Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

φουλ αέρα

θα σε ταραζει ο θορυβος και θα εισαι γυμνος με ωτοασπιδες μονο ...γιατι η θερμοκρασια θαναι 30 σε σενα για να παει 20 διπλα...αν υπολογιζεις να εχεις 20 σε σενα και να ζεστανεις και διπλα, θα πουντιασετε ολοι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Specs είπε

θα σε ταραζει ο θορυβος και θα εισαι γυμνος με ωτοασπιδες μονο ...γιατι η θερμοκρασια θαναι 30 σε σενα για να παει 20 διπλα...αν υπολογιζεις να εχεις 20 σε σενα και να ζεστανεις και διπλα, θα πουντιασετε ολοι!

Κάνει του κεφαλιού του και μετά παραπονιέται 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

θα σε ταραζει ο θορυβος και θα εισαι γυμνος με ωτοασπιδες μονο ...γιατι η θερμοκρασια θαναι 30 σε σενα για να παει 20 διπλα...αν υπολογιζεις να εχεις 20 σε σενα και να ζεστανεις και διπλα, θα πουντιασετε ολοι!

Ναι όπως λες θα γίνετε. Για να πάει 22 δίπλα που θέλω στο δωμάτιο αυτό θα έχω 30. Όταν θα γίνετε αυτό όμως δεν θα είμαι απο κάτω να δουλεύω... θα κάνω μπάνιο τα δίδυμα στο μπάνιο! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν καλημέρα... σας παραθέτω τα διαγράμματα από τη σημερινή λειτουργία. 

Και σημερα "δυσκολή" μέρα με κρυο... 

Αρχικά ο χώρος είχε 7,3 βαθμούς και ζήτηση 30 από το FTXC60C. Να σημειώσω πως δεν είδα τη ζέστη που περίμενα.  Δεν έβαλα θερμόμετρα (ακόμα) αλλά ενώ στις 13:00 είχε 19 οC καθόμουν απο κάτω να με χτυπάει το AC χωρίς να με ενοχλεί η ζεστη από την έξοδο του κλιματιστικού.

image.jpeg.a40101af98bda6611b78b458ead751c1.jpegScreenshot_2023-02-08-01-52-26-922_com.tplink_iot.jpg.f1d53c59dc69cd763562cd989e6a0bde.jpgtemp07-02-2023.PNG.7e4614c41f787b973fdf351acb9ac850.PNG

 

 

Επεξ/σία από cpp
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

@dimostr το kuro με εξωτερικη κοντα στο μηδεν μπορει και κραταει τα χαμηλα watt κατω απο 200; σε ρωταω γιατι εμενα το inventor που εχουν περιπου πες τον ιδιο προγραμματισμο, με ifeel παντα μολις πεσει η εξωτερικη κατω απο 4 βαθμους τα ελαχιστα ειναι 450w και κανει και on/off με 21 επιθυμητη.. σα να αλλαζει παλι προγραμματισμο δηλαδη.

Μόλις πάει 0 βαθμούς κάθεται στα 380 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, έβαλα το θερμόμετρο επάνω στο κλιματιστικό, σχεδόν εκεί που είναι ο αισθητήρας αλλα σε σημείο που δεν εμποδίζει την ροή και το άφησα ώρες.

Ζητούμενη 25 με ανεμιστήρα στο Auto, το θερμόμετρο έγραφε 20.8 και ο ανεμιστήρας δούλευε κλασικά low !

Δηλαδή 5 βαθμοί σχεδόν η διαφορά. Το θέμα ειναι πως αν το άφηνα κι άλλο το πιο πιθανό να έπεφτε ακόμα περισσότερο η θερμοκρασία. 

Σε κάποια φάση εν τω μεταξύ το γύρισε μάλλον σε medium για περίπου 1 λεπτό... 2" δεν πρέπει να ήταν και ξανα στο low. 

Εννοείται καμιά διαφορά στην θερμοκρασία...

 

ΥΓ. Για κάποιο παράξενο λόγο που μπορεί να είναι και καθαρά θέμα τύχης, ενώ έχει παγωνιές και το δουλεύω κυρίως manual σήμερα το κλιματιστικό, μου έχει κάνει μόνο 1 defrost ! 

Ενώ στο Auto ακόμα και όταν είχε καλοκαιρίες τον Δεκέμβρη (15άρια με ηλιοφάνεια) χτύπαγε μέχρι και 3-4 defrost μέσα στην μέρα και το δούλευα και λιγότερες ώρες.

