

Επεξ/σία από dal_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jenny1972 είπε

Χίλια συγνώμη που ξαναενοχλώ. 😊 Επειδή έπεσε το μπάτζετ μου από 700, στα 600 να έχει αρχική τιμή το ac,  προτάσεις για 9αρακια ?  ☺️ 

@liakjim λέει κάτω απο 600 οπότε ίσως αυτό https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25c-arxc25c-klimatistiko-inverter-9000btu-126378?ref=reccodo-search

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Καλή τιμή για atxc25c με την εγκατάσταση μέσα (το φετινό κορυφαίο ήταν το ίδιο στα 450€ με εγκατάσταση από κώτσο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλή τιμή για atxc25c με την εγκατάσταση μέσα (το φετινό κορυφαίο ήταν το ίδιο στα 450€ με εγκατάσταση από κώτσο).

Κι εγώ αυτό πήρα, με το voucher και δωροεπιταγή 30€ από ψυγειοκαταψύκτη που είχα πάρει, συμβιβάστηκα με τα 3 χρόνια εγγύησης.

Πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί οι υπάλληλοι του Praktiker Αγίας Βαρβάρας, δεν έχω την ίδια γνώμη για τους πωλητές της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης όμως, 3 φορές που αποπειράθηκα να παραγγείλω τηλεφωνικά, ακόμη περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο για προσφορά που μου πρότειναν και περίμεναν έγκριση. Ας με έπαιρναν, έστω να μου πουν πως δεν εγκρίθηκε. 

Επεξ/σία από noths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Εχω σε σαλοτραπεζαρια (35μ²,με αρκετα ανοιγματα) περίπου ενα 18.000 Hitachi με θλιβερα αποτελεσματα. Μακροστενος χώρος,εκει που "φυσάει" το κλιματιστικό ιδανική θερμοκρασία ο υπολοιπος χώρος -2 με 3 βαθμούς απο τον ρυθμισμένο.Με τα κρυα δε,μονο με τον αέρα στο Full έχω απόδοση.

Στις αποριες μου τωρα:Εχω επιλέξει να τοποθετήσω ένα  multi με δυο εσωτερικές μόναδες (12000 & 18000) επιδαπέδιες,να δουλευουν όσο δυνατόν πίο ησυχα με όσο το δυνατόν λιγότερα ρεύματα αίσθησης αέρα.

Σε αυτά που έχω επίλέξει:

Daikin (νομίζω η καλύτερη επιλογή): με το κόστος να αγγίζει τα 3500€

Fujitsu : ¨Εχω μια καλή άκρη για αγορά ,όμωσ δεν ταιρίαζει σετ 30.000btu εξωτερική με τις εσωτερικες (η οποία δεν είναι 18000 η μεγάλη αλλα 14000)

Μένουν 

Gree,inventor,panasonic.

Εμπιστευομαστε την inventor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...