Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, Specs είπε

Συγχαρητηρια, αλλα δεν εχεις μετρο συγκρισης για οσα εχασες.

Και τελικα η μονη περιπτωση να ωφελει η βαρβαρη υπερδιαστασιολογηση ειναι να το παρεις απο Σειριο σε τιμη σοκ ?

Τοτε καλυτερα να ειχες πετυχει το μικρο του αδελφακι, να ειχες και 35% οικονομια σε ρευμα, να ειχες και αθορυβη λειτουργια , να σου ειχαν περισσεψει και χρηματα απο την αγορα αλλα και απο ενδεχομενο κοστος για γραμμη απευθειας στον πινακα και το κοστος εγκαταστασης και αλλα ισως....

αλλα δεν παω να στο βγαλω ξυνο τα δεδομενα αναφερω...και αυτο ηταν θεμα τυχης!

Από πού προκύπτει το 35% ;

9 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Πάω για το δεύτερο FTXC35C (Daikin Sensira 12.000 BTU). Έχω ένα υποδιαστασιολογημένο και τώρα πάω για το υπερδιαστασιολογημένο. Το ένα σε 45m2 με μεγάλες μπαλκονόπορτες και το άλλο θα μπει σε 13m2 με πολύ λιγότερες απώλειες το οποίο περιστασιακά θα ζεσταίνει και το μπάνιο απέναντι. (μπάνιο + διάδρομος =~10m2).

Με το πρώτο είμαι πολύ ευχαριστημένος απο κατανάλωση για ζήτηση 20-21 θερμοκρασία στο χώρο. 
Για να δούμε πως θα συμπεριφερθεί και το δεύτερο στον μικρότερο χώρο.

Το μόνο που με απασχολεί είναι πως θα είμαι σχεδόν απο κάτω όλη μέρα στο γραφείο και όταν μπαίνει σε συντήρηση καταλαβαίνεις έντονα κρύα ρεύματα αέρα. Αλλά λίγο πολύ όλα τα Inverter συμπεριφέρονται κάνουν το ίδιο. Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει λύση για αυτό.

Θα σε πεθάνει στα κρύα ρεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτελέσματα 24ωρου σε Fujitsu asyg24 klca. 

Θερμοκρασία 4-6 με υγρασία 85% και πάνω.

Ζήτηση 22, πραγματική θερμοκρασία χώρου 21,2.

Κατανάλωση 21kw.

Χώρος περίπου 55 τετραγωνικά με μόνιμο άνοιγμα σε διάδρομο και απώλειες γύρω στα 6,4 kw ίσως και λίγο παραπάνω.

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι πριν μπει το κλιματιστικο, και μετά την κατάργηση του πετρελαίου, ο συγκεκριμένος χώρος θερμαινόταν με ένα θερμοπομπο και ένα καλοριφέρ λαδιού τα οποία έκαιγαν γύρω στα 3kw την ώρα. Δηλαδή σε μια ανάλογη χρήση θα είχαν κάψει γύρω στις 70kw. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα σε πεθάνει στα κρύα ρεύματα.

Για πες λιγα περισσότερα για αυτο. Με ενδιαφερει και εμενα feedback για τα ATXC35C και ATXC60C. 

Το ATXC60C οπως φανηκε στις μετρησεις του @cpp εχει αρκετή δυναμη στη θερμανση, οποτε το εχω στη λιστα των υποψηφιων μου για το μεγαλο χωρο. 

Επεξ/σία από dal_kos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Ναι όπως λες θα γίνετε. Για να πάει 22 δίπλα που θέλω στο δωμάτιο αυτό θα έχω 30. Όταν θα γίνετε αυτό όμως δεν θα είμαι απο κάτω να δουλεύω... θα κάνω μπάνιο τα δίδυμα στο μπάνιο! :D

Για να αποφύγεις τον καύσωνα στο δωμάτιο, η θέρμανση του μπάνιου γίνεται και με ένα απλό αεροθερμο των 20 ευρώ. Το ανάβεις, κλείνεις πόρτα και σε 10 λεπτά το μπάνιο είναι φούρνος, εμείς έτσι κάνουμε μπάνιο τα παιδιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Παιδιά, έβαλα το θερμόμετρο επάνω στο κλιματιστικό, σχεδόν εκεί που είναι ο αισθητήρας αλλα σε σημείο που δεν εμποδίζει την ροή και το άφησα ώρες.