Περίεργα πράγματα... αλλα για τον τοπικό αντιπρόσωπο όλα είναι οκ. Και αφού ζεσταίνει στο manual ας το δουλεύω έτσι...

Και μου το πούλησαν με auto λειτουργία εγώ πρέπει να δεχτώ οτι απλα δεν θα την χρησιμοποιώ ^^

 

Ζήτησα το πρωί να με καλέσουν τεχνικοί απο τα κεντρικά της fujitsu (δεν με κάλεσαν...) για να τους ρωτήσω για το πως λειτουργεί το auto (αν και το ξέρω και το έχουμε συζητήσει και εδώ άπειρες φορές) μόνο και μόνο για να πάρω την επιβεβαίωση και απο αυτούς έναντι του τοπικού αντιπροσώπου που προσπάθησε αλλα μάταια να με πείσει οτι δουλεύει σωστά το auto...

Τώρα πχ το έχω στο 24 medium και δουλεύει ασταμάτητα τώρα αλλά ακούω την εξωτερική μονάδα η οποία αν και δεν δουλεύει ρελαντί δεν δουλεύει και στα μέγιστα...λογικό με τις απώλειες που έχω και τις παγωνιές έξω.
Κρατάει εδώ και ώρες σταθερά θερμοκρασία χώρου 20. 

Αν βάλω ανεμιστήρα στο high θα ανεβάσει και θερμοκρασία και όταν πιάσει ~22 θα κόψει ταχύτητα αλλά δεν το κάνω γιατί φοβάμαι μη κάψει παραπάνω ρεύμα στο High.


Αν το βάλω όμως στο Auto απο 20 που έχω τώρα θα αρχίσει η σταθερή πτώση στην θερμοκρασία εσωτερικού χώρου.

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Παιδιά, έβαλα το θερμόμετρο επάνω στο κλιματιστικό, σχεδόν εκεί που είναι ο αισθητήρας αλλα σε σημείο που δεν εμποδίζει την ροή και το άφησα ώρες.

Ζητούμενη 25 με ανεμιστήρα στο Auto, το θερμόμετρο έγραφε 20.8 και ο ανεμιστήρας δούλευε κλασικά low !

Δηλαδή 5 βαθμοί σχεδόν η διαφορά. Το θέμα ειναι πως αν το άφηνα κι άλλο το πιο πιθανό να έπεφτε ακόμα περισσότερο η θερμοκρασία. 

Σε κάποια φάση εν τω μεταξύ το γύρισε μάλλον σε medium για περίπου 1 λεπτό... 2" δεν πρέπει να ήταν και ξανα στο low. 

Εννοείται καμιά διαφορά στην θερμοκρασία...

 

ΥΓ. Για κάποιο παράξενο λόγο που μπορεί να είναι και καθαρά θέμα τύχης, ενώ έχει παγωνιές και το δουλεύω κυρίως manual σήμερα το κλιματιστικό, μου έχει κάνει μόνο 1 defrost ! 

Ενώ στο Auto ακόμα και όταν είχε καλοκαιρίες τον Δεκέμβρη (15άρια με ηλιοφάνεια) χτύπαγε μέχρι και 3-4 defrost μέσα στην μέρα και το δούλευα και λιγότερες ώρες.

Περίεργα πράγματα... αλλα για τον τοπικό αντιπρόσωπο όλα είναι οκ. Και αφού ζεσταίνει στο manual ας το δουλεύω έτσι...

Και μου το πούλησαν με auto λειτουργία εγώ πρέπει να δεχτώ οτι απλα δεν θα την χρησιμοποιώ ^^

 

Ζήτησα το πρωί να με καλέσουν τεχνικοί απο τα κεντρικά της fujitsu (δεν με κάλεσαν...) για να τους ρωτήσω για το πως λειτουργεί το auto (αν και το ξέρω και το έχουμε συζητήσει και εδώ άπειρες φορές) μόνο και μόνο για να πάρω την επιβεβαίωση και απο αυτούς έναντι του τοπικού αντιπροσώπου που προσπάθησε αλλα μάταια να με πείσει οτι δουλεύει σωστά το auto...

Τώρα πχ το έχω στο 24 medium και δουλεύει ασταμάτητα τώρα αλλά ακούω την εξωτερική μονάδα η οποία αν και δεν δουλεύει ρελαντί δεν δουλεύει και στα μέγιστα...λογικό με τις απώλειες που έχω και τις παγωνιές έξω.
Κρατάει εδώ και ώρες σταθερά θερμοκρασία χώρου 20. 

