Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ocelotgr είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : max 1000e, αν το κοστος χρησης ισοφαριζει το αυξημενο κοστος κτησης
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: panasonic cu-g93ke (12αρι inverter 25ετιας, ανεπαρκες)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη πηγη θερμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζινα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθηνα/Μαρουσι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Ιδανικα θα ηθελα να παιζει με wifi με home assistant, αλλα μπορω να το δουλεψω με rm4 mini που υπαρχει ηδη.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Διπλα τζαμια, ισογειο πολυκατοικιας, μεσο προς χαμηλο ταβανι
  10. Θερμικές Απώλειες @ 21oC
    3628.42Watt
    3120.44KCal/h
    80.63Watt/m2
    69.34KCal/h/m2

Ειχα καταληξει στο 18αρι haier tide green plus (η αντιστοιχο equation απο leroy, αλλα το 18αρι ειναι εξαντλημενο, οποτε αναγκαστικα 24αρι στα 800ε, αφοτου δω τι ασφαλεια υπαρχει στον πινακα), αλλα αν το 18αρι daikin εχει μεγαλη διαφορα στο κοστος χρησης, μπορει να γινει υπερβαση στο budget.

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, ocelotgr είπε

αλλο μελος (@ Specs) ανεφερε σοβαρη διαφορα στην καταναλωση με Daikin (νομιζω Sensira η Sensira Pro, τα ενεργειακα tabs των οποιων δινουν κ τις μισες kwh ανα ετος για θερμανση, σε συγκριση με το Haier -- 1200 vs 600).

Τα ταμπελακια δεν μας σωζουν τελικα κατ εμε, ουτε το eurovent.

Oσα δειχνει η πραξη μετρανε.

Φαντασου πως ανοιξα τον χωρο της κρεβατοκαμαρας διαρκως, "φορτωνοντας" κι αλλο το Daikin Sensira 35 και ανεβαζοντας την ζητηση για να κραταει σταθερα στον προυπαρχοντα χωρο 22 οπως πριν να ακοξω τον χωρο, γιατι πολυ απλα εκτος απο το Haier 9ri , εξισου σπαταλο ειναι και το TCL της κρεβατοκαμαρας και δεν πεφτει στην θερμανση (400 αν θυμαμαι και μετα ον-οφ απο εκει) και μου βγαινει πολυ οικονομικοτερο με το Daikin στην τσιτα!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Τα ταμπελακια δεν μας σωζουν τελικα κατ εμε, ουτε το eurovent.

Oσα δειχνει η πραξη μετρανε.

Φαντασου πως ανοιξα τον χωρο της κρεβατοκαμαρας διαρκως, "φορτωνοντας" κι αλλο το Daikin Sensira 35 και ανεβαζοντας την ζητηση για να κραταει σταθερα στον προυπαρχοντα χωρο 22 οπως πριν να ακοξω τον χωρο, γιατι πολυ απλα εκτος απο το Haier 9ri , εξισου σπαταλο ειναι και το TCL της κρεβατοκαμαρας και δεν πεφτει στην θερμανση (400 αν θυμαμαι και μετα ον-οφ απο εκει) και μου βγαινει πολυ οικονομικοτερο με το Daikin στην τσιτα!!!

Οποτε haier/equation απορριπτονται λογω καταναλωσης, κ κοιταω Daikin Sensira κ Toshiba Shorai? @Specs εχεις προχειρα τπτ πινακακια να κανω πραξεις? Θυμαμαι να τα βλεπω διαβαζοντας το thread, αλλα εχω παθει λιγο buffer overflow με τοση πληροφορια 😄

Σας ευχαριστω κ τους 2 για τον χρονο σας σε καθε περιπτωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για οσους δεν το θυμουνται, η δεν το διαβασαν, αλλα ενδεχεται να τους ενδιαφερει...

Εχω κουπονι για κλιματιστικο.

Ηθελα Daikin Perfera 25 , γιατι το Sensira ειναι απο 4 βαθμους και κατω οριακο, (57 τμ, 22 βαθμοι απωλειες στους 0 εξω 3870w) αλλα υπολογιζα πως αφου στον ιδιο χωρο υπαρχει Haier 9ri Tide κατι, στις δυσκολες μερες θα το αναβα.

