Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γνωρίζει κανείς πόσο έχει το WiFi module των Yukai? Γιατί όλα τα Yukai γράφουν στον τίτλο WiFi αλλά μάλλον δεν συμπεριλαμβάνουν το Module. 
https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Γνωρίζει κανείς πόσο έχει το WiFi module των Yukai? Γιατί όλα τα Yukai γράφουν στον τίτλο WiFi αλλά μάλλον δεν συμπεριλαμβάνουν το Module. 

Πω... εγω νόμιζα  μόνο η daikin ειναι ακριβή σε αυτα... 

https://www.skroutz.gr/s/36064421/Toshiba-RB-N105S-G-Wifi-Module-Κλιματιστικού.html#description

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cpp είπε

Πω... εγω νόμιζα  μόνο η daikin ειναι ακριβή σε αυτα... 

https://www.skroutz.gr/s/36064421/Toshiba-RB-N105S-G-Wifi-Module-Κλιματιστικού.html#description

Είσαι σίγουρος ότι είναι το σωστό; όταν το κοιτουσα πριν κανα μηνα εβγανε 80€ αλλά δεν είχα σημειώσει part number

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Είσαι σίγουρος ότι είναι το σωστό; όταν το κοιτουσα πριν κανα μηνα εβγανε 80€ αλλά δεν είχα σημειώσει part number

και τα 85 πολλά τα θεωρώ... 

Στην περιγραφή αναφέρει 

Αναφορά σε κείμενο

Το Wi-Fi Module της Toshiba είναι κατάλληλο για τη σειρά κλιματιστικών Seiya (18.000 & 24.000 ΒΤU), Edge (16.000 , 18.000, 22.000 & 24.000 BTU), Yukai, Daisekai έτσι ώστε να μπορείς να χειρίζεσαι το κλιματιστικό σου από το smartphone ή το tablet σου μέσω της εφαρμογής, απομακρυσμένα (τοποθέτηση εσωτερικά της εσωτερικής μονάδας, με καλώδιο σύνδεσης).

Σίγουρος δεν είμαι..  το καλύτερο είναι να το αγοράσει με το part number του κλιματιστικού. 

Τώρα αυτό με τα 85 δεν υποστηρίζει το yukai. Επίσης σε κάποια μοντέλα μπαίνει στην εξωτερική μονάδα. Στο Υukai στην εσωτερική, αν δεν κάνω λάθος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα τα βασανιστηρια στο Perfera 25, με το Sensira 35 να κοιταζει αραχτο το στραβαδι...με μεσο ορο πανω απο 1000w για 2ωρες σερι, με 1 βαθμο εξω, καλο το βρισκω για 25ρι. Δεν ειναι ακομη καλωδιωμενο για COP και θερμοκρασιες εξοδου, αλλα κι αυριο μερα ειναι...

102202320056.jpg.0ad1c563d68b03c1fcd3b62b88ea2a26.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πήγα σήμερα σε γιατρό και είχε ένα Daikin κειμήλιο. Ακουγόταν αισθητά η μονάδα αλλά έβγαζε ζέστη. Πόσο να καίει άραγε. 😆

IMG_20230209_103820.jpg.ed4beea10da22960a4aec3873d6ca3ba.jpg

Παρόμοιο με του κουρεα μου που το είχε από αρχές 90 που το θυμάμαι μικρό παιδάκι μέχρι τελη του 2020 που έκλεισε και βγήκε στην σύνταξη. Δούλευε κανονικα το καλοκαιρι.

Στου γιατρού τώρα, μάλλον είναι κανένα κλιματιστικο του ιδιοκτήτη σε ενοικιαζομενο χώρο που δεν δέχεται να το αλλάξει. Μου φαίνεται απίστευτο γιατρός να έχει αφήσει τόσο παλαιό μηχάνημα εκτός κι αν έκανε πλήρες καθαρισμό στην έλικα με λύσιμο της μονάδας και παντού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/2/2023 στις 6:28 ΠΜ, liakjim είπε

 

Βάζει αέρα η τρύπα των σωληνώσεων μήπως;

