Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Οχι μονο. Θα προσθετα πως παιζει  ρολο κ η ισχυς ως προς το μεγιστο που δουλευει το μηχανημα, το ζορι δηλαδη που τραβαει. Αλλα απο οτι ειδα σε εμενα , στο μεγιστο του ανεμιστηρα εκανε πιο συχνα απο οτι οταν το εβαλα με ανεμιστηρα auto οπου μαλιστα ανεβασε κ ισχυ. Αβυσσος !!!

εννοείται οτι παίζει ρόλο η ισχύς.. αυτος είναι και ο λογος που τα συμβατικά μη Inverter (ON-OFF) δεν δουλευουν στις χαμηλές θερμοκρασίες.. πιο συχνά κάνουν DeFrost παρα θέρμανση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

Περί τοποθέτησης

έτσι είνα στην ταράτσα τοποθετημένες οι εξωτερικές μονάδες. Επάνω στο dexion έχει μπει σκέπαστρο όπως και στην βορεινή πλευρά του Toshiba.

Στην ανατολική πλευρά υπάρχει το κουβούκλιο του ασανσερ άρα το προστατεύει και από την ανατολική πλευρά.. Η απόσταση από το κουβουκλιο είναι μισό μέτρο +.

Βλέπει κανείς κάποιο λάθος στην τοποθέτηση που θα έπρεπε να διορθωθεί, μήπως και μπορέσω να αποφύγω τα defrost του toshiba? Μήπως θα ήταν καλύτερα πχ να το γυρίσω να κοιτάει ανατολή και να έρθει μέσα στο 1,5 μέτρο? 

image.png.bede77487f2e67cd68570fcd177efc6d.png

Με μία ωραία κατασκευή θα μπορούσες να έχεις τα δύο AUX το ένα πάνω στο άλλο και το Toshiba δίπλα τους. Πιο πολύ με αγχώνει που δεν βλέπω ελαιοπαγίδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, amotida είπε

Αυτό που πιστεύω ότι θα βοηθούσε λίγο το aux θα ήταν μια κατασκευή στο πίσω μέρος (φωτογραφία), για να μην πετάγεται πλέον ο αέρας από την toshiba απευθείας πίσω τους  ... ή να μετακινηθεί η toshiba πολύ πιο μπροστά

Πολύ σε ευχαριστώ.. Να μετακινηθεί το toshiba τόσο πολύ δεν γίνεται. Θα δοκιμάσω αυτό που έβαλες (με νταου) και βλέπουμε. 

 

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Οχι μονο. Θα προσθετα πως παιζει  ρολο κ η ισχυς ως προς το μεγιστο που δουλευει το μηχανημα, το ζορι δηλαδη που τραβαει. Αλλα απο οτι ειδα σε εμενα , στο μεγιστο του ανεμιστηρα εκανε πιο συχνα απο οτι οταν το εβαλα με ανεμιστηρα auto οπου μαλιστα ανεβασε κ ισχυ. Αβυσσος !!!

και εγώ αυτή την εντύπωση έχω.. Όσο πιο χαμηλή ζήτηση τόσο λιγότερα defrost.. Όμως σημείωσα αυτό που παρατήρησες και θα το δοκιμάσω.. 

3 λεπτά πριν, Klausx είπε

Πιο πολύ με αγχώνει που δεν βλέπω ελαιοπαγίδες.

τι είναι οι ελαιοπαγίδες? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

39 minutes ago, Abyss Archangel said:

Χαίρετε!

ειμαι σε μια φάση που θέλω να αγοράσω aircondition με μπατζετ μέχρι 1100€. Η χρήση για την οποία το θέλω είναι κυρίως για το καλοκαίρι για να δροσίζει τον χώρο του σπιτιού μου & να την παλεύω κάπως με τη θερμοκρασία & υγρασία της Θεσσαλονίκης. Μου λένε για toyotomi izuru & umi, όπως & για daikin. 
 

Θα βοηθούσε η γνώμη κάποιου με σχετική εμπειρία με κάποιο από αυτά για να κατασταλαξω. 
 

Ευχαριστω εκ των προτέρων,

Ανδρεας 

 

έχω 18ρι Emu Toyotomi. 

Θεϊκό και πολύ χαμηλή κατανάλωση σε σχέση με άλλα inverter. Αξίζει με τα 1000!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Abyss Archangel είπε

Χαίρετε!

ειμαι σε μια φάση που θέλω να αγοράσω aircondition με μπατζετ μέχρι 1100€. Η χρήση για την οποία το θέλω είναι κυρίως για το καλοκαίρι για να δροσίζει τον χώρο του σπιτιού μου & να την παλεύω κάπως με τη θερμοκρασία & υγρασία της Θεσσαλονίκης. Μου λένε για toyotomi izuru & umi, όπως & για daikin. 
 

Θα βοηθούσε η γνώμη κάποιου με σχετική εμπειρία με κάποιο από αυτά για να κατασταλαξω. 
 

Ευχαριστω εκ των προτέρων,

Ανδρεας 

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο.

