Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

άλλο αυτό , άλλο τα κρύα ρεύματα

μετακινείς περσίδες ή κάθεσαι αλλού ή ανεβάζεις τη θερμοκρασία . Δεν νομίζω να κάθεται κάποιος σε σημείο που να χτυπά ο αέρας (θέρμανση / ψύξη)

όταν πιάσεις επιθυμητή χώρου (Χ θερμοκρασία που έχεις ορίσει σε άκρο του χώρου) και ξαπαγώσουν τα δομικά υλικά δε νομίζω να έχεις θέμα . (φυσικά με την προϋπόθεση οτι δε σε χτυπά ο αέρας , δεν είναι αερόθερμο)

Εμείς εδώ σε αυτό το θέμα αυτό λέμε κρύα ρεύματα 

Δυστυχως έχει παρατηρηθεί οτ8 παρα πολύς κόσμος τοποθετεί το κλιματιστικό εκεί που βολεύει το μάστορα αυτό έχει σα συνέπεια τις περισσότερες φορές η ο αέρας να πέφτει εκεί που κάθεται η κοιμάται κάποιος η να είναι σε καμία άκρη που δε κανε8 τίποτα 

Οσο για τα δομικά υλικά , μιλάς σε κάποιον που έχει μαλλιάσει η γλώσσα του να λέει ότι δε πρέπει να σβήνουν τα κλιματιστικά ποτέ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εμείς εδώ σε αυτό το θέμα αυτό λέμε κρύα ρεύματα 

δεν το κατάλαβα

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δυστυχως έχει παρατηρηθεί οτ8 παρα πολύς κόσμος τοποθετεί το κλιματιστικό εκεί που βολεύει το μάστορα αυτό έχει σα συνέπεια τις περισσότερες φορές η ο αέρας να πέφτει εκεί που κάθεται η κοιμάται κάποιος η να είναι σε καμία άκρη που δε κανε8 τίποτα 

το θεωρούσα αυτονόητο οτι δε θα χτυπά κατευθείαν ο αέρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν το κατάλαβα

το θεωρούσα αυτονόητο οτι δε θα χτυπά κατευθείαν ο αέρας

Δυστυχως εαν ακολουθήσεις λίγο το θέμα και δεις και φωτογραφίες από εγκαταστάσεις που έχουν γίνει θα εκπλαγείς πολύ δυσάρεστα και ίσως λόγω αυτής της καταστασης πολύς κόσμος δεν δουλευει τα κλιματιστικά 24/7 οπως θα έπρεπε γιατί δυσφορεί σε τέτοιες καταστάσεις 

γιαυτο επιμένουμε , καθε χώρος και μονάδα και σωστή διαστασιολογηση βάσει απωλειών και όχι με το μάτι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 17τμ με το atxc25b , ότι ρύθμιση και να έχω βάλει, κάπου θα σε χτυπήσει κρύο ρεύμα. Έτσι και αλλιώς στο 99.99% του χρόνου, παίζει στα 180W. Πραγματικά θα ήθελα να δουλέψω μια φορά ένα toshiba , ή έστω να δω από κοντά ένα.

Mitsubishi έχω δει από κοντά,  το 18άρι MSZ/MUZ-SF50VE στον μπατζανάκη . Ναι είναι αθόρυβο, αλλά η εσωτερική μονάδα είναι τόσο μικρή, που η ροή είναι εντελώς ανεπαρκής για μεγάλο χώρο (σε 60τμ ενιαίου το έχουν, υποθέτω για αυτό ποτέ δεν κατάφερνε να κάνει σοβαρή δουλειά). Με την ευκαιρία να πω κάτι που δεν περίμενα ότι θα το πω ποτέ. Μου έχει λείψει η ωμή δύναμη του αέρα asyg24klca. Σιχαινόμουν τη φασαρία του και ότι στα χαμηλά watts είχα ρεύματα αέρα, αλλά η αίσθηση της ζέστης στον χώρο δεν την έχω νιώσει στο asyg24kmta παρόλο που το τελευταίο έχει ένα τσικ παραπάνω κυβικά στο low. Περίεργο πράγμα ο συνδυασμός, θερμοκρασίας, ροής και ταχύτητας αέρα. Επίσης θα ήθελα να δω από κοντά ένα heavy ή ένα toshiba με τις τεράστιες και αθόρυβες εσωτερικές μονάδες τους.