Αποδειχτηκε σπαταλο και με ρελαντι να μην πεφτει κατω απο 300 κατι.

Αρχισα να δουλευω το Sensira σε υψηλοτερη ισχυ μεσω ζητησης και ολα καλα, απλα και λογικα αυξηθηκε η καταναλωση.

Κατι το οριακο του Sensira δυναμικο κατι η λυσσα να το συγκρινω στον ιδιο χωρο με Perfera, εκανα αγωνα μεσω τοπικου εμπορου (γενικου, οχι Daikin blue dealer) να μου φερει απο αλλη πολη απο blue dealer, Perfera.

Eιχα βαλει ορο, πως δεν αρκει να ειναι σειρα F το Perfera, θελω και καταχωρηση επισημη για να μπορω μετα να παρω εγγυηση 10 χρονια(εξτρα 100ε).

Αλλιως δεν θα τον πληρωνα και ας εκανε οτι ηθελε.

Ο τοπικος, μου ελεγε πως ο προμηθευτης του απο Daikin blue dealer, ορκιζοταν οτι δεν υπαρχει τετοια εγγυηση με επεκταση !!!

Οι μερες εφτασαν και ο τοπικος για να μην με χασει απο πελατη μιας και απειλουσα πως θα επαιρνα απο Κωτσοβολο Toshiba Edge πλεον, με το κουπονι σχεδον στην ληξη, μου εδωσε το τηλεφωνο του Blue Dealer να μιλησω.

Εξεπλαγην...ηταν πραγματι "υπαρκτος" και επεμενε οτι δεν υπαρχει εγγυηση 10 ετων.

Με τον διαλογο πειστηκε και ρωτησε αλλον συναδελφο του και το αποδεχτηκε (δεν σχολιαζω...) και απλα μου ειπε οτι αυτος καταχωρει το μηχανημα στο standbyme της Daikin και μετα δεν εχει ευθυνη.

Ετσι, μολις παρελαβα το Perfera 25...

Toποθετηση αγνωστο ποτε, δεν καιγομαι...αφου το εβαλα στο χερι, εξω απο την πορτα του εργαστηριου ειναι ο τσεχος σετ με τον τουρκο μαζι, ποσο θα καθυστερησει? αντε καμια βδομαδα να βρη κενο ο τοπικος εμπορακος μου για σωστη και οχι σφαiρα εγκατασταση...

 

21 λεπτά πριν, ocelotgr είπε

κοιταω Daikin Sensira κ Toshiba Shorai? @Specs εχεις προχειρα τπτ πινακακια να κανω πραξεις? Θυμαμαι να τα βλεπω διαβαζοντας το thread, αλλα εχω παθει λιγο buffer overflow με τοση πληροφορια 😄

Κανε πρωτα τους υπολογισμους για το σωστο σε μεγεθος μηχανημα και στα χαρτια το Edge προηγειται μιας και ειναι εφαμιλο του Perfera, αλλα θα σου στειλω μολις βρω το λινκ.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

για οσους δεν το θυμουνται, η δεν το διαβασαν, αλλα ενδεχεται να τους ενδιαφερει...

Εχω κουπονι για κλιματιστικο.

Ηθελα Daikin Perfera 25 , γιατι το Sensira ειναι απο 4 βαθμους και κατω οριακο, (57 τμ, 22 βαθμοι απωλειες στους 0 εξω 3870w) αλλα υπολογιζα πως αφου στον ιδιο χωρο υπαρχει Haier 9ri Tide κατι, στις δυσκολες μερες θα το αναβα.

Αποδειχτηκε σπαταλο και με ρελαντι να μην πεφτει κατω απο 300 κατι.

Αρχισα να δουλευω το Sensira σε υψηλοτερη ισχυ μεσω ζητησης και ολα καλα, απλα και λογικα αυξηθηκε η καταναλωση.

Κατι το οριακο του Sensira δυναμικο κατι η λυσσα να το συγκρινω στον ιδιο χωρο με Perfera, εκανα αγωνα μεσω τοπικου εμπορου (γενικου, οχι Daikin blue dealer) να μου φερει απο αλλη πολη απο blue dealer, Perfera.

Eιχα βαλει ορο, πως δεν αρκει να ειναι σειρα F το Perfera, θελω και καταχωρηση επισημη για να μπορω μετα να παρω εγγυηση 10 χρονια(εξτρα 100ε).

