Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν ειναι καπως υπερβολη τα 32000 για 38TM να μην κρυωνουμε θελουμε οχι να κυκλοφορουμε με το μαγιο. 😂

Εδώ μέσα υπάρχει μέλος με 18000btus σε 17τμ αλλά το έχει σε υψηλή θερμοκρασία. Ίσως να είναι υπερβολή . Θέλει σκέψη και μελέτη. Λογικά με 1300€ που θέλουν δύο 12αρια εγκατεστημένα, θα καλυφθεις στους 2 χώρους, είναι και εσωτερικοί. Στα δύσκολα βάζεις και κάτι άλλο. Θέλει μελέτη γιατί εσύ ψάχνεις ολιστική λύση .

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δηλαδή, για την ακρίβεια στο χωλ-κουζίνα;

Σωστα.

4 λεπτά πριν, korakios είπε

πέλλετ αλλά ακρίβυνε και αυτό , άσε που θες χώρο για να παίρνεις καλοκαίρι και όταν είναι πεσμένες οι τιμές , αλλά αν είχες χώρο δε θα έπαιρνες ξύλα χειμωνιάτικα με 140€

Εχω χωρο το ισογειο ειναι γιαπι με τα τουβλα, αφου τα ξυλα τα αγοραζω Καλοκαιρι ολα μαζι 8 κυβικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν εχω καταλαβει πως δουλευουν αυτες; Επειδη εχω σωματα καλοριφερ με τι θα μπορουσα να αντικαταστησω τον λεβητα πετρελαιου στην ταρατσα για να εχω ζεστη ποιο οικονομικη απο το πετρελαιο;

Με τόσες απώλειες δεν νομίζω ότι θα σου έρθει φτηνότερα η αντλία συν ότι σε ένα παλιό δίκτυο καλοριφέρ δεν αισθάνεται και τόσο καλά. 

Σίγουρα το δίκτυο καλοριφέρ θα έχει διάφορα θέματα αλλά αν κάνεις μια βαρβάτη συντήρηση θα επανέλθει σε ικανοποιητικό βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Με τόσες απώλειες δεν νομίζω ότι θα σου έρθει φτηνότερα η αντλία συν ότι σε ένα παλιό δίκτυο καλοριφέρ δεν αισθάνεται και τόσο καλά. 

Σίγουρα το δίκτυο καλοριφέρ θα έχει διάφορα θέματα αλλά αν κάνεις μια βαρβάτη συντήρηση θα επανέλθει σε ικανοποιητικό βαθμό.

Δυσκολο θελω καινουριο καζανι για πετρελαιο και μετα ενω το σπιτι ειναι 85TM ο πεθερος για οικονομια ειχε βαλει λεβητα για 60TM με αποτελεσμα να πρεπει να κλεινω καποια σωματα αλλιως δεν εφτανε να ζεστανει.

Οταν τον ρωτησα γιατι το εκανε αυτο μου ειπε εμεις το σαλονι το ειχαμε κλειστο.🙄

Συν οτι τοτε με την φωτια στο σπιτι μου καταστραφηκαν τα καλωδια που πανε στον θερμοστατη οποτε θελω πολλα λεφτα να βαλω καλοριφερ ξανα συν τα 1.30 που εχει παει η τιμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε, η πιο φτηνή και συνετή  λύση τόσο σε εγκατάσταση όσο σε χρήση είναι να πάρεις 2 12άρια (το ένα χωρίς επιδότηση), αν φυσικά το αντέχεις.

* κρατάς για "μπακ απ" τη σόμπα 

Επεξ/σία από Maurikycli
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Τότε, η πιο φτηνή και συνετή  λύση τόσο σε εγκατάσταση όσο σε χρήση είναι να πάρεις 2 12άρια (το ένα χωρίς επιδότηση), αν φυσικά το αντέχεις.

