Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε 17τμ με το atxc25b , ότι ρύθμιση και να έχω βάλει, κάπου θα σε χτυπήσει κρύο ρεύμα. Έτσι και αλλιώς στο 99.99% του χρόνου, παίζει στα 180W. Πραγματικά θα ήθελα να δουλέψω μια φορά ένα toshiba , ή έστω να δω από κοντά ένα.

Mitsubishi έχω δει από κοντά,  το 18άρι MSZ/MUZ-SF50VE στον μπατζανάκη . Ναι είναι αθόρυβο, αλλά η εσωτερική μονάδα είναι τόσο μικρή, που η ροή είναι εντελώς ανεπαρκής για μεγάλο χώρο (σε 60τμ ενιαίου το έχουν, υποθέτω για αυτό ποτέ δεν κατάφερνε να κάνει σοβαρή δουλειά). Με την ευκαιρία να πω κάτι που δεν περίμενα ότι θα το πω ποτέ. Μου έχει λείψει η ωμή δύναμη του αέρα asyg24klca. Σιχαινόμουν τη φασαρία του και ότι στα χαμηλά watts είχα ρεύματα αέρα, αλλά η αίσθηση της ζέστης στον χώρο δεν την έχω νιώσει στο asyg24kmta παρόλο που το τελευταίο έχει ένα τσικ παραπάνω κυβικά στο low. Περίεργο πράγμα ο συνδυασμός, θερμοκρασίας, ροής και ταχύτητας αέρα. Επίσης θα ήθελα να δω από κοντά ένα heavy ή ένα toshiba με τις τεράστιες και αθόρυβες εσωτερικές μονάδες τους.

Νομίζω ότι το θέμα είναι πολυδιάστατο και ποτέ δεν θα βρεις το τέλειο.

Κι αφού τα δοκιμάσεις όλα στο τέλος θα θες ενδοδαπέδια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, dal_kos είπε

Το ATXC60C οπως φανηκε στις μετρησεις του @cpp εχει αρκετή δυναμη στη θερμανση, οποτε το εχω στη λιστα των υποψηφιων μου για το μεγαλο χωρο. 

Αν θυμάμαι καλά τα χαρακτηριστικά λένε 27.000 max

To θέμα μου είναι μάλλον άλλο και δεν ξέρω αν φάνηκε από τα διαγράμματα. 

Αυριο παραλαμβάνω τα θερμόμετρα. Εχει κάποιος εικόνα τί να περιμένω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Specs είπε

Και να μη ξεχναμε τα παλια κοσκινα επειδη πηραμε καινουργιο...

Το Sensira 35 το ετρεχα απο τη μια την νυχτα τερμα 30 ζητηση, λογω παγετου εξω. Κρατησε 22 μεσα και λιγο παραπανω, αλλα οχι μονο τα καταφερε τρεχοντας με μεσο ορο 1200w , αλλα το συνεχισα και την ημερα (με 2-3C) ως το μεσημερι μιας και οι πορτες λογω μαστορων ηταν συνεχως ανοιχτες...

Αξιο και σταθερος συμμαχος ως τους -2 οC για την θεωρια της υποδιαστασιολογησης, ελπιζω αν παραδωσει πνευμα να μην βγαζει ρεπορτ στον επισκευαστη οτι ετρεχε 1200w ασταματητα σε μειον 5 πχ...επι μερικες μερες! 

Αλλωστε εγω χαλαρα το πηγαινα, ειχα αλλα δυο στον χωρο, εχω αλλοθι κυριε προεδρε...

822023113441.jpg.0e97905a2fce0522f8354c5e14649f40.jpg

 

Αν μπορείς θύμησε μας , σε πόσες απώλειες με την εφαρμογή είναι το Daikin και σε ποια πόλη; Καταλαβαίνεις ότι ψάχνω να βρω τη φάκα έτσι; Γιατί με cop 3 να σε πάω στα 1200W, που δεν παίζει να είναι τόσο πολύ στους μηδέν και κάτω, ζεσταίνεις τον χώρο με μόλις 3600W; Και μάλιστα στους 22;

7 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

 Γιατί τόσο χάλια το διάγραμμα όμως ρε παίδες? Ποια εξήγηση δίνετε?