Αλλιως δεν θα τον πληρωνα και ας εκανε οτι ηθελε.

Ο τοπικος, μου ελεγε πως ο προμηθευτης του απο Daikin blue dealer, ορκιζοταν οτι δεν υπαρχει τετοια εγγυηση με επεκταση !!!

Οι μερες εφτασαν και ο τοπικος για να μην με χασει απο πελατη μιας και απειλουσα πως θα επαιρνα απο Κωτσοβολο Toshiba Edge πλεον, με το κουπονι σχεδον στην ληξη, μου εδωσε το τηλεφωνο του Blue Dealer να μιλησω.

Εξεπλαγην...ηταν πραγματι "υπαρκτος" και επεμενε οτι δεν υπαρχει εγγυηση 10 ετων.

Με τον διαλογο πειστηκε και ρωτησε αλλον συναδελφο του και το αποδεχτηκε (δεν σχολιαζω...) και απλα μου ειπε οτι αυτος καταχωρει το μηχανημα στο standbyme της Daikin και μετα δεν εχει ευθυνη.

Ετσι, μολις παρελαβα το Perfera 25...

Toποθετηση αγνωστο ποτε, δεν καιγομαι...αφου το εβαλα στο χερι, εξω απο την πορτα του εργαστηριου ειναι ο τσεχος σετ με τον τουρκο μαζι, ποσο θα καθυστερησει? αντε καμια βδομαδα να βρη κενο ο τοπικος εμπορακος μου για σωστη και οχι σφιαρα εγκατασταση...

 

Κανε πρωτα τους υπολογισμους για το σωστο σε μεγεθος μηχανημα και στα χαρτια το Edge προηγειται μιας και ειναι εφαμιλο του Perfera, αλλα θα σου στειλω μολις βρω το λινκ.

Πωπω πήρες perfera; Ζηλεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

 

Πείραμα 1. Ανεβάζω την θερμοκρασία του χώρου με την κεντρική θέρμανση πετρελαίου στους 22 βαθμούς. Ανοίγω το κλιματιστικό και πρέπει να το πάω στο 28 για να ξεκινήσει και να κρατήσει την θερμοκρασία στους 22 γιατί προφανώς σε πολύ μικρό χρόνο έχει πάει 30 στο ταβάνι. Στους 28 ανεβαίνει κοντά στα 1000W η κατανάλωση.

Πείραμα 2. Δοκιμάζω να ανεβάσω την θερμοκρασία με το ίδιο το κλιματιστικό. Το βάζω στους 26-28 και θέλει 1 ώρα να παίζει στο φουλ για να πάει το δωμάτιο απο τους 19.50 στους 21.50 και άλλη μια ώρα ίσως και περισσότερο για να πάει 22. Συμπέρανα πως και πάλι συσσωρεύετε η θερμοκρασία στο ταβάνι και σβήνει πριν φτάσει στα πιο κάτω στρώματα η θερμοκρασία στους 22. Πιο αργά βέβαια απο την κεντρική θέρμανση αλλά και πάλι συμβαίνει.

Οπότε η μόνη λύση για να έχω 22 είναι να το έχω να παίζει στο φουλ που καταναλώνει 800 - 1000W.

Συμπέρανα πως 2 πράγματα φταίνε. Πρώτα απο όλα ότι το κλιματιστικό είναι μικρό για το χώρο και δεύτερον πως ανεβαίνει η θερμοκρασία στο ταβάνι πολύ γρήγορα και κάτω παραμένει χαμηλή γιατί βρίσκονται οι μεγάλες επιφάνειες απο τις μπαλκονόπορτες. Δεν ξέρω λοιπόν εαν και έβαζα ακόμα και 24άρι να έλυνα το πρόβλημα. Ίσως χρειάζεται να φέρω πρώτα κάποιον να μου πει τι μπορώ να κάνω για να μονώσω λίγο καλύτερα τις μπαλκονόπορτες. 