* κρατάς για "μπακ απ" τη σόμπα 

Επειδη οικονομικα δεν θα βγω για 2 12αρια μαλλον θα παρω το ενα να το βαλω στο χωλ-κουζινα να μην κρυωνουν τα παιδια το πρωι που τρωνε πρωινο ειδικα το μωρο και το μεσημερι βραδυ που καθομαστε να φαμε.

Για αυτο ελεγα για ενα 24αρι γιατι απο 1000 πχ που εχει θα μου ερθει 500 ευρω ενω τωρα αν πρεπει να παρω 2 12αρια απο 1200 που εχουν θα μου ερθουν 900 ευρω αλλα οπως καταλαβα η καλυτερη λυση ειναι δυο 12αρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Επειδη οικονομικα δεν θα βγω για 2 12αρια μαλλον θα παρω το ενα να το βαλω στο χωλ-κουζινα να μην κρυωνουν τα παιδια το πρωι που τρωνε πρωινο ειδικα το μωρο και το μεσημερι βραδυ που καθομαστε να φαμε.

Για αυτο ελεγα για ενα 24αρι γιατι απο 1000 πχ που εχει θα μου ερθει 500 ευρω ενω τωρα αν πρεπει να παρω 2 12αρια απο 1200 που εχουν θα μου ερθουν 900 ευρω αλλα οπως καταλαβα η καλυτερη λυση ειναι δυο 12αρια.

Βάλε ένα 24k Yukai.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βάλε ένα 24k Yukai.

Toshiba οχι Daikin?

Η Toshiba ειναι η γνωστη η εχει μεινει μονο το ονομα;

Εχω χασει επεισοδια εγω ηξερα 9 12 18 24 τωρα βλεπω 13αρια 22αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Επειδη οικονομικα δεν θα βγω για 2 12αρια μαλλον θα παρω το ενα να το βαλω στο χωλ-κουζινα να μην κρυωνουν τα παιδια το πρωι που τρωνε πρωινο ειδικα το μωρο και το μεσημερι βραδυ που καθομαστε να φαμε.

Για αυτο ελεγα για ενα 24αρι γιατι απο 1000 πχ που εχει θα μου ερθει 500 ευρω ενω τωρα αν πρεπει να παρω 2 12αρια απο 1200 που εχουν θα μου ερθουν 900 ευρω αλλα οπως καταλαβα η καλυτερη λυση ειναι δυο 12αρια.

Είναι πολλά τα 24,000 btu σε μη ενιαίο χώρο. Μόνο γκρίνια θα φέρει ειδικά με τον τρόπο λειτουργίας που σκέφτεσαι να το δουλέψεις. (Ξεκίνημα το πρωί και ότι κάνει μέχρι να φύγουν τα παιδιά, θα τους θερίζει) Ειδικά το καλοκαίρι για να φτάσει ψύξη στο σαλόνι η κουζίνα θα είναι "παγωτό" = παντόφλα.

Εδώ θα βάλεις ένα 18αρι να χτυπάει προς την κουζίνα χωρίς να έχεις τις μυρωδιές της κουζίνας. Αν στο μέλλον δεν σε φτάνει βάζεις ένα 9αρι στην κουζίνα.

Screenshot_1344.png.5d23a1f21fc649569ff092f86eb75163.png
 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Klausx είπε

Είναι πολλά τα 24,000 btu σε μη ενιαίο χώρο. Μόνο γκρίνια θα φέρει ειδικά με τον τρόπο λειτουργίας που σκέφτεσαι να το δουλέψεις. (Ξεκίνημα το πρωί και ότι κάνει μέχρι να φύγουν τα παιδιά, θα τους θερίζει) Ειδικά το καλοκαίρι για να φτάσει ψύξη στο σαλόνι η κουζίνα θα είναι "παγωτό" = παντόφλα.

Εδώ θα βάλεις ένα 18αρι να χτυπάει προς την κουζίνα χωρίς να έχεις τις μυρωδιές της κουζίνας. Αν στο μέλλον δεν σε φτάνει βάζεις ένα 9αρι στην κουζίνα.

