Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια παρατηρηση. Οσο το Daikin δουλευει σε οριακη ισχυ , για την ακριβεια οσο ο αερας βγαινει κοντα στους 50 βαθμους, δημιουργει μια ατμοσφαιρα καψαλισμενη μετα απο 3 περιπου ωρες στον χωρο μου. Αναγκη εξαερισμου λοιπον στο τριωρο ( για τον δικο μου χωρο). Αν η υπαρξη ιονιστη θα αλλαζε κατι, θα σας το πω μολις το Perfera εγκατασταθει στον ιδιο χωρο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένα δοκιμαστικό άναμα έκανα σήμερα το πρωί και 1:30 ώρα. Λέω ας το στρεσάρω λίγο το μικρό Carrier Crystal ION III. Εξωτερική 1,3 εσωτερικό 19,7, ζήτηση 23 ανεμιστήρας auto--> μέγιστη κατανάλωση 1520 watt!!! Μετά από μία ώρα αλλάζω τον ανεμιστήρα στο 40% πτώση κατανάλωσης στα 258 watt!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Θυμάμαι κάποιος είχε αναρτήσει παλαιότερα ένα pdf που έδειχνε σε toshiba εξωτερική θερμοκρασία εσωτερική και watt. Τον έχει κάποιος ? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω την σκοπιμότητα να δείχνουν το χαόρι λιγότερο...ικανό από το αντιστοιχο edge! Ίσα ίσα που θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο για να δικαιολογησουν την μεγαλύτερη τιμή του χαόρι. Θα μου πείτε ότι εχει το wifi τον ιονιστή και την εμφανιση....και παλι ομως δεν το αρκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Specs είπε

Τo Sensira το τρεχω συνεχως απο τα μεσανυχτα σε ζητηση 30 και εχει μεσο ορο 1200 και κατι ...δυομιση ωρες τωρα! εξω 0 βαθμοι, μεσα 24 αερας (χαθηκα αν ξυπνησει η συζυγος!) ...

ωρα να το χαμηλωσω , αποδειχτηκε οτι 1200w τα τρεχει συνεχεια αν χρειαστει , μαλιστα τα πρωτα 20 λεπτα ετρεχε με 1400w.

Αν κατεβει καμμια μερα -5 το ξαναδοκιμαζω, απο αναγκη πλεον...

1294801504_72202310143.jpg.43ec9992e64827830be560c5d82659e6.jpg

 

Ωραία! Άρα μπορεί να παίξει ένα μισάωρο στο max (μέχρι 1,57 kW input) και κατά τα άλλα γυρνάει στο Nominal (ονομαστικό) (1,08 kW) σύμφωνα με το datasheet. Ενδιαφέρον αποτέλεσμα, ευχαριστούμε που προσφέρθηκες για την επιστήμη! 😁

image.png.995e306991078bb0234ed7660c89cede.png

image.png.5012187409177f5ae059e865f2b5e5e3.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν το 80άρι heavy κάνει defrost, ξέρεις ότι τα πράγματα είναι σοβαρά (ευτυχώς που δεν έχει tapo και έτσι τα βλέπουμε όλα 😉:

image.png.92359d4d18fd0b7a8504309f485a951a.png

@apostolisep3

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Μίλησα με τον αντιπρόσωπο στην περιοχή μου έπειτα από επικοινωνία μου και με τον Κωτσόβολο και με την fgeurope και προσπάθησε να με πείσει ότι εφόσον δουλεύει το κλιματιστικό με την σκάλα στο high να το δουλεύω έτσι. Αφού πιάνει θερ οκραδιανκαι χαμηλώνει μετά ας είναι όλα καλά.

Του εξήγησα ότι δεν έχει λογική γιατί μόλις το βάλω στο auto αυτό όλο και πέφτει...δεν καταλαβαίνει πότε να κάνει αυξομείωση και μου απάντησε πως εκεί που είναι ο αισθητήρας καταλαβαίνει ότι έτσι πρέπει να δουλέψει.

 

Δηλαδή λέω όταν ζητάω 26 και το σπίτι κατεβαίνει στους 19 έχει απόκλιση θερμοκρασίας 7 βαθμών ?!

Άρα και πάλι δεν λειτουργεί καλά.

 

Λέει αλλάξαμε όλους τους αισθητήρες δεν έχει κάτι άλλο.

 

Και για αυτό τον λόγο ζήτησα ολική αντικατάσταση.

