Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για όσους ακόμη λένε για υποδιαστασιολόγηση.

Να τι συμβαίνει όταν πέσουν οι θερμοκρασίες.

Defrost (2 μόλις εδώ) και απώλεια θερμοκρασίας στον χώρο. Και μιλάμε για κλιματιστικό που στα specs λέει ότι πάει 10KW nominal σε χώρο των 7KW απωλειών.

image.png.53b77ad2761f535004f6276cc25c96ee.png

και πτώση στη θερμοκρασία του χώρου

image.png.0bab61b1361f808f67abb3a91aa7f6bf.png

Το κλιματιστικό απέχει πολύ από το capacity του αλλά όταν τα πράγματα ζορίσουν , θέλουμε να έχουμε ισχύ.

Φανταστείτε να είχαμε 4-5 συνεχόμενες ημέρες με 4-5C βαθμούς την ημέρα και κοντά στο μηδέν από τη δύση του ηλίου και μετά. Προσωπικά έχω και πετρέλαιο αν χρειαστεί, αλλά όποιος εξαρτάται απόλυτα από θέρμανση μέσω κλιματιστικών, θα πρέπει να επιλέξει με σύνεση και να είναι πάντα στην ασφαλή πλευρά πχ εγώ αν δεν είχα πετρέλαιο θα έπρεπε να πάω σε πιο ισχυρή λύση.

Εν ολίγοις η επιλογή ισχυρού κλιματιστικου ακόμα και αν είναι overkill είναι σωστή επιλογή?

Εγώ προτιμώ να είμαι στην safe side και νομίζω ότι με το heavy ακόμα και αν είναι overkill για τον χώρο πιστεύω ότι έκανα σωστή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Εν ολίγοις η επιλογή ισχυρού κλιματιστικου ακόμα και αν είναι overkill είναι σωστή επιλογή?

Εγώ προτιμώ να είμαι στην safe side και νομίζω ότι με το heavy ακόμα και αν είναι overkill για τον χώρο πιστεύω ότι έκανα σωστή επιλογή.

Προσωπικά είμαι υπέρ της λύσης στην ασφαλή πλευρά. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να πάω στο 80αρι γιατί έχω και πετρέλαιο, έχω και τζάκι οπότε για λίγες νύχτες τον χρόνο με παίρνει να πάω στην ευελιξία του asyg24kmta που μου δίνει σούπερ οικονομία από 3C και άνω. 

Αλλά αν δεν είχα τίποτα θα έπρεπε είτε να είχα βάλει κάτι άλλο πχ το heavy 71 ή και το δικό σου ή στον ενιαίο να προσθέσω από την απέναντι μεριά ( είναι ένα μεγάλο τετράγωνο ο χώρος ), ένα καλό 12αρι ή ένα 13αρι Toshiba.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Όχι, δεν έχει τη χαρακτηριστική καμπύλη της απόψυξης και πλέον η τρύπα του έχει κλείσει (του τοίχου ε;  🤣  )

 

αποψυξη με 2 βαθμους? ουτε καν... περυσι αν θυμαμαι καλα επρεπε να πεσει στους - για να κανει... και για 15-16 ψρες λειτουργιας την μερα (με τα χιονια) εκανε 2 η 3.

η τρυπα δοξα τον @liakjim εχει κλεισει... του τοιχου ε.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Προσωπικά είμαι υπέρ της λύσης στην ασφαλή πλευρά. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να πάω στο 80αρι γιατί έχω και πετρέλαιο, έχω και τζάκι οπότε για λίγες νύχτες τον χρόνο με παίρνει να πάω στην ευελιξία του asyg24kmta που μου δίνει σούπερ οικονομία από 3C και άνω. 

Εγώ πάλι θα ήθελα να είχες πάρει κάτι άλλο (toshiba ή mitsubishi η daikin) για να βλέπαμε πως συμπεριφέρεται μια άλλη μάρκα στον συγκεκριμένο χώρο και να είχαμε καλύτερο συμπέρασμα για την λειτουργία τους. :) 

Είχα κάποιες ελπίδες ότι δεν θα είχε την συμπεριφορά του προηγούμενου (κάτω από τους 3) αλλά όπως βλέπω είναι κοντινή η συμπεριφορά τους.

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, userAnon είπε

Εγώ πάλι θα ήθελα να είχες πάρει κάτι άλλο (toshiba ή mitsubishi η daikin) για να βλέπαμε πως συμπεριφέρεται μια άλλη μάρκα στον συγκεκριμένο χώρο και να είχαμε καλύτερο συμπέρασμα για την λειτουργία τους. :) 

Είχα κάποιες ελπίδες ότι δεν θα είχε την συμπεριφορά του προηγούμενου (κάτω από τους 3) αλλά όπως βλέπω είναι κοντινή η συμπεριφορά τους.

Κάντε μια δωρεά παιδιά και εγώ εδώ είμαι να σας πω τι είδα !!!