Βάζει αέρα η τρύπα των σωληνώσεων μήπως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Fun fact No1:

Κάτω από τους 2C, το carrier ενεργοποιεί την αντιστασούλα γύρω από τον συμπιεστή όταν είναι κλειστό :

image.png.d8ef913f7704a25c88b79a36acab4966.png

Το δικό μου πάντως δεν το κάνει αυτό. Παρόλο που εχθές είχα αρνητικές το βράδυ όπως και σήμερα κάτω από 2 έμενε σταθερά στην κατανάλωση αναμονής 2watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, plasTOST είπε

Το δικό μου πάντως δεν το κάνει αυτό. Παρόλο που εχθές είχα αρνητικές το βράδυ όπως και σήμερα κάτω από 2 έμενε σταθερά στην κατανάλωση αναμονής 2watt.

Δεν θα έχει την αντίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να βαλω και εγω ενα δειγμα απο τη λειτουργια του TCL Miracle II 12CHSA/VEI. δεν ξερω αν εχει καποια διαφορα με το /VE που υπαρχει στη σελιδα του κατασκευαστη γιατι δεν το εχω βρει πουθενα. να πω οτι το κλιματιστικο δεν το χρησιμοποιω σε 24ωρη βαση αλλα οποτε νιωθω οτι το χρειαζομαι.χθες προμηθευτηκα μια tapo και ειπα να κανω τη δοκιμη να δω τι καιει και πως λειτουργει.καποια στιγμη θα κανω και για το μοντελο σε 9αρι που εχω στο δωματιο των παιδιων.η εξωτερικη θερμοκρασια επαιζε απο 6-7 και η ζητηση μεσα στο κλιματιστικο στην αρχη ηταν 21 και μετα το εριξα στους 20 το τελευταιο διωρο που φαινεται οτι εξισορροπει με ανεμιστηρα στο αυτοματο σε ολη τη διαρκεια λειτουργιας του.ο χωρος ενιαιος γυρω στα 35-40 τετραγωνικα με διαδρομο που οδηγει στα αλλα δωματια.θερμοκρασια χωρου με δυο θερμομετρα σε δυο διαφορετικες θεσεις 20,5 σε αυτο που ηταν κατω απο το κλιματιστικο (χωρις να το φυσαει) και 20,5 στο αλλο στην αλλη ακρη του δωματιου χωρις να εχει επαφη και αυτο με το ρευμα αερα του κλιματιστικου.

οτι παρατηρησεις εχετε ελευθερα να τις πειτε. ειναι η πρωτη μου επαφη με inverter κλιματιστικο οποτε δεν εχω αποψη στο θεμα λειτουργιας καταναλωσης.

 

2263.97Watt

   1947.01KCal/h

       64.68Watt/m2

           55.63KCal/h/m2

Για 21c

Screenshot_20230209_085547_Tapo.jpg

Screenshot_20230209_085817_Tapo.jpg

Επεξ/σία από astrea966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν μπορείς θύμησε μας , σε πόσες απώλειες με την εφαρμογή είναι το Daikin και σε ποια πόλη; Καταλαβαίνεις ότι ψάχνω να βρω τη φάκα έτσι; Γιατί με cop 3 να σε πάω στα 1200W, που δεν παίζει να είναι τόσο πολύ στους μηδέν και κάτω, ζεσταίνεις τον χώρο με μόλις 3600W; Και μάλιστα στους 22;

Να σου θυμισω, πως θεωρω αχρειαστο το να παρω κλιματιστικο για τις 5 η 10 μερες το χρονο που θα κατεβει κατω απο τα συνηθη καταγεγραμμενα χαμηλα.

