Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Τωρα το καταλαβα, ασχημα. ☹️

Τοσο πολυ για να ζεστανω σχεδον 40TM που ειναι το σαλονι με το χωλ-κουζινα;

Μηπως εκανα κατι λαθος στους υπολογισμους; Το σπιτι ειναι του 75 στο Περιστερι με κουφωματα αλουμινιου με διπλα τζαμια 3 μετρα υψος το ταβανι, εχω ταρατσα απο πανω δεν εχω πουθενα μονωση. Ο βορας ειναι απο την μερια που εχω σπιτι διπλα μου.

Το θεμα μου ειναι οτι τον Χειμωνα την εβγαζα με 8 κυβικα ξυλα προς 80 το κυβικο δηλαδη με σχεδον 600 ευρω τωρα που πηγε 140 το κυβικο αρα σχεδον 1100 ευρω μηπως με συμφερει κλιματιστικο-κλιματιστικα;

Και τωρα βαζω τα 9αρια στα υπνοδωματια αλλα το βραδυ.

Εαν δεν έχεις μόνωση πουθενά έτσι εξηγούνται οι τόσες απώλειες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

18

Τετραγωνικά θα βάλεις τα 40 και όχι όλου του σπιτιού. 

Γενικά θα τρέξεις το πρόγραμμα μόνο για το χώρο που θες να υπολογίσεις και όχι για όλο το σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

18

Την θέρμανση με τα ξύλα την ειχες για αυτούς τους δυο χώρους που έτρεξες τις απωλειες ? Στις κρεβατοκάμαρες τα κλιματιστικά που εχεις ειναι για θέρμανση ? Με ποι9 τρόπο τα λειτουργείς , συνέχεια αναμμένα η λίγες ώρες και σε τι θερμοκρασία ? 
πρεπει να σκεφ5εις λίγο γενικότερα τι και πως θες να κανεις τα πράγματα γιατι να σου πει κάποιος έτσι απλά βάλε δυο κλιματιστικά και καθάρισες δε γινε5αι , έχεις και κοτ Β το οποίο με τα κλιματιστικά γ8α αποκλειστική θέρμανση θα πάει περίπατο 

2 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Τετραγωνικά θα βάλεις τα 40 και όχι όλου του σπιτιού. 

Γενικά θα τρέξεις το πρόγραμμα μόνο για το χώρο που θες να υπολογίσεις και όχι για όλο το σπίτι. 

Για 40 το έχει κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Επειδη πριν λιγο πληρωσα 140 για ενα κυβικο ελια εχω αρχισει να σκεφτομαι την λυση κλιματιστικου για θερμανση στο σαλονι και στο χωλ κουζινα που ειναι ενας χωρος. Η διπλη πορτα στο σαλονι εχει βγει γιατι μετα την φωτια απετυχε η προσπαθεια επισκευης, φυσικα μπορω να τις βαλω παλι.

Το σπιτι δεν εχει μονωση εχω ταρατσα απο πανω χωρις μονωση και αυτη και απο τις 4 πλευρες μονο στην μια εχω διπλα μου σπιτι οι αλλες τρεις ειναι στο αερα. Το σπιτι δεν ειναι δικο μου δωρεαν παραχωρηση απο πεθερικα και δεν ξερω αν τελικα θα γινει δικο μας γιατι εκτος απο την γυναικα μου εχουν ακομα δυο παιδια.

Εχω ΚΟΤ Β και νυχτερινο ρευμα. Να παρω ενα 24αρι η 2 12αρια;

Χωρίς τίτλο.jpg

24αρι είναι υπερβολή, αν βάλεις πόρτες δύο 12αρια σε σωστή θέση μην χτυπάνε π.χ. προς τον νεροχύτη ή προς τον καναπέ γιατί στην ψύξη θα είναι θέμα. Αλλιώς 18αρι να χτυπάει προς το χωλ/κουζίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Τετραγωνικά θα βάλεις τα 40 και όχι όλου του σπιτιού. 

Γενικά θα τρέξεις το πρόγραμμα μόνο για το χώρο που θες να υπολογίσεις και όχι για όλο το σπίτι. 

40 εβαλα.

