Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

το συγκεκριμένο που λέω ήταν με R410, απλά το μοντέλο δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς.😄

Μάλλον το ASYG24LFCC.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον το ASYG24LFCC.

το έψαξα στο Google, όντως το θυμήθηκα αυτό πρέπει να ήταν (τουλάχιστον από τις φωτογραφίες), ωραίο μηχάνημα, πολύ καλή απόδοση,  από οικονομία δεν γνωρίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ποσά κλιματιστικά μπορεί να βάζει ένα σοβαρό συνεργείο τριών ατόμων την ημέρα ?

Ανάλογα πόσες ώρες έχει η ήμερα για ένα συνεργείο και σε τι εγκαταστάσεις θα πέσουν. Περίπου 2-3 ώρες μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2023 στις 2:10 ΜΜ, Sebu είπε

Παντως φιλικο ζευγαρι που εκανε προσφατα εγκατασταση σε καινουριο 18αρι, πλεον κατα βάση τα συνεργεια καλυπτουν 1 μετρο σωληνα σε 2-3 συνεργεια/εγκαταστατες που ρωτησαν. Τα υπολοιπα μετρα εξτρα απο την τσεπη σου και βαρανε αγρια στα αυτια. Πληρωσαν για τα 5 μετρα που χρειαστηκε 250 ευρω εργασια/τοποθετη/υλικα. Ααααοοουτς!!!! Σε κλιματιστικο 1.000 ευρω πληρωσαν αλλο 1/4 για εγκατασταση.

Ρώτησα γνωστόν μου ψυκτικό. Για 24αρι, 5μ σωλήνες και ΦΠΑ (απόδειξη), μου είπε 235€. Μάλλον ψιλονορμαλ η τιμή.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, 

ψαχνω κλιματιστικο για την σαλοκουζινα (~28τμ.), τα δωματια δεν εχουν συστημα ψυξης οποτε σκεφτομαι οτι πρεπει να παω σε 18αρι. Θελω απο πλαισιο λογω της προσφορας επιστροφης και δωρεαν εγκατασταση. Η χρηση θα ειναι κυριως (90%) ψυξη. 

 

Οποτε ειμαι αναμεσα σε αυτα https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/hisense-energy-se-ka50bs0eg-ka50bs0ew-klimatistiko-18-000-btu-h_3935019 ή https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/hisense-easy-smart-ca50xs4fg-ca50xs4fw-klimatistiko-18-000-btu-h_3781542

 

Τι λετε; αξιζει καποιο απο τα δυο ή να περιμενω μεχρι ανοιξη/καλοκαιρι; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, loofas είπε

Καλησπερα, 

ψαχνω κλιματιστικο για την σαλοκουζινα (~28τμ.), τα δωματια δεν εχουν συστημα ψυξης οποτε σκεφτομαι οτι πρεπει να παω σε 18αρι. Θελω απο πλαισιο λογω της προσφορας επιστροφης και δωρεαν εγκατασταση. Η χρηση θα ειναι κυριως (90%) ψυξη. 

 

Οποτε ειμαι αναμεσα σε αυτα https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/hisense-energy-se-ka50bs0eg-ka50bs0ew-klimatistiko-18-000-btu-h_3935019 ή https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/hisense-easy-smart-ca50xs4fg-ca50xs4fw-klimatistiko-18-000-btu-h_3781542

 

Τι λετε; αξιζει καποιο απο τα δυο ή να περιμενω μεχρι ανοιξη/καλοκαιρι; ευχαριστω

Πιθανώς να χρειάζεσαι μικρότερο από 18άρι.

Συμπλήρωσε λίγο αυτό -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Στο 10ο ερώτημα βάλε 18C για ζήτηση (έχουμε δει ότι δίνει καλούτσικα αποτελέσματα υπολογισμού απωλειών σε ψύξη).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, loofas είπε

Καλησπερα, 

ψαχνω κλιματιστικο για την σαλοκουζινα (~28τμ.), τα δωματια δεν εχουν συστημα ψυξης οποτε σκεφτομαι οτι πρεπει να παω σε 18αρι. Θελω απο πλαισιο λογω της προσφορας επιστροφης και δωρεαν εγκατασταση. Η χρηση θα ειναι κυριως (90%) ψυξη. 

