Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως το Yukai ή το Seiya είναι και για μένα μια καλή λύση όσο αφορά το θέμα με τα ψυχρά ρεύματα?

image.png.633ce22c1a078a94a1b2022b8c6501de.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Μήπως το Yukai ή το Seiya είναι και για μένα μια καλή λύση όσο αφορά το θέμα με τα ψυχρά ρεύματα?

image.png.633ce22c1a078a94a1b2022b8c6501de.png

Λοιπόν μια διευκρίνιση για τα ψυχρά ρεύματα τα οποία προκαλούνται από τα λίγα watt που δουλευει κάποιο κλιματιστικό , ότι μάρκα και να έχεις εαν δουλευει στα 170-180 watt αυτό συνεπάγεται *κρυο ρεύμα αέρα * μην συνδέεις μάρκες με αυτό το φαινομενο

Για να αποφύγεις κάτι τέτοιο η θα ζητάς μεγάλη θερμοκρασία που σημαίνει ότι θα σκάσεις η θα βάλεις μικρό κλιματιστικό και θα δουλευει συνέχεια στη τσίτα , έτσι δεν πρόκειται να έχεις ποτέ κρύα ρεύματα 

Η λύση σε όλο,αυτό το,ζήτημα είναι να βάλεις κλιματιστικό με σωστή επάρκεια και να το τοποθετήσεις σε σημείο που πρέπει ώστε να μη σε παίρνει ο αέρας που αυτό είναι το σωστό 

Το κλιματιστικό πρέπει να τοποθετείτε εκεί που πρέπει και όχι εκεί που βολεύει η το μάστορα η το μάτι αυτού που μενει στο σπίτι 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έτσι κάπνιζε και όταν ήρθαν για τα δικά μου.

αρα να βγαλω το πιστολι απο τον κροταφο του ? 

45 λεπτα φτανουν ε ? για δειτε εδω την μετρηση υποπιεσης 

https://streamable.com/p0qk5p

 

δεν κατεβαινει αλλο το οργανο, ματρακας η οκ ? ας τους απελευθερωσω και αν ο @Klausx τα βρει λαθος, τους ξαναφερνω...τωρα μαθαμε να βγαζουμε το στρες της εγκαταστασης σε δημιουργικη απειλη!

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν χρειάζεται να έχεις 20. Σαν παράδειγμα το είπα. Το κάνεις και στους 18.

Υπόψη ότι θα πρέπει να βλέπεις συνέχεια θερμοκρασία. Αν ανεβάσει για λίγο, ίσως εκεί πάνω να συσσωρεύεται ζεστός αέρας και να διαβάζει ζέστη. Δεν το ξέρω. Θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι στον αισθητήρα έχεις πολύ περισσότερο από το 1.5C διαφορά (ή στον 1C όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία).

Με λίγα λόγια, ξέχνα τι έχεις στον χώρο και κοίτα όσο μπορείς τι έχει στο ύψος του αισθητήρα.

Λοιπόν έχω εδώ και καμιά ώρα το θερμόμετρο επάνω στο κλιματιστικό,δίπλα από τον αισθητήρα σε σημείο που δεν ενοχλει.

21.5 θερμοκρασία έγραφε εκεί επάνω το θερμόμετρο και στο 24 high συνεχιζε να δούλευε.

 

Το έβαλα λοιπόν AUTO 23 χωρίς eco φυσικά.

Έσβησε ο ανεμιστήρας τελείως. Και η εξωτερική μονάδα επίσης 

Μετά από κάνα δυο λεπτά ξεκίνησε να φυσάει. Μετά από αλλά 2 λεπτά δηλαδή μετά από 5 λεπτά περίπου σύνολο άρχισε να φυσάει κανονικά στο high (το τσεκσρα γυρνώντας το στο high για να ακούσω τον θόρυβο).

Δούλεψε στο high περίπου 5 λεπτά και μετά έπεσε σταδιακά στο low.

Δουλεύει εδώ και κανένα δεκάλεπτο τώρα στο low και η θερμοκρασία επάνω όλο και πέφτει. 

Το νιώθω και εγώ κάτω , το βλέπω και στο θερμομετρο επάνω.

 

Το παράξενο είναι ότι ακούω την εξωτερική μονάδα ανεβοκατεβαζει γκάζια όλη την ώρα. Μια γκαζωνει μια κόβει , μια γκαζωνει μια κόβει....

Αλλά μέσα ο ανεμιστήρας αν και είναι επιλεγμένο το auto δουλεύει στο low.

Και το σπίτι συνεχώς κρυώνει χωρίς ο ανεμιστήρας να ανεβάζει γκάζια.