Αν βάλω ανεμιστήρα στο high θα ανεβάσει και θερμοκρασία και όταν πιάσει ~22 θα κόψει ταχύτητα αλλά δεν το κάνω γιατί φοβάμαι μη κάψει παραπάνω ρεύμα στο High.


Αν το βάλω όμως στο Auto απο 20 που έχω τώρα θα αρχίσει η σταθερή πτώση στην θερμοκρασία εσωτερικού χώρου.

Λοιπόν.

Κατά 99.99999% το μηχάνημα έχει θέμα. Ας διαβάσουμε και το service manual αλλά θεωρώ ότι είναι απίθανο να έχει τόσο μεγάλο offset. Πάρε πάλι το σέρβις στη fgeurope και πες τους το πείραμα που έκανες. Βασικά προσωπικά θα ξεκίναγα και διαδικασία με καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή αν δεν βγει άκρη.

Μέχρι να βρεθεί λύση, δούλεψε το χειροκίνητα στην υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα που αντέχουν τα αυτιά σου. Αν μπορείς στο high βάλτο εκεί. Δεν θα κάψει παραπάνω, ίσα ίσα που θα καίει λιγότερο. Επίσης μην κοιτάς καθόλου τι κάνει ο εξωτερικός ανεμιστήρας. Δεν σε ενδιαφέρει, δεν έχει να κάνει.

Ενημέρωσε μας τι σου είπαν και ανέβασε μας το εγχειρίδιο όταν στο στείλουν.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, marmaris είπε

παιδια δεν προσπαθω να αποδειξω αν εχω δικιο ή αδικο.......το inventor σε 6 m2 ειναι και ......ψιλοβλακεια ,αλλα το συζηταμε γιατι νομιζω οτι ειμαι ο μονος .....υπερβολικος εδω μεσα ,αρα και ο μονος που μπορω να παραθεσω στοιχεια για την "βλακεια" ή "εξυπναδα" που εχω κανει......

ακριβως σε αυτο προσπαθω να βοηθησω.......

εγω κοντευω να φτασω το .....τριπλασιο!!!

Δεν νομιζω να εισαι ο μονος. Το heavy εχει καψει τις τελευταιες 3 μερες με 21 ζητηση  6,3- 8,2-8,1 αντίστοιχα, σε 43+ τμ. Ακομα και 9αρι θα μπορουσε ανετα να καλύψει τον χωρο με 0 εξωτερικες.

Στην περιπτωση μου ομως επεσε τελειως εξω το προγραμμα υπολογισμου. Δεν ξερω αν μπορουμε να υπολογισουμε τις απωλειες που εχουμε και τι θα κερδιζα με ενα μικροτερο. Σαν αγορα με την επιδοτηση βγηκε τοποθετημενο 700 ευρω. οποτε θα επερνα καποιο 9αρι η 12αρι του αφρου που εχει 1000 ευρω.. Πχ το 13αρι toshiba haori θα εβγαινε στα 720 ευρω.

Πωλειται heavy σε τιμη ευκαιριας 😄 (λετε;)

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, cpp είπε

Και σημερα "δυσκολή" μέρα με κρυο

θα μπορουσες 1 ημερα να μην το κλεισεις  καθολου,  με ζητηση πχ 18 να δουμε τι θα καψει και ποσο καλυτερα θα ειναι ο χωρος απο θερμικη ανεση?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμή "Powerful" με Daikin Perfera 18000 BTU

Έξω -1C και χιόνια

IMG_6332_resize.jpg.0337547102902b5810de74c56adafc4a.jpgIMG_6323_resize.jpg.bd7942d101e787e1a5d107b07bbda0b6.jpg

 

Εδώ χτυπάει 2630 Watt και καπάκι defrost (6-7 λεπτά)........όταν έκαν defrost κοιτούσα το Tapo κι έδειχνε 1000 Watt....μάλλον δουλεύει αντίσταση.........και μετά το γύρισε σε νορμαλ heating στα 840 Watt περίπου......

image.png.adfc4c83ecce5746f9631b2d579a37a4.png

Γενικότερα αυτή την εβδομάδα η κατανάλωση έχει ανέβει σοβαρά....εχθές με ζήτηση 20-21 και έξω μέχρι και -2 max 1 έκαψε 23.5  21.3 Kwh..........55 τμ και ανοιχτή πόρτα 1.5μ φάρδος σε σκάλα.......

