Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

φίλε μου δυστυχώς με κενό ανάμεσα στα τούβλα, αυτό το σπίτι δεν πρόκειται ποτέ να ζεσταθεί οικονομικά..

παροχή ρεύματος έχεις μονοφασικό να φανταστώ;

 

Σωστα και νυχτερινο εβαλα προσφατα γιατι ειχα βγει εκτος οριου ειχαμε και την ρητρα και απο 240-260 που πληρωνω το 4μηνο μου ηρθε 600

Δεν περιμενω να ζεσταθει οικονομικα αλλα εκει που θελω τους 4 μηνες Χειμωνα απο 600 ευρω 1100 για ξυλα και να τα κουβαλαω 2 οροφους ελεγα μηπως με τα ιδια λεφτα και ισως λιγοτερα και ζεστανω το σπιτι και γλυτωσω την μεση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Τωρα το καταλαβα, ασχημα. ☹️

Τοσο πολυ για να ζεστανω σχεδον 40TM που ειναι το σαλονι με το χωλ-κουζινα;

Μηπως εκανα κατι λαθος στους υπολογισμους; Το σπιτι ειναι του 75 στο Περιστερι με κουφωματα αλουμινιου με διπλα τζαμια 3 μετρα υψος το ταβανι, εχω ταρατσα απο πανω δεν εχω πουθενα μονωση. Ο βορας ειναι απο την μερια που εχω σπιτι διπλα μου.

Το θεμα μου ειναι οτι τον Χειμωνα την εβγαζα με 8 κυβικα ξυλα προς 80 το κυβικο δηλαδη με σχεδον 600 ευρω τωρα που πηγε 140 το κυβικο αρα σχεδον 1100 ευρω μηπως με συμφερει κλιματιστικο-κλιματιστικα;

Και τωρα βαζω τα 9αρια στα υπνοδωματια αλλα το βραδυ.

Είσαι σίγουρος πως δεν έχεις μόνωση στην ταράτσα; Χτύπα το ταβάνι απο μεσα να δεις αν ακουγεται κούφιο ή τσιμέντο.

Μετά δες από πάνω στη ταρατσα, είναι σκέτο τσιμέντο της πλάκας ή έχει κάποια επένδυση πλακακι πχ; Δες και το παχος της πλακας της ταρατσας σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Όλα αυτά στα λέω γιατί αν έχεις έστω και την παραμικρή μόνωση στην ταράτσα θα πέσεις σχεδόν στις μισές απώλειες.

Κατά τα άλλα, γενικά θα προτιμούσα 2 δωδεκάρια και όχι ένα 24άρι. Όπως σου πρότειναν και παραπάνω, τα Daikin δείχνουν να έχουν καλό απόθεμα ισχύος.

To Praktiker έχει το Daikin ATXC το 12 άρι στα 599 με εγκατάσταση αυτές τις μέρες

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c35-sensira-atxc35c-arxc35c-klimatistiko-inverter-12000btu-126379

10 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Σκεφτομουν για ενα γιατι εχω το κουπονι συν παλιο κλιματιστικο και θα το παρω μιση τιμη. Τωρα δεν ξερω αν μπορω να κανω αιτηση και για δευτερο και να βρω κανενα παλιο να το παρω για να το δωσω σαν ανακυκλωση.

Τωρα το ΚΟΤ Β το χανω το 4μηνο που θα βγω εκτος οριου οχι τα υπολοιπα 4μηνα του χρονου σωστα;

1900KW εχω αν δεν κανω λαθος 5μελης οικογενεια.

1900KW

Έχεις 1 ή 2 κουπόνια πάρει από το πρόγραμμα; Αν έχεις μόνο 1, δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις τροποποιηση και να ζητήσεις 2ο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μήπως έχεις όριο 2.200 ή 2.400?

τσέκαρε το αν θες κάποια στιγμή..

δηλαδή αν βάλεις 2 πχ 12αρια για τους δύο χώρους κουζίνα και σαλονι (αν κατάλαβα σωστά) θα λειτουργείς και τα άλλα 2 στα Υ/Δ να φανταστώ;

θα ανέβεις αρκετά σε κατανάλωση,  μπορεί και πάνω από 1.000kwh το μήνα.. 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βάλε δύο 12αρια Daikin.

Δεν στελνεις και καποιο μοντελο;

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

μήπως έχεις όριο 2.200 ή 2.400?

τσέκαρε το αν θες κάποια στιγμή..

δηλαδή αν βάλεις 2 πχ 12αρια για τους δύο χώρους κουζίνα και σαλονι (αν κατάλαβα σωστά) θα λειτουργείς και τα άλλα 2 στα Υ/Δ να φανταστώ..

