Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, PhoneKiller είπε

Γιατί  υπερθερμένετε? Μιλάμε για την ίδια ζητούμενη θερμοκρασία. Ζητάω 22 και το έχω στο 19.

Μια απο τα ίδια και στο δικό μου κλιματιστικό. 

Αυτό που είπες είναι.. ζητάς 19C φτάνει 22C (3 βαθμούς πάνω από όσο θέλεις), κλείνει ,κρυώνει ο χώρος ξαναπάει 22C.

Το άλλο το σενάριο είναι ζητάω 19C έχω 19-20C.

Αν θέλω παραπάνω το βάζω,όταν θέλω εγώ. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Για να κλείνει  κάνει off σημαίνει ότι ξεπέρασε την επιθυμητή που θέλεις. Το ποσό το ξεπερασε  εξαρτάται από το offset. Με τα on/off πως γίνεται να είναι πιο κοντά στην επιθυμητή,σε σχέση με συνεχόμενη χαμηλότερη κατανάλωση; 

Κοίτα αν το θερμόμετρο σου είναι τέρμα μακριά από το κλιματιστικό,και όταν κλείνει, ξανοίγει γκαζωνει ο ανεμιστήρας κτλ ίσως εκεί μακρια να βλέπεις πιο πάνω την θερμοκρασία για λίγο ..  Κατα τα άλλα δεν μπορώ να σκεφτώ πως μπορεί να γίνει αυτό που περιγράφεις. 

Πιο πολύ ζέστη ναι θα έχεις, πιο κοντά στην επιθυμητή του κλιματιστικού δεν νομίζω.

Ζητηση 21 και εχω στον χωρο 21 με δυο θερμομετρα σε διαφορετικες θεσεις. Ετσι δουλευει τις 3 τελευταιες ωρες. Και οταν δουλευει δεν γκαζωνει, δουλέυει το ιδιο με τα 150w  η τουλαχιστον δεν το καταλαβαινω, οποτε το ιδο ειναι.Δεν μπορω να σου πω κατι αλλο.

2023-02-08_21-11-39.png

20230208_211856_copy_1387x1849.jpg

20230208_211833_copy_1387x1849.jpg

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, c-max είπε

Ζητηση 21 και εχω στον χωρο 21 με δυο θερμομετρα σε διαφορετικες θεσεις. Ετσι δουλευει τις 3 τελευταιες ωρες. Και οταν δουλευει δεν γκαζωνει, δουλέυει το ιδιο με τα 150w  η τουλαχιστον δεν το καταλαβαινω, οποτε το ιδο ειναι.Δεν μπορω να σου πω κατι αλλο.

2023-02-08_21-11-39.png

Το δικό μου γκαζωνε, είναι θέμα προγραμματισμού.. 

Αφού σε κάνει χαρούμενο αυτή η συμπεριφορά,αυτό είναι που μετράει :) Πόση ώρα μενει κλειστό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, c-max είπε

Εξαρτατε με την ζητηση του χωρου. Απο 4-5 λεπτα μεχρι και 30 λεπτα εχω δει

 

(Και από την εξωτερική θερμοκρασία)

Και γενικά σε διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες,ζητάς 21 και έχεις 21C η απλά τώρα έτυχε να ταιριάξουν οι απώλειες του χώρου; 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

 

(Και από την εξωτερική θερμοκρασία)

Και γενικά σε διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες,ζητάς 21 και έχεις 21C η απλά τώρα έτυχε να ταιριάξουν οι απώλειες του χώρου; 

Ζητηση εννοούσα απωλειες 😁

Γενικα οι αποκλίσεις  ειναι μικρες. Σιγουρα κατω απο βαθμο, μπορει +0,5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, c-max είπε

Ζητηση εννοούσα απωλειες 😁

Γενικα οι αποκλίσεις  ειναι μικρες. Σιγουρα κατω απο βαθμο, μπορει +0,5

Αν το βάζεις 21C έχεις 21C ανεξάρτητα από την εξωτερική θερμοκρασία.. Δεν έχω να πω τίποτα σου έκατσε κουτι το κλιματιστικο.. :) η ιαπωνικά μαγικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν το βάζεις 21C έχεις 21C ανεξάρτητα από την εξωτερική θερμοκρασία.. Δεν έχω να πω τίποτα σου έκατσε κουτι το κλιματιστικο.. :) η ιαπωνικά μαγικα

Τίποτα μαγικό δεν έχει γίνει.

Έχει αλλάξει προγραμματισμό και μεγάλωσε τα ελάχιστα watts για κάτω από 2C.

Το heavy παίζει άλλο πάνω από 10-12C (υψηλά ελάχιστα watts), χαμηλά 2-10 (160W το 63, 400-450W τα 71&80 ) και υψηλά ελάχιστα watts (πιο χαμηλά από τα πάνω από 10-12C ) δλδ κάπου 500W το 63 και κάπου 900-950 τα 71&80.