Πολύ λίγο δεν ξέρω........βλέπω κάτι χαμηλά watt σε άλλους αλλά είμαι και βουνό και ο χώρος πιο μεγάλος σε σχέση με άλλα που βλέπω.......

Το Edge 13αρι σε 12τμ με πόρτα ανοιχτή (τη μισή μέρα) ζήτηση 20 έκαψε 9.9 Kwh....

Επεξ/σία από Jargon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Jargon είπε

20-21 και έξω μέχρι και -2 max 1 έκαψε 23.5  21.3 Kwh..........55 τμ και ανοιχτή πόρτα 1.5μ φάρδος σε σκάλα.

Τίποτα δεν έκαψε σκέψου να είχες κάνα θερμοσυσωρευτη να σου καίει 3-4 την ώρα να θες 60-70 το 24 ωρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Jargon είπε

Δοκιμή "Powerful" με Daikin Perfera 18000 BTU

Έξω -1C και χιόνια

IMG_6332_resize.jpg.0337547102902b5810de74c56adafc4a.jpgIMG_6323_resize.jpg.bd7942d101e787e1a5d107b07bbda0b6.jpg

 

Εδώ χτυπάει 2630 Watt και καπάκι defrost (6-7 λεπτά)........όταν έκαν defrost κοιτούσα το Tapo κι έδειχνε 1000 Watt....μάλλον δουλεύει αντίσταση.........και μετά το γύρισε σε νορμαλ heating στα 840 Watt περίπου......

image.png.adfc4c83ecce5746f9631b2d579a37a4.png

Γενικότερα αυτή την εβδομάδα η κατανάλωση έχει ανέβει σοβαρά....εχθές με ζήτηση 20-21 και έξω μέχρι και -2 max 1 έκαψε 23.5  21.3 Kwh..........55 τμ και ανοιχτή πόρτα 1.5μ φάρδος σε σκάλα.......

Πολύ λίγο δεν ξέρω........βλέπω κάτι χαμηλά watt σε άλλους αλλά είμαι και βουνό και ο χώρος πιο μεγάλος σε σχέση με άλλα που βλέπω.......

Το Edge 13αρι σε 12τμ με πόρτα ανοιχτή (τη μισή μέρα) ζήτηση 20 έκαψε 9.9 Kwh....

Δεν έχει αντίσταση. Το defrost γίνεται με αλλαγή κύκλου από θέρμανση σε ψύξη, οπότε το εξωτερικό στοιχείο ζεσταίνεται και λιώνει ο πάγος. Όταν τελειώσει, αλλάζει πάλι σε λειτουργία θέρμανσης.

2 ώρες πριν, c-max είπε

Ακομα και 9αρι θα μπορουσε ανετα να καλύψει τον χωρο με 0 εξωτερικες.

 

Φυσικά και όχι.

7 ώρες πριν, cpp είπε

Λοιπόν καλημέρα... σας παραθέτω τα διαγράμματα από τη σημερινή λειτουργία. 

Και σημερα "δυσκολή" μέρα με κρυο... 

Αρχικά ο χώρος είχε 7,3 βαθμούς και ζήτηση 30 από το FTXC60C. Να σημειώσω πως δεν είδα τη ζέστη που περίμενα.  Δεν έβαλα θερμόμετρα (ακόμα) αλλά ενώ στις 13:00 είχε 19 οC καθόμουν απο κάτω να με χτυπάει το AC χωρίς να με ενοχλεί η ζεστη από την έξοδο του κλιματιστικού.

image.jpeg.a40101af98bda6611b78b458ead751c1.jpegScreenshot_2023-02-08-01-52-26-922_com.tplink_iot.jpg.f1d53c59dc69cd763562cd989e6a0bde.jpgtemp07-02-2023.PNG.7e4614c41f787b973fdf351acb9ac850.PNG

 

 

Με διακοπτόμενη λειτουργία σε κατάστημα, θα έπρεπε να είχες πάρει κάτι δυνατότερο. Ίσως να το έβαζες αγγελία. Εκεί θα ταίριαζε ένα asyg24klca.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Jargon είπε

Δοκιμή "Powerful" με Daikin Perfera 18000 BTU

Έξω -1C και χιόνια

IMG_6332_resize.jpg.0337547102902b5810de74c56adafc4a.jpgIMG_6323_resize.jpg.bd7942d101e787e1a5d107b07bbda0b6.jpg

 