Νομίζω ότι το θέμα είναι πολυδιάστατο και ποτέ δεν θα βρεις το τέλειο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα  για  8 μέρες,  θέρμανση με τρια κλιματιστικά , ζήτηση 21 βαθμούς. 

Οι γονείς μου, μεγάλοι άνθρωποι, άρχισαν να παραπονούνται για τα ρεύματα αέρα από την πρώτη μέρα και όχι άδικα.

Άναψα τον λέβητα πετρελαίου και έτσι ησύχασαν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, User000100 είπε

Δοκίμασα  για  8 μέρες,  θέρμανση με τρια κλιματιστικά , ζήτηση 21 βαθμούς. 

Οι γονείς μου, μεγάλοι άνθρωποι, άρχισαν να παραπονούνται για τα ρεύματα αέρα από την πρώτη μέρα και όχι άδικα.

Άναψα τον λέβητα πετρελαίου και έτσι ησύχασαν 

 

Αν το έβαζες 22/23 συνεχούς λειτουργίας , λογικά θα σταμάταγαν να σε ενοχλούν μετά το 1ο 24ωρο.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οποίος δεν μπορεί να αποφυγει τα κρύα ρεύματα λόγω σημείου τοποθέτησης μπορει να δοκιμάσει στο low quiet η όπως αλλιώς το λέει καθε κλιματιστικό και να σηκώσει την περσιδα τέρμα πάνω , θα κάψει σίγουρα παραπάνω αλλα κρύο ρεύμα δε θα τον πάρει ( βασική προϋπόθεση το κλιματιστικό να είναι σωστά διαστασιολογημενο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

 τα ψυχρά ρεύματα είναι λόγω των δομικών στοιχείων που δεν έχουν πιάσει θερμοκρασία (κλασσικό φαινόμενο όταν κάνει κάποιος μη 24ωρη λειτουργία) 

 

Μπορεις καπως να εξηγησεις πως γινεται αυτο που λες; επισης οσο low κι αν ειναι ο ανεμιστηρας αμα βγαζει αερα στους 25 βαθμους δεν καθεσαι μπροστα πολυ ωρα με τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μπορεις καπως να εξηγησεις πως γινεται αυτο που λες; επισης οσο low κι αν ειναι ο ανεμιστηρας αμα βγαζει αερα στους 25 βαθμους δεν καθεσαι μπροστα πολυ ωρα με τιποτα..

αν δεις επόμενα ποστ θα διαβάσεις οτι δεν είχα κατανοήσει τι εννοεί κάποιος με "κρύα ρεύματα" , νόμιζα το κλασσικό είναι ο αέρας Χ επιθυμητή θερμοκρασία αλλά οι τοίχοι δεν έχουν προλάβει να ζεσταθεί και είναι σαν ψυγείο , συν μπάζει κρύο απο άλλα παγωμένα δωμάτια του σπιτιού .... το ίδιο φαινόμενο με οποιαδήποτε μεμονωμένη πηγή θέρμανσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Specs είπε

@Klausx και λοιπούς γνωστες ,τι λεει η αντλια, βλαβη η φυσιολογικο το καπνισμα ?

https://streamable.com/adq2a3

 

1 ώρα πριν, Specs είπε

αρα να βγαλω το πιστολι απο τον κροταφο του ? 

45 λεπτα φτανουν ε ? για δειτε εδω την μετρηση υποπιεσης 

https://streamable.com/p0qk5p

 

δεν κατεβαινει αλλο το οργανο, ματρακας η οκ ? ας τους απελευθερωσω και αν ο @Klausx τα βρει λαθος, τους ξαναφερνω...τωρα μαθαμε να βγαζουμε το στρες της εγκαταστασης σε δημιουργικη απειλη!

 

Με μία τέτοια αντλία είχε πολεμήσει ο πρώτος ψυκτικός 🤣  Υγρασία είναι από τα λάδια φυσιολογικό, το μανόμετρο επίσης έχει τερματίσει απλά θέλει καλιμπράρισμα να δείχνει σωστά, αν και το σωστό είναι να μπει κενόμετρο / ηλεκτρονικό όργανο.

Τούς έχεις τρομάξει που ρωτάνε ακόμα και για να καρφώσουν την αποχέτευση 🤣

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν το έβαζες 22/23 συνεχούς λειτουργίας , λογικά θα σταμάταγαν να σε ενοχλούν μετά το 1ο 24ωρο.

