Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, energy52 είπε

Λες δηλαδη οτι το θερμομετρο χωρου δειχνει 19 και του κλιματιστικου 26 και να κοβει ναι το σκεφτηκα αλλα τοσο πολυ; θα εχει κουμπι στο κοντρολ που πατωντας δειχνει τι διαβαζει ο αισθητηρας..

ναι , παίζουν τέτοιες διαφορές , ιδανικά θα είχε ifeel, follow me κτλ , αλλιώς γκαζώνεις ανεμιστήρα αναγκαστικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αυτο πηγαινα να του γραψω κι εγω τωρα, οτι πρεπει να μετρησει θερμοκρασια εξοδου στις γριλιες.  @liakjim γιατι εισοδου; αμα ζηταει  26 και η θερμοκρασια αερα στην εξοδο ειναι αναλογη, γιατι να πεφτει η θερμοκρασια στον χωρο και μαλιστα κοντα στο κλιματιστικο; επειδη δουλεψε fan 1; πολυ περιεργο..

@ethnik471 πρεπει να το λυσεις το θεμα εννοειται, γιατι να το αφησεις καινουριο μηχανημα... τι ειχαμε πει, πως εχει πεσει μικρο για τον χωρο σου;

Το κλιματιστικό δεν ξέρει τι θερμοκρασία έχει ο χώρος. Το μόνο που βλέπει είναι ένας αισθητήρας θερμοκρασίας αέρα ο οποίος είναι συνήθως ψηλά, λίγο κάτω από τα φίλτρα. Δεν μπορώ να βρω το service manual πουθενά, αλλά βάζω το kmta για παράδειγμα:

image.png.38f095526e53e172a9baf8e1c50a9044.png

 

Μετά υπάρχει κανόνας λειτουργίας του εσωτερικού ανεμιστήρα.

Βάζω πάλι του kMTA.

image.png.a8a05d7271a42d28691e11233b98832e.png

Όπως βλέπεις, στο KMTA (και υποθέτω και στο KPCA), το auto είναι στο low.

Θα αυξηθεί στο medium ή και med+ , ανάλογα με το ΔΤ του Τroom (Tr) και του Tsetting (Ts), ανάλογα με τον κανόνα που φαίνεται στην εικόνα που έβαλα.

Άρα @ethnik471, στείλε email στο [email protected] και ζήτα το service instruction manual για το μοντέλο σου ή αν δεν λέγεται έτσι, το εγχειρίδιο που έχει μέσα το  INDOOR FAN CONTROL για να δούμε τον κανόνα του. Όποτε είχα ζητήσει κάποιο εγχειρίδιο, μου το έστελναν αμέσως.

Μετά κάνε το πείραμα που σου είπα.

Αν για παράδειγμα έχει κανόνα που λέει ότι στο ΔΤ>2 τότε στο auto πήγαινε από low σε medium και δεν τον κάνει, τότε έχει 100% θέμα.

Αν όμως βάλεις 26 και για κάποιον λόγο πχ από διαμόρφωση του χώρου μετράς εκεί πάνω 25, τότε καλά κάνει και μένει στο low.

Απορίες;
 

22 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί παίζει να είναι ψηλοτάβανο (ή γενικά η τοποθέτηση) και πάνω να έχει 26 βαθμούς , αυτό δικαιολογείται στο σάπιο arrielli που έχω , όχι όμως σε καλό AC που έπρεπε το offset να αλλάζει στη Lo ταχύτητα που ο αέρας δεν πάει μακρυά και είναι πιο έντονο το φαινόμενο συγκέντρωσης ζέστης στο ταβάνι

Δεν αλλάζει (εκτός και έχει ρύθμιση για αλλαγή offset, που τα fujitsu γενικά έχουν).

πχ το kmta έχει +/- 4C από το τηλεκοντρόλ (το ίδιο και το klca, δεν ξέρω για το kpca)

image.png.5e4c35e81429960b578c5982ee1df712.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Specs είπε

αν ειναι υπολογισμενο για 24ρι πως εγινε ο υπολογισμος?

επισης οσα ρωτας ειναι 22ρια...