Εδώ χτυπάει 2630 Watt και καπάκι defrost (6-7 λεπτά)........όταν έκαν defrost κοιτούσα το Tapo κι έδειχνε 1000 Watt....μάλλον δουλεύει αντίσταση.........και μετά το γύρισε σε νορμαλ heating στα 840 Watt περίπου......

image.png.adfc4c83ecce5746f9631b2d579a37a4.png

Γενικότερα αυτή την εβδομάδα η κατανάλωση έχει ανέβει σοβαρά....εχθές με ζήτηση 20-21 και έξω μέχρι και -2 max 1 έκαψε 23.5  21.3 Kwh..........55 τμ και ανοιχτή πόρτα 1.5μ φάρδος σε σκάλα.......

Πολύ λίγο δεν ξέρω........βλέπω κάτι χαμηλά watt σε άλλους αλλά είμαι και βουνό και ο χώρος πιο μεγάλος σε σχέση με άλλα που βλέπω.......

Το Edge 13αρι σε 12τμ με πόρτα ανοιχτή (τη μισή μέρα) ζήτηση 20 έκαψε 9.9 Kwh....

Έχεις μήπως εικόνα της εξωτερικής υγρασίας την ώρα που έκανε defrost?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Λοιπόν.

Κατά 99.99999% το μηχάνημα έχει θέμα. Ας διαβάσουμε και το service manual αλλά θεωρώ ότι είναι απίθανο να έχει τόσο μεγάλο offset. Πάρε πάλι το σέρβις στη fgeurope και πες τους το πείραμα που έκανες. Βασικά προσωπικά θα ξεκίναγα και διαδικασία με καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή αν δεν βγει άκρη.

Μέχρι να βρεθεί λύση, δούλεψε το χειροκίνητα στην υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα που αντέχουν τα αυτιά σου. Αν μπορείς στο high βάλτο εκεί. Δεν θα κάψει παραπάνω, ίσα ίσα που θα καίει λιγότερο. Επίσης μην κοιτάς καθόλου τι κάνει ο εξωτερικός ανεμιστήρας. Δεν σε ενδιαφέρει, δεν έχει να κάνει.

Ενημέρωσε μας τι σου είπαν και ανέβασε μας το εγχειρίδιο όταν στο στείλουν.

Δηλαδή πρώτα πχ ζήτηση 25 με τέρμα ανεμιστήρα και μετά 23 auto για συντήρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Έχεις μήπως εικόνα της εξωτερικής υγρασίας την ώρα που έκανε defrost?

Σύμφωνα με το Meteo (λίγο πιο χαμηλά από εμένα)

Υγρασία: 93% 

Έχω κι ένα βιντεάκι γιατί είχα περιέργια να δω τι κάνει. 

Χαχα.......o νορμαλ κόσμος στις 5:30 κοιμάται.....εγώ τραβάω βίντεο το A/C να κάνει defrost στους -1...περνάω φάση κλιματιστικών τώρα......😁

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν έχει αντίσταση. Το defrost γίνεται με αλλαγή κύκλου από θέρμανση σε ψύξη, οπότε το εξωτερικό στοιχείο ζεσταίνεται και λιώνει ο πάγος. Όταν τελειώσει, αλλάζει πάλι σε λειτουργία θέρμανσης.

Thnx......δεν το ήξερα ούτε το είχα ψάξει. 

  

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Τίποτα δεν έκαψε σκέψου να είχες κάνα θερμοσυσωρευτη να σου καίει 3-4 την ώρα να θες 60-70 το 24 ωρο 

 

Καλά αυτά είναι για το μουσείο ενέγειας πια......σε καμία περίπτωση δεν λέει θέρμανση με αντιστάσεις πια.....

Τέλος της σαιζόν θα έχω πλήρη εικόνα σε σχέση με πετρέλαιο για όλο το σπίτι. Βέβαια στο μεσαίο επίπεδο ανάβω καλοριφέρ αλλά τα δυο που έχω στο από κάτω επίπεδο (13αρι Edge & 18αρι Perfera) έχουν κάνει απίστευτη δουλειά και για το μεσαίο επίπεδο μαζί με τον αφυγραφντήρα εκεί που τελειώνει η σκάλα που δουλεύει κυρίως ως ανεμιστήρας. Έχω κάψει 100 λίτρα πετρέλαιο μόνο και άντε να κάψω σύνολο 500-600. Δεν καθόμαστε και πολύ εκεί βέβαια.....

Επεξ/σία από Jargon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...