Ναι θα ήταν καλύτερα στο 23,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

όχι φυσικά , αν δουλεύει στα χαμηλά δε βγάζει ψυχρό αέρα , τα ψυχρά ρεύματα είναι λόγω των δομικών στοιχείων που δεν έχουν πιάσει θερμοκρασία (κλασσικό φαινόμενο όταν κάνει κάποιος μη 24ωρη λειτουργία) και απο χώρους που συνδέονται και είναι σε αρκετά χαμηλότερη θερμοκρασία

ψυχρά ρεύματα έχω και με τη σόμπα (δεν είναι αέρος) , όταν απο 16 βαθμούς φτάνει 23+ αλλά δεν έχει ζεσταθεί ο χώρος ολόκληρος

Αυτό συμβαίνει με τον δικό μου χώρο. Το ίδιο το κλιματιστικό και βέβαια δεν βγάζει κρύο αέρα. Ο λίγος αέρας που βγάζει όμως παρασύρει κρύο αέρα απο τα χαμηλότερα σημεία του χώρου γιατί ο χώρος δεν ζεσταίνετε ομοιόμορφα καθώς το κλιματιστικό μάλλον είναι είτε λάθος τοποθετημένο όπως ανέφεραν ποιο κάτω είτε πιο μικρό για τον χώρο είτε και τα 2.

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Εμείς εδώ σε αυτό το θέμα αυτό λέμε κρύα ρεύματα 

Δυστυχως έχει παρατηρηθεί οτ8 παρα πολύς κόσμος τοποθετεί το κλιματιστικό εκεί που βολεύει το μάστορα αυτό έχει σα συνέπεια τις περισσότερες φορές η ο αέρας να πέφτει εκεί που κάθεται η κοιμάται κάποιος η να είναι σε καμία άκρη που δε κανε8 τίποτα 

Οσο για τα δομικά υλικά , μιλάς σε κάποιον που έχει μαλλιάσει η γλώσσα του να λέει ότι δε πρέπει να σβήνουν τα κλιματιστικά ποτέ 

Δεν σβήνει ποτέ το κλιματιστικό αυτό. Απλά συμβαίνει αυτό που αναφέρω ποιο πάνω.

28 λεπτά πριν, dimostr είπε

Παντως οποίος δεν μπορεί να αποφυγει τα κρύα ρεύματα λόγω σημείου τοποθέτησης μπορει να δοκιμάσει στο low quiet η όπως αλλιώς το λέει καθε κλιματιστικό και να σηκώσει την περσιδα τέρμα πάνω , θα κάψει σίγουρα παραπάνω αλλα κρύο ρεύμα δε θα τον πάρει ( βασική προϋπόθεση το κλιματιστικό να είναι σωστά διαστασιολογημενο)

Είναι υποδιαστασιολογημένο το δικό μου οπότε είτε θα πρέπει να ανεχτώ τα ρεύματα είτε θα πρέπει να το αλλάξω με 18άρι. Το θέμα είναι πως αυτόν τον καιρό δεν βρίσκω καλή προσφορά σε κάποιο 18άρι γιατί θέλω να βάλω όσο δυνατόν ποιο οικονομικό. Οπότε αυτό θα γίνει μάλλον στο επόμενο black friday. Προς το παρόν πρέπει να αποφασίσω τι θα βάλω τελικά στο 14m2 δωμάτιο. Ότι και να βάλω ο μόνος τρόπος να αποφύγω τον ψυχρό αέρα είναι γυρίζοντας πάνω την περσίδα. Έχω προσφορά απο Praktiker ATXC35C στα 587€ μαζί με εγκατάσταση και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το βάλω καθώς οποιοδήποτε 9άρι επώνυμο έχει το ίδιο και παραπάνω. Και απο την φτηνή κατηγορία τύπου nuvelle σε 9άρι δεν βρίσκω κάτι σε καλή τιμή.

*Να ρωτήσω στο Praktiker μήπως μπορούν να μου κάνουν την ίδια έκπτωση και για το Yukai το 10άρι να το βάλω αντί για το ATXC35?

 

Επεξ/σία από PhoneKiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε 17τμ με το atxc25b , ότι ρύθμιση και να έχω βάλει, κάπου θα σε χτυπήσει κρύο ρεύμα. Έτσι και αλλιώς στο 99.99% του χρόνου, παίζει στα 180W. Πραγματικά θα ήθελα να δουλέψω μια φορά ένα toshiba , ή έστω να δω από κοντά ένα.

