Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Specs είπε

το κοιταξα, 7% παραπανω παροχη το Edge δεν δικαιολογει την διαφορα κατα 22%...ασε που μας κλεβουν και στα decibel, βαριεμαι να κοιταξω αν εχουν ιδιο ανεμιστηρα ακριβως , γιατι δειχνει ιδια ντεσιμπελ!

Ναι, μετά έκανα edit. Και το Yukai το ίδιο σύστημα ακολουθεί με το Haori. Οπότε για καποιο λογο αποφάσισαν να μην εμφανίζουν το capacity στο max στους πίνακες. Τώρα αν ο λόγος είναι marketing ή άλλος, άγνωστο.

Αλλά πραγματικά έχω απορία το max τι είναι. Γιατί αν είναι η μέγιστη συνεχής ισχύς (με χειρότερο βέβαια COP από την ονομαστική) τότε αποκτά ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Αδερφέ εδώ και μιάμιση βδομάδα περιμένω τηλέφωνο απο την αντιπροσωπεία. Για εμένα να μη το πάρεις αν το σκέφτεσαι. 
Δεν ξέρω οι ακριβές σειρές της fujitsu τι λένε αλλά εγώ μετά απο αυτή την εμπειρία και τα άπειρα defrost που μου ξεσκίζουν την χρέωση του ρεύματος fujitsu δεν θα έπαιρνα ΠΟΤΕ.


Ψάξου για οτιδήποτε άλλο αλλα όχι fujitsu για εμένα.

 

 

Αρκετοί εδώ μέσα έχουν Fujutsu και έχουν καλή γνώμη. Όπως και ο @liakjim. Το συγκεκριμένο όμως κανένας δεν το προτείνει παρότι είναι Fijutsu και παρότι έχουμε feedback μόνο απο εσένα εαν δεν κάνω λάθος που έχεις προβλήματα. Πάντως την μάρκα πολλοί επαγγελματίες στον κλιματισμό την έχουν σε υπόληψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Γιατί αν είναι η μέγιστη συνεχής ισχύς (με χειρότερο βέβαια COP από την ονομαστική) τότε αποκτά ενδιαφέρον.

Στο Daikin δεν εχουμε πινακα μερικου φορτιου δυστυχως, αλλα πες μου μιας και εισαι ειδικος , για ποση ωρα αν το κρατησει θα θεωρειται οτι ειναι συνεχης ? εχω ενα Toshiba Mirai plus(seyia) και ισως βρω ευκαιρια να το δοκιμασω...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Στο Daikin δεν εχουμε πινακα μερικου φορτιου δυστυχως, αλλα πες μου μιας και εισαι ειδικος , για ποση ωρα αν το κρατησει θα θεωρειται οτι ειναι συνεχης ? εχω ενα Toshiba Mirai plus(seyia) και ισως βρω ευκαιρια να το δοκιμασω...

Διευκρίνηση: Μηχανολόγος είμαι, όχι σχεδιαστής κλιματιστικών ούτε σχεδιαστής ψυκτικών συστημάτων, οπότε είναι απλά μια άποψη - όχι ειδικού.

Κατά τα άλλα νομίζω στα περισσότερα μηχανήματα το "overdrive"/turbo/max κρατάει κάπου μεταξύ 20-40 λεπτών. Οπότε αν μπορούσε για πάνω από 1 ώρα να δίνει max, τότε θα το θεωρούσα ένδειξη πως πιθανόν να μπορεί να είναι πιο συνεχές. Ή έστω θα το λάμβανα υπόψη στην επιλογή αν ήμουν οριακός. Πχ αν είχα χώρο με απώλειες 2,5kW θα ξανακοιτούσα προς Yukai 13άρι, ενώ μέχρι τώρα ήταν εκτός συζήτησης αφου στους πινακες η μέγιστη ισχύς φαινοταν να ειναι 2,5kW.

Ίσως ο @liakjim που έχει διαβάσει κάτι χιλιάδες σελίδες από manual κλιματιστικών να έχει κάτι πιο ενδιαφέρον να προσθέσει εδώ.