Στο σχέδιο με κίτρινο είναι νοτιοδυτικά οι μπαλκονόπορτες και το βορειοδυτικά το παράυθρο. Με κόκκινο το κλιματιστικό. Οι απώλειες του χώρου είναι σίγουρα πάνω απο 5000W.
image.png.cafb369892f9c0d566b2cbebd068ee71.png

Στα πειράματα όπου φαίνεται να συσσωρεύεται η θερμότητα στο ταβάνι

1. Τι ταχύτητα ανεμιστήρα έχεις;

2. Την περσίδα την έχεις να κοιτάει τελείως κάτω ή έστω από τη μέση της διαδρομής της και κάτω;

 

Άλλα σχόλια:

1. Η θέση εγκατάστασης δεν ειναι ιδανική για κατανομή θερμοκρασίας στο χώρο σου, καλύτερα να ήταν στον δεξια τοίχο, ή έστω δεξιά στον ίδιο.

2. Την οριζόντια περσίδα θα πρέπει να την βάλεις αναγκαστικά να χτυπάει προς τα δεξιά όπως φαίνεται στο σχέδιο σου ώστε να επηρεάζεται όσο το δυνατόν λιγότερο ο αισθητήρας θερμοκρασίας του κλιματιστικού

3. Πόσα τμ είναι ο χώρος; Είναι εκτεθειμένος πάνω/κάτω; (pilotis/ταράτσα) Πόσα τμ είναι οι μπαλκονόπορτες σου;

4. Αν το καταφέρεις να σου κρατήσει τον χώρο σε σταθερή θερμοκρασία για κάποιες ώρες, μετά εύκολα υπολογίζεις αν οι απώλειες σου είναι 5000W ή 3000W ή 10000W.

5. Αν μπορείς να αναφέρεις τις διαστάσεις των σωμάτων καλοριφερ που έχει ο χώρος θα βοηθούσε

 

BONUS

- Κάνε μια δοκιμή με τον ανεμιστήρα στο max ώστε να "ανακατεύει" όσο καλύτερα γίνεται τον αέρα

- Μην περιμένεις και θαύματα: το αριστερο κομμάτι του χώρου σου δύσκολα θα φτάσει σε καλή θερμοκρασία δεδομένης της θέσης τοποθέτησης, ακόμα και αν έβαζες 24άρι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alexioannou είπε

Μπορώ να σου πω για άτομο που τα έβαζε μόνος του και έβγαζε καθαρά 400€ την μέρα.....

Προφανώς 4 την μέρα.

*Εγώ ως ιδιώτης έχω κάνει ήδη απεγκατασταση και ετοιμάζομαι για εγκατάσταση νέου αιρκοντίσιον κάτι που δεν έχω ξανακάνει ποτέ.

Από κοντά φίλος......υδραυλικός.

Είναι ακόμα ψυκτικός γιατί λες "έβαζε"; Αν όχι.... μάλλον δεν έβγαζε και τόσα πολλά. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Στα πειράματα όπου φαίνεται να συσσωρεύεται η θερμότητα στο ταβάνι

1. Τι ταχύτητα ανεμιστήρα έχεις;

2. Την περσίδα την έχεις να κοιτάει τελείως κάτω ή έστω από τη μέση της διαδρομής της και κάτω;

 

Άλλα σχόλια:

1. Η θέση εγκατάστασης δεν ειναι ιδανική για κατανομή θερμοκρασίας στο χώρο σου, καλύτερα να ήταν στον δεξια τοίχο, ή έστω δεξιά στον ίδιο.

2. Την οριζόντια περσίδα θα πρέπει να την βάλεις αναγκαστικά να χτυπάει προς τα δεξιά όπως φαίνεται στο σχέδιο σου ώστε να επηρεάζεται όσο το δυνατόν λιγότερο ο αισθητήρας θερμοκρασίας του κλιματιστικού

3. Πόσα τμ είναι ο χώρος; Είναι εκτεθειμένος πάνω/κάτω; (pilotis/ταράτσα) Πόσα τμ είναι οι μπαλκονόπορτες σου;

4. Αν το καταφέρεις να σου κρατήσει τον χώρο σε σταθερή θερμοκρασία για κάποιες ώρες, μετά εύκολα υπολογίζεις αν οι απώλειες σου είναι 5000W ή 3000W ή 10000W.