ΥΓ Όντως από αυτά που βλέπω, asyg24klca=asyg24kmta από άποψη defrost. Εννοείται ότι δεν μπορώ να ξέρω ότι πχ το ένα θα έκανε δύο ενώ το άλλο τρία. Αλλά δεν βλέπω από ότι νομίζω κάποια βελτίωση από το μεγαλύτερο μέγεθος της εξωτερικής μονάδας σε σχέση με το klca. Νομίζω ότι αν εξαιρέσουμε τις γιγαντιαίες εξωτερικές μονάδες των Mitsubishi, το μυστικό όπως έχω ξαναπεί θα πρέπει να είναι σε επικάλυψη με υδρόφοβη βαφή κάτι που το Fujitsu στερείται τελείως ενώ Toshiba και Daikin πρέπει να έχουν ( ενδεικτικά το atxc25b δεν έκανε κανένα που έχει μια μπλε βαφή στην εξωτερική μονάδα ( δεν γνωρίζω τις ιδιότητες)).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάντε μια δωρεά παιδιά και εγώ εδώ είμαι να σας πω τι είδα !!!

ΥΓ Όντως από αυτά που βλέπω, asyg24klca=asyg24kmta από άποψη defrost. Εννοείται ότι δεν μπορώ να ξέρω ότι πχ το ένα θα έκανε δύο ενώ το άλλο τρία. Αλλά δεν βλέπω από ότι νομίζω κάποια βελτίωση από το μεγαλύτερο μέγεθος της εξωτερικής μονάδας σε σχέση με το klca. Νομίζω ότι αν εξαιρέσουμε τις γιγαντιαίες εξωτερικές μονάδες των Mitsubishi, το μυστικό όπως έχω ξαναπεί θα πρέπει να είναι σε επικάλυψη με υδρόφοβη βαφή κάτι που το Fujitsu στερείται τελείως.

αν δεν κανω λαθος το KMTA εχει μεγαλυτερη σε μεγεθος μοναδα εξωτερικη απο το SRK80 σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2023 στις 10:57 ΠΜ, archiezulu είπε

Καλημέρα @liakjim.Είναι συνδεδεμένο στον πίνακα απευθείας , ο χαλκοσωλήνας στην εξωτερική μονάδα είναι 2 μέτρα σίγουρα μέχρι την εσωτερική μονάδα τα ξεπερνάει, χρησιμοποίησαν αντλία κενού , η εσωτερική μονάδα είναι 30cm από το ταβάνι 

Screenshot_2023-01-08-10-21-46-13_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

IMG20230108103719-min.jpg

IMG20230108102501-min.jpg

IMG20230108102532-min.jpg

IMG20230108103414-min.jpg

 

Η καλύτερη επιλογή τελικά για το χώρο μου πιστεύω θα ήταν ένα

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/265236-a-c-in18btu-fujitsu-asyg18kmte-kmta

Οπως αρχικά μου είχε προτείνει και ο @liakjim, διότι το 24αρι arata που έχω βάλει τα κάνει τα on/off του εξαιτίας της υπερδιαστασιολόγησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, archiezulu είπε

Η καλύτερη επιλογή τελικά για το χώρο μου πιστεύω θα ήταν ένα

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/265236-a-c-in18btu-fujitsu-asyg18kmte-kmta

Οπως αρχικά μου είχε προτείνει και ο @liakjim, διότι το 24αρι arata που έχω βάλει τα κάνει τα on/off του εξαιτίας της υπερδιαστασιολόγησης 

Αυτό θα το πεις στο τέλος του χειμώνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας είχα πει ότι θα σας δώσω στοιχεία για την κατανάλωση των κλιματιστικών μου για τον μήνα Ιανουάριο προς μελέτη και...αξιολόγηση από τους προχωρημένους του θέματος!

Χαρακτηριστικά χώρου: νεόδμητη σπίτι με θερμομόνωση 8 εκατοστά, ανάλογα σύγχρονα κουφώματα, στα βορειοδυτικα της Αθήνας. 

Ο χώρος θερμαινεται αποκλειστικά με ενα haori 16, και 2 daikin atxc25c στις 2 κρεβατοκαμαρες με αναμονή ενός ακόμα για την τρίτη!

Η λογική που τα δουλεύω είναι η ακόλουθη: το χαορι λειτουργει σχεδόν 12 ώρες καθημερινα και κλεινει το βραδυ ενώ τα μικρα δουλεύουν επισης 12 ωρες περίπου από 8 το βραδυ μέχρι 8-9 το πρωί αναλογα με το αν στο χωρο βρισκονται τα παιδια μου απο τα οποία το ενα είναι 3 μηνών!

Ζήτηση μόνιμα 20 βαθμούς και ενίοτε 21 τουλαχιστον στην αρχή.    