Ζητούμενη 25 με ανεμιστήρα στο Auto, το θερμόμετρο έγραφε 20.8 και ο ανεμιστήρας δούλευε κλασικά low !

Δηλαδή 5 βαθμοί σχεδόν η διαφορά. Το θέμα ειναι πως αν το άφηνα κι άλλο το πιο πιθανό να έπεφτε ακόμα περισσότερο η θερμοκρασία. 

Σε κάποια φάση εν τω μεταξύ το γύρισε μάλλον σε medium για περίπου 1 λεπτό... 2" δεν πρέπει να ήταν και ξανα στο low. 

Εννοείται καμιά διαφορά στην θερμοκρασία...

 

ΥΓ. Για κάποιο παράξενο λόγο που μπορεί να είναι και καθαρά θέμα τύχης, ενώ έχει παγωνιές και το δουλεύω κυρίως manual σήμερα το κλιματιστικό, μου έχει κάνει μόνο 1 defrost ! 

Ενώ στο Auto ακόμα και όταν είχε καλοκαιρίες τον Δεκέμβρη (15άρια με ηλιοφάνεια) χτύπαγε μέχρι και 3-4 defrost μέσα στην μέρα και το δούλευα και λιγότερες ώρες.

Περίεργα πράγματα... αλλα για τον τοπικό αντιπρόσωπο όλα είναι οκ. Και αφού ζεσταίνει στο manual ας το δουλεύω έτσι...

Και μου το πούλησαν με auto λειτουργία εγώ πρέπει να δεχτώ οτι απλα δεν θα την χρησιμοποιώ ^^

 

Ζήτησα το πρωί να με καλέσουν τεχνικοί απο τα κεντρικά της fujitsu (δεν με κάλεσαν...) για να τους ρωτήσω για το πως λειτουργεί το auto (αν και το ξέρω και το έχουμε συζητήσει και εδώ άπειρες φορές) μόνο και μόνο για να πάρω την επιβεβαίωση και απο αυτούς έναντι του τοπικού αντιπροσώπου που προσπάθησε αλλα μάταια να με πείσει οτι δουλεύει σωστά το auto...

Τώρα πχ το έχω στο 24 medium και δουλεύει ασταμάτητα τώρα αλλά ακούω την εξωτερική μονάδα η οποία αν και δεν δουλεύει ρελαντί δεν δουλεύει και στα μέγιστα...λογικό με τις απώλειες που έχω και τις παγωνιές έξω.
Κρατάει εδώ και ώρες σταθερά θερμοκρασία χώρου 20. 

Αν βάλω ανεμιστήρα στο high θα ανεβάσει και θερμοκρασία και όταν πιάσει ~22 θα κόψει ταχύτητα αλλά δεν το κάνω γιατί φοβάμαι μη κάψει παραπάνω ρεύμα στο High.


Αν το βάλω όμως στο Auto απο 20 που έχω τώρα θα αρχίσει η σταθερή πτώση στην θερμοκρασία εσωτερικού χώρου.

2023 και ακόμα έχει 3/4 ταχύτητες στον ανεμιστήρα.... τι άλλο να κάνει το κακόμοιρο με την αρχαία τεχνολογία; Στείλε μαιλ.. με τα τηλέφωνα το μόνο που καταφέρνεις είναι να περνάνε καλά οι υπάλληλοι στο τηλεφωνικό κέντρο αφού με κάτι τέτοια σπάνε πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήμερα, σήμερα το πρωί στις 07:00+ "τσάκωσα" το srk63 να κανει το πρώτο του defrost, εξωτερική 3 βαθμούς με υγρασία 85%+,κράτησε περίπου 5 λεπτά..