Ιδου ο πινακας, που απλα στις περιοχες με κοκκινο το capacity κατα τον κατασκευαστη δεν επαρκει, εμενα φτανει μεχρι 2-3 βαθμους κατ αυτον.

92202394626.jpg.5d6cf93c65fd57a06a4995404d7f145a.jpg

Ετσι με ανεβασμενη ζητηση, παιρνουμε τις εφεδρειες του MAX και εγω το παω 1200w σερι τις ωρες που δεν θα επαρκουσε.

Αυτο πες με καλυπτει αλλους 2 βαθμους προσθετα απο οτι λεει  ο κατασκευαστης.

Βαλε και την αδρανεια των στοιχειων του χωρου και ειμαι καλυμμενος για ακομη 2-3 βαθμους, αρκει να ειναι για μη συνεχομενες μερες σταθερο, εμενα δεν παιζει εδω τοσο πολυ γιατι δεν ειμαι σε κανα βουνο η ιδιαιτερα κρυο μερος.

Ας εχει και -10 την νυχτα, θα με κρατησει η αδρανεια χωρου και την ημερα με τον ηλιο η την θερμοκρασια των 5 και πανα, θα αναπληρωσω οτι τυχον εχασα.

Ολα αυτα προσωπικες σκεψεις κ εμπειριες, συζητηση γινεται εδω μεσα για τα πλην κ συν των επιλογων μας.

Εν κατακλειδι, θα μεινω με τους ειδικους στην επιλογη αντλιων θερμοτητας που εκει ρητα αναφερεται οτι καλυτερα τις ελαχιστες μερες του χρονου των ακραιων θερμοκρασιων να καις ακομη και αντισταση παρα να εχεις δυνατοτερη σε αυτες τις θερμοκρασιες αντλια. Προεχει η καλυτερη αποδοση στην πιο συνηθη θερμοκρασια και καλυψη μεχρι ενα συνηθες ελαχιστο κι οχι σπανιο ελαχιστο.

Ασε που η φακα μπορει ναναι και λαθος, δικο μου η του προγραμματος elith, (να υποθεσω απευθυνεται σε elithius σαν και μενα?) Animated GIF

Kαι στο τελος, αφου δεν καταφερε ο ψυκτικος να μου το κανει να μην αποδιδει ουτε τα μισα απο οσα λεει ο κατασκευαστης , κερδος εχω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Να σου θυμισω, πως θεωρω αχρειαστο το να παρω κλιματιστικο για τις 5 η 10 μερες το χρονο που θα κατεβει κατω απο τα συνηθη καταγεγραμμενα χαμηλα.

Ιδου ο πινακας, που απλα στις περιοχες με κοκκινο το capacity κατα τον κατασκευαστη δεν επαρκει, εμενα φτανει μεχρι 2-3 βαθμους κατ αυτον.

92202394626.jpg.5d6cf93c65fd57a06a4995404d7f145a.jpg

Ετσι με ανεβασμενη ζητηση, παιρνουμε τις εφεδρειες του MAX και εγω το παω 1200w σερι τις ωρες που δεν θα επαρκουσε.

Αυτο πες με καλυπτει αλλους 2 βαθμους προσθετα απο οτι λεει  ο κατασκευαστης.

Βαλε και την αδρανεια των στοιχειων του χωρου και ειμαι καλυμμενος για ακομη 2-3 βαθμους, αρκει να ειναι για μη συνεχομενες μερες σταθερο, εμενα δεν παιζει εδω τοσο πολυ γιατι δεν ειμαι σε κανα βουνο η ιδιαιτερα κρυο μερος.

Ας εχει και -10 την νυχτα, θα με κρατησει η αδρανεια χωρου και την ημερα με τον ηλιο η την θερμοκρασια των 5 και πανα, θα αναπληρωσω οτι τυχον εχασα.

