Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Επειδη πριν λιγο πληρωσα 140 για ενα κυβικο ελια εχω αρχισει να σκεφτομαι την λυση κλιματιστικου για θερμανση στο σαλονι και στο χωλ κουζινα που ειναι ενας χωρος. Η διπλη πορτα στο σαλονι εχει βγει γιατι μετα την φωτια απετυχε η προσπαθεια επισκευης, φυσικα μπορω να τις βαλω παλι.

Το σπιτι δεν εχει μονωση εχω ταρατσα απο πανω χωρις μονωση και αυτη και απο τις 4 πλευρες μονο στην μια εχω διπλα μου σπιτι οι αλλες τρεις ειναι στο αερα. Το σπιτι δεν ειναι δικο μου δωρεαν παραχωρηση απο πεθερικα και δεν ξερω αν τελικα θα γινει δικο μας γιατι εκτος απο την γυναικα μου εχουν ακομα δυο παιδια.

Εχω ΚΟΤ Β και νυχτερινο ρευμα. Να παρω ενα 24αρι η 2 12αρια;

Χωρίς τίτλο.jpg

Θα έβαζα δύο 12αρια ( ή όσα βγάζει το εργαλείο που υπολογίζουμε στα πεταχτά τις απώλειες ). https://www.elith.gr/calc/index.php

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Γενικά τα φασόν μηχανήματα που δύσκολα βρίσκεις το Eurovent τους θα τα απέφευγα αν ήθελα να λάβω υπόψη το καρτελάκι στην απόφαση μου.

Ερώτηση , gree , midea από αυτούς τους δυο κατασκευαστές κυκλοφορούν αμέτρητα φασον , μπορεί δηλαδή το φασον να βγάλει δικό του ενεργειακό ταμπελάκι και να μην χρησιμοποιήσει αυτό της original μάρκας που μπορεί να έχει και eurovent 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ερώτηση , gree , midea από αυτούς τους δυο κατασκευαστές κυκλοφορούν αμέτρητα φασον , μπορεί δηλαδή το φασον να βγάλει δικό του ενεργειακό ταμπελάκι και να μην χρησιμοποιήσει αυτό της original μάρκας που μπορεί να έχει και eurovent 

H inventor πάντως το κάνει για τα Haier φασονάκια της

https://www.eurovent-certification.com/en/advancedsearch/result?program=AC&product_type=AC1/A/S/R&brand[0]=INVENTOR&keyword=#access-results

Ίσως παίζει ρόλο το χρήμα. Υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Θα έβαζα δύο 12αρια ( ή όσα βγάζει το εργαλείο που υπολογίζουμε στα πεταχτά τις απώλειες ).

Ξεχασα να γραψω οτι εχω επιδοτηση 50% για κλιματιστικο και φυσικα υπαρχει παλιο να δωσω πισω.

Αν παρω 2 12αρια θα πληρωσω το ενα κανονικα και το αλλο μιση τιμη και θελω να παρω οσο το δυνατον καλυτερα για μικροτερη καταναλωση. Αν ειχα επιδοτηση για δυο κλιματιστικα και ειχα και δυο να τους δωσω δεν θα το σκεφτομουν καθολου θα αγοραζα 2 12αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Το εγκληματικό στο ενεργειακό καρτελάκι που θέλει τεράστια προσοχή είναι η ετήσια κατανάλωση

Ουτε για συγκριση μεταξυ δυο η περισσοτερων με ιδια ακριβως  δηλωμενη ισχυ κλιματιστικων εχει αξια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έβαζα δύο 12αρια ( ή όσα βγάζει το εργαλείο που υπολογίζουμε στα πεταχτά τις απώλειες ). https://www.elith.gr/calc/index.php

Θερμικές Απώλειες

9382.11Watt

8068.62KCal/h

234.55Watt/m2

201.72KCal/h/m2

Αυτο μου εβγαλε αν το εκανα σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Θερμικές Απώλειες

9382.11Watt

8068.62KCal/h

234.55Watt/m2

201.72KCal/h/m2

Αυτο μου εβγαλε αν το εκανα σωστα.