δεν πιστεύω να είχε πιάσει σοβαρό πάγο, πιθανόν προληπτικά λόγω προγραμματισμού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα! Ανεβάζω δύο γραφήματα απο excel, μεσω του tapo p110 που έχω στα δυό μου κλιματιστικά για να θερμάνουν χώρο συνολικά 40 τ.μ. Είναι ένα υπνοδωμάτιο εκτεθειμένο, νότια, δυτικά και μερικώς ανατολικά 16 τμ μαζί με το διάδρομο σύνολο 20 τμ. Το άλλο είναι σαλονι 20 τ.μ. μεσοτοιχία με άλλη πολυκατοικία και μόνο εκτεθειμένη  μερικώς η δυτική πλευρά. Στο σαλόνι βρίσκεται ένα gree 12αρι δαπέδου 8ετιας inverter  Στο δύσκολο υπνοδωμάτιο έχω βάλει ένα shorai edge 10K, βάσει των απωλειών του εργαλείου για 2970 Watt (set point 21 βαθμοί Κελσίου). Τα κλιματιστικά δουλεύυν ανελλιπώς απο 1 Δεκεμβρίου, με set point 20 το βράδυ και 21 το πρωί. Εξαίρεση το gree στο σαλόνι που λόγω καλής μόνωσης δουλέυει 24/7 από τον Ιανουάριο και μετά. Στα γραφήματα έχω βάλει ελάχιστη και μέγιστη κατανάλωση ανά ώρα σύμφωνα με το tapo και συνολική 24ωρη κατανάλωση για το καθένα. Επίσης φαίνεται η μέση εξωτερική θερμοκρασία. Έχω βάλει δεδομένα απο τις 28/1 και μετά που άρχισε πραγματικά να κρυώνει ο καιρός. Να σχολιάσω ότι το σπίτι είναι του 55 έχει μονο καινούργια κουφώματα με διπλά τζάμια, ισόγειο με άλλον απο πάνω. Φαίνεται σημαντική η διαφορά μεταξύ του σαλονιου που προστατεύεται απο άλλα κτίρια σε σχέση με το εκτεθιμένο υπνοδωμάτιο. To toshiba ενώ έκαιγε 240-260 Watt την ώρα με νορμαλ χειμωνιάτικες θερμοκρασίες, τώρα κοντά στους μηδέν δίνει 400-450 για να συντηρήσει τους 20,5-21 βαθμούς στο χώρο. Αντίθετα το παλιάς τεχνολογίας gree 12K που με ifeel δουλεύει άψογα παραμένει όλες τις ημέρες στα 330-360 Watt. Άσε που σταματάει επειδή πιάνει θερμοκρασία (+2 offset)!

Αντίθετα το toshiba δεν έχει πιάσει ποτέ την θερμοκρασία για να σταματήσει στο χώρο (δεν ξέρω τι offset έχει) από τις 3 Φεβρουαρίου που άρχισε να πέφτει αρκετά η θερμοκρασία.

Σημείωση η σημερινή κατανάλωση είναι μέχρι τώρα στις 12:00

image.png.75200f7f9b4f6bc6601e1a1efd5a9670.png

image.png.4971d8c41ac2ae932b675dbe1e2dc17e.png

 

Επεξ/σία από Vaguras
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Ευχαριστώ άλλη μια φορά για το ενδιαφέρον σας.

 

Κάνω copy paste την απάντηση της Fujitsu  στο μέιλ που ζητάω το manual που λέει ο @liakjim

Καλημέρα,

Για τα εγχειρίδια των συσκευών μας μπορείτε να επισκεφθείτε την σελίδα μας

 

https://www.fgeurope.gr/

 

"

 

Σήμερα με πήρανε από το service στα κεντρικά. Επιβεβαίωσαν ότι δεν είναι σωστή η λειτουργία, ζήτησα και πάλι αντικατάσταση μου είπε ο άνθρωπος ότι θα ενημερώσει τον διευθυντή του και να περιμένω τηλεφώνημα από αυτούς.