Βασικά κάλεσαν τεχνικό στο σπίτι και είδαν επιλογές για κλιματιστικό και καλοριφέρ. Στα κλιματιστικά τους πρότεινε 24άρι για συγκεκριμένο χώρο, το είδε με τον αδερφό μου και δεν έχω εικόνα. Δεν μένω στην ίδια πόλη. 
Ορθή επανάληψη, όλα 24άρια:

Inventor σύγκριση 

Toshiba Shorai Edge RAS-B24J2KVSG-E/RAS-24J2AVSG-E Κλιματιστικό Inverter 24000 BTU A++/A+ 

Daikin Sensira FTXC71C / RXC71C Κλιματιστικό Inverter 24000 BTU A/A

Επεξ/σία από butters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, butters είπε

Γεια σας, έχω διαβάσει κάποιες σελίδες και δει το Air Conditions Google Sheet (τρομερή δουλειά, μπράβο 😎). Θα ήθελα να αγοράσω 24άρι, σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση (το σπίτι έχει θερμοσυσσωρευτές 35+ χρονών και το καλοκαίρι δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα).

Κοιτάζω για Inventor (λόγω 10ετούς εγγύησης), Toshiba (7ετής) και ίσως και τα Daikin επειδή θεωρούνται κορυφαία(;). Οι δύο βασικοί παράγοντες αγοράς είναι η χαμηλή κατανάλωση για θέρμανση και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με εγγύηση. Η χρήση θα γίνεται από μεγάλα σε ηλικία άτομα, ιδανικά θα ανοίγουν και θα κλείνουν το κλιματιστικό. 

Από Inventor έχω δει αυτά τα 3. Νομίζω το Legend είναι το καλύτερο για θέρμανση βάσει κατανάλωσης: https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=37089068%2C31959863%2C27528133

Από Toshiba αυτό: https://www.skroutz.gr/s/23492601/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B22J2KVSG-E-RAS-22J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html

Και από Daikin αυτό: https://www.skroutz.gr/s/27757620/Daikin-Sensira-FTXC60C-RXC60C-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html

Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά θα βοηθήσει πολύ. Ευχαριστώ!

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

15 ώρες πριν, dal_kos είπε

 

Ουσιαστικά οτιδήποτε βγάζει γύρω στα 5+ kW στην θερμή ζώνη πιστεύω θα καλύψει τον χώρο, δεδομένου ότι

- Υπάρχει 2ο κλιματιστικό για ενίσχυση

- Από το σημείο που κρεμάνε και κάτω, μπορεί να βοηθήσει το καλοριφέρ

Αυτό που με νοιάζει είναι μέχρι το σημείο που θα λειτουργεί να είναι (σχετικά) οικονομικό σε λειτουργία. Για αυτό και ξεκίνησα από το Haier που έχει καλή τιμή και καλή ενεργειακή ετικέτα, αλλά σκαλίζοντας το διαπίστωσα ότι οι τιμές της ενεργειακής ετικέτας για θερμή ζώνη ΔΕΝ ταιριάζουν με το Eurovent, οπότε έβαλα TCL (που επίσης δεν το εμπιστευομαι 100% για τις αποδοσεις, αλλά δίνει 10ετή εγγύηση) και σαν πιο αξιόπιστη εναλλακτική το Daikin.

Πιο πολύ θα ήθελα μια άποψη για τις παραπάνω σειρές. (Haier Tide Green Plus, TCL Elite Premium, Daikin ATXC-C) Μετά την ισχύ θα την βρούμε.

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-mitsubishi-heavy-srksrc-50zsp-w-18000-btu-aa/1688525

image.png.49d6a8f041e6d9d730ece8a29cac4c42.png

@apostolisep3, τι έπαθε το χρέπι ρε συ το 80άρι; 2ο defrost; Μέσα σε  3ώρες; 😅

image.png.8c5524043478461cbdfd96ebd8922b93.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το κλιματιστικό δεν ξέρει τι θερμοκρασία έχει ο χώρος. Το μόνο που βλέπει είναι ένας αισθητήρας θερμοκρασίας αέρα ο οποίος είναι συνήθως ψηλά, λίγο κάτω από τα φίλτρα. Δεν μπορώ να βρω το service manual πουθενά, αλλά βάζω το kmta για παράδειγμα:

image.png.38f095526e53e172a9baf8e1c50a9044.png

 

Μετά υπάρχει κανόνας λειτουργίας του εσωτερικού ανεμιστήρα.

