Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι οι απορρίες πολλές καθώς δεν κατάλαβα πάρα πολλά αλλα νομίζω κάτι έπιασα. 
Έστειλα μειλ για το indoor fan control επίσης.

Ο αισθητήρας στο δικό μου κλιματιστικό είναι στο ίδιο μέρος με αυτό της φωτογραφίας σου και μάλιστα αλλάχτηκε.

Το Δτ τι είναι ; 

 

ΥΓ. Πάντως ναι, τώρα στα κρύα το καταλαβαίνω οτι είναι μικρό έως και πολύ μικρό για τον χώρο μου με τις απώλειες που έχει αλλά τόσο καιρό με καλοκαιρίες πάλι δεν  δούλευε σωστά.


Τώρα απλά με τις παγωνιές στο high και αργεί να ανεβάσει θερμοκρασία στον χώρο.

Πάλι ωστόσο σιγά σιγά ανεβάζει.

 

Το πρόβλημα ειναι το auto

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Specs είπε

Γιατι θεωρεις οτι εισαι Υπερ-διαστα... ? 

εχεις 7 κουφωματα σε 22 τετραγωνικα μετρα ???

σοβαρα το ρωταω , δεν θυμαμαι αν εχει συζητηθει κατι ιδιαιτερο για τον χωρο.

Το οτι θεωρεις οτι η καταναλωση πεφτει με το μεγαλυτερο , ας το αφησουμε για αργοτερα, αφου βρουμε ποσο χρειαζεσαι πραγματι, ποσο ζητας στο χωρο και ποσο παιρνεις κλπ

γιατι επιμενω για την υπερδιασταση.......ηρθε η toshiba (αλλαξαν πλακετα στο edge).....μου λεει ο τεχνικος ........"υπερβολικο το μηχανημα για τον χωρο,δεν προκειται να δουλεψει ,να το βαζεις στο ζεστο και στο high ,γιατι θα κανει ανακυκλωση τον αερα επειφη ειναι δυνατο το μηχανημα και θα δουλευει ον -οφφ.....) βλεπεις τα διαγραμματα.....ευθεια γραμμη!!!το ιδιο συζητανε και πολλοι σε αυτο το φορουμ......ομως το θεμα ειναι τι ειναι σωστο τελικα για να εχουμε σωστα αποτελεσματα,περα απο τα χαρτια ,στην πραξη......τις μπαλκονορτες τις βαζω διπλες γιατι ειναι μεγαλα τα συρομενα ,αν δεν ειναι σωστο ειμαι ακομα πιο χαμηλος στην ζητηση.....και εχω μονωση στην ταρατσα.......10cm περλομπετο με πλακακι,στο οποιο εχω δει διαφορα στο σπιτι .........ειμαι Αθηνα κεντρο.....αν ολα αυτα θεωρηθουν ως πλεονεκτηματα ειμαι ακομα πιο υπερδιαστασιολογημενος......πως μπορω να βαλω φωτο απο το σπιτι? .....

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν γίνεται αυτόματα η αλλαγή του offset. Στο δικό μου το kmta, το klca και ίσως και στο kpca (δε ξέρω για το τελευταίο, υποθέτω), υπάρχει κρυφό ας πούμε μενού με το τηλεκοντρόλ και το βάζεις με βήματα του 0.5 από -4 ώς +4. Ουσιαστικά είναι ρύθμιση του setpoint πχ θυμάμαι ότι με το klca , στο 21 ήταν κρύα , στο 22 ζεστά οπότε το έβαλα 21 +0.5 , οπότε κρατούσε 21.5C (το Kmta ευτυχώς έχει ρύθμιση με βήματα του 0.5 έτσι και αλλιώς).

Αυτό που γίνεται αυτόματα είναι η αλλαγή της ταχύτητας του ανεμιστήρα στο auto , όπου όσο πιο μακριά είσαι από τον στόχο, τόσο αυξάνει. Απλά θέλω να δείξω, ότι το κλιματιστικό δεν ξέρει πόσο έχεις εσύ στον καναπέ (μόνο τα follow me / ifeel κτλ το ξέρουν) , αλλά μόνο όσο διαβάζουν στον αισθητήρα που έδειξα. 