 

Παρεξηγήθηκε μαλιστα...μου είπε να το δουλεύω χειροκίνητα high/medium/low και όταν του είπα ότι άμα το γυρίσω auto κάνει τα τρελά του....έξω δουλεύει στο φουλ μέσα τίποτα....το auto είναι σαν να δουλεύει στο low στην ουσία. Δεν είναι αυτή η λειτουργία του. Η λειτουργία του είναι να δουλεύει low και να γυρνάει σε medium ή high οπότε χρειάζεται κάτι το οποίο δεν συμβαίνει.

Τότε μάλιστα μου είπε ε γιατί να το γυρίσεις auto αν δουλεύει manual ?

Του απάντησα γιατί αυτή είναι η λειτουργία η σωστή , γιατί υπάρχει και πως αν ήταν έτσι να μη βάζανε λειτουργία auto. Να ήταν manual μόνο να τελειώνει η υπόθεση. Αλλά εφόσον έχει auto και ΔΕΝ λειτουργεί καν , κάτι παίζει.

Τότε θύμωσε και μου είπε ότι θα ενημερώσει την αντιπροσωπεία...

 

Εν τω μεταξύ κατά την διάρκεια που μιλούσαμε του ξεφεύγε "α πάλι τα ίδια κάνει δηλαδή" "ε στην ουσία τα ίδια με πριν"

 

Και τελικά κλείσαμε το τηλ λέγοντας μου ότι δεν έγινε τίποτα με την αλλαγή των αισθητήρων οπότε...

 

 

Άρα συμφωνήσε, το ξέρει αλλά ας ξεμπερδευουμε μωρέ....

Θέλω να δω την στάση της fg europe και βλέπουμε...δεν θα μείνει έτσι το θέμα γτ το κλιματιστικό σίγουρα δεν λειτουργεί σωστά....ούτε καν συνεργάζεται η έξω μονάδα σωστά με την μέσα....

Εχτές στο auto κρατούσε θερμοκρασία έπεσε η έξω μονάδα έπεσε και η μέσα. Σε κάποια φάση άρχισε έπεφτε η θερμοκρασία και ακουγα σιγά σιγά την εξωτερική μονάδα ότι γκαζωνε... Σε κάποια φάση το σπίτι από 20.5 πήγε 18.5. η έξω μονάδα δουλευε δυνατά (λογικό) και η μέσα ενώ ήταν auto ο ανεμιστήρας δούλευε στην ουσία στο low. Αποτέλεσμα? Κρύωνε συνεχώς το δωμάτιο.

Και κρύωνε γιατί η έξω καταλάβαινε ότι πρέπει να δώσει... έδινε, αλλά μέσα ο ανεμιστήρας τα δικά του κλασικά.

 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όταν το 80άρι heavy κάνει defrost, ξέρεις ότι τα πράγματα είναι σοβαρά (ευτυχώς που δεν έχει tapo και έτσι τα βλέπουμε όλα 😉:

image.png.92359d4d18fd0b7a8504309f485a951a.png

@apostolisep3

Καλα τα λες , 0 βαθμοι και 98% υγρασια 1 defrost δεν το λες κακο...

3 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Μίλησα με τον αντιπρόσωπο στην περιοχή μου έπειτα από επικοινωνία μου και με τον Κωτσόβολο και με την fgeurope και προσπάθησε να με πείσει ότι εφόσον δουλεύει το κλιματιστικό με την σκάλα στο high να το δουλεύω έτσι. Αφού πιάνει θερ οκραδιανκαι χαμηλώνει μετά ας είναι όλα καλά.

Του εξήγησα ότι δεν έχει λογική γιατί μόλις το βάλω στο auto αυτό όλο και πέφτει...δεν καταλαβαίνει πότε να κάνει αυξομείωση και μου απάντησε πως εκεί που είναι ο αισθητήρας καταλαβαίνει ότι έτσι πρέπει να δουλέψει.

 

Δηλαδή λέω όταν ζητάω 26 και το σπίτι κατεβαίνει στους 19 έχει απόκλιση θερμοκρασίας 7 βαθμών ?!

Άρα και πάλι δεν λειτουργεί καλά.

 

Λέει αλλάξαμε όλους τους αισθητήρες δεν έχει κάτι άλλο.

 

Και για αυτό τον λόγο ζήτησα ολική αντικατάσταση.

 

Παρεξηγήθηκε μαλιστα...μου είπε να το δουλεύω χειροκίνητα high/medium/low και όταν του είπα ότι άμα το γυρίσω auto κάνει τα τρελά του....έξω δουλεύει στο φουλ μέσα τίποτα....το auto είναι σαν να δουλεύει στο low στην ουσία. Δεν είναι αυτή η λειτουργία του. Η λειτουργία του είναι να δουλεύει low και να γυρνάει σε medium ή high οπότε χρειάζεται κάτι το οποίο δεν συμβαίνει.