Βάζω πάλι του kMTA.

image.png.a8a05d7271a42d28691e11233b98832e.png

Όπως βλέπεις, στο KMTA (και υποθέτω και στο KPCA), το auto είναι στο low.

Θα αυξηθεί στο medium ή και med+ , ανάλογα με το ΔΤ του Τroom (Tr) και του Tsetting (Ts), ανάλογα με τον κανόνα που φαίνεται στην εικόνα που έβαλα.

Δεν αλλάζει (εκτός και έχει ρύθμιση για αλλαγή offset, που τα fujitsu γενικά έχουν).

πχ το kmta έχει +/- 4C από το τηλεκοντρόλ (το ίδιο και το klca, δεν ξέρω για το kpca)

 

Αψογος!! Με την αλλαγη οffset που λες εννοεις πως γινεται αυτοματα υπο συνθηκες στα fujitsu?

Μακαρι ολα να ειχαν κουμπι στο κοντρολ λεω εγω, που να μπορουσες να αλλαξεις το offset βασικα φοβερο θα ηταν😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εμ η κυρά μου θέλει 24 στο σαλονι να είναι με το κομπινεζον και ο άντρας λείπει στην ξενιτια και πληρώνει την ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, apostolisep3 είπε

Εμ η κυρά μου θέλει 24 στο σαλονι να είναι με το κομπινεζον και ο άντρας λείπει στην ξενιτια και πληρώνει την ΔΕΗ.

Για αυτό τώρα με τα χιόνια έπρεπε να ήσουν εκεί, να περνούσες ένα καλώδιο από πριν το μετρητή μέχρι το κλιματιστικό απευθείας και να μην μάλωνες με την κυρά για τα ρεύματα μια για πάντα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, butters είπε

Στα κλιματιστικά τους πρότεινε 24άρι για συγκεκριμένο χώρο

Στην περιπτωση που πραγματι χρειαζεσαι 24ρι, προτεινω Edge για λογους εγγυησης+αποδοση εκτος αν εννοεις το Daikin σειρα F oτι θα αγοραστει απο blue dealer οποτε με μια επιβαρυνση πας 10 χρονια εγγυηση. Υπαρχει πλαφον στην τιμη που θα αγορασεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dal_kos είπε

 

5. Bonus+: Αν δεν έχετε σοβαρα υπερδιαστασιολογημένο μηχάνημα, αφήστε ήσυχο το κουμπι του on off αυτές τις μέρες!

 

image.png.4d64f9b2767c8865eab67f3fc70de2ad.pngκ

δυστηχως για εσας υπαρχω εγω .......σοβαρα υπερδιαστασιολογημενος ......αλλα με λιγοτερη καταναλωση !!!!!

Screenshot_20230207-162202.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αψογος!! Με την αλλαγη οffset που λες εννοεις πως γινεται αυτοματα υπο συνθηκες στα fujitsu?

Μακαρι ολα να ειχαν κουμπι στο κοντρολ λεω εγω, που να μπορουσες να αλλαξεις το offset βασικα φοβερο θα ηταν😄

Δεν γίνεται αυτόματα η αλλαγή του offset. Στο δικό μου το kmta, το klca και ίσως και στο kpca (δε ξέρω για το τελευταίο, υποθέτω), υπάρχει κρυφό ας πούμε μενού με το τηλεκοντρόλ και το βάζεις με βήματα του 0.5 από -4 ώς +4. Ουσιαστικά είναι ρύθμιση του setpoint πχ θυμάμαι ότι με το klca , στο 21 ήταν κρύα , στο 22 ζεστά οπότε το έβαλα 21 +0.5 , οπότε κρατούσε 21.5C (το Kmta ευτυχώς έχει ρύθμιση με βήματα του 0.5 έτσι και αλλιώς).

