Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, butters είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε: Έως €1300 τελική τιμή, είναι στο πρόγραμμα ανακυκλώνω / αλλάζω συσκευή. 
  2. Αντικατάσταση: Ενός αρχαίου Fujitsu 12k btu. Πρακτικά όμως αντικατάσταση 3 θερμοσυσσωρευτών.
  3. Κατάστημα: Οποιοδήποτε είναι στο πρόγραμμα της επιδότησης. 
  4. Χρήση κλιματιστικού: 90% για θέρμανση, 10% για ψύξη.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:
  6. Χώρος: Σαλόνι και κουζίνα.
  7. Λαμία: http://www.emy.gr/emy/el/climatology/climatology_city?perifereia=Sterea&poli=Lamia
  8. Κριτήρια αγοράς: Πλήρης εγγύηση άνω των 5 ετών όπως στα Inventor & Toshiba. Ίσως εξαίρεση για Daikin. 
  9. Κουφώματα αλουμινίου, 40 ετίας, διπλά τζάμια
  10. Συνημμένο. 

Ευχαριστώ για τις οδηγίες!

Capture.PNG

Μάλλον βρίσκεσαι σε δύσκολη περιοχή από άποψη κρύου για να σε καλύπτει μόνο ένα δωδεκάρι στην ψυξη. 

Μπορείς να μας πεις εξωτερικές θερμοκρασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μάλλον βρίσκεσαι σε δύσκολη περιοχή από άποψη κρύου για να σε καλύπτει μόνο ένα δωδεκάρι στην ψυξη. 

Μπορείς να μας πεις εξωτερικές θερμοκρασίες;

Σωστά, κοιτάζω για 24άρι, σε Toshiba, Inventor, Daikin. Εμπειρικά, πιστεύω ότι οι θερμοκρασίες που παραθέτονται εδώ ισχύουν: http://www.emy.gr/emy/el/climatology/climatology_city?perifereia=Sterea&poli=Lamia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από τα TESLA παιδιά στον μήνα πάνω που το έβαλα το καλοκαίρι Μ κάηκε μια πλακέτα πάλι καλά που είχα εγγύηση.... Και το επισκεύασαν μετά από ένα. Μισή μήνα είχα βγάλει την  μπεμπελι....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/11/2022 στις 10:41 ΠΜ, copol είπε

Κάτοχος κλώνου Haier 24000btu(equation-leroy).

Προς liakjim και λοιπούς που φωνάζουν δικαίως πως ρωτάμε και μετά την αγορά εξαφανιζολ. 

Για ψυξη έγραψα λίγα προλαβαινοντας τις τελευταίες ζεστές του Αυγούστου. 

Πάμε τώρα για θέρμανση. 

Μέτρηση με tapo 110

Εξωτερικη 14 μέσα 18 ζητούμενη 20:

Στα 15 λεπτά ή κατανάλωση 

παίζει 550 με 600w και σε 30 λεπτά ή εσωτερική στους 22.

Το παράξενο είναι ότι η ελάχιστη κατανάλωση 550 w επιτυγχάνετε με το ανεμιστήρα στο max. 

Δεν σταματά καθόλου ίσως μια φορά, για ρίξει την συνολική κατανάλωση. Άρα για 1 ώρα χρήσης περίπου 0.6kw.

Θα επανέλθω αν θέλετε στα γερα κρύα. 

 

@copol Θα μπορούσες να μας πεις πώς πάει τώρα στα κρύα; Ενδιαφέρομαι για το Tide Green Plus που νομίζω είναι το ίδιο μοντέλο.

Επεξ/σία από dal_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, butters είπε

Σωστά, κοιτάζω για 24άρι, σε Toshiba, Inventor, Daikin. Εμπειρικά, πιστεύω ότι οι θερμοκρασίες που παραθέτονται εδώ ισχύουν: http://www.emy.gr/emy/el/climatology/climatology_city?perifereia=Sterea&poli=Lamia

Το έχετε το κρυουλάκι σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω για το δεύτερο FTXC35C (Daikin Sensira 12.000 BTU). Έχω ένα υποδιαστασιολογημένο και τώρα πάω για το υπερδιαστασιολογημένο. Το ένα σε 45m2 με μεγάλες μπαλκονόπορτες και το άλλο θα μπει σε 13m2 με πολύ λιγότερες απώλειες το οποίο περιστασιακά θα ζεσταίνει και το μπάνιο απέναντι. (μπάνιο + διάδρομος =~10m2).