Όχι πάντως toyotomi. Χαμηλή εγγύηση, όχι χαμηλή κατανάλωση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

  

 

έχω 18ρι Emu Toyotomi. 

Θεϊκό και πολύ χαμηλή κατανάλωση σε σχέση με άλλα inverter. Αξίζει με τα 1000!

Όντως; Για δωσε παραπάνω ινφο.

49 λεπτά πριν, Abyss Archangel είπε

Χαίρετε!

ειμαι σε μια φάση που θέλω να αγοράσω aircondition με μπατζετ μέχρι 1100€. Η χρήση για την οποία το θέλω είναι κυρίως για το καλοκαίρι για να δροσίζει τον χώρο του σπιτιού μου & να την παλεύω κάπως με τη θερμοκρασία & υγρασία της Θεσσαλονίκης. Μου λένε για toyotomi izuru & umi, όπως & για daikin. 
 

Θα βοηθούσε η γνώμη κάποιου με σχετική εμπειρία με κάποιο από αυτά για να κατασταλαξω. 
 

Ευχαριστω εκ των προτέρων,

Ανδρεας 

Στο 10ο ερώτημα του ερωτηματολογίου, βάλε θερμοκρασία 18 ( δίνει καλούτσικα αποτελέσματα για ψύξη). Εννοείται τετραγωνικά/ ανοίγματα κτλ μόνο του χώρου που θέλουμε να καλύψουμε, όχι όλο το σπίτι. Ύψος πάτωμα ταβάνι σε μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όντως; Για δωσε παραπάνω ινφο.

 

Νότια Ελλάδα, νησί. 

πέρυσι κ πρόπερσι ήπιοι χειμώνες με μεγάλη υγρασία παραδοσιακά. Είχα on/off κ άλλαξα σε inverter Toyotomi Emu φέτος το φθινόπωρο στον ίδιο χώρο με πρακτικά ίδιες συνθήκες πάνω κατ αρχήν για την ίδια εποχή. Η κατανάλωση σε kWh  έπεσε πολύ κ προφανώς είναι από αυτό, εφόσον δεν άλλαξαν οι λοιπές συνήθειες στο σπίτι, η μεση ηλιοφάνεια κλπ 

Η αίσθηση γενικά πολύ καλύτερη με ρύθμιση στους 21 στη θέρμανση, οπως είχα κ τα on off. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Όντως παίζει μεγάλη σημασία που είναι τοποθετημένη η μονάδα όταν μιλαμε για defrost. Ο γείτονας που είναι ακριβώς απέναντι από εμένα έχει midea με εξωτερική μονάδα στην ταράτσα, φάτσα στον βοριά η μονάδα, και το μηχάνημα υποφέρει ενώ το δικό μου, που έχει και μια ευπάθεια στα defrost ως fujitsu, την γλυτώνει.

Σε ποιο σημείο έχεις τοποθετημένη την μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, emiliosk είπε

Όχι, εννοώ εάν το ένα και το δύο έκαψαν αυτές τις KW με τις ίδιες ώρες λειτουργίας. (Πχ και τα δύο ήταν ανοιχτά για 10 ώρες)

Μιλώ για καταναλώσεις 24 ωρών για την χθεσινή μέρα. Το έγραψα! Μόνο το τρίτο κλιματιστικο δούλεψε λιγότερες ώρες! Εχω και τα σχετικα διαγραμματα από το tapo!

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Μιλώ για καταναλώσεις 24 ωρών για την χθεσινή μέρα. Το έγραψα! Μόνο το τρίτο κλιματιστικο δούλεψε λιγότερες ώρες! Εχω και τα σχετικα διαγραμματα από το tapo!

Ναι το είδα ότι το έγραψες. Απλά μου έκανε εντύπωση που το 16αρι έχει 4πλασια κατανάλωση από το 9αρι και είπα να το επιβεβαιώσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@c-max 15:30 που ξεκινάει το νυκτερινό (σε εμάς) γκάζωσα τέρμα το SRK63, να δω μέχρι πού μπορεί να ανέβει, έφτασε τα 3.300W (14.35A) περίπου (μόνο το ψυγείο δούλευε στα 160W ακόμη), άρα πιθανόν τα 71 και 80 να πάνε αρκετά υψηλότερα κοντά στα 4.000W στο τέρμα @apostolisep3???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ. Όμως έχει 630 χωρίς εγκατάσταση και το you δεν είναι και στο πρόγραμμα επιστροφή που έχω 200€ υπόλοιπο. Άσε έκανα πατάτα που δεν έβαλα αμέσως την παραγγελία. Το ίδιο είχα πάθει και με το Public που το είχε 620 με 20% επιστροφή και εγκατάσταση και πήγα να πάρω 2 και είχε μόνο ένα. Τουλάχιστον πρόλαβα να πάρω το ένα τσάπμπα 496 μαζί με εγκατάσταση. 
Το Fujitsu Coladia τόσο κακό είναι για εναλλακτική; Εσύ Fujitsu δεν έχεις και είσαι ευχαριστημένος;

6 ώρες πριν, noths είπε

Πάρε ένα τηλέφωνο στο Praktiker και πες πως ήθελες να παραγγείλεις χθες, αλλά ως δικαιούχος του αλλάζω συσκευή δεν ήταν δυνατόν να παραγγείλεις online και το τηλεφωνικό κέντρο δεν λειτουργεί Κυριακή. 