Άρα πάντα παίζει στο offset . Τα ελάχιστα watts αλλάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τίποτα μαγικό δεν έχει γίνει.

Έχει αλλάξει προγραμματισμό και μεγάλωσε τα ελάχιστα watts για κάτω από 2C.

Το heavy παίζει άλλο πάνω από 10-12C (υψηλά ελάχιστα watts), χαμηλά 2-10 (160W το 63, 400-450W τα 71&80 ) και υψηλά ελάχιστα watts (πιο χαμηλά από τα πάνω από 10-12C ) δλδ κάπου 500W το 63 και κάπου 900-950 τα 71&80.

Άρα πάντα παίζει στο offset . Τα ελάχιστα watts αλλάζουν.

Με απόκλιση επιθυμητής και θερμομέτρων μέχρι ένα βαθμό;  Μαγικοτατο ! Η μαγεία όμως εξαφανίζεται εάν ισχύει μόνο σε έναν τρόπο λειτουργίας από αυτούς που είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fun fact No1:

Κάτω από τους 2C, το carrier ενεργοποιεί την αντιστασούλα γύρω από τον συμπιεστή όταν είναι κλειστό :

image.png.d8ef913f7704a25c88b79a36acab4966.png

Fun fact No2:

Το shorai του @Rnd1978, κάνει μικρά ντιφροστάκια των 3' ( αν μπορείτε δείτε τα με τα tapo σας  😅 )

image.png.b99aa2a247c7464ad4970b32246f62bd.png

τέτοια μικρούλια κάνει και το Kmta

image.png.b417b3badc3e2f0f211c6409922e6fb0.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Epeiδη καποιοι κοιμοσαστε ωνρις και οφειλω ενημερωση, τα πρωτα συμπερασματα, εστω και βιαστικα απο την τοποθετηση του Perfera...

Για θορυβο μεσα και εξω ειναι αορατο κυριολεκτικα, θα το συγκρινω με το ντεσιμπελομετρο ομως γιατι με τοσα λεφτα μπορει να κουφαθηκα!

Kλασσικα ρελαντι Perfera, ντροπιαστικα χαμηλη ελαχιστη, δεν πρεπει να τα βλεπουν οι ανηλικοι!

Με 140w τωρα, απλα για να δω τα χαμηλα αυτο, χαμηλη ζητηση δηλαδη, αλλα 98w το απογευμα, καταφερα οπως λεει η συζυγος να βαλω ψυξη και θερμανση στον ιδιο χωρο!

Φυσικα μετα απο λιγο το εκλεισε και με ενημερωσε να μην σκεφτω να διωξω το Haier στου οποιου τις περσιδες απο κατω ολοι πανε και θερμαινονται, επισκεπτες και μη.

Αρα τα κρυα ρευματα ειναι θεμα, και η περσιδα του δεν ανεβαινει εντελως επανω, το εβαλα σε κουζινα και χτυπαει το μισο τραπεζι (εγω το παιζω cool αλλα ειμαι απο τον αερα του σταληθεια cool)

Θα φτιαξω ενα εξελ προσεχως να μπορουμε να βλεπουμε τι θερμοκρασιες προσδοκουμε απο τα κλιματιστικα και να μην περιμενουμε ζεστο αερα αν δεν βγαινει στον πινακα που θ αβαλω.

Μας λειπει νομιζω κατι τετοιο, απλα στα πιο συνηθη κλιματιστικα θα το συμπληρωσω και ισως εχουμε χρησιμα συμπερασματα.

ΙΣΩΣ οπως εγραψα κ σε καποιον πριβε προηγουμενως, εκει να οφειλεται η διαφορα καταναλωσης, χαωδης, Haier με Sensira. 

Υποψιαζομαι πως τα πολυ δυνατα cop των φιρματων κλιματιστικων σε μερικο φορτιο, φερνουν μεν 30 βαθμους μονο στην περσιδα, αλλα με τεραστια οικονομια και κατ επεκταση ενα Haier με πχ 350w δεν θα συγκρινεται, ειναι χαμενο απο χερι και μονο πλεονεκτημα η υψηλη σε θερμοκρασια εξοδος , ειδικα αν καποια φιρματα εχουν υψηλη παροχη ακομη και στο Low, μεγαλωνει το προβλημα.

Αν κανω λαθος, διορθωστε με , να γλιτωσω και το εξελ!

Και μια φωτο για την ωρα απο εγκατασταση, με τους ορους μου επιτελους...(του κατασκευαστη στα τεχνικα εννοω )

πανταχοθεν ελευθερο, βαση απο 18ρι για πλατη μακρια απο τοιχο κοκ

IMG_6603.jpg.7a5e8f135ec238737dd5f6a2dced9d6d.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Epeiδη καποιοι κοιμοσαστε ωνρις και οφειλω ενημερωση, τα πρωτα συμπερασματα, εστω και βιαστικα απο την τοποθετηση του Perfera...