Επίσης το άλλο ερώτημα είναι αν το Max είναι εντός του φακέλου λειτουργίας, ή μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο on demand από κάποιο πλήκτρο στο χειριστήριο (πχ Turbo).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Επίσης το άλλο ερώτημα είναι αν το Max είναι εντός του φακέλου λειτουργίας, ή μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο on demand από κάποιο πλήκτρο στο χειριστήριο (πχ Turbo).

υπομονη, να κοιμηθει η συμβια και θα τρεξω και turbo στο Daikin αλλα και σκετη ζητηση 30 σε ολες τις ταχυτητες ανεμιστηρα και θα σου πω διαρκεια απο το καθενα, οχι τωρα, γιατι  απλα επειδη το δοκιμασα το απογευμα με 9-10 βαθμους σκασαμε και μετα το εκλεισε τελειως μεχρι να πεσει ο χωρος τουλαχιστον σε ανεκτα 23 βαθμων επιπεδα...

Ξερουμε τι εισαι και αυτο εκμεταλευομαστε ειδικε μου! 

εσυ θες μηχανημα δηλαδη με 8kw στους 4 βαθμους ?

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχουμε ξαναπεί αυτό με τα Haori και edge. Το Haori έχει max στο rated 79% του edge όπου το edge έχει άλλο max. Τώρα τι είναι max; Θα σας γελάσω.

@rbx1000

@Rnd1978

Φωνάζω με τη σειρά μου τους τοσιμπάκηδες.

Όσον αφορά τα 8KW στους 4, δεν νομίζω ότι ψάχνουμε 8 αφού η μελέτη θα έχει άλλη θερμοκρασία για τα 8, οπότε πόσα ψάχνουμε γραμμικά;

@dal_kos

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, έχω διαβάσει κάποιες σελίδες και δει το Air Conditions Google Sheet (τρομερή δουλειά, μπράβο 😎). Θα ήθελα να αγοράσω 24άρι, σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση (το σπίτι έχει θερμοσυσσωρευτές 35+ χρονών και το καλοκαίρι δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα).

Κοιτάζω για Inventor (λόγω 10ετούς εγγύησης), Toshiba (7ετής) και ίσως και τα Daikin επειδή θεωρούνται κορυφαία(;). Οι δύο βασικοί παράγοντες αγοράς είναι η χαμηλή κατανάλωση για θέρμανση και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με εγγύηση. Η χρήση θα γίνεται από μεγάλα σε ηλικία άτομα, ιδανικά θα ανοίγουν και θα κλείνουν το κλιματιστικό. 

Από Inventor έχω δει αυτά τα 3. Νομίζω το Legend είναι το καλύτερο για θέρμανση βάσει κατανάλωσης: https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=37089068%2C31959863%2C27528133

Από Toshiba αυτό: https://www.skroutz.gr/s/23492601/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B22J2KVSG-E-RAS-22J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html

Και από Daikin αυτό: https://www.skroutz.gr/s/27757620/Daikin-Sensira-FTXC60C-RXC60C-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html

Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά θα βοηθήσει πολύ. Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το έχουμε ξαναπεί αυτό με τα Haori και edge. Το Haori έχει max στο rated 79% του edge όπου το edge έχει άλλο max. Τώρα τι είναι max; Θα σας γελάσω.

@rbx1000

@Rnd1978

Φωνάζω με τη σειρά μου τους τοσιμπάκηδες.

Όσον αφορά τα 8KW στους 4, δεν νομίζω ότι ψάχνουμε 8 αφού η μελέτη θα έχει άλλη θερμοκρασία για τα 8, οπότε πόσα ψάχνουμε γραμμικά;

@dal_kos

MAX στον επάνω πίνακα έχει το ίδιο βασικά........κάτω στο 100% έχει τη στήλη του rated του edge........δηλαδή το 79%........π.χ. στα 13αρια και τα δυο στον επάνω πίνακα λένε 5.3KW αλλά κάτω το HAORI 100% δίνει το rated του Edge 4.2KW...