Τότε μάλιστα μου είπε ε γιατί να το γυρίσεις auto αν δουλεύει manual ?

Του απάντησα γιατί αυτή είναι η λειτουργία η σωστή , γιατί υπάρχει και πως αν ήταν έτσι να μη βάζανε λειτουργία auto. Να ήταν manual μόνο να τελειώνει η υπόθεση. Αλλά εφόσον έχει auto και ΔΕΝ λειτουργεί καν , κάτι παίζει.

Τότε θύμωσε και μου είπε ότι θα ενημερώσει την αντιπροσωπεία...

 

Εν τω μεταξύ κατά την διάρκεια που μιλούσαμε του ξεφεύγε "α πάλι τα ίδια κάνει δηλαδή" "ε στην ουσία τα ίδια με πριν"

 

Και τελικά κλείσαμε το τηλ λέγοντας μου ότι δεν έγινε τίποτα με την αλλαγή των αισθητήρων οπότε...

 

 

Άρα συμφωνήσε, το ξέρει αλλά ας ξεμπερδευουμε μωρέ....

Θέλω να δω την στάση της fg europe και βλέπουμε...δεν θα μείνει έτσι το θέμα γτ το κλιματιστικό σίγουρα δεν λειτουργεί σωστά....ούτε καν συνεργάζεται η έξω μονάδα σωστά με την μέσα....

Εχτές στο auto κρατούσε θερμοκρασία έπεσε η έξω μονάδα έπεσε και η μέσα. Σε κάποια φάση άρχισε έπεφτε η θερμοκρασία και ακουγα σιγά σιγά την εξωτερική μονάδα ότι γκαζωνε... Σε κάποια φάση το σπίτι από 20.5 πήγε 18.5. η έξω μονάδα δουλευε δυνατά (λογικό) και η μέσα ενώ ήταν auto ο ανεμιστήρας δούλευε στην ουσία στο low. Αποτέλεσμα? Κρύωνε συνεχώς το δωμάτιο.

Και κρύωνε γιατί η έξω καταλάβαινε ότι πρέπει να δώσει... έδινε, αλλά μέσα ο ανεμιστήρας τα δικά του κλασικά.

 

για ποιο κλιματιστικο μιλαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Μίλησα με τον αντιπρόσωπο στην περιοχή μου έπειτα από επικοινωνία μου και με τον Κωτσόβολο και με την fgeurope και προσπάθησε να με πείσει ότι εφόσον δουλεύει το κλιματιστικό με την σκάλα στο high να το δουλεύω έτσι. Αφού πιάνει θερ οκραδιανκαι χαμηλώνει μετά ας είναι όλα καλά.

Του εξήγησα ότι δεν έχει λογική γιατί μόλις το βάλω στο auto αυτό όλο και πέφτει...δεν καταλαβαίνει πότε να κάνει αυξομείωση και μου απάντησε πως εκεί που είναι ο αισθητήρας καταλαβαίνει ότι έτσι πρέπει να δουλέψει.

 

Δηλαδή λέω όταν ζητάω 26 και το σπίτι κατεβαίνει στους 19 έχει απόκλιση θερμοκρασίας 7 βαθμών ?!

Άρα και πάλι δεν λειτουργεί καλά.

 

Λέει αλλάξαμε όλους τους αισθητήρες δεν έχει κάτι άλλο.

 

Και για αυτό τον λόγο ζήτησα ολική αντικατάσταση.

 

Παρεξηγήθηκε μαλιστα...μου είπε να το δουλεύω χειροκίνητα high/medium/low και όταν του είπα ότι άμα το γυρίσω auto κάνει τα τρελά του....έξω δουλεύει στο φουλ μέσα τίποτα....το auto είναι σαν να δουλεύει στο low στην ουσία. Δεν είναι αυτή η λειτουργία του. Η λειτουργία του είναι να δουλεύει low και να γυρνάει σε medium ή high οπότε χρειάζεται κάτι το οποίο δεν συμβαίνει.

Τότε μάλιστα μου είπε ε γιατί να το γυρίσεις auto αν δουλεύει manual ?

Του απάντησα γιατί αυτή είναι η λειτουργία η σωστή , γιατί υπάρχει και πως αν ήταν έτσι να μη βάζανε λειτουργία auto. Να ήταν manual μόνο να τελειώνει η υπόθεση. Αλλά εφόσον έχει auto και ΔΕΝ λειτουργεί καν , κάτι παίζει.