 

Οποτε ειμαι αναμεσα σε αυτα https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/hisense-energy-se-ka50bs0eg-ka50bs0ew-klimatistiko-18-000-btu-h_3935019 ή https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/hisense-easy-smart-ca50xs4fg-ca50xs4fw-klimatistiko-18-000-btu-h_3781542

 

Τι λετε; αξιζει καποιο απο τα δυο ή να περιμενω μεχρι ανοιξη/καλοκαιρι; ευχαριστω

Αφου το θες για ψυξη κυριως, εγω θα σου προτεινα να μην βιαστεις..Προσφορες σαν αυτη θα ξαναβγαλει μεχρι καλοκαιρι και μπορει να πετυχεις πιο επωνυμο και δοκιμασμενο μηχανημα! Εγγυηση και ορους κοιταξες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους που ασχοληστε.

Καταρχήν να πω κάτι για την Ξάνθη, δεν ξέρω τι εντύπωση έχετε αλλά στην πράξη ούτε υγρασία έχει η Ξάνθη , ούτε κρύα ιδιαίτερα έχει. Κάθε άλλο θεωρώ το κλίμα είναι πολύ ήπιο γενικά , και ειδικά μέχρι και σήμερα για φέτος.

 

Για τα λαμπάκια σφάλματος το έχω δει το manual και καταλήγω πως όντως ειναι της αυτόματης απόψυξης όπου στο μανουαλ λέει ότι μπορεί να κάνει αυτόματη απόψυξη σε εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες!

( Πρώτη φορά που έκανε είχε έξω 15 σχεδόν βαθμούς με ηλιοφάνεια σε μπαλκόνι δυτικό)

 

Για τα υγρά τώρα @liakjim, αυτός μου είπε ότι η μονάδα έχει δικό της δοχείο που στο service πηγαίνουν εκεί τα υγρά. Εγώ λέει βάζω το μηχάνημα για το κενό μόνο και μετά επιτρέπω τα υγρά να ξανά γυρίσουν στο κύκλωμα.

Δεν τα τράβηξε δηλαδή σε μηχάνημα εξωτερικό δικό του και τα ξανά τοποθέτησε μέσα στο μηχάνημα.

 

Τι να πω...πολλά περίεργα μαζί.... 

Σίγουρα είναι πολυπαραγοντικό το πρόβλημα αλλά άντε να βγάλεις άκρη...

Καλά που είστε κι εσείς αλλιώς......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimostr είπε

Ποσά κλιματιστικά μπορεί να βάζει ένα σοβαρό συνεργείο τριών ατόμων την ημέρα ?

Μπορώ να σου πω για άτομο που τα έβαζε μόνος του και έβγαζε καθαρά 400€ την μέρα.....

Προφανώς 4 την μέρα.

*Εγώ ως ιδιώτης έχω κάνει ήδη απεγκατασταση και ετοιμάζομαι για εγκατάσταση νέου αιρκοντίσιον κάτι που δεν έχω ξανακάνει ποτέ.

Από κοντά φίλος......υδραυλικός.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexioannou είπε

Μπορώ να σου πω για άτομο που τα έβαζε μόνος του και έβγαζε καθαρά 400€ την μέρα.....

Προφανώς 4 την μέρα.

*Εγώ ως ιδιώτης έχω κάνει ήδη απεγκατασταση και ετοιμάζομαι για εγκατάσταση νέου αιρκοντίσιον κάτι που δεν έχω ξανακάνει ποτέ.

Από κοντά φίλος......υδραυλικός.

