Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, jenny1972 είπε

......... ακολουθεί χαζή ερώτηση .........

ξέρει κανείς αν θα ξανατρέξει καμιά σούπερ γουάου προσφορά στα κλιματιστικά μέχρι 28-2-2023 απ τις μεγάλες αλυσίδες ? 

Τέλειωσε το πρόγραμμα "αλλάζω συσκευή;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Raki-meze είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ναι ρε τρελάκια, να γίνουμε όλοι παγοκολώνες για να δεις εσύ τι γίνεται! 🤣🤣🤣

 

Εδω παιζει οπως με τους αγροτες, αλλος θελει βροχη, αλλος ηλιοφανεια, αλλα αν καποιος εχει διαφορετικες αναγκες σε διαφορετικα χωραφια του, φυσικα και θελει τοπικα να συμβει η επιθυμια του.

Μη φοβασαι, υπαρχει μια παροιμια που λεει αν ακουγε ο Θεος τα κορακια, δεν θα ειχε μεινει κανενας γαιδαρος  ζωντανος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τέλειωσε το πρόγραμμα "αλλάζω συσκευή;"

Οχι τρέχει απο τα μισά αυγούστου συνέχεια , και θα τρέχει μέχρι να πάρουν όλοι βαουτσερ (υποτίθεται).

Τα δικά μου κουπόνια λήγουν 16-3-23. Απλά είδα με τα μάτια μου πολύ κόσμο μέσα στις αλυσίδες να λήγουν τα κουπόνια τους μετά από 2 μέρες και να μην δέχονται παραγγελία στα καταστήματα ότι δήθεν τάχα μου το προγραμμα λέει ότι πρεπει να χεις παραλάβει/εγκαταστήσει το νέο ac  και να έχει παραληφθεί και το παλιό μηχάνημα προς ανακύκλωση ΜΕΧΡΙ την καταληκτική ημερομηνία αγορών που αναγράφεται στο κουπόνι. Σε αλλη περιπτωση που ειδα στο μιντια  του είπαν αν έχουμε καποιο στην αποθηκη που  σε ενδιαφέρει να το παρεις επιτοπου τότε ισχύει το κουπόνι. Δηλαδή ΑΛΠ-ΔΑ . (δελτίο αποστολής- αποδ λιαν πωλ)

  Η γνωστη Ελλαδα μπανανία. παρερμηνεύονται τα πάντα όπως βολεύει τον εκάστοτε άσχετο πωλητή που βαριέτε που ζει  ή το κάταστημα που δεν ξέρει τι του γίνεται ή δεν έχει ενημερώσει σωστά τους πωλητές του. Τι ισχυει τελικά, δεν ξέρω . Δεν το χω ψαξει τι λέει η εγκύκλιος . Γι αυτό λέω μέχρι 28/2. Οικονομικά δεν με παίρνει με τίποτα να χάσω τα βάουτσερ.

Επεξ/σία από jenny1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα παει, αφου δεν ειμαστε βιομηχανικη χωρα να εχουμε αμεση προσβαση σε πηγες,

θα μαθουμε απο την αναποδη (αντιστροφη μηχανικη νομιζω λεγεται) το πως ειναι σχεδιασμενα τα κλιματιστικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jenny1972 είπε

......... ακολουθεί χαζή ερώτηση .........

ξέρει κανείς αν θα ξανατρέξει καμιά σούπερ γουάου προσφορά στα κλιματιστικά μέχρι 28-2-2023 απ τις μεγάλες αλυσίδες ? 

Δε πιστεύω να τρέξει κάτι σε σούπερ ουάου. Ουσιαστικά τα πράγματα χειροτερεύουν, ο κωτσόβολος πλεόν δεν έχει σχεδόν σε κανένα δωρεάν εγκατάσταση. Περίμενα και εγώ και δεν αποφάσιζα, είχα κατασταλάξει στο να παω για το toshiba edge 24, και τελικά κατέληξα σε fujitsu 24 απο mediamarkt. Δυστηχώς λόγω επαρχίας δεν μπορούσα να πάρω κάτι απο το πλαίσιο που είχε σούπερ προσφορά με την καρτα της eurobank.

Θα δούμε πως θα τα παει με τα defrost, η εξωτερική μονάδα θα είναι πάντως προστατευμένη, βλέπει δυτικά και είναι κάτω απο υπόστεγο.

Τι μπορώ να βάλω για μέτρηση κατανάλωσης σε 24.000 btu; Το tapo  ειναι μέχρι 10 Α απο οτι είδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zeys13 είπε

Ουσιαστικά τα πράγματα χειροτερεύουν, ο κωτσόβολος πλεόν δεν έχει σχεδόν σε κανένα δωρεάν εγκατάσταση.

αμα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες αλυσίδες , την βάψαμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, zeys13 είπε

10 Α απο οτι είδα.