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Την θέρμανση με τα ξύλα την ειχες για αυτούς τους δυο χώρους που έτρεξες τις απωλειες ? Στις κρεβατοκάμαρες τα κλιματιστικά που εχεις ειναι για θέρμανση ? Με ποι9 τρόπο τα λειτουργείς , συνέχεια αναμμένα η λίγες ώρες και σε τι θερμοκρασία ? 
πρεπει να σκεφ5εις λίγο γενικότερα τι και πως θες να κανεις τα πράγματα γιατι να σου πει κάποιος έτσι απλά βάλε δυο κλιματιστικά και καθάρισες δε γινε5αι , έχεις και κοτ Β το οποίο με τα κλιματιστικά γ8α αποκλειστική θέρμανση θα πάει περίπατο 

Για 40 το έχει κάνει 

Με την σομπα ζεσταινω ολο το σπιτι οχι τοσο καλα στα υπνοδωματια αλλα σπαει το κρυο.

Τα κλιματιστικα τα βαζω μονο το βραδυ στο 24 την σκαλα του αερα στο χαμηλο, ειναι κατι General Electric inverter

Απλα ειδα οτι πλεον θελω 1100 ευρω απο 600 που ηθελα για θερμανση ειναι και η ταλαιπωρια να κουβαλας 2 οροφους ξυλα απο τις σκαλες γιατι δεν υπαρχει ασανσερ συν το καθαρισε καθε μερα την σομπα και ειπα μπας και παω σε κλιματιστικα.

8 λεπτά πριν, Klausx είπε

24αρι είναι υπερβολή, αν βάλεις πόρτες δύο 12αρια σε σωστή θέση μην χτυπάνε π.χ. προς τον νεροχύτη ή προς τον καναπέ γιατί στην ψύξη θα είναι θέμα. Αλλιώς 18αρι να χτυπάει προς το χωλ/κουζίνα.

Εδω μου βγαζει το προγραμμα οτι θελω 32 για 18 βαθμους και 28 για 17 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Specs είπε

Μηπως ειναι κανεις εδω μεσα που να γνωριζει (σε ηλεκτρονικους και οχι υδραυλικους ταχυθερμαντηρες-ταχυθερμοσιφωνες) αν οι αντιστασεις πχ των 6kw μπορουν να ειναι σαν "ινβερτερ' στην ισχυ τους? δηλαδη αν παιρνουν τιμες μεταβλητες (μεσω πλακετας με -triac-ptc κοκ) απο πχ 10% εως 100% και ενδιαμεσες τιμες? να μην ανοιγω αλλο θεμα αδικα...

Για δες εδώ.........αλλά δεν είμαι σίγουρος.......τους είχα κοιτάξει κάποια στιγμή.  Αυτός είναι τριφασικός βέβαια αλλά έχει και μονοφασικούς. Απλά γράφει για τύπου "inverter" έλγχο ισχύος........

https://oikomarket.gr/product/taxythermosifonas-kospel-kde-3-24kw/

Ο έλεγχος ισχύος τύπου “inverter” με ηλεκτρονικό εγκέφαλο διασφαλίζει την ρύθμιση της θερμοκρασίας του νερού σε μια σταθερή τιμή από τους 30°C έως τους 60°C επιτυγχάνοντας καλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας. Λειτουργεί μειώνοντας αυτόματα την ισχύ της (σε kW), μετρώντας την θερμοκρασία εισόδου – εξόδου σε σχέση με την ροή του νερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@LLLEFTERIS μήπως στο εργαλείο έβαλες στους τοίχους καμία μόνωση, ενώ παλιά θυμάμαι έβαζαν αυτό το άσπρο φελιζόλ 3εκ?

Τι όριο ΚΟΤ έχεις;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

40 εβαλα.

Με την σομπα ζεσταινω ολο το σπιτι οχι τοσο καλα στα υπνοδωματια αλλα σπαει το κρυο.

Τα κλιματιστικα τα βαζω μονο το βραδυ στο 24 την σκαλα του αερα στο χαμηλο, ειναι κατι General Electric inverter

Απλα ειδα οτι πλεον θελω 1100 ευρω απο 600 που ηθελα για θερμανση ειναι και η ταλαιπωρια να κουβαλας 2 οροφους ξυλα απο τις σκαλες γιατι δεν υπαρχει ασανσερ συν το καθαρισε καθε μερα την σομπα και ειπα μπας και παω σε κλιματιστικα.

Εδω μου βγαζει το προγραμμα οτι θελω 32 για 18 βαθμους και 28 για 17 βαθμους.