Έτσι και κάνω...περιμένω τηλέφωνο τους... Αν δεν βγει άκρη εννοείται ξεκινάω με συνήγορο του καταναλωτή δυστυχώς...γιατί δεν θέλω, αλλά δεν θα μου μείνει άλλο περιθώριο...

 

Ο άνθρωπος μου είπε στο τηλέφωνο πως ίσως είχε μια αξία να δοκιμάζαμε να αλλάζαμε και την εσωτερική πλακέτα αλλά θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε...όταν του είπα ότι θέλω κατευθείαν να πάμε σε αντικατάσταση γιατί δεν γίνεται να αλλάζω όλο μου το πρόγραμμα και να αλλάζουμε εξάρτημα εξάρτημα και αν φτιάξει...

 

Για να δούμε....

Εχτές όλο το βράδυ το άφησα high με ζητούμενη 20 και eco ενεργοποιημένο και ξύπνησα με 16 βαθμούς στο σπίτι (κανονικά πάει 13 χωρίς θέρμανση με αυτά τα κρύα). Ο δε ανεμιστήρας αν και στο high δούλευε χαλαρά.

Θεωρώ ότι δούλεψε μια χαρά σωστά.

Βέβαια επειδή κοιμήθηκα κάτω από το κλιματιστικό - και εκεί είναι η ουσία του auto - επειδή δούλευε με χλιαρό αέρα στο low έκανε ένα ρεύμα που με ενοχλούσε. Αν δούλευε το auto θα πήγαινε quiet και δεν θα ένιωθα το φύσημα. Και όταν χρειαζόταν φυσικά θα γκαζωνε όσο θεωρούσε για τη διατήρηση της θερμοκρασίας.... Απλα σήκωσα τις γρίλιες να φυσάνε ψηλά και λύθηκε προσωρινά και αυτό το θέμα.

Αλλά σαν απόδοση στο χειροκίνητο δουλεύει το κλιματιστικό.

 

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Εχτές όλο το βράδυ το άφησα high με ζητούμενη 20 και eco ενεργοποιημένο

Όταν ενεργοποιείτε eco  λειτουργία εννοείτε ότι θα παράκαμψει  οποιαδήποτε εντολή για να δουλέψει ο ανεμιστηρας στο high 

Αυτό που περιγράφεις είναι λάθος χειρισμός 

43 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

ζητούμενη 20

 

43 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

ξύπνησα με 16 βαθμούς

 

43 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Θεωρώ ότι δούλεψε μια χαρά σωστά.

Δεν υπάρχει τίποτα σωστό σε αυτό 

Άμα βάζεις 20 θες έχεις +-1 βαθμό όχι παγετώνα μέσα στο σπίτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όταν ενεργοποιείτε eco  λειτουργία εννοείτε ότι θα παράκαμψει  οποιαδήποτε εντολή για να δουλέψει ο ανεμιστηρας στο high

Δεν ισχύει αυτό που λες. Το eco στα fujitsu είναι σαν να μειώνεις έναν βαθμό τη θερμοκρασία και τίποτα άλλο.

image.png.05909747839085ed95e36ec6fbec8f10.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βαζω μια εικονα απο το δικό μου κλιματιστικο toytomi TRN / TRG-35ZR .  

Ειναι σε μια κρεβατοκάμαρα, ειναι 12,000 BTU 

του ζητούσα 23 βαθμους σε auto λειτουργία. εξωτερική θερμοκρασια δεν θυμαμαι ακριβως , αλλα η περιοχη ειναι Περιστέρι Αθηνα . 

ολες οι μεσόπορτες του σπιτιου ανοιχτες βεβαια . δεν μπορω να πω οτι ξυπνησα ζεσταμενος , αλλα ουτε και παγωμένος .

Έκαψε 4,5kw στο 8 ώρο. 

Untitled.jpg

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...