Ίσως ένα email στην Toshiba μας έδινε μια απάντηση......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Specs είπε

εσυ θες μηχανημα δηλαδη με 8kw στους 4 βαθμους ?

 

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όσον αφορά τα 8KW στους 4, δεν νομίζω ότι ψάχνουμε 8 αφού η μελέτη θα έχει άλλη θερμοκρασία για τα 8, οπότε πόσα ψάχνουμε γραμμικά;

@dal_kos

Ουσιαστικά οτιδήποτε βγάζει γύρω στα 5+ kW στην θερμή ζώνη πιστεύω θα καλύψει τον χώρο, δεδομένου ότι

- Υπάρχει 2ο κλιματιστικό για ενίσχυση

- Από το σημείο που κρεμάνε και κάτω, μπορεί να βοηθήσει το καλοριφέρ

Αυτό που με νοιάζει είναι μέχρι το σημείο που θα λειτουργεί να είναι (σχετικά) οικονομικό σε λειτουργία. Για αυτό και ξεκίνησα από το Haier που έχει καλή τιμή και καλή ενεργειακή ετικέτα, αλλά σκαλίζοντας το διαπίστωσα ότι οι τιμές της ενεργειακής ετικέτας για θερμή ζώνη ΔΕΝ ταιριάζουν με το Eurovent, οπότε έβαλα TCL (που επίσης δεν το εμπιστευομαι 100% για τις αποδοσεις, αλλά δίνει 10ετή εγγύηση) και σαν πιο αξιόπιστη εναλλακτική το Daikin.

Πιο πολύ θα ήθελα μια άποψη για τις παραπάνω σειρές. (Haier Tide Green Plus, TCL Elite Premium, Daikin ATXC-C) Μετά την ισχύ θα την βρούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Πιο πολύ θα ήθελα μια άποψη για τις παραπάνω σειρές. (Haier Tide Green Plus, TCL Elite Premium, Daikin ATXC-C)

Ψηφιζω Toshiba κυριως για επιδοσεις και εγγυηση 7 ετη, μετα Daikin μονο απο Blue dealer αλλα δυσκολα θα βρεις με κουπονι επαρχια. Μην πας σε αλλα ειναι επιφοβο, μεινε Toshiba λοιπον σε καταξιωμενη σειρα edge κατ εμε...αλλα και Yukai/Arata καλα θα εισαι.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Specs είπε

υπομονη, να κοιμηθει η συμβια και θα τρεξω και turbo στο Daikin αλλα και σκετη ζητηση 30 σε ολες τις ταχυτητες ανεμιστηρα και θα σου πω διαρκεια απο το καθενα, οχι τωρα, γιατι  απλα επειδη το δοκιμασα το απογευμα με 9-10 βαθμους σκασαμε και μετα το εκλεισε τελειως μεχρι να πεσει ο χωρος τουλαχιστον σε ανεκτα 23 βαθμων επιπεδα...

image.png.afe5e66c108569cee4e154939854e215.png

 

Ένα διάγραμμα κατανάλωσης με πειραματισμό στο max από το δικό μου 12άρι Inverter (παλιό LG, αλλά με αρκετά προβλέψιμη λειτουργία για την ηλικία του) . Με κόκκινο είναι 2 φορές που του ζήτησα μέγιστη ισχύ από το τηλεκοντρόλ (Turbo Mode) το οποίο κρατάει θεωρητικά μισή ώρα, αλλά γενικά από ό,τι φαίνεται δίνει ένα έντονο peak και μετά πέφτει στα 1200-1300 W ενώ στην αρχή έχω δει να τραβάει μέχρι και 1700-1800Watt.