Ολα αυτα προσωπικες σκεψεις κ εμπειριες, συζητηση γινεται εδω μεσα για τα πλην κ συν των επιλογων μας.

Εν κατακλειδι, θα μεινω με τους ειδικους στην επιλογη αντλιων θερμοτητας που εκει ρητα αναφερεται οτι καλυτερα τις ελαχιστες μερες του χρονου των ακραιων θερμοκρασιων να καις ακομη και αντισταση παρα να εχεις δυνατοτερη σε αυτες τις θερμοκρασιες αντλια. Προεχει η καλυτερη αποδοση στην πιο συνηθη θερμοκρασια και καλυψη μεχρι ενα συνηθες ελαχιστο κι οχι σπανιο ελαχιστο.

Ασε που η φακα μπορει ναναι και λαθος, δικο μου η του προγραμματος elith, (να υποθεσω απευθυνεται σε elithius σαν και μενα?) Animated GIF

Kαι στο τελος, αφου δεν καταφερε ο ψυκτικος να μου το κανει να μην αποδιδει ουτε τα μισα απο οσα λεει ο κατασκευαστης , κερδος εχω!

Οι δεξιά στήλες capacity και κατανάλωση από πού προκύπτουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 922023 102059 πμ.jpg

Προσωπική εκτίμηση: τα πινακακια της Daikin ενσωματώνουν την απώλεια του capacity λόγω defrost.

Απορία: γιατί είναι τόσο χαμηλή η επιτρεπτή κατανάλωση; Είναι δυνατόν να έχει ταβάνι μόλις 790W στους -5C ; Δλδ αν πατήσω 30C ζήτηση δεν θα πάει παραπάνω;  Εσύ ο ίδιος είδες 1200W. Δεν είναι περίεργο;


@Rnd1978 τι λες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Specs είπε

Epeiδη καποιοι κοιμοσαστε ωνρις και οφειλω ενημερωση, τα πρωτα συμπερασματα, εστω και βιαστικα απο την τοποθετηση του Perfera...

Για θορυβο μεσα και εξω ειναι αορατο κυριολεκτικα, θα το συγκρινω με το ντεσιμπελομετρο ομως γιατι με τοσα λεφτα μπορει να κουφαθηκα!

Kλασσικα ρελαντι Perfera, ντροπιαστικα χαμηλη ελαχιστη, δεν πρεπει να τα βλεπουν οι ανηλικοι!

Με 140w τωρα, απλα για να δω τα χαμηλα αυτο, χαμηλη ζητηση δηλαδη, αλλα 98w το απογευμα, καταφερα οπως λεει η συζυγος να βαλω ψυξη και θερμανση στον ιδιο χωρο!

Φυσικα μετα απο λιγο το εκλεισε και με ενημερωσε να μην σκεφτω να διωξω το Haier στου οποιου τις περσιδες απο κατω ολοι πανε και θερμαινονται, επισκεπτες και μη.

Αρα τα κρυα ρευματα ειναι θεμα, και η περσιδα του δεν ανεβαινει εντελως επανω, το εβαλα σε κουζινα και χτυπαει το μισο τραπεζι (εγω το παιζω cool αλλα ειμαι απο τον αερα του σταληθεια cool)

Θα φτιαξω ενα εξελ προσεχως να μπορουμε να βλεπουμε τι θερμοκρασιες προσδοκουμε απο τα κλιματιστικα και να μην περιμενουμε ζεστο αερα αν δεν βγαινει στον πινακα που θ αβαλω.

Μας λειπει νομιζω κατι τετοιο, απλα στα πιο συνηθη κλιματιστικα θα το συμπληρωσω και ισως εχουμε χρησιμα συμπερασματα.

ΙΣΩΣ οπως εγραψα κ σε καποιον πριβε προηγουμενως, εκει να οφειλεται η διαφορα καταναλωσης, χαωδης, Haier με Sensira. 