Για θορυβο μεσα και εξω ειναι αορατο κυριολεκτικα, θα το συγκρινω με το ντεσιμπελομετρο ομως γιατι με τοσα λεφτα μπορει να κουφαθηκα!

Kλασσικα ρελαντι Perfera, ντροπιαστικα χαμηλη ελαχιστη, δεν πρεπει να τα βλεπουν οι ανηλικοι!

Με 140w τωρα, απλα για να δω τα χαμηλα αυτο, χαμηλη ζητηση δηλαδη, αλλα 98w το απογευμα, καταφερα οπως λεει η συζυγος να βαλω ψυξη και θερμανση στον ιδιο χωρο!

Φυσικα μετα απο λιγο το εκλεισε και με ενημερωσε να μην σκεφτω να διωξω το Haier στου οποιου τις περσιδες απο κατω ολοι πανε και θερμαινονται, επισκεπτες και μη.

Αρα τα κρυα ρευματα ειναι θεμα, και η περσιδα του δεν ανεβαινει εντελως επανω, το εβαλα σε κουζινα και χτυπαει το μισο τραπεζι (εγω το παιζω cool αλλα ειμαι απο τον αερα του σταληθεια cool)

Θα φτιαξω ενα εξελ προσεχως να μπορουμε να βλεπουμε τι θερμοκρασιες προσδοκουμε απο τα κλιματιστικα και να μην περιμενουμε ζεστο αερα αν δεν βγαινει στον πινακα που θ αβαλω.

Μας λειπει νομιζω κατι τετοιο, απλα στα πιο συνηθη κλιματιστικα θα το συμπληρωσω και ισως εχουμε χρησιμα συμπερασματα.

ΙΣΩΣ οπως εγραψα κ σε καποιον πριβε προηγουμενως, εκει να οφειλεται η διαφορα καταναλωσης, χαωδης, Haier με Sensira. 

Υποψιαζομαι πως τα πολυ δυνατα cop των φιρματων κλιματιστικων σε μερικο φορτιο, φερνουν μεν 30 βαθμους μονο στην περσιδα, αλλα με τεραστια οικονομια και κατ επεκταση ενα Haier με πχ 350w δεν θα συγκρινεται, ειναι χαμενο απο χερι και μονο πλεονεκτημα η υψηλη σε θερμοκρασια εξοδος , ειδικα αν καποια φιρματα εχουν υψηλη παροχη ακομη και στο Low, μεγαλωνει το προβλημα.

Αν κανω λαθος, διορθωστε με , να γλιτωσω και το εξελ!

Και μια φωτο για την ωρα απο εγκατασταση, με τους ορους μου επιτελους...(του κατασκευαστη στα τεχνικα εννοω )

πανταχοθεν ελευθερο, βαση απο 18ρι για πλατη μακρια απο τοιχο κοκ

IMG_6603.jpg.7a5e8f135ec238737dd5f6a2dced9d6d.jpg

Κορυφαίο μηχάνημα με σωστή εγκατάσταση. Το θέμα περνάει μεγάλες στιγμές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μη ξεχναμε τα παλια κοσκινα επειδη πηραμε καινουργιο...

Το Sensira 35 το ετρεχα απο τη μια την νυχτα τερμα 30 ζητηση, λογω παγετου εξω. Κρατησε 22 μεσα και λιγο παραπανω, αλλα οχι μονο τα καταφερε τρεχοντας με μεσο ορο 1200w , αλλα το συνεχισα και την ημερα (με 2-3C) ως το μεσημερι μιας και οι πορτες λογω μαστορων ηταν συνεχως ανοιχτες...

Αξιο και σταθερος συμμαχος ως τους -2 οC για την θεωρια της υποδιαστασιολογησης, ελπιζω αν παραδωσει πνευμα να μην βγαζει ρεπορτ στον επισκευαστη οτι ετρεχε 1200w ασταματητα σε μειον 5 πχ...επι μερικες μερες! 

Αλλωστε εγω χαλαρα το πηγαινα, ειχα αλλα δυο στον χωρο, εχω αλλοθι κυριε προεδρε...