Κοιτα τώρα τ8 γίνεται , όπως έδειξε ο συμφουριτης @Specsτα κλιματιστικά έχουν μεγάλα αποθέματα ισχύος , άρα ίσως θα μπορούσες με δυο 13αρια τοσιμπα (το θέμα είναι και τι λεφ5αβθες να ξοδέψεις) να καλύψεις αυτούς τους χώρους αλλα με λίγο τσιμπημένη κατανάλωση για κάποιες μέρες με πολύ δύσκολες συνθήκες , βεβαια τον περισσότερο καιρό μάλλον θα δουλεύουν πιο εύκολα , θέλει λίγο σκέψη πως θα το κανεις γιατί πρέπει να υπολογίσεις το κόστος κτίσης ,χρήσης και την απώλεια του κοτ Β 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jargon είπε

Ο έλεγχος ισχύος τύπου “inverter” με ηλεκτρονικό εγκέφαλο διασφαλίζει την ρύθμιση της θερμοκρασίας του νερού σε μια σταθερή τιμή από τους 30°C έως τους 60°C επιτυγχάνοντας καλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας. Λειτουργεί μειώνοντας αυτόματα την ισχύ της (σε kW), μετρώντας την θερμοκρασία εισόδου – εξόδου σε σχέση με την ροή του νερο

Ευχαριστω. Εχω κανονισει και με τους 3 εισαγωγεις απο Clage,Stiebel και Kospel  που το ισχυριζονται, να παω στην Αθηνα και να τα μετρησω με τις αμπεροτσιμπιδες μου.

Απλα μην κατεβω αδικα φοβαμαι, γιατι κανενα εργοστασιο δεν μου το επιβεβαιωνει και ψαχνω αν ειναι τεχνικα εφικτο.

Τσπ ας μη σπαμαρω αλλο, αν καποιος γνωριζει παρακαλω με προσωπικο μηνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

40 εβαλα.

Με την σομπα ζεσταινω ολο το σπιτι οχι τοσο καλα στα υπνοδωματια αλλα σπαει το κρυο.

Τα κλιματιστικα τα βαζω μονο το βραδυ στο 24 την σκαλα του αερα στο χαμηλο, ειναι κατι General Electric inverter

Απλα ειδα οτι πλεον θελω 1100 ευρω απο 600 που ηθελα για θερμανση ειναι και η ταλαιπωρια να κουβαλας 2 οροφους ξυλα απο τις σκαλες γιατι δεν υπαρχει ασανσερ συν το καθαρισε καθε μερα την σομπα και ειπα μπας και παω σε κλιματιστικα.

Εδω μου βγαζει το προγραμμα οτι θελω 32 για 18 βαθμους και 28 για 17 βαθμους.

Βάλε δύο 12αρια Daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@LLLEFTERIS μήπως στο εργαλείο έβαλες στους τοίχους καμία μόνωση, ενώ παλιά θυμάμαι έβαζαν αυτό το άσπρο φελιζόλ 3εκ?

Εχει διπλο τουβλο και κενο ενδιαμεσα και εκει εχω τρελαθει που δεν εβαλαν τιποτα μεσα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δυστυχώς με κενό ανάμεσα στα τούβλα, αυτό το σπίτι δεν πρόκειται ποτέ να ζεσταθεί οικονομικά..

παροχή ρεύματος έχεις μονοφασικό να φανταστώ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κοιτα τώρα τ8 γίνεται , όπως έδειξε ο συμφουριτης @Specsτα κλιματιστικά έχουν μεγάλα αποθέματα ισχύος , άρα ίσως θα μπορούσες με δυο 13αρια τοσιμπα (το θέμα είναι και τι λεφ5αβθες να ξοδέψεις) να καλύψεις αυτούς τους χώρους αλλα με λίγο τσιμπημένη κατανάλωση για κάποιες μέρες με πολύ δύσκολες συνθήκες , βεβαια τον περισσότερο καιρό μάλλον θα δουλεύουν πιο εύκολα , θέλει λίγο σκέψη πως θα το κανεις γιατί πρέπει να υπολογίσεις το κόστος κτίσης ,χρήσης και την απώλεια του κοτ Β 

Σκεφτομουν για ενα γιατι εχω το κουπονι συν παλιο κλιματιστικο και θα το παρω μιση τιμη. Τωρα δεν ξερω αν μπορω να κανω αιτηση και για δευτερο και να βρω κανενα παλιο να το παρω για να το δωσω σαν ανακυκλωση.

Τωρα το ΚΟΤ Β το χανω το 4μηνο που θα βγω εκτος οριου οχι τα υπολοιπα 4μηνα του χρονου σωστα;

1900KW εχω αν δεν κανω λαθος 5μελης οικογενεια.

18 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@LLLEFTERIS μήπως στο εργαλείο έβαλες στους τοίχους καμία μόνωση, ενώ παλιά θυμάμαι έβαζαν αυτό το άσπρο φελιζόλ 3εκ?

Τι όριο ΚΟΤ έχεις;

1900KW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...