 

Το αφήνω λίγο ακόμα και θα ενημερώσω σε λίγο..

 

 

Εδιτ- Παραδόξως εκεί επάνω ξανά ανέβηκε η θερμοκρασία στους 21.5 ....... Auto 23 είναι αποδεκτό και φυσιολογικό....

 

Το αφήνω λίγη ώρα έτσι παρακολουθώντας το και μετά θα δοκιμάσω να ανεβάσω θερμοκρασία να δω τι θα γίνει και θα ενημερώσω τις επόμενες ώρες...

 

Κάποιος μου κάνει πλάκα.... 🤔

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν μια διευκρίνιση για τα ψυχρά ρεύματα τα οποία προκαλούνται από τα λίγα watt που δουλευει κάποιο κλιματιστικό , ότι μάρκα και να έχεις εαν δουλευει στα 170-180 watt αυτό συνεπάγεται *κρυο ρεύμα αέρα * μην συνδέεις μάρκες με αυτό το φαινομενο

Για να αποφύγεις κάτι τέτοιο η θα ζητάς μεγάλη θερμοκρασία που σημαίνει ότι θα σκάσεις η θα βάλεις μικρό κλιματιστικό και θα δουλευει συνέχεια στη τσίτα , έτσι δεν πρόκειται να έχεις ποτέ κρύα ρεύματα 

Η λύση σε όλο,αυτό το,ζήτημα είναι να βάλεις κλιματιστικό με σωστή επάρκεια και να το τοποθετήσεις σε σημείο που πρέπει ώστε να μη σε παίρνει ο αέρας που αυτό είναι το σωστό 

ναι με αυτή ακριβώς την λογική είπα να βάλω αντί για το 12άρι το Sensira ένα απο αυτά τα 10άρια. Δυστυχώς 7άρι δεν υπάρχει που θέλει ο χώρος και 9άρι δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Μήπως το Yukai ή το Seiya είναι και για μένα μια καλή λύση όσο αφορά το θέμα με τα ψυχρά ρεύματα?

image.png.633ce22c1a078a94a1b2022b8c6501de.png

Θα έβαζα το yukai.

Βασικά προσπάθησε να βρεις τα ελάχιστα κυβικά αέρα στη χαμηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα (δεν είμαι σε θέση τώρα να ψάξω) και μάλλον αυτό με τα μικρότερα κυβικά θα έχει και λιγότερα ρεύματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τηλεκοντρόλ TCL, προγραμματισμός που φέρνει σε TCL, αλλά εύρος θέρμανσης του aux j-smart , διαστάσεις εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας AUX. 

Φρανκενστάιν...

Θυμάμαι, διάβαζα κάποια στιγμή σχετικά με την ταϊλανδική βιομηχανία hvac και κάτι μου τράβηξε την προσοχή που έλεγε ότι εκτός από τις μεγάλες διεθνείς εταιρείες που παράγουν εκεί καθώς και τις τοπικές μάρκες, ένα σημαντικό ποσοστό αποτελείται και από "εταιρείες συναρμολόγησης"...ό,τι κι αν σημαίνει αυτό...
Συχνά σκεφτόμουν ότι ίσως πολλά από τα λεγόμενα no-name brands θα κατασκευάζονταν ίσως ακριβώς σε τέτοιου είδους εργοστάσια...
η συναρμολόγηση μπορεί να γίνει κατά παραγγελία, με εξαρτήματα από οπουδήποτε και από οποιονδήποτε... λογισμικό επίσης... ποιος ξέρει ποια θα είναι η αλήθεια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PhoneKiller είπε

ναι με αυτή ακριβώς την λογική είπα να βάλω αντί για το 12άρι το Sensira ένα απο αυτά τα 10άρια. Δυστυχώς 7άρι δεν υπάρχει που θέλει ο χώρος και 9άρι δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο σε καλή τιμή.

Τα 7αρια είναι πανάκριβα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Λοιπόν έχω εδώ και καμιά ώρα το θερμόμετρο επάνω στο κλιματιστικό,δίπλα από τον αισθητήρα σε σημείο που δεν ενοχλει.

21.5 θερμοκρασία έγραφε εκεί επάνω το θερμόμετρο και στο 24 high συνεχιζε να δούλευε.

Το έβαλα λοιπόν AUTO 23 χωρίς eco φυσικά.

Έσβησε ο ανεμιστήρας τελείως. Και η εξωτερική μονάδα επίσης 

Μετά από κάνα δυο λεπτά ξεκίνησε να φυσάει. Μετά από αλλά 2 λεπτά δηλαδή μετά από 5 λεπτά περίπου σύνολο άρχισε να φυσάει κανονικά στο high (το τσεκσρα γυρνώντας το στο high για να ακούσω τον θόρυβο).