Screenshot_1344.png.5d23a1f21fc649569ff092f86eb75163.png
 

 

Εκει ακριβως ηταν το mitsubishi 18k που πεταξα και τις πορτες τις συρομενες τις εχω βγαλει εντελως γιατι εχουν τα μαυρα τους τα χαλια οποτε η πρεπει να φτιαξω αλλες και να βαλω η να το αφησω εναν χωρο σαλονι χωλ κουζινα.

Και στο παιδικο 1 το κλιματιστικο ειναι απεναντι απο την πορτα του παιδικου 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Klausx είπε

Εδώ θα βάλεις ένα 18αρι να χτυπάει προς την κουζίνα χωρίς να έχεις τις μυρωδιές της κουζίνας. Αν στο μέλλον δεν σε φτάνει βάζεις ένα 9αρι στην κουζίνα.

το ίδιο θα πρότεινα (αν πάει σε ένα) , αλλά όχι για την κουζίνα που θα είναι παγωμένη και ο αέρας που θα έρχεται απο το σαλόνι μόνο ζεστός δε θα είναι , απλά τη σόμπα δεν τη γλυτώνει εκεί . Τουλάχιστον θα είναι ζεστό το σαλόνι

αλλιώς ακριβώς δεξιά απο την είσοδο , και να σπάει κάπως το κρύο στο υπόλοιπο σπίτι , σίγουρα το σαλόνι δε θα είναι ζεστό (λόγω απωλειών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να το βάλεις στο σαλόνι όπως σου προτεινει ο @Klausx

Η κουζίνα σαν χώρος θέλει πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Επίσης αν το βάλεις στην κουζίνα θα αρχίσει να παίρνει μυρωδιές από το μαγείρεμα.

Επίσης μην το σκεφτεσαι καν για αντλία θερμότητας.

Πρώτα κάνε μονώσεις και μετά το συζητάμε. Χωρίς μονώσεις τα σώματα και η αντλία θα σου κοστίσουν υπερβολικά πολύ. Δεν είναι λέβητας πετρελαίου που αν δεν μας φτάνει ο μικρός πάμε στον μεγάλο. Η αντλία θερμότητας για να μπεί και να μην καίει θέλει μελέτη. Σοβαρή μελέτη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω πως ενας εμμεσος τροπος να γνωριζουμε την στιγμιαια καταναλωση, εαν δεν εχουμε μετρητη καταναλωσης ειναι (γνωριζοντας τα COP  και τα κυβικα/ωρα ) οπως φαινεται στην καταχωρηση του Perfera.

Λογω του οτι μεγαλυτερη απο 50 εως 52 δεν βγαζει(μαλλον) κανενα κλιματιστικο για προστασια και με εισαγωγη αερα στους 23 πχ βαθμους,

εχοντας γνωση απο το βιβλιο κατασκευαστη οτι το COP=5, σε εξωτερικη πχ 7 βαθμων και με ζητηση 30,

την μεγιστη δηλαδη,το περισσοτερο που μπορει να μας δωσει πχ στο Quiet/silent με τα 294 m3/ωρα,

ειναι 2,67kw (9097btu) που σημαινει εν τελει οτι δεν θα τραβηξει πανω απο 533 watt.

Μια μορφη Power Select ? ισως...

Μπορει να χρησιμοποιηθει και για  το αντιστροφο, δηλαδη να βρουμε την την ισχυ που πρεπει να εχει σε καθε ταχυτητα για να μην εχει ρευματα κρυα, κατω απο μια θερμοκρασια της επιλογης μας, η τους 30 που φαινεται να ειναι η ελαχιστη για τα γιαπωνεζοειδη.

Οποιος θελει και εχει τα στοιχεια , παροχη ανεμιστηρα στις διαφορες ταχυτητες  δηλαδη και COP σε οτι θερμοκρασια εχει, ας μου το στειλει με προσωπικο μηνυμα για να μην σπαμαρουμε αν δεν πρεπει και του το φτιαχνω κ το επιστρεφω η και τα βαζω οταν μαζευτουν πολλα σε ενα εξελ και τα ανεβαζω.