Ίσως μπορούν να στο αφήσουν στην ίδια τιμή. Έχω μια έντονη διαίσθηση. 😉

Δεν είμαι δικαιούχος του αλλάζω συσκευή :/ Τους έστειλα mail και λέω πως το έβαλα στο καλάθι και άλλαξε η τιμή καθώς προχωρούσα την παραγγελία. Δεν έγραψα ψέματα, αυτό έγινε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@c-max 15:30 που ξεκινάει το νυκτερινό (σε εμάς) γκάζωσα τέρμα το SRK63, να δω μέχρι πού μπορεί να ανέβει, έφτασε τα 3.300W (14.35A) περίπου (μόνο το ψυγείο δούλευε στα 160W ακόμη), άρα πιθανόν τα 71 και 80 να πάνε αρκετά υψηλότερα κοντά στα 4.000W στο τέρμα @apostolisep3???

εχω δει μεχρι 3800 στο 80ρι παραπανω δεν παει ακομα και με τερμα ανεμιστηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από ενάμιση μήνα παρέα με το Fujitsu ASYG24KMTE, σε 38 τετραγωνικά χώρο με τρελές απώλειες, μέχρι στιγμής έχω μείνει σχετικά ευχαριστημένος.

@liakjim είχες δίκιο με τα defrost, κι εκεί πάει το -σχετικά- ευχαριστημένος, από την άλλη το μηχάνημα έχει καταφέρει να κρατήσει το χώρο σε ένα πραγματικά flat 20-21C (νύχτα-μέρα).

Από θόρυβο εννοείται με το fan στο μέγιστο είναι σαν αεροπλάνο :P, στο Auto παίζει σχετικά ήσυχα. Το Δεκέμβρη που είχε αρκετά ψηλές για την εποχή θερμοκρασίες, όντως πέφτει στα ~160-170W. Στους 6-7C με πρόχειρη μέτρηση το COP έπαιζε στο 6+.

Όλο το προηγούμενο καιρό, κατανάλωνε ~6-14Kwh το 24ωρο, σήμερα με μέγιστη θερμοκρασία 2C και ελάχιστη -2C από το σένσορα στο μπαλκόνι έχει κάτσει στo ~1KW είσοδο, με ζήτηση 21.5C. Από το βράδυ απ ότι βλέπω 4 defrost μέχρι στιγμής, χωρίς να έχει επηρεαστεί πολύ η θερμοκρασία μέσα.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το πρόβλημα με τα defrost είναι αρκετά έντονο στο 0-3C, πάνω ή και κάτω από αυτό το band, δεν είναι τόσο επιρρεπές, εκτός κι αν δουλεύει στα όριά του.

Παραπάνω από 1.4KW σε νορμαλ ζήτηση (όχι powerfull ή εξαναγκασμένη λειτουργία με παραπάνω από νορμάλ ζήτηση, εκεί  έχει πιάσει ~2.4KW) μέχρι στιγμής δεν έχω δει.

 

@liakjim Μια απορία που έχω, κι ήθελα να ήξερα να το έχεις παρατηρήσει στο δικό σου, είναι ότι 2 φορές μέχρι τώρα είδα ότι στις χαμηλές θερμοκρασίες, κόβει για λίγο σαν να πάει να ξεκινήσει defrost, έξω πάγο δεν έχει, από ισχύ δεν γκαζώνει και μετά από 2-3 λεπτά συνεχίζει όπως πριν. 

Επεξ/σία από DarkSky
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, emiliosk είπε

Ναι το είδα ότι το έγραψες. Απλά μου έκανε εντύπωση που το 16αρι έχει 4πλασια κατανάλωση από το 9αρι και είπα να το επιβεβαιώσω 

Γιατί σου κάνει εντύπωση; Το ένα ζεστάνει ενιαίο χώρο σαλονιού τραπεζαρίας και κουζίνας συν το διάδρομο για τις κρεβατοκάμαρες δηλαδή σχεδόν 50τμ. Το άλλο κρεβατοκάμαρα 16 τμ με μπάνιο μάστερ μέσα άρα 12 καθαρά. Στον πρώτο χώρο είναι η είσοδος που μπαινοβγαίνουν όλοι ενώ η κρεβατοκάμαρα ανοίγει ελάχιστα συγκριτικά. Βάλε και οποίες απώλειες από απορροφητήρα μπαλκονόπορτα πόρτα κουζίνας και παράθυρο κουζίνας και αμέσως καταλαβαίνεις ότι το χαορι έχει τετραπλάσιο χώρο να ζεστάνει με θεωρητικά λιγότερη από την διπλάσια δύναμη....Δες και αυτά 

Screenshot_2023-02-06-16-40-49-189_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_2023-02-06-16-40-12-646_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...