Είδες η διαφορά του on-off από τα 1000W και το σταθερά 1000W;

Βλέπω ότι η ιδανική θερμοκρασία για το κλιματιστικό στους 4-8 είναι 23 και στους 4 και κάτω 24 αλλά εγω δεν την παλεύω με 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Ο αισθητήρας στο δικό μου κλιματιστικό είναι στο ίδιο μέρος με αυτό της φωτογραφίας σου και μάλιστα αλλάχτηκε.

ωραία , βάλε ένα θερμόμετρο απο πάνω να δεις τι δείχνει , είναι πολύ σημαντικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

@liakjim Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι οι απορρίες πολλές καθώς δεν κατάλαβα πάρα πολλά αλλα νομίζω κάτι έπιασα. 
Έστειλα μειλ για το indoor fan control επίσης.

Ο αισθητήρας στο δικό μου κλιματιστικό είναι στο ίδιο μέρος με αυτό της φωτογραφίας σου και μάλιστα αλλάχτηκε.

Το Δτ τι είναι ; 

 

ΥΓ. Πάντως ναι, τώρα στα κρύα το καταλαβαίνω οτι είναι μικρό έως και πολύ μικρό για τον χώρο μου με τις απώλειες που έχει αλλά τόσο καιρό με καλοκαιρίες πάλι δεν  δούλευε σωστά.


Τώρα απλά με τις παγωνιές στο high και αργεί να ανεβάσει θερμοκρασία στον χώρο.

Πάλι ωστόσο σιγά σιγά ανεβάζει.

 

Το πρόβλημα ειναι το auto

To ΔΤ είναι η διαφορά θερμοκρασίας αισθητήρα με ζήτηση.

Αν πχ έχεις βάλει 26 και εκεί πάνω διαβάσεις με το θερμόμετρο σου 24.5 και άνω ( αν το εγχειρίδιο λέει -1.5 ) , τότε στο auto θα παίζει στο low και το κλιματιστικό δεν θα έχει βλάβη. 

Αν όμως το έχεις βάλει 26 και μετρήσεις πχ 20 και το κλιματιστικό παίζει στο low ενώ είναι στο auto, έχει πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmaris είπε

ειμαι ακομα πιο υπερδιαστασιολογημενος

Xαιρομαι που σε εξυπηρετει και δουλευει και στρωτα, αλλα τι ακριβως κερδισες με το να βαλεις διπλασιο πχ σε ισχυ απο οτι χρειαζεσαι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Specs είπε

Xαιρομαι που σε εξυπηρετει και δουλευει και στρωτα, αλλα τι ακριβως κερδισες με το να βαλεις διπλασιο πχ σε ισχυ απο οτι χρειαζεσαι? 

Αναγκαστικα γιατι ηταν το μονο που βρηκα (οliakjim ξερει)   .......τιμη Σειριο ,ομως εκ των πραγματων και των αποτελεσματων ,δεν βλεπω να το εχω μετανιωσει......δουλευει χαλαραααα και απλα ζεσταινει τον χωρο που ειναι και το ζητουμενο.......δες πως λειτουργει τωρα.....2 βαθμους εξω

Screenshot_20230207-201903.png

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marmaris είπε

δουλευει χαλαραααα και απλα ζεσταινει τον χωρο που ειναι και το ζητουμενο.......δες πως λειτουργει τωρα.....2 βαθμους εξω

Ζητούμενη έχεις 20, σωστά θυμάμαι;

Τι θερμοκρασία έχεις μέσα στον χώρο που δουλεύει;

Ανεμιστήρας στο auto συνεχώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι για την αγορά νέου κλιματιστικού σύμφωνα με τα παρακάτω

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού.  Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: Περιστασική καθώς υπάρχει καλοριφέρ στον χώρο. Το καλοκαιρι φουλ το μεσημέρι.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Υπνοδωμάτιο - 22 τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ΑΓΡΙΝΙΟ: N meteo.gr - Ο Καιρός
  8. επιθυμητά features: Mεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Μέτριες μονώσεις. Δυτικός προσανατολισμός.
  10. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (elith.gr)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, marmaris είπε

Αναγκαστικα γιατι ηταν το μονο που βρηκα .......τιμη Σειριο

Συγχαρητηρια, αλλα δεν εχεις μετρο συγκρισης για οσα εχασες.