Συνολική κατανάλωση όλων για το μήνα που διανύουμε 234,194 kwh

haori 16: 141,73  (45τμ περιπου)

atxc25c master: 58,088 ( 17 τμ περιπου+ εσωτερικο μπανιο )

atxc25c παιδικό1:34,376 (12 τμ περιπου)

 

Τα διαγράμματα είναι από την εφαρμογή της toshiba για το haori και των tapo p110 που έχω στο καθενα daikin

Screenshot_2023-01-31-08-46-39-119_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

Screenshot_2023-01-31-08-47-25-278_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_2023-01-31-08-46-59-451_com.tplink.iot.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

αν δεν κανω λαθος το KMTA εχει μεγαλυτερη σε μεγεθος μοναδα εξωτερικη απο το SRK80 σωστα?

SRK 880X750X340

KMTA 820X716X315

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα! Κλείνει ο μήνας σήμερα με τα πρώτα κρύα να φαίνονται ήδη. Χρησιμοποιώ δύο κλιματιστικά για να ζεστάνω το σπίτι (του 1955 χωρίς μόνωση, ισόγειο με αλλο διαμερισμα απο πάνω). Χώρος 42 τμ. Υπνοδωμάτιο το πιο εκτεθιμένο με 3 πλευρές στον αέρα, έχει ένα toshiba edge 10K που αντικατέστησε ένα gree 8ετίας (inverter του κώλου όπως αποδείχτηκε-το έχω μεταφέρει στην κουζίνα που δεν έχει καμία θέρμανση). Ο άλλος χώρος σαλόνι με χωλ έχει ενα gree επίσης 8ετιας 12ari αλλά κονσόλα δαπέδου που με το ifeel δουλεύει πολύ καλά. Βάζω διαγράμματα για να δείτε διαφορές. Τα πρώτα δύο είναι του gree με ifeel πάντα γιατί αλλιώς δουλέυει και σταματάει με τα γνωστά πριόνια. Το περίεργο είναι ότι τώρα με τα κρύα δουλέυει πιο στρωτά και με χαμηλότερα watt (20-30 watt λιγότερο) από όταν είχε εξωτερική 10-12:

Τα υπόλοιπα 3 είναι του edge: Από 210-230 watt με τον καλό και ηπιο καιρό (μέχρι 11 εξωτερική) σταδιακά έχει ανέβει οριακά κοντά στα 290 (με σημερινή εξωτερική 5 βαθμούς). Το καλό είναι ότι είναι στο υπνοδωμάτιο και δεν ακούγεται καθόλου, ούτε η εξωτερική (ελάχιστα θα ελεγα). Ακόμα και όταν είμαι απέξω στο μπαλκόνι ή περνας από το δρόμο είναι σαν να δουλευει ρελαντί. Ρυθμισμένα στους 21 το gree δουλεύει 16 ώρες (8 το πρωί μέχρι 12 βράδυ), ενώ το edge  στους 21 το πρωί και 20 το βραδυ, 24ωρη λειτουργια απο 30 Νοεμβρίου σερί.

Για το 9αρι gree που πήγε στην κουζίνα δεν σχολιάζω καν. Δεν έχει ifeel, οπότε δουλέυει σαν ον-οφ στην ουσία. Ανεβάζει 1000-1100 watt για να πιασει θερμοκρασία, όταν πλησιάσει το offset των +2 ελλατώνει στα 700-800 και μετά μηδενίζει. Κακώς μου φαίνεται το έβαλα και στην κουζίνα, έπρεπε να το σουτάρω ή να το χαρίσω πουθενά, αφού δουλέυει πολύ καλύτερα στην ψύξη.

 

Σύνολο Ιανουαρίου για θέρμανση 150 Kwh (toshiba) 80 KWh (gree), σύνολο 230 για έναν όχι και τόσο κρύο μήνα, πολυ καλά μέχρι στιγμής. Θα δουμε τον Φλεβάρη πως θα πάνε τα πράγματα, που είναι συνήθως πιο κρύος.

Αυτά απο μένα απο στατιστικής πλευράς

Screenshot_2022-12-29-13-38-29-622_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_2023-01-31-09-14-17-100_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_2022-12-21-08-37-10-327_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_2023-01-27-08-57-21-367_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_2023-01-31-09-02-10-398_com.tplink.iot.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλη πληγή το defrost.

Από ότι βλέπω, χάνω 15' κάθε φορά σε παραγωγή ζεστού αέρα. Με πράσινο η είσοδος του αέρα ψηλά στα φίλτρα και με πορτοκαλί η έξοδος από τις περσίδες:

image.png.400a549f4098fb5ed0e7ccf7c7591e09.png

και σε μεγέθυνση ένα από αυτά (και με μπλε τα watts) όπου φαίνεται πόσο πολύ αργεί να επανέλθει από την ταλάντωση ενώ φαίνεται και ο κρύος αέρας (4.2C) που βγαίνει από τις περσίδες στην αλλαγή λειτουργίας (ο ανεμιστήρας στρέφει εξαιρετικά αργά με 150RPM από ότι είδα).

image.png.c8d88eda48a5794b1c3a3a9a7fafada3.png

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...