 

 

Έχεις αντλία κενού ή θα κάνετε απλή εκδίωξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση για καταναλωσεις χαμηλα:

Ψαχνω καποιο αποδοτικο 18αρι για ενιαιο χωρο γυρω στα 45τμ. Στον χωρο λειτουργουν ενα Panasonic 12αρι 25ετιας (το οποιο παραδοξως ειναι inverter), κ μια kerosun βοηθητικα για τις μερες που εχει πολυ κρυο (~15000btu).

H kerosun μονη της πιανει ευκολα (κ συντηρει) ~>20oC στον χωρο, ενω αντιστοιχα το AC χρειαζεται καποιες ωρες για να φτασει την ιδια θερμοκρασια (κ αναλογως της εξωτερικης θερμοκρασιας, πχ. οταν πεφτει κατω απο 10, μπορει κ να μην τα καταφερει).

Το θεμα μου ειναι οτι η kerosun ειναι ασυμφορη μονη της (λογω κοστους πετρελαιου), ενω αντιστοιχα, το AC μονο του δεν επαρκει (κ στο home assistant το βλεπω σταθερα πανω απο 1000w/hr, με average καπου στα 1200w/hr, ακομα κ οταν λειτουργει η kerosun).

Το ιδιο AC υπαρχει κ στο υπνοδωματιο, αλλα εκει φαινεται να ινβερταρει μια χαρα, κ να πεφτει κ η καταναλωση σε ικανοποιητικα επιπεδα (~500/600w/hr), πιθανοτατα λογω μεγεθους του χωρου.

Ξεκινησα λοιπον να ψαχνω, κ ειχα καταληξει σε ενα 18αρι Haier Tide Green Plus (~600e απο σκρουτζ), αλλα στην συνεχεια αλλο μελος (@ Specs) ανεφερε σοβαρη διαφορα στην καταναλωση με Daikin (νομιζω Sensira η Sensira Pro, τα ενεργειακα tabs των οποιων δινουν κ τις μισες kwh ανα ετος για θερμανση, σε συγκριση με το Haier -- 1200 vs 600).

Δεδομενου οτι μια υπερβαση ~300ε στο budget δεν ειναι ανεφικτη (900ε το daikin, σε σχεση με τα 600 του haier), ιδιαιτερα αν η μειωση της καταναλωσης φερνει το κοστος αγορας+χρησης κ των 2 σε παρομοια επιπεδα σε βαθος 2ετιας πχ, ποιο θα προτεινατε απο τα 2 (η καποιο αλλο)?

Θα λειτουργησει σαν (σχεδον) αποκλειστικη πηγη θερμανσης, κ το κυριο ζητουμενο ειναι η οικονομια σε βαθος χρονου, οποτε παρακαλω τα φωτα σας.

Επεξ/σία από ocelotgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ocelotgr είπε

Ερωτηση για καταναλωσεις χαμηλα:

Ψαχνω καποιο αποδοτικο 18αρι για ενιαιο χωρο γυρω στα 45τμ. Στον χωρο λειτουργουν ενα Panasonic 12αρι 25ετιας (το οποιο παραδοξως ειναι inverter), κ μια kerosun βοηθητικα για τις μερες που εχει πολυ κρυο (~15000btu).

H kerosun μονη της πιανει ευκολα (κ συντηρει) ~>20oC στον χωρο, ενω αντιστοιχα το AC χρειαζεται καποιες ωρες για να φτασει την ιδια θερμοκρασια (κ αναλογως της εξωτερικης θερμοκρασιας, πχ. οταν πεφτει κατω απο 10, μπορει κ να μην τα καταφερει).

Το θεμα μου ειναι οτι η kerosun ειναι ασυμφορη μονη της (λογω κοστους πετρελαιου), ενω αντιστοιχα, το AC μονο του δεν επαρκει (κ στο home assistant το βλεπω σταθερα πανω απο 1000w/hr, με average καπου στα 1200w/hr, ακομα κ οταν λειτουργει η kerosun).