Αυτό που έχει 10Α δεν έχει μετρητή κατανάλωσης 

επισης καλό θα εινα8 να μην κοιτάτε στο Σκρουτζ η στο οποιοδήποτε μαγαζι αλλα απευθείας στη σελίδα της εταιρείας που εκεί δεν κάνουν  λάθη στα χαρακτηριστικά και έτσι θα αποφεύγετε τέτοια λάθη που δημιουργούν σύγχυση 

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/smart-plug/tapo-p110/#specifications

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα ότι τα πλεονάζοντα minimum μέτρα χαλκοσωλήνα δεν θα πρέπει να τυλίγονται κάθετα πίσω από τη μονάδα αλλά οριζόντια κάτω από τη μονάδα!!! Για να αποφεύγονται τα oil traps.

Το λάδι που εμπεριέχεται στο φρέον θα πρέπει να κυκλοφορεί ελεύθερα ώστε να λιπαίνει το συμπιεστή και να μην εγκλοβίζεται.

Έχει κανείς άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Με απόκλιση επιθυμητής και θερμομέτρων μέχρι ένα βαθμό;  Μαγικοτατο ! Η μαγεία όμως εξαφανίζεται εάν ισχύει μόνο σε έναν τρόπο λειτουργίας από αυτούς που είπες.

Σημερα μεσα στην ημερα που εχει 7 εξωτερικη, παιζει στο mode 2 χωρις ονοφ στα 160 με 220w

To ενα θερμομετρο δειχνει 21 και το αλλο 20,5 παλι με ζητηση 21. Η μαγεια συνεχιζετε 😄

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο στοκαδικο του Κώτσου στον Σείριο είδα περφερα 18αρι το Ν μοντέλο στα 1050 και δύο asyg071klca στα 980€.

Να υποθέσω δεν παίζει αλλάζω συσκευή σε αυτά, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Αυτό που έχει 10Α δεν έχει μετρητή κατανάλωσης 

επισης καλό θα εινα8 να μην κοιτάτε στο Σκρουτζ η στο οποιοδήποτε μαγαζι αλλα απευθείας στη σελίδα της εταιρείας που εκεί δεν κάνουν  λάθη στα χαρακτηριστικά και έτσι θα αποφεύγετε τέτοια λάθη που δημιουργούν σύγχυση 

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/smart-plug/tapo-p110/#specifications

Νόμιζω οτι θα ειναι εκτος οριων το συγκεκριμένο, στα χαρακτηριστικά το fujitsu αναφέρει μέγιστο ρεύμα 17,5A  και σε αλλο πινακάκι ρευμα 10,9 A. Εκτος αν το εχει δοκιμάσει κάποιος και αντέχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zeys13 είπε

Νόμιζω οτι θα ειναι εκτος οριων το συγκεκριμένο, στα χαρακτηριστικά το fujitsu αναφέρει μέγιστο ρεύμα 17,5A  και σε αλλο πινακάκι ρευμα 10,9 A. Εκτος αν το εχει δοκιμάσει κάποιος και αντέχει. 

To tapo είναι 16Α. Είναι όντως εκτός αν και μεταξύ μας η πιθανότητα να πάθει κάτι είναι πολύ μικρή. Βέβαια αν κάποιος θέλει να είναι σίγουρος, πάει σε ισχυρότερη λύση πχ sonoff pow elite ή r3 που είναι 20 και 25Α αντίστοιχα ή κάτι που παίζει επαγωγικά όπως το Shelly em.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάκωσα το Yukai RAS-B10E2KVG-E για τα 13m2. Το μπάνιο απέναντι θα το ζεστάνω με αερόθερμο ή με την κεντρική θέρμανση για να βοηθάω και τα κλιματιστικά με την ευκαιρία 7 ώρα το απόγευμα.

Η αρχική απόφαση ήταν για ATXC35C αλλά σκέφτηκα πως καλύτερα να πάω λίγο ποιο κοντά στις απώλειες του δωματίου (2000-2500) με το 9άρι και έλεγα για το ATXC25C. Επειδή όμως στο παλιό μου σπίτι είχα TOSHIBA και ήμουν πολύ ευχαριστημένος με έπιασε η νοσταλγία και κατέληξα στο 10άρι Yukai. 

Και τα 3 στο Praktiker ύστερα απο επικοινωνία μου τα έδιναν λίγο κάτω απο 600€ μαζί με εγκατάσταση. (τους ενημέρωσα πως έχασα στο τσακ την προσφορα του ATXC35C
  στα 587 και μου την έδωσαν. Ύστερα τους είπα πως θέλω λιγότερα BTU και θέλω το Yukai ή το 9άρι το Sensira και μου είπαν και για την ίδια σχεδόν τιμή). Ελπίζω να μην μετανιώσω για την επιλογή μου γιατί η γυναίκα μου θα λέει πάλι πως τσάμπα ασχολούμαι όλη μέρα με τα κλιματιστικά!

*Ίσως είναι η πρώτη φορά που έχω να πω κάτι καλό για πολυκατάστημα. Περιμένω να κόψω μάτι και τους τεχνικούς που θα βάλουν το κλιματιστικό και ύστερα θα τους κάνω μια πολύ καλή κριτική.

image.png.4b54c7a220badf08b625f4175a6a33a9.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...