Δούλεψε στο high περίπου 5 λεπτά και μετά έπεσε σταδιακά στο low.

Δουλεύει εδώ και κανένα δεκάλεπτο τώρα στο low και η θερμοκρασία επάνω όλο και πέφτει. 

Το νιώθω και εγώ κάτω , το βλέπω και στο θερμομετρο επάνω.

Προς το παρόν αυτό στο bold είναι το αναμενόμενο.

Μην το πειράξεις καθόλου τώρα, άστο 23 και auto.

Σύμφωνα με το service manual, όταν θα πέσει κάτω από 21.5, θα πρέπει να ανεβάσει στο Medium (1140rpm αντί για 930, μικρή η διαφορά).

Άστο να πέσει και άλλο. Αν πάει 20.5 θα πρέπει να πάει Μe+ (1280rpm ) δλδ ανάμεσα σε me και hi .

ΑΝ ναι, είσαι κομπλέ, αν όχι , βλάβη.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έβαζα το yukai.

Βασικά προσπάθησε να βρεις τα ελάχιστα κυβικά αέρα στη χαμηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα (δεν είμαι σε θέση τώρα να ψάξω) και μάλλον αυτό με τα μικρότερα κυβικά θα έχει και λιγότερα ρεύματα.

 

24 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν μια διευκρίνιση για τα ψυχρά ρεύματα τα οποία προκαλούνται από τα λίγα watt που δουλευει κάποιο κλιματιστικό , ότι μάρκα και να έχεις εαν δουλευει στα 170-180 watt αυτό συνεπάγεται *κρυο ρεύμα αέρα * μην συνδέεις μάρκες με αυτό το φαινομενο

Για να αποφύγεις κάτι τέτοιο η θα ζητάς μεγάλη θερμοκρασία που σημαίνει ότι θα σκάσεις η θα βάλεις μικρό κλιματιστικό και θα δουλευει συνέχεια στη τσίτα , έτσι δεν πρόκειται να έχεις ποτέ κρύα ρεύματα 

Η λύση σε όλο,αυτό το,ζήτημα είναι να βάλεις κλιματιστικό με σωστή επάρκεια και να το τοποθετήσεις σε σημείο που πρέπει ώστε να μη σε παίρνει ο αέρας που αυτό είναι το σωστό 

Το κλιματιστικό πρέπει να τοποθετείτε εκεί που πρέπει και όχι εκεί που βολεύει η το μάστορα η το μάτι αυτού που μενει στο σπίτι 

Μια παρατήρηση που έκανα σχετικά με το θέμα ψυχρού αέρα. Τελικά παίζει ρόλο η μάρκα/μοντέλο καθώς το Sensira όταν μπαίνει σε συντήρηση και χαμηλώνει στροφές αέρα παρατήρησα πως δεν γυρίζει την περσίδα προς τα πάνω τέρμα όπως κάνει π.χ. το Nuvelle. 

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

 

Μια παρατήρηση που έκανα σχετικά με το θέμα ψυχρού αέρα. Τελικά παίζει ρόλο η μάρκα/μοντέλο καθώς το Sensira όταν μπαίνει σε συντήρηση και χαμηλώνει στροφές αέρα παρατήρησα πως δεν γυρίζει την περσίδα προς τα πάνω τέρμα όπως κάνει π.χ. το Nuvelle. 

Μια διευκρίνιση ακόμα , αυτό που λες γ8νεται όχι όταν μπαίνει σε συντήρηση αλλα όταν το κλιματιστικό κάνει off και σηκώνει περσιδα , μιλάμε δηλαδή για λειτουργία ανεμιστήρα με κατανάλωση 5 watt άρα σούπερ αργή κίνηση , το,sensira που κι εγω έχω όταν κάνει off δεν μετακινεί την περσιδα οποτε εαν πας να βάλεις το χέρι εκεί μπροστά την ώρα που έχει κάνει off ίσως να νιώσεις αέρα 

Το κρύο ρεύμα που θελουμε εμείς να αποφύγουμε είναι όταν το κλιματιστικό δουλευει δεν εχει κάνει off και τα watt λειτουργίας του είναι 160-170-180 από κει και πάνω η θερμοκρασία εξερχόμενου αέρα είναι τέτοια που δε το λες κρύο ρεύμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Μια διευκρίνιση ακόμα , αυτό που λες γ8νεται όχι όταν μπαίνει σε συντήρηση αλλα όταν το κλιματιστικό κάνει off και σηκώνει περσιδα , μιλάμε δηλαδή για λειτουργία ανεμιστήρα με κατανάλωση 5 watt άρα σούπερ αργή κίνηση , το,sensira που κι εγω έχω όταν κάνει off δεν μετακινεί την περσιδα οποτε εαν πας να βάλεις το χέρι εκεί μπροστά την ώρα που έχει κάνει off ίσως να νιώσεις αέρα 