Τότε θύμωσε και μου είπε ότι θα ενημερώσει την αντιπροσωπεία...

 

Εν τω μεταξύ κατά την διάρκεια που μιλούσαμε του ξεφεύγε "α πάλι τα ίδια κάνει δηλαδή" "ε στην ουσία τα ίδια με πριν"

 

Και τελικά κλείσαμε το τηλ λέγοντας μου ότι δεν έγινε τίποτα με την αλλαγή των αισθητήρων οπότε...

 

 

Άρα συμφωνήσε, το ξέρει αλλά ας ξεμπερδευουμε μωρέ....

Θέλω να δω την στάση της fg europe και βλέπουμε...δεν θα μείνει έτσι το θέμα γτ το κλιματιστικό σίγουρα δεν λειτουργεί σωστά....ούτε καν συνεργάζεται η έξω μονάδα σωστά με την μέσα....

Εχτές στο auto κρατούσε θερμοκρασία έπεσε η έξω μονάδα έπεσε και η μέσα. Σε κάποια φάση άρχισε έπεφτε η θερμοκρασία και ακουγα σιγά σιγά την εξωτερική μονάδα ότι γκαζωνε... Σε κάποια φάση το σπίτι από 20.5 πήγε 18.5. η έξω μονάδα δουλευε δυνατά (λογικό) και η μέσα ενώ ήταν auto ο ανεμιστήρας δούλευε στην ουσία στο low. Αποτέλεσμα? Κρύωνε συνεχώς το δωμάτιο.

Και κρύωνε γιατί η έξω καταλάβαινε ότι πρέπει να δώσει... έδινε, αλλά μέσα ο ανεμιστήρας τα δικά του κλασικά.

 

Απλά για επιβεβαίωση. Με ένα ψηφιακό θερμόμετρο που να έχει καλή ταχύτητα ανανέωσης, μέτρα ψηλά στην εισαγωγή αέρα εκεί που είναι τα φίλτρα , τι θερμοκρασία έχει όταν εσύ βάζεις 26 αφού έχει περάσει λίγος χρόνος λειτουργίας με ανεμιστήρα στο auto.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο πηγαινα να του γραψω κι εγω τωρα, οτι πρεπει να μετρησει θερμοκρασια εξοδου στις γριλιες.  @liakjim γιατι εισοδου; αμα ζηταει  26 και η θερμοκρασια αερα στην εξοδο ειναι αναλογη, γιατι να πεφτει η θερμοκρασια στον χωρο και μαλιστα κοντα στο κλιματιστικο; επειδη δουλεψε fan 1; πολυ περιεργο..

@ethnik471 πρεπει να το λυσεις το θεμα εννοειται, γιατι να το αφησεις καινουριο μηχανημα... τι ειχαμε πει, πως εχει πεσει μικρο για τον χωρο σου;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αυτο πηγαινα να του γραψω κι εγω τωρα, οτι πρεπει να μετρησει θερμοκρασια εξοδου στις γριλιες.  @liakjim γιατι εισοδου; αμα ζηταει  26 και η θερμοκρασια αερα στην εξοδο ειναι αναλογη, γιατι να πεφτει η θερμοκρασια στον χωρο και μαλιστα κοντα στο κλιματιστικο; επειδη δουλεψε fan 1; πολυ περιεργο..

γιατί παίζει να είναι ψηλοτάβανο (ή γενικά η τοποθέτηση) και πάνω να έχει 26 βαθμούς , αυτό δικαιολογείται στο σάπιο arrielli που έχω , όχι όμως σε καλό AC που έπρεπε το offset να αλλάζει στη Lo ταχύτητα που ο αέρας δεν πάει μακρυά και είναι πιο έντονο το φαινόμενο συγκέντρωσης ζέστης στο ταβάνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί παίζει να είναι ψηλοτάβανο (ή γενικά η τοποθέτηση) και πάνω να έχει 26 βαθμούς , αυτό δικαιολογείται στο σάπιο arrielli που έχω , όχι όμως σε καλό AC που έπρεπε το offset να αλλάζει στη Lo ταχύτητα που ο αέρας δεν πάει μακρυά και είναι πιο έντονο το φαινόμενο συγκέντρωσης ζέστης στο ταβάνι

Λες δηλαδη οτι το θερμομετρο χωρου δειχνει 19 και του κλιματιστικου 26 και να κοβει ναι το σκεφτηκα αλλα τοσο πολυ; θα εχει κουμπι στο κοντρολ που πατωντας δειχνει τι διαβαζει ο αισθητηρας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...