Σαλόνι κουζίνα ξεχωριστοί χώροι ξεχωριστές μονάδες για καλύτερα και δυστυχως οι απωλειες σε πάνε https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#9300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι κανεις εδω μεσα που να γνωριζει (σε ηλεκτρονικους και οχι υδραυλικους ταχυθερμαντηρες-ταχυθερμοσιφωνες) αν οι αντιστασεις πχ των 6kw μπορουν να ειναι σαν "ινβερτερ' στην ισχυ τους? δηλαδη αν παιρνουν τιμες μεταβλητες (μεσω πλακετας με -triac-ptc κοκ) απο πχ 10% εως 100% και ενδιαμεσες τιμες? να μην ανοιγω αλλο θεμα αδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

H inventor πάντως το κάνει για τα Haier φασονάκια της

https://www.eurovent-certification.com/en/advancedsearch/result?program=AC&product_type=AC1/A/S/R&brand[0]=INVENTOR&keyword=#access-results

Ίσως παίζει ρόλο το χρήμα. Υπόθεση.

Μόνο αυτό παίζει ρόλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σαλόνι κουζίνα ξεχωριστοί χώροι ξεχωριστές μονάδες για καλύτερα και δυστυχως οι απωλειες σε πάνε https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#9300

Να σου πω δεν το καταλαβα το λινκ που εβαλες τι λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Να σου πω δεν το καταλαβα το λινκ που εβαλες τι λεει.

Ότι θες 32.000 btu 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Specs είπε

Ουτε για συγκριση μεταξυ δυο η περισσοτερων με ιδια ακριβως  δηλωμενη ισχυ κλιματιστικων εχει αξια ?

Αν έχουν ίδια δηλωμένη ισχύ οι ετήσιες κιλοβατώρες είναι και πάλι ανάλογες του SCOP, οπότε πάλι SCOP καταλήγουμε να συγκρίνουμε στην ουσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Ότι θες σχεδόν 32.000 btu 

Τωρα το καταλαβα, ασχημα. ☹️

Τοσο πολυ για να ζεστανω σχεδον 40TM που ειναι το σαλονι με το χωλ-κουζινα;

Μηπως εκανα κατι λαθος στους υπολογισμους; Το σπιτι ειναι του 75 στο Περιστερι με κουφωματα αλουμινιου με διπλα τζαμια 3 μετρα υψος το ταβανι, εχω ταρατσα απο πανω δεν εχω πουθενα μονωση. Ο βορας ειναι απο την μερια που εχω σπιτι διπλα μου.

Το θεμα μου ειναι οτι τον Χειμωνα την εβγαζα με 8 κυβικα ξυλα προς 80 το κυβικο δηλαδη με σχεδον 600 ευρω τωρα που πηγε 140 το κυβικο αρα σχεδον 1100 ευρω μηπως με συμφερει κλιματιστικο-κλιματιστικα;

Και τωρα βαζω τα 9αρια στα υπνοδωματια αλλα το βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Να σου πω δεν το καταλαβα το λινκ που εβαλες τι λεει.

Πάνω βάζεις τις απώλειες σε W και κάτω σου βγάζει πόσα BTU αντιστοιχούν. Δες και εδω: https://www.rapidtables.com/convert/power/Watt_to_BTU.html

Ή θα απομονώσεις κάποιο χώρο για να μειώσεις τις απώλειες ο οποίος δεν θα θερμαίνετε ή θα βάλεις κλιματιστικά που αντιστοιχούν σε αυτές τις απώλειες αλλιώς θα έχεις μεγάλη κατανάλωση ανεξάρτητα την μάρκα - ποιότητα - απόδοση του κλιματιστικού.

Επειδή ο θερμός αέρας εγκλοβίζεται στο πάνω μέρος του δωματίου εαν βάλεις 24άρι σε ένα δωμάτιο εκεί θα γίνετε φούρνος για να μπορέσεις να ζεστάνεις και τα υπόλοιπα δωμάτια και έτσι θα έχεις και μεγαλύτερη κατανάλωση. Καλύτερα 2 ή ακόμα καλύτερα σε κάθε δωμάτιο το δικό του. 
Δυστυχώς έφαγα αρκετό καιρό για να καταλάβω και εγώ πως το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος σε σχέση με την κατανάλωση και την απόδοση είναι να βάζει όσο το δυνατόν πιο κοντά στις απώλειες το αντίστοιχο κλιματιστικό σε κάθε χώρο - δωμάτιο ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2023 στις 6:57 ΜΜ, liakjim είπε

ευτυχώς το kmta πάει τέρμα κάθετα η περσίδα του οπότε είναι σχετικά σπάνιο

Το κανει και στην ψυξη αυτο ? και απο οριζοντιωση τι λεει, 90 μοιρες απο το καθετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...