Και τελικα η μονη περιπτωση να ωφελει η βαρβαρη υπερδιαστασιολογηση ειναι να το παρεις απο Σειριο σε τιμη σοκ ?

Τοτε καλυτερα να ειχες πετυχει το μικρο του αδελφακι, να ειχες και 35% οικονομια σε ρευμα, να ειχες και αθορυβη λειτουργια , να σου ειχαν περισσεψει και χρηματα απο την αγορα αλλα και απο ενδεχομενο κοστος για γραμμη απευθειας στον πινακα και το κοστος εγκαταστασης και αλλα ισως....

αλλα δεν παω να στο βγαλω ξυνο τα δεδομενα αναφερω...και αυτο ηταν θεμα τυχης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Raki-meze είπε

Ζητούμενη έχεις 20, σωστά θυμάμαι;

Τι θερμοκρασία έχεις μέσα στον χώρο που δουλεύει;

Ανεμιστήρας στο auto συνεχώς;

το 20 το εβαλα σημερα ......και τα αλλα 2 midea aurora και inventor legend 12αρια και αυτα 20 βαθμους ......δεν εχω θερμοκρασια χωρου αλλα σου παραθετω φωτο απο τους αισθητηρες των αλλων δυο μηχανηματων .......

Screenshot_20230207-203111.png

17 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Τοτε καλυτερα να ειχες πετυχει το μικρο του αδελφακι, να ειχες και 35% οικονομια σε ρευμα, να ειχες και αθορυβη λειτουργια , να σου ειχαν περισσεψει και χρηματα απο την αγορα αλλα και απο ενδεχομενο κοστος για γραμμη απευθειας στον πινακα και το κοστος εγκαταστασης και αλλα ισως....

 

ολα αυτα που αναφερεις τα εχω......εγω εκαψα λιγοτερο απο το 13αρι,ειναι αθορυβο και το κοστος αγορας ηταν μιση τιμη.....την γραμμη απο τον πινακα την περασα εγω ,συνολικο κοστος 30 ευρω.....δες συγκριτικο καταναλωσης με ενα 13αρι λιγο πριν......

4 ώρες πριν, marmaris είπε

toshiba edge 24 

Screenshot_20230207-162202.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, marmaris είπε

ολα αυτα που αναφερεις τα εχω......εγω εκαψα λιγοτερο απο το 13αρι,ειναι αθορυβο και το κοστος αγορας ηταν μιση τιμη.....την γραμμη απο τον πινακα την περασα εγω ,συνολικο κοστος 30 ευρω.....δες συγκριτικο καταναλωσης με ενα 13αρι λιγο πριν......

δεν καταλαβαινω με ποιο 13ρι το συγκρινεις (εχεις κ αλλο στον ιδιο ακριβως χωρο ? ) αλλα δεν εχει νοημα η περιπτωση που αναγκαστηκες να παρεις αυτο!

Το συγκεκριμενο ειναι απο τα κορυφαια που σημαινει οτι εχει την δυνατοτητα να κατεβει, αν και με περισσοτερη καταναλωση, σε χαμηλα watt.

Εδω μιλαμε για τις επιλογες οταν υπαρχουν, τι να προτιμησει καποιος, κανονικο η μεγαλυτερο απλως η διπλασιο κλπ.

Τσπ απολαυσε το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια δεν προσπαθω να αποδειξω αν εχω δικιο ή αδικο.......το inventor σε 6 m2 ειναι και ......ψιλοβλακεια ,αλλα το συζηταμε γιατι νομιζω οτι ειμαι ο μονος .....υπερβολικος εδω μεσα ,αρα και ο μονος που μπορω να παραθεσω στοιχεια για την "βλακεια" ή "εξυπναδα" που εχω κανει......

5 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Εδω μιλαμε για τις επιλογες οταν υπαρχουν, τι να προτιμησει καποιος, κανονικο η μεγαλυτερο απλως η διπλασιο κλπ.

ακριβως σε αυτο προσπαθω να βοηθησω.......

εγω κοντευω να φτασω το .....τριπλασιο!!!

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ftxz50 εχθές (ζόρικη ημέρα) 

Εξωτερικη - 1,5 έως 6.1

Ζήτηση 22

Θερμοκρασία δωματίου 21.2 - 21. 9

Κατανάλωση 13,8kwh

1 defrost 

(Απώλειες 5,6kw)

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...