5. Αν μπορείς να αναφέρεις τις διαστάσεις των σωμάτων καλοριφερ που έχει ο χώρος θα βοηθούσε

 

BONUS

- Κάνε μια δοκιμή με τον ανεμιστήρα στο max ώστε να "ανακατεύει" όσο καλύτερα γίνεται τον αέρα

- Μην περιμένεις και θαύματα: το αριστερο κομμάτι του χώρου σου δύσκολα θα φτάσει σε καλή θερμοκρασία δεδομένης της θέσης τοποθέτησης, ακόμα και αν έβαζες 24άρι

Στο αυτόματο είναι η ταχύτητα ανεμιστήρα αλλά στο μέγιστο νομίζω τα πράγματα όντως είναι λίγο καλύτερα όπως λες.
Η περσίδα κοιτάει τέρμα κάτω.

1. Όντως θα έπρεπε να μπει πιο δεξιά πάνω ακριβώς απο την μπαλκονόπορτα. 
2. Θα δοκιμάσω να γυρίσω την οριζόντια περσίδα λίγο δεξιά.
3. Περίπου 40-42m2. Πάνω το μισό έχει άλλο διαμέρισμα και το άλλο μισό ταράτσα. Κάτω έχει άλλο διαμέρισμα. Δεξιά έχει άλλο διαμέρισμα και μπροστά τα υπόλοιπα δωμάτια. ΝότιοΔυτικά και ΒόρειαΔυτικά είναι μόνο εκτεθειμένο. Οι μπαλκονόπορτες είναι περίπου η κάθε μια 2.20x1.90m.
4. Πως μπορώ να το κάνω αυτό?
5. 4 σώματα περίπου 1x1m

Το διάγραμμα είναι απο το πείραμα να ξεκινήσω για μερικές ώρες στο φουλ και ύστερα να κατέβω ώστε να κρατήσω τον χώρο στους 21.50. Εαν πήγαινα για 22 θα ήθελα να παίζει συνέχεια στα 1000W. 

image.png.1ba44da830de29a830434279a273f484.png

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Το διάγραμμα είναι απο το πείραμα να ξεκινήσω για μερικές ώρες στο φουλ και ύστερα να κατέβω ώστε να κρατήσω τον χώρο στους 21.50

Mετραει ωρες λειτουργιας αυτο το Tapo ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Mετραει ωρες λειτουργιας αυτο το Tapo ?

Λέει αυτό το μήνα 45Kw - 712 ώρες αλλά δεν έχει παίξει τόσες ώρες. Μήπως μετράει και τις ώρες που παίζει κοντά στο 1W που έχει στο standby?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PhoneKiller είπε

Λέει αυτό το μήνα 45Kw - 712 ώρες αλλά δεν έχει παίξει τόσες ώρες. Μήπως μετράει και τις ώρες που παίζει κοντά στο 1W που έχει στο standby?
 

Αρα δεν τοχεις συνεχως ανοικτο. Τι συζηταμε τοτε για επαρκεια κ πρασινα αλογα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Αρα δεν τοχεις συνεχως ανοικτο. Τι συζηταμε τοτε για επαρκεια κ πρασινα αλογα; 

Μιλάμε για πράσινα άλογα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Μιλάμε για πράσινα άλογα...

Καποιοι πιστευουν οτι ενα αυτοκινητο μπορεις να το σβηνεις και στην ανηφορα… για οικονομια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Specs είπε

Αρα δεν τοχεις συνεχως ανοικτο. Τι συζηταμε τοτε για επαρκεια κ πρασινα αλογα; 

 

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μιλάμε για πράσινα άλογα...

 

9 λεπτά πριν, Specs είπε

Καποιοι πιστευουν οτι ενα αυτοκινητο μπορεις να το σβηνεις και στην ανηφορα… για οικονομια. 

Συμφωνώ και επαυξάνω όταν μιλάμε για φυσιολογικές συνθήκες και έχει γίνει σωστός υπολογισμός απωλειών. Επίσης στον χώρο ανάβει και κεντρική θέρμανση πρωϊ και βράδυ για 1 ώρα και φτάνουμε στους 22-23. Όλες τις άλλες ώρες δεν πέφτει ποτέ κάτω απο 19.50. Να αφήσω το κλιματιστικό να παίζει στα 900W 24 ώρες την ημέρα 7 μέρες την εβδομάδα για να προσπαθεί να ανεβάσει 22 βαθμούς και να τα καταφέρει μετά απο 1 μήνα δεν νομίζω να υπάρχει νόημα. 

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...