Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Jargon είπε

Με εφημερίδα! Μάλιστα, πρέπει να είναι πολύ hi-tech κονίαμα αυτό για να αποφέυγεις τις θερμογέφυρες..........ε ρε κλωτσιές που θέλουν.

Νομίζω πως και μέλη εδώ μέσα έχουν κάνει αντίστοιχη εργασία με χαρτί κουζίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, nk9 είπε

Νομίζω πως και μέλη εδώ μέσα έχουν κάνει αντίστοιχη εργασία με χαρτί κουζίνας.

Καταλαβαίνω το να το κάνεις μόνος σου γιατί δεν έχεις άλλη επιλογή και έτσι φράζεις τον αέρα.......αλλά όταν μιλάμε για επαγγελματικό συνεργείο δεν θα έπρεπε να υπάρχουν "εφημερίδες" στον κατάλογο με τα υλικά τους.....είμαι και υπερβολικός εγώ βέβαια οπότε μη δίνεις σημασία............τεσπα, εδώ αφήνουν τις τρύπες ανοιχτές οι άχρηστοι και πάνε να φύγουν λες και δεν τρέχει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα σήμερα με τον κουνιάδο μου που έμενε στο σπίτι που μένω και είναι ψυκτικός. Μου είπε ότι και με 18αρι κάνω δουλειά για τα 38ΤΜ που είναι ο χώρος αλλά μου είπε ότι τον άλλον μήνα κόβετε η κρατική επιχορήγηση στο ρεύμα.

Μου σύστησε αντλίες θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Jargon είπε

Καταλαβαίνω το να το κάνεις μόνος σου γιατί δεν έχεις άλλη επιλογή και έτσι φράζεις τον αέρα.......αλλά όταν μιλάμε για επαγγελματικό συνεργείο δεν θα έπρεπε να υπάρχουν "εφημερίδες" στον κατάλογο με τα υλικά τους.....είμαι και υπερβολικός εγώ βέβαια οπότε μη δίνεις σημασία............τεσπα, εδώ αφήνουν τις τρύπες ανοιχτές οι άχρηστοι και πάνε να φύγουν λες και δεν τρέχει τίποτα.

Το συνεργείο ήρθε με ένα φυσίγγιο σιλικονουχου στόκου. Τίποτα άλλο.

Κι επειδή δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσει αυτό μόνο του να πατήσει σε τέτοια τρύπα, τους έδωσα εφημερίδες για να το μπουκωσουμε.

Δίκιο έχεις σε αυτά που λες. Αλλά από την τρυπαρα που είχα η επιλογή της εφημερίδας φάνταζε με υπερκατασκευή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μίλησα σήμερα με τον κουνιάδο μου που έμενε στο σπίτι που μένω και είναι ψυκτικός. Μου είπε ότι και με 18αρι κάνω δουλειά για τα 38ΤΜ που είναι ο χώρος αλλά μου είπε ότι τον άλλον μήνα κόβετε η κρατική επιχορήγηση στο ρεύμα.

Μου σύστησε αντλίες θερμότητας.

Και το κλιματιστικό αντλία θερμότητας είναι (αέρα - αέρα)

Η αντλία δεν καίει ρεύμα; Λογικά θα κοστίσει παραπάνω η αγορά της.

Πηγή για την κατάργηση της χορήγησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μου σύστησε αντλίες θερμότητας.

Αν ο κουνιαδος σου που είναι και ψυκτικός δεν αντιλαμβάνεται ότι το *κλιματιστικο* είναι μια αντλία θερμότητας αέρος αέρος τότε συγχαρητήρια και να βάλεις το 18αρι που είπε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μίλησα σήμερα με τον κουνιάδο μου που έμενε στο σπίτι που μένω και είναι ψυκτικός. Μου είπε ότι και με 18αρι κάνω δουλειά για τα 38ΤΜ που είναι ο χώρος αλλά μου είπε ότι τον άλλον μήνα κόβετε η κρατική επιχορήγηση στο ρεύμα.

Μου σύστησε αντλίες θερμότητας.

Με μια αντλία θερμότητας σωστά διαστασιολογημενη, μάλλον μεσαίων θερμοκρασιών για να έχεις τα ίδια σώματα, θα έχεις κάλυψη όλου του σπιτιού. Θέλει λίγο μελέτη το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καταρηση στο τηλεφωνο μου το ειπε δεν το εχω ψαξει.

Το γνωριζω οτι και το κλιματιστικο ειναι αντλια απλα μου ειπε οτι εχουν μικροτερη καταναλωση επειδη ειναι με νερο. Φυσικα οταν θελεις 5 χιλιαρικα δεν το σκεφτεσαι καν εκτος αν σου περισσευουν.

Μου ειπε πως 18αρι ηταν αυτο που πεταξα απο το σαλονι γιατι χαλασε και με αυτο ζεστενε τον χωρο εδω, αν και καλυτερα που χαλασε γιατι ηταν και 25 ετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μου σύστησε αντλίες θερμότητας.

με τέτοιες απώλειες που έχεις , μάλλον δε σε συμπαθεί 😁

37 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μου είπε ότι και με 18αρι κάνω δουλειά για τα 38ΤΜ που είναι ο χώρος

κανονικά θέλει μελέτη , αλλά τουλάχιστον το εργαλείο εδώ σου έβγαζε 32000btu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Με μια αντλία θερμότητας σωστά διαστασιολογημενη, μάλλον μεσαίων θερμοκρασιών για να έχεις τα ίδια σώματα, θα έχεις κάλυψη όλου του σπιτιού. Θέλει λίγο μελέτη το πράγμα.

Δεν εχω καταλαβει πως δουλευουν αυτες; Επειδη εχω σωματα καλοριφερ με τι θα μπορουσα να αντικαταστησω τον λεβητα πετρελαιου στην ταρατσα για να εχω ζεστη ποιο οικονομικη απο το πετρελαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Δεν εχω καταλαβει πως δουλευουν αυτες; Επειδη εχω σωματα καλοριφερ με τι θα μπορουσα να αντικαταστησω τον λεβητα πετρελαιου στην ταρατσα για να εχω ζεστη ποιο οικονομικη απο το πετρελαιο;

Θα σου απαντήσει μηχανολόγος σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

με τέτοιες απώλειες που έχεις , μάλλον δε σε συμπαθεί 😁

κανονικά θέλει μελέτη , αλλά τουλάχιστον το εργαλείο εδώ σου έβγαζε 32000btu

Δεν ειναι καπως υπερβολη τα 32000 για 38TM να μην κρυωνουμε θελουμε οχι να κυκλοφορουμε με το μαγιο. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν εχω καταλαβει πως δουλευουν αυτες; Επειδη εχω σωματα καλοριφερ με τι θα μπορουσα να αντικαταστησω τον λεβητα πετρελαιου στην ταρατσα για να εχω ζεστη ποιο οικονομικη απο το πετρελαιο;

πέλλετ αλλά ακρίβυνε και αυτό , άσε που θες χώρο για να παίρνεις καλοκαίρι και όταν είναι πεσμένες οι τιμές , αλλά αν είχες χώρο δε θα έπαιρνες ξύλα χειμωνιάτικα με 140€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν ειναι καπως υπερβολη τα 32000 για 38TM να μην κρυωνουμε θελουμε οχι να κυκλοφορουμε με το μαγιο. 😂

απλά το ανέφερα για 24άρι και όχι 18άρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...