Αυτό που γίνεται αυτόματα είναι η αλλαγή της ταχύτητας του ανεμιστήρα στο auto , όπου όσο πιο μακριά είσαι από τον στόχο, τόσο αυξάνει. Απλά θέλω να δείξω, ότι το κλιματιστικό δεν ξέρει πόσο έχεις εσύ στον καναπέ (μόνο τα follow me / ifeel κτλ το ξέρουν) , αλλά μόνο όσο διαβάζουν στον αισθητήρα που έδειξα. 

24 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Εμ η κυρά μου θέλει 24 στο σαλονι να είναι με το κομπινεζον και ο άντρας λείπει στην ξενιτια και πληρώνει την ΔΕΗ.

Είδες η διαφορά του on-off από τα 1000W και το σταθερά 1000W;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, dal_kos είπε

Μεγάλες καταναλώσεις είπες; Πάρε εδώ διάγραμμα να "χαρείς"! Το συγκεκριμένο είναι 12000BTU

image.jpeg.5db8b4cedadf0046cc5c59abb381f0bf.jpeg

 

toshiba edge 24 

Screenshot_20230207-162202.png

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, marmaris είπε

toshiba edge 24 

Screenshot_20230207-162202.png

Πόσες σου είχαν βγει οι απώλειες με το πρόγραμμα; Στις 15.00 το γκάζωσες με νυχτερινό;

Μπορείς να ανεβάσεις και το διάγραμμα στιγμιαίας κατανάλωσης;

56 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ! Πολύ VFM μηχανήμα αλλά το συγκεκριμένο στη θερμή ζώνη βγάζει 4,3 οπότε φοβάμαι θα πέσει ψιλομικρό.

Θα ήθελα μια άποψη για το Haier Tide Green Plus σε 24άρι, καθώς το βρίσκω στα 400€ τελική με το κουπονι και καποιους πόντους και το σκέφτομαι σαν πιο οικονομική εναλλακτική.

Επεξ/σία από dal_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Ευχαριστώ! Πολύ VFM μηχανήμα αλλά το συγκεκριμένο στη θερμή ζώνη βγάζει 4,3 οπότε φοβάμαι θα πέσει ψιλομικρό.

Θα ήθελα μια άποψη για το Haier Tide Green Plus σε 24άρι, καθώς το βρίσκω στα 400€ τελική με το κουπονι και καποιους πόντους και το σκέφτομαι σαν πιο οικονομική εναλλακτική.

Αφού βγάζει πάνω από 5.5KW στους +5C που θέλεις. Γιατί να πέσει μικρό;

ΥΓ Δεν ξέρω για το haier. Με search θα βρεις feedback.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Πόσες σου είχαν βγει οι απώλειες με το πρόγραμμα; Στις 15.00 το γκάζωσες με νυχτερινό;

Μπορείς να ανεβάσεις και το διάγραμμα στιγμιαίας κατανάλωσης;

 

εγω κοιμομουν ....αυτο δουλευει μονο του.......επιλεγμενη θερμοκρασια 20 .....

Opera Στιγμιότυπο_2023-02-07_170640_www.elith.gr.png

Opera Στιγμιότυπο_2023-02-07_170707_www.elith.gr.png

Opera Στιγμιότυπο_2023-02-07_170552_www.elith.gr.png

Screenshot_20230207-171821.png

Screenshot_20230206-163620.png

Screenshot_20230206-163632.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marmaris είπε

δυστηχως για εσας υπαρχω εγω .......σοβαρα υπερδιαστασιολογημενος ......αλλα με λιγοτερη καταναλωση !!!!!

Γιατι θεωρεις οτι εισαι Υπερ-διαστα... ? 

εχεις 7 κουφωματα σε 22 τετραγωνικα μετρα ???

σοβαρα το ρωταω , δεν θυμαμαι αν εχει συζητηθει κατι ιδιαιτερο για τον χωρο.

Το οτι θεωρεις οτι η καταναλωση πεφτει με το μεγαλυτερο , ας το αφησουμε για αργοτερα, αφου βρουμε ποσο χρειαζεσαι πραγματι, ποσο ζητας στο χωρο και ποσο παιρνεις κλπ

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...