Υποψιαζομαι πως τα πολυ δυνατα cop των φιρματων κλιματιστικων σε μερικο φορτιο, φερνουν μεν 30 βαθμους μονο στην περσιδα, αλλα με τεραστια οικονομια και κατ επεκταση ενα Haier με πχ 350w δεν θα συγκρινεται, ειναι χαμενο απο χερι και μονο πλεονεκτημα η υψηλη σε θερμοκρασια εξοδος , ειδικα αν καποια φιρματα εχουν υψηλη παροχη ακομη και στο Low, μεγαλωνει το προβλημα.

Αν κανω λαθος, διορθωστε με , να γλιτωσω και το εξελ!

Και μια φωτο για την ωρα απο εγκατασταση, με τους ορους μου επιτελους...(του κατασκευαστη στα τεχνικα εννοω )

πανταχοθεν ελευθερο, βαση απο 18ρι για πλατη μακρια απο τοιχο κοκ

IMG_6603.jpg.7a5e8f135ec238737dd5f6a2dced9d6d.jpg

Τις απώλειες από τα 5 cm αμόνωτου χαλκού ποιος θα τις πληρώσει; 🤣 Μια χαρά είναι σε σχέση με αυτά που έχουμε δει, καλές μετρήσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπική εκτίμηση: τα πινακακια της Daikin ενσωματώνουν την απώλεια του capacity λόγω defrost.

Απορία: γιατί είναι τόσο χαμηλή η επιτρεπτή κατανάλωση; Είναι δυνατόν να έχει ταβάνι μόλις 790W στους -5C ; Δλδ αν πατήσω 30C ζήτηση δεν θα πάει παραπάνω;  Εσύ ο ίδιος είδες 1200W. Δεν είναι περίεργο;


@Rnd1978 τι λες;

To δικό μου το Perfera το δοκίμασα στο Powerful γι'αυτό το λόγο (το 18000 BTU) και πήγε στα 2800 και λίγο παραπάνω Watt..........θα δοκιμάσω και με ζήτηση 30 σήμερα στη χαμηλή ημέρας να δω........

Πάντως προσωπικά ούτε κρυα ρεύματα έχω ούτε παράπονο με θερμοκρασίες χώρου.........απλά δεν τα σβήνω ποτέ (24/7) και τις ώρες του νυχτερινού ρεύματος έχω αυξήσει τη ζήτηση κατά 1 βάθμο........η λογική είναι να φορτίζεις την "αδράνεια" του χώρου όποτε δεν είσαι εκεί και μετά παίζει ο ανεμιστήρας στο low μόνος του...........κάπως έτσι.
 

 

 

Επεξ/σία από Jargon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι δυνατόν να έχει ταβάνι μόλις 790W στους -5C ; Δλδ αν πατήσω 30C ζήτηση δεν θα πάει παραπάνω;  Εσύ ο ίδιος είδες 1200W. Δεν είναι περίεργο;

Γιαυτο λεω πως υπαρχει αποθεμα ισχυος και δεν ξερω γιατι δεν το "εγγυωνται" στους πινακες τους, αυτο ισως ισχυριστουν οτι δεν ειναι αποδοτικο η δεν πρεπει να λειτουργει συνεχεια στα ορια του max, δεν ξερω.

Μακαρι να πιασουμε και -15 να δω και γω τι διαολο γινεται.

Επισης να μεταβαλω τον καιρο δεν μπορω, απλα να μεγαλωσω το φορτιο ανοιγοντας χωρους, αλλα δεν λεει κατι αυτο, εγκλωβιζεται η ζεστη και στα μακρυτερα σημεια του σπιτιου απλα φτανει 18-19 πολυ καλο και ανεκτο βεβαια.

Θα δω και στο Toshiba αν αποψε παιζει πανω απο οσα λεει ο κατασκευαστης καθως εκει ειναι βορινο το κλειστο δωματιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...