Οι άχρηστοι τεχνικοί που έστειλε το Public άνοιξαν μια τρύπα στο κάτω μέρος του κλιματιστικου που όταν το τοποθέτησαν η μισή φαινότανε γιατι δεν την κρύβει η μονάδα. Δεν έβαλαν στόκο και καθώς πήγαν να φύγουν τους λέω παιδιά θα μείνει ή τρύπα έτσι ανοιχτή? Και δεν έβγαλε την μονάδα να την κλείσει πάρα έκλεισε με στόκο το μέρος μόνο που φαινόταν. Μπορεί η άλλη μισή τρύπα που έχει μείνει ανοιχτή να κάνει τέτοια ζημιά? Είναι στο δεξί κάτω μέρος της μοναδας και από μέσα δεν έχει μόνωση γιατί περνάει η μπαλκονοπορτα. Και την μέρα που είχε αυτήν συμπεριφορά είχε τρομερό αέρα έξω. 

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Maurikycli είπε

@LLLEFTERIS , σε ποιο χώρο έχεις τη ξυλόσομπα;

Που περνάτε περισσότερη ώρα την ημέρα;

Την έχω δίπλα ακριβώς από την είσοδο. Στο σαλόνι και χωλ κουζίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Οι άχρηστοι τεχνικοί που έστειλε το Public άνοιξαν μια τρύπα στο κάτω μέρος του κλιματιστικου που όταν το τοποθέτησαν η μισή φαινότανε γιατι δεν την κρύβει η μονάδα. Δεν έβαλαν στόκο και καθώς πήγαν να φύγουν τους λέω παιδιά θα μείνει ή τρύπα έτσι ανοιχτή? Και δεν έβγαλε την μονάδα να την κλείσει πάρα έκλεισε με στόκο το μέρος μόνο που φαινόταν. Μπορεί η άλλη μισή τρύπα που έχει μείνει ανοιχτή να κάνει τέτοια ζημιά? Είναι στο δεξί κάτω μέρος της μοναδας και από μέσα δεν έχει μόνωση γιατί περνάει η μπαλκονοπορτα. Και την μέρα που είχε αυτήν συμπεριφορά είχε τρομερό αέρα έξω. 

Πιθανότατα είναι η τρύπα που δεν έχει κλείσει τελείως. Προσπάθησε να την κλεισεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jenny1972 είπε

Χίλια συγνώμη που ξαναενοχλώ. 😊 Επειδή έπεσε το μπάτζετ μου από 700, στα 600 να έχει αρχική τιμή το ac,  προτάσεις για 9αρακια ?  ☺️ 

Γιατί δεν βάζεις το παρακάτω που έχει και δωρεάν εγκατάσταση;

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Οι άχρηστοι τεχνικοί που έστειλε το Public άνοιξαν μια τρύπα στο κάτω μέρος του κλιματιστικου που όταν το τοποθέτησαν η μισή φαινότανε γιατι δεν την κρύβει η μονάδα. Δεν έβαλαν στόκο και καθώς πήγαν να φύγουν τους λέω παιδιά θα μείνει ή τρύπα έτσι ανοιχτή? Και δεν έβγαλε την μονάδα να την κλείσει πάρα έκλεισε με στόκο το μέρος μόνο που φαινόταν. Μπορεί η άλλη μισή τρύπα που έχει μείνει ανοιχτή να κάνει τέτοια ζημιά? Είναι στο δεξί κάτω μέρος της μοναδας και από μέσα δεν έχει μόνωση γιατί περνάει η μπαλκονοπορτα. Και την μέρα που είχε αυτήν συμπεριφορά είχε τρομερό αέρα έξω. 

Κάτι αντίστοιχο εκανε σε εμένα και ο εδώ συνεργαζόμενος ψυκτικός της εν λόγω εταιρείας και τον κάλεσα εκ νέου και ήρθε, έβγαλε την μάσκα και την έκλεισε (με εφημερίδα και στοκοσιλικόνη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nk9 είπε

Κάτι αντίστοιχο εκανε σε εμένα και ο εδώ συνεργαζόμενος ψυκτικός της εν λόγω εταιρείας και τον κάλεσα εκ νέου και ήρθε, έβγαλε την μάσκα και την έκλεισε (με εφημερίδα και στοκοσιλικόνη).

Με εφημερίδα! Μάλιστα, πρέπει να είναι πολύ hi-tech κονίαμα αυτό για να αποφέυγεις τις θερμογέφυρες..........ε ρε κλωτσιές που θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...