Οχι τα δυο στα υπνοδωματια λειτουργουν αν εχει πολυ κρυο το βραδυ που παμε για υπνο ολη μερα ειμαστε στους αλλους δυο χωρους.

1900 εχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν στελνεις και καποιο μοντελο;

Αυτό που σου είπαν πιο πάνω. Είναι σε καλή τιμή. Θα έλεγα να μην το αργήσεις. Απλά επιβεβαιωσε ότι σε πιάνει το όριο απόστασης από το κατάστημα για τη δωρεάν εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Αυτό που σου είπαν πιο πάνω. Είναι σε καλή τιμή. Θα έλεγα να μην το αργήσεις. Απλά επιβεβαιωσε ότι σε πιάνει το όριο απόστασης από το κατάστημα για τη δωρεάν εγκατάσταση.

Που ποιο πανω κατι εχασα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το εβαλα στο καλαθι να δω αν περναει το κουπονι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Το εβαλα στο καλαθι να δω αν περναει το κουπονι μου.

Έχε υπόψη ότι μέχρι πριν 1 βδομαδα στο Praktiker δέχονταν τα κουπόνια μόνο με τηλεφωνική παραγγελία ή από το κατάστημα για το Αλλάζω συσκευή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Παντως δεν ειναι προσφορα ιδια τιμη και στο Skroutz απλα η δωρεαν εγκατασταση η ειδα λαθος μοντελο.

Δεν είναι προσφορά. Αλλά έχεις την εγκατάσταση στην τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

@LLLEFTERIS εγώ προτείνω να τα αφήσεις τα κλιματιστικά και να ξεκινήσεις να δεις σοβαρά τι θα κάνεις με το σπίτι για να το πλακώσεις στις μονώσεις

oftopic

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Είσαι σίγουρος πως δεν έχεις μόνωση στην ταράτσα; Χτύπα το ταβάνι απο μεσα να δεις αν ακουγεται κούφιο ή τσιμέντο.

Μετά δες από πάνω στη ταρατσα, είναι σκέτο τσιμέντο της πλάκας ή έχει κάποια επένδυση πλακακι πχ; Δες και το παχος της πλακας της ταρατσας σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Όλα αυτά στα λέω γιατί αν έχεις έστω και την παραμικρή μόνωση στην ταράτσα θα πέσεις σχεδόν στις μισές απώλειες.

Κατά τα άλλα, γενικά θα προτιμούσα 2 δωδεκάρια και όχι ένα 24άρι. Όπως σου πρότειναν και παραπάνω, τα Daikin δείχνουν να έχουν καλό απόθεμα ισχύος.

To Praktiker έχει το Daikin ATXC το 12 άρι στα 599 με εγκατάσταση αυτές τις μέρες

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c35-sensira-atxc35c-arxc35c-klimatistiko-inverter-12000btu-126379

Έχεις 1 ή 2 κουπόνια πάρει από το πρόγραμμα; Αν έχεις μόνο 1, δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις τροποποιηση και να ζητήσεις 2ο.

Δεν εχει μονωση και δεν ειναι δικο μου το σπιτι να κανω απο πανω η απο κατω με γυψοσανιδα.

Ενα κουπονι εχω για αυτο ειχα σκεφτει ενα 24αρι στο χιλιαρικο και να δωσω και εγω 500 ευρω.

1 λεπτό πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

@LLLEFTERIS εγώ προτείνω να τα αφήσεις τα κλιματιστικά και να ξεκινήσεις να δεις σοβαρά τι θα κάνεις με το σπίτι για να το πλακώσεις στις μονώσεις

oftopic

 

Δεν ειναι δικο μου και αν αποφασισει η τρελη πεθερα να το γραψει σε καποιον απο τους γιους της θα του το δωσω και μονωμενο; Και θελει πολλα λεφτα για μονωση αν ηταν για 500 1000 ευρω θα το ειχα κανει.

Αν ηταν δικο μου θα ειχα μπει σε προγραμμα εξοικονομω.

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι προσφορά. Αλλά έχεις την εγκατάσταση στην τιμή.

Εχω φιλο για εγκατασταση οποτε ειναι το τελευταιο που με αποσχολει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Εχει διπλο τουβλο και κενο ενδιαμεσα και εκει εχω τρελαθει που δεν εβαλαν τιποτα μεσα.

Τότε ήταν πολυτέλεια ακόμη και το σκέτο διπλό τούβλο!

Στη δε ταράτσα ΑΝ έκαναν θερμομόνωση έβαζαν τον ελληνικό υαλοβάμβακα "μονυαλ" !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...