Αν λαθευω μην βαρατε δυνατα, απαλα να το διορθωσουμε.

102202315954.jpg.0b83277ccb7445caeeab78625a0285c6.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

το ίδιο θα πρότεινα (αν πάει σε ένα) , αλλά όχι για την κουζίνα που θα είναι παγωμένη και ο αέρας που θα έρχεται απο το σαλόνι μόνο ζεστός δε θα είναι , απλά τη σόμπα δεν τη γλυτώνει εκεί . Τουλάχιστον θα είναι ζεστό το σαλόνι

αλλιώς ακριβώς δεξιά απο την είσοδο , και να σπάει κάπως το κρύο στο υπόλοιπο σπίτι , σίγουρα το σαλόνι δε θα είναι ζεστό (λόγω απωλειών)

Την σομπα για την διαρκεια της ημερας ισως να μην την αποφυγω αλλα με ενα κλιματιστικο στην κουζινα θα αποφυγω το πρωι που τα σηκωνω να πανε στο σχολειο να αναψω ολοκληρη σομπα για 30-45 λεπτα. Εγω μετα οχι θερμανση δεν θελω ανοιγω και τα παραθυρα να παρει αερα το σπιτι.

Μετα χρειαζομαι την θερμανση στον χωρο της κουζινας το μεσημερι που γυρνανε να φανε, μετα το μωρο το παω στην κρεβατοκαμαρα για υπνο αρα βαζω εκει κλιματιστικο και τα μεγαλα παιδια πανε στο δωματιο τους αρα παλι εκει κλιματιστικο δηλαδη τα δυο 9αρια που ηδη εχω.

Δηλαδη με την λυση να θερμανω την κουζινα η και το σαλονι με κλιματιστικο καποιες ωρες δεν θα αναβω την σομπα απο το πρωι και θα την αναβω 4-5 το απογευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά για αντλία, μάλλον το ξεχνάς, γιατί με σώματα καλοριφέρ θα πας αναγκαστικά σε υψηλών θερμοκρασιών (μη σου πει μεσαίων είναι μια χαρά δεν ξέρει τι του γίνεται-ειδικα με τέτοιες απώλειες)

θα χρειαστεί να πας σε τριφασικό ρεύμα αν δεν έχεις ήδη, πιθανόν να χρειαστείς αντλία 14+kW, όπου τα κόστη μαζί με τοποθέτηση και εσωτερικό καθαρισμό των καλοριφέρ θα βγει μπορεί και πάνω από 10.000€ (σωστή τοποθέτηση όχι απαραίτητα δύο σωλήνες και δούλεψε)

είμαι υπέρ του να βάλεις σε κάθε χώρο από ένα πχ 12αρι που έλεγε ο @liakjim

αν βάλεις το μεγάλο στο σαλόνι, τότε θα σου ανακυκλώνει κρύα ρεύματα από την κουζίνα, άσε που στο σαλόνι θα έχεις 24 και στην κουζίνα 20 και θα αρχίζει τα on off..

επίσης με τα δύο 12αρια θα παίξεις κοντά στο όριο του ΚΟΤ, απλά ίσως να χρειαστεί πειθαρχία, ώστε τουλάχιστον 40%+ να το ρίξεις νύκτα (της κατανάλωσης)

με αντλία ξέχασε ΚΟΤ κλπ θα φτάσεις άνετα τις 5-6 χιλιάδες kwh το τετράμηνο, εκτός αν βάλεις κάνα buffer 1.000 λίτρα και με προγραμματισμό η αντλία να καίει τέρμα τις ώρες του νυκτερινου να ζεσταίνει το μπαφερ και τη μέρα ρελαντί..

αν πας για αντλία, μιλάς με μηχανολόγο να έρθει για μελέτη, δεν ακούς ψυκτικού υδραυλικούς ηλεκτρολόγους κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...