Στην συνέχεια με πράσινα βελάκια είναι περιπτώσεις όπου έφτασε μόνο του σε max (απο ό,τι φαίνεται ελαφρώς μικρότερο) αλλά το κράτησε για περισσότερη ώρα μετά από απόψυξη. Γενικα ονομαστική ισχύς για το συγκεκριμένο είναι τα 1050 Watt, οπότε φαίνεται λίγο πολύ πότε είναι "γκαζωμένο" πάνω από το ονομαστικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Jargon είπε

Ίσως ένα email στην Toshiba μας έδινε μια απάντηση......

Το ζητημα αυτο το ειχα εντοπισει οταν εφτιαχνα παλιοτερα πινακες excel και αναζητουσα το ευρος απο ελαχιστο εως μεγιστο στο μερικο φορτιο και μου ειχε κανει εντυπωση πως το daiseikai ειχε το μεγαλυτερο ευρος (με λογο 5 φορες, δηλαδη στο 100% εδινε πενταπλασια ισχυ απο το 110% , το ελαχιστο δηλαδη) και απο κοντα το Shorai νομιζω Edge, αν υπηρχε τοτε, αλλα ηταν σε ψυξη οι πινακες. Θα ψαξω να δω τι αλλες σημειωσεις ειχα κρατησει και θα ποσταρω. Και στα email μου μηπως και το ρωτησα στην Toshiba αν και δεν νομιζω.

26 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Ένα διάγραμμα κατανάλωσης με πειραματισμό στο max από το δικό μου 12άρι Inverter

Μεσημερι - απογευμα, με τι εξωτερικες αυτα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Specs είπε

Μεσημερι - απογευμα, με τι εξωτερικες αυτα ?

Με εξωτερική 3 βαθμούς. Και είναι ένα πολύ καλό ΑΝΤΙπαράδειγμα της διακεκομένης λειτουργίας. 😁

Όταν έπεσα για ύπνο είχε 8 βαθμούς οπότε έσβησα το κλιματιστικό για να μην υπάρχει άδικα θόρυβος και το πρωί ξύπνησα με 3 βαθμούς εξωτερική.

Το ενδιαφέρον είναι ότι ενώ ο χώρος θερμαίνεται 16 ώρες την ημέρα, είχε χάσει αρκετή αδράνεια κατά τη διάρκεια της νύχτας. Οπότε με 3 βαθμούς εξωτερική (2 βαθμους σχεδιασμός, 2,5kW απώλειες) το κλιματιστικό χρειάστηκε 7 ώρες για να φέρει τον χώρο στην επιθυμητή. Και δεν το λες και υποδιαστασιολογημένο, όταν έχει εγγυημένη απόδοση 3,6kW @ 0C (στα νιάτα του τουλάχιστον) και ο χώρος απώλειες 2,5kW @ 2C.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα....   και εγώ after γράφω... 

@Specs @dal_kos

Επιτέλους είδα και ένα διαγραμμα με μεγαλες καταναλώσεις καθώς είχα απογοητευθεί 

Έχω το ftxc60c  πίνακα φορτίου δεν βρηκα μόνο κάτι σχετικό το οποίο το είχα ανεβασει πριν μέρες. Το Turbo διαρκεί 20 λεπτά 

Εμένα εξακολουθεί να μου φαίνεται περίεργη (αψυχη) η συμπεριφορά του.

Σε χωρο  με απώλειες έχει τις 10-12 ώρες περίπου 10 kwh κατανάλωση. 

Θα σας ανεβάσω διαγράμματα σε λίγο. 

Σήμερα που ήταν δύσκολη μέρα με -2 το πρωί και 7 βαθμούς εσωτερική   απο τις 09:00 έως 14:30 έκαψε 10 kwh. 

Χρειάστηκαν περίπου 3 ώρες ώστε να πάει στο 18 το χώρο με ζήτηση 24 και τα πρωτα 40 λεπτα με turbo

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cpp είπε

με ζήτηση 24

ανεβασε 30 να δεις τι θα γινει απο ψυχη!!! 

1 ώρα πριν, butters είπε

Θα ήθελα να αγοράσω 24άρι

αν ειναι υπολογισμενο για 24ρι πως εγινε ο υπολογισμος?

επισης οσα ρωτας ειναι 22ρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...