822023113441.jpg.0e97905a2fce0522f8354c5e14649f40.jpg

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έπεσε κι'άλλο η θερμοκρασία και έβαλε και πολύ αέρα. Ριπές κρύου αέρα χτυπούν με μανία το υποδιαστασιολογημένο ATXC35C. Αποτέλεσμα το παρακάτω για να έχω 20 βαθμούς στο χώρο. (Συνεχώς αναμμένο 24/7  οι ώρες που είναι off έχω ανάψει κεντρική θέρμανση). Γιατί τόσο χάλια το διάγραμμα όμως ρε παίδες? Ποια εξήγηση δίνετε? 
Πρέπει να ξηλωθεί και μαζί να ξηλώσω και την τσέπη μου για 18άρι ή 24άρι γιατί βλέποντας παραπάνω με το Perfera του  @Specs ότι πληρώνεις παίρνεις τελικά. Δεν μπορώ όμως να δώσω πάνω απο 600€ μαζί με εγκατάσταση, οπότε πρέπει να αποφασίσω ποιο φτηνό αχόρταγο κλιματιστικό θα πάρω που τουλάχιστον να μπορεί να ζεσταίνει τον χώρο έστω με την ίδια κατανάλωση.

 

image.png.5928788247f3f73adbf99085dde15001.png

Και το 9ράκι το nuvelle ανέβασε δραματικά κατανάλωση και φυσικά σταμάτησε τα on/off.
image.png.3e67043e1df682d6d4b015b450c881f9.png

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Klausx είπε

Με μία τέτοια αντλία είχε πολεμήσει ο πρώτος ψυκτικός 🤣  Υγρασία είναι από τα λάδια φυσιολογικό, το μανόμετρο επίσης έχει τερματίσει απλά θέλει καλιμπράρισμα να δείχνει σωστά, αν και το σωστό είναι να μπει κενόμετρο / ηλεκτρονικό όργανο.

Τούς έχεις τρομάξει που ρωτάνε ακόμα και για να καρφώσουν την αποχέτευση 🤣

Mπα, ειμαι του διαλογου σαν χαρακτηρας αλλα εχω εξηγηθει οτι θελω τα δεοντα να γινονται σωστα, αλλιως πουρμπουαρ δεν εχει! οχι τιποτε αλλο αλλα οταν βλεπεις οτι δεν πετυχαινουν τις τρυπες απο την βαση και οι μισες πανε τζαμπα (ασε τα ουπατ της πλακας, μετα θυμαμαι και λεω παρτε απο τα δικα μου fischer και ολα οκ) , αλλα παρε και ροδελλες μην βλεπω γυμνες βιδες-στριφωνια, παρε και δεματικα μαυρα να μην τα καιει το UV κοκ , ε με εχουν μαθει πια...αλλα οχι οτι την επομενη φορα ερχονται οργανωμενοι!

Σημερα το τερματισα καθως ο κατα τον νομο ψυκτικος, γιος του μαγαζατορα που το αγορασα, δεν εμφανιστηκε καν! οποτε οι βοηθοι, εστω και με λιγη γκρινια εκαναν τα δεοντα. Αλλα το πηγαμε σαν χρονο στις 4 ωρες και κατι.

Την αντλια την εκθειασε πως δεν βγαινουν τετοιες πια και την αγορασε το 1990 με 130 χιλιαδες ΔΡΑΧΜΕΣ, αλλα στην ερωτηση μου τι την ηθελε αφου καθε φορα σε εγκαταστασεις που την ζητουσα, τοτε (εκτος απο σημερα) πηγαινε στο μαγαζι με το αυτοκινητο να την παρει...

Οταν εβλεπε οτι δεν επεφτε εντελως στο -1bar, εβαλε το κατσαβιδακι και την εφερε στο μηδεν χωρις φορτιο, αλλα εκει ηταν και πριν. Αν εγινε σωστο κενο η οχι, δεν ξερω ακομη, αλλα κρατησα πολυ χρονο γιαυτο τον λογο ακριβως, θα δειξει η νεκροψια απο την Daikin αν δεν με ικανοποιησουν οι μετρησεις!!!

5 ώρες πριν, dal_kos είπε

Και το ερώτημα μου ισχύει, υπάρχει καποιο που να μην βγάζει κρύο αέρα; Γιατί κάποιες φορές θα πρέπει να μπει πανω απο καναπε, διπλα σε κρεβάτι κι ούτω καθεξίς..

Θα δουμε στο εξελ που θα φτιαξω και πιθανον , μιας και μονο Toshiba εχουμε μερικο φορτιο, να το κανω ετσι που να μπορει καποιος να επιλεξει για συγκριση , με ποιας ισχυος κλιματιστικο μπορει να παιρνει τις πιο συνηθεις παροχες που θα χρειαζεται αναλογως παντα της εξωτερικης, ζητησης κλπ και ισως δουμε πως η ελαφρα εστω ΥΠΟ διαστασιολογηση βολευει για κρυα ρευματα...ΙΣΩΣ.

Ως τοτε ας μας γραψουν οι "ιαπωνικων" κλιματιστικων κατοχοι, τι ελαχιστη εχουν ως εξοδο στις περσιδες τα μηχανηματα τους, εχουν οπως νομιζω 30 η υπαρχουν και 35 η 40 ???

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...