Το κρύο ρεύμα που θελουμε εμείς να αποφύγουμε είναι όταν το κλιματιστικό δουλευει δεν εχει κάνει off και τα watt λειτουργίας του είναι 160-170-180 από κει και πάνω η θερμοκρασία εξερχόμενου αέρα είναι τέτοια που δε το λες κρύο ρεύμα 

Και όταν ρίχνει στροφές/απόδοση αλλά και όταν κάνει off τα ψυχρά ρεύματα που παρασύρει, παρότι είναι μικρή η ταχύτητα του αέρα, είναι ενοχλητικά. Έκανα λάθος εννοούσα  την δεύτερη περίπτωση του off γιατί όντος όλα τα κλιματιστικά όταν ρίχνουν στροφές δεν ανεβάζουν περσίδα. Τουλάχιστον αυτά που ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν μια διευκρίνιση για τα ψυχρά ρεύματα τα οποία προκαλούνται από τα λίγα watt που δουλευει κάποιο κλιματιστικό , ότι μάρκα και να έχεις εαν δουλευει στα 170-180 watt αυτό συνεπάγεται *κρυο ρεύμα αέρα *

όχι φυσικά , αν δουλεύει στα χαμηλά δε βγάζει ψυχρό αέρα , τα ψυχρά ρεύματα είναι λόγω των δομικών στοιχείων που δεν έχουν πιάσει θερμοκρασία (κλασσικό φαινόμενο όταν κάνει κάποιος μη 24ωρη λειτουργία) και απο χώρους που συνδέονται και είναι σε αρκετά χαμηλότερη θερμοκρασία

ψυχρά ρεύματα έχω και με τη σόμπα (δεν είναι αέρος) , όταν απο 16 βαθμούς φτάνει 23+ αλλά δεν έχει ζεσταθεί ο χώρος ολόκληρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Και όταν ρίχνει στροφές/απόδοση αλλά και όταν κάνει off τα ψυχρά ρεύματα που παρασύρει, παρότι είναι μικρή η ταχύτητα του αέρα, είναι ενοχλητικά. Έκανα λάθος εννοούσα  την δεύτερη περίπτωση του off γιατί όντος όλα τα κλιματιστικά όταν ρίχνουν στροφές δεν ανεβάζουν περσίδα. Τουλάχιστον αυτά που ξέρω.

Παράδειγμα αυτή τη στιγμή έχω στο kuro κατανάλωση 169 watt ανεμιστήρα στο auto και η θερμοκρασία εξόδου είναι 25,1 , αυτό εαν σε χτυπάει το λες κρύο ρεύμα 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι φυσικά , αν δουλεύει στα χαμηλά δε βγάζει ψυχρό αέρα , τα ψυχρά ρεύματα είναι λόγω των δομικών στοιχείων που δεν έχουν πιάσει θερμοκρασία (κλασσικό φαινόμενο όταν κάνει κάποιος μη 24ωρη λειτουργία) και απο χώρους που συνδέονται και είναι σε αρκετά χαμηλότερη θερμοκρασία

ψυχρά ρεύματα έχω και με τη σόμπα (δεν είναι αέρος) , όταν απο 16 βαθμούς φτάνει 23+ αλλά δεν έχει ζεσταθεί ο χώρος ολόκληρος

Θερμοκρασία εξόδου 25,1 κάτσε μπροστά και αμα αυτός είναι ζεστός αέρας το ξανασυζητάμε 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Θερμοκρασία εξόδου 25,1 κάτσε μπροστά και αμα αυτός είναι ζεστός αέρας το ξανασυζητάμε 

άλλο αυτό , άλλο τα κρύα ρεύματα

μετακινείς περσίδες ή κάθεσαι αλλού ή ανεβάζεις τη θερμοκρασία . Δεν νομίζω να κάθεται κάποιος σε σημείο που να χτυπά ο αέρας (θέρμανση / ψύξη)

όταν πιάσεις επιθυμητή χώρου (Χ θερμοκρασία που έχεις ορίσει σε άκρο του χώρου) και ξαπαγώσουν τα δομικά υλικά δε νομίζω να έχεις θέμα . (φυσικά με την προϋπόθεση οτι δε σε χτυπά ο αέρας , δεν είναι αερόθερμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...