Mitsubishi έχω δει από κοντά,  το 18άρι MSZ/MUZ-SF50VE στον μπατζανάκη . Ναι είναι αθόρυβο, αλλά η εσωτερική μονάδα είναι τόσο μικρή, που η ροή είναι εντελώς ανεπαρκής για μεγάλο χώρο (σε 60τμ ενιαίου το έχουν, υποθέτω για αυτό ποτέ δεν κατάφερνε να κάνει σοβαρή δουλειά). Με την ευκαιρία να πω κάτι που δεν περίμενα ότι θα το πω ποτέ. Μου έχει λείψει η ωμή δύναμη του αέρα asyg24klca. Σιχαινόμουν τη φασαρία του και ότι στα χαμηλά watts είχα ρεύματα αέρα, αλλά η αίσθηση της ζέστης στον χώρο δεν την έχω νιώσει στο asyg24kmta παρόλο που το τελευταίο έχει ένα τσικ παραπάνω κυβικά στο low. Περίεργο πράγμα ο συνδυασμός, θερμοκρασίας, ροής και ταχύτητας αέρα. Επίσης θα ήθελα να δω από κοντά ένα heavy ή ένα toshiba με τις τεράστιες και αθόρυβες εσωτερικές μονάδες τους.

Νομίζω ότι το θέμα είναι πολυδιάστατο και ποτέ δεν θα βρεις το τέλειο.

Το θέμα είναι, υπάρχει κάποιο που να ΜΗΝ βγάζει κρυο ρεύμα;

Μήπως τελικά τα Midea που τρώνε κράξιμο ότι δεν κατεβαίνουν πολύ χαμηλά έχουν πιάσει το νόημα καλύτερα από όλους και τελικά είναι πιο φιλικά στον χρήστη;

Έχω ένα LG Inverter δεκαετίας LG E12SQ, το οποίο μόνιμα το παράπονο μου ήταν ότι δεν πέφτει κάτω από 600 watt κατανάλωση. Αλλά από την άλλη, δίνει τόσο γλυκια αίσθηση ζέστης που κανείς δεν πιστεύει ότι ο χώρος ζεσταίνεται αποκλειστικά με κλιματιστικό.

Καλά τα SCOP αλλά αν φτάσουμε να βάζουμε κασκολάκι για να μη πλευρωνόμαστε στο σπίτι, να την χ$$σω την απόδοση στα 170 Watt. Γιατί οκ, με 25 βαθμούς αέρα μπορεί να φτάνει το COP στο 10 και το SCOP στο καρτελάκι να βγαίνει Α+++++ αλλά ο χρήστης πώς θα κινηθεί στον χώρο, που οτιδήποτε κάτω από 30-35 βαθμούς το αισθάνεται σαν δροσούλα;

(Απλά κάποιες random σκέψεις)

Και το ερώτημα μου ισχύει, υπάρχει καποιο που να μην βγάζει κρύο αέρα; Γιατί κάποιες φορές θα πρέπει να μπει πανω απο καναπε, διπλα σε κρεβάτι κι ούτω καθεξίς..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ με το Toshiba edgev στο υπνοδωμάτιο δεν έχω νιώσει ποτέ κρύο αέρα. Μόλις μέτρησα θερμοκρασία εξόδου, στα 350 βατ που δουλεύει τώρα και είναι 35,5 βαθμοί. Στο GREE του σαλονιού έχει τύχει όταν κάνει επανεκκίνηση από στάση, λόγω ότι έχει πιάσει θερμοκρασία νωρίτερα, βγάζει για 2 λεπτά χλιαρό και μετά όταν πέσει ο ανεμιστήρας από medium και κάτω βγάζει ζεστό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dal_kos είπε

 

Και το ερώτημα μου ισχύει, υπάρχει καποιο που να μην βγάζει κρύο αέρα; Γιατί κάποιες φορές θα πρέπει να μπει πανω απο καναπε, διπλα σε κρεβάτι κι ούτω καθεξίς..

 

αυτη ειναι η χαμηλη του καταναλωση.....ειναι πανω απο καναπε......δεν παραπονιομαστε για κρυα ρευματα αερα toshiba edge 24 ....

Screenshot_20230125-192517.png

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...