Με το πρώτο είμαι πολύ ευχαριστημένος απο κατανάλωση για ζήτηση 20-21 θερμοκρασία στο χώρο. 
Για να δούμε πως θα συμπεριφερθεί και το δεύτερο στον μικρότερο χώρο.

Το μόνο που με απασχολεί είναι πως θα είμαι σχεδόν απο κάτω όλη μέρα στο γραφείο και όταν μπαίνει σε συντήρηση καταλαβαίνεις έντονα κρύα ρεύματα αέρα. Αλλά λίγο πολύ όλα τα Inverter συμπεριφέρονται κάνουν το ίδιο. Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει λύση για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Πάω για το δεύτερο FTXC35C (Daikin Sensira 12.000 BTU). Έχω ένα υποδιαστασιολογημένο και τώρα πάω για το υπερδιαστασιολογημένο. Το ένα σε 45m2 με μεγάλες μπαλκονόπορτες και το άλλο θα μπει σε 13m2 με πολύ λιγότερες απώλειες το οποίο περιστασιακά θα ζεσταίνει και το μπάνιο απέναντι. (μπάνιο + διάδρομος =~10m2).

Με το πρώτο είμαι πολύ ευχαριστημένος απο κατανάλωση για ζήτηση 20-21 θερμοκρασία στο χώρο. 
Για να δούμε πως θα συμπεριφερθεί και το δεύτερο στον μικρότερο χώρο.

Το μόνο που με απασχολεί είναι πως θα είμαι σχεδόν απο κάτω όλη μέρα στο γραφείο και όταν μπαίνει σε συντήρηση καταλαβαίνεις έντονα κρύα ρεύματα αέρα. Αλλά λίγο πολύ όλα τα Inverter συμπεριφέρονται κάνουν το ίδιο. Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει λύση για αυτό.

Πάρε κονσόλα δαπέδου με θερμενόμενο πάνελ από τα ΥΓΡΑ του a/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

αν ακριβως απο κατω, βαλε περσιδες τερμα ψηλα...

Ναι είναι η μόνη λύση εαν και θα χάνω θερμότητα που θα εγκλωβίζετε αμέσως ψηλά. 

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Πάρε κονσόλα δαπέδου με θερμενόμενο πάνελ από τα ΥΓΡΑ του a/c

What is that? oO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PhoneKiller είπε

εαν και θα χάνω θερμότητα που θα εγκλωβίζετε αμέσως ψηλά

δεν θ αφυγει εκει θα ειναι μη φοβασαι, αλλα δες το sensira που εχεις ποσο επανω παει η ποερσιδα αν σου αρκει , γιατι δεεεεν παει και τοσο...ουτε και κατω παει αρκετα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Specs είπε

δεν θ αφυγει εκει θα ειναι μη φοβασαι, αλλα δες το sensira που εχεις ποσο επανω παει η ποερσιδα αν σου αρκει , γιατι δεεεεν παει και τοσο...ουτε και κατω παει αρκετα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

Είναι οκ το ύψος που πάνε οι περσίδες γιατί είμαι ακριβώς απο κάτω. Θα τις γυρίζω λίγο ποιο κάτω και θα βάζω φουλ αέρα για να περνάει τον διάδρομο να πηγαίνει απέναντι στο μπάνιο. 
Θα μπορούσα να το βάλω πάνω απο την μπαλκονόπορτα για να μην είναι πάνω απο το κεφάλι μου αλλά δεν θα μπορώ να στέλνω ζεστό αέρα στο μπάνιο.

image.png.476c7307b5a94eb86e8dc58c04f06e87.pngΘ

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Αγνοούσα την ύπαρξη αυτή! Εαν και είναι αρκετά ακριβό για τα γούστα μου πρέπει να αποδίδει αρκετά καλύτερα για να ζεστάνεις χώρο.

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

 

Αγνοούσα την ύπαρξη αυτή! Εαν και είναι αρκετά ακριβό για τα γούστα μου πρέπει να αποδίδει αρκετά καλύτερα για να ζεστάνεις χώρο.

Δες και ένα πιο ακριβό

https://climareport.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1459&skr_prm=WyJkYzgwYTg3NC0zN2Y4LTRkYTctYjc1OS1iNDVlNDJiYWI0OGQiLDE2NzU4MTE3MjE5NjMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

 

What is that? oO

Μάλλον εννοει κάτι τέτοιο. Η εσωτερική μπαίνει χαμηλά στον τοίχο εκεί που μπαίνουν και τα σώματα καλοριφερ. Συνδέεται με εξωτερική μονάδα με φρεον.

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=επιδαπεδια+air+condition

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...