Το ιδιο AC υπαρχει κ στο υπνοδωματιο, αλλα εκει φαινεται να ινβερταρει μια χαρα, κ να πεφτει κ η καταναλωση σε ικανοποιητικα επιπεδα (~500/600w/hr), πιθανοτατα λογω μεγεθους του χωρου.

Ξεκινησα λοιπον να ψαχνω, κ ειχα καταληξει σε ενα 18αρι Haier Tide Green Plus (~600e απο σκρουτζ), αλλα στην συνεχεια αλλο μελος (@ Specs) ανεφερε σοβαρη διαφορα στην καταναλωση με Daikin (νομιζω Sensira η Sensira Pro, τα ενεργειακα tabs των οποιων δινουν κ τις μισες kwh ανα ετος για θερμανση, σε συγκριση με το Haier -- 1200 vs 600).

Δεδομενου οτι μια υπερβαση ~300ε στο budget δεν ειναι ανεφικτη (900ε το daikin, σε σχεση με τα 600 του haier), ιδιαιτερα αν η μειωση της καταναλωσης φερνει το κοστος αγορας+χρησης κ των 2 σε παρομοια επιπεδα σε βαθος 2ετιας πχ, ποιο θα προτεινατε απο τα 2 (η καποιο αλλο)?

Θα λειτουργησει σαν (σχεδον) αποκλειστικη πηγη θερμανσης, κ το κυριο ζητουμενο ειναι η οικονομια σε βαθος χρονου, οποτε παρακαλω τα φωτα σας.

Ας το πιάσουμε σωστά το πράγμα -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : max 1000e, αν το κοστος χρησης ισοφαριζει το αυξημενο κοστος κτησης
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: panasonic cu-g93ke (12αρι inverter 25ετιας, ανεπαρκες)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη πηγη θερμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζινα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθηνα/Μαρουσι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Ιδανικα θα ηθελα να παιζει με wifi με home assistant, αλλα μπορω να το δουλεψω με rm4 mini που υπαρχει ηδη.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Διπλα τζαμια, ισογειο πολυκατοικιας, μεσο προς χαμηλο ταβανι
  10. Θερμικές Απώλειες @ 21oC
    3628.42Watt
    3120.44KCal/h
    80.63Watt/m2
    69.34KCal/h/m2

Ειχα καταληξει στο 18αρι haier tide green plus (η αντιστοιχο equation απο leroy, αλλα το 18αρι ειναι εξαντλημενο, οποτε αναγκαστικα 24αρι στα 800ε, αφοτου δω τι ασφαλεια υπαρχει στον πινακα), αλλα αν το 18αρι daikin εχει μεγαλη διαφορα στο κοστος χρησης, μπορει να γινει υπερβαση στο budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2023 στις 9:29 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Ας πάρουμε την περίπτωση πως το 12αρι ΔΕΝ είναι επαρκές για το χώρο σου, εσύ το βάζεις στους 22 (με όποια απόκλιση θερμοστάτη έχει) και δουλεύει ΧΑΛΑΡΑ στα 400W συνεχώς, λέγοντας εσύ μετά πως είναι μικρό για το χώρο..

Ίσως να είναι μικρό για το χώρο αν έχει κάτω από 3-4 βαθμούς έξω.

ΑΛΛΑ (το τονίζω) πως είναι δυνατόν να λες πως δεν επαρκεί, αφού δουλεύει στο 1/3 της ονομαστικής ισχύος.., να πω πως δεν επαρκεί αν το έβαζες στο 30 (η εξωτερική δούλευε 24/7 τέρμα) και δεν μπορούσε να ανέβει ικανοποιητικά η εσωτερική θερμοκρασία..

Οπότε, ανέβασε τη θερμοκρασία του τηλεκοντρόλ (ζήτούμενη) στους 24-25 ( μη πω και παραπάνω), άσε την εξωτερική να "δώσει γκάζια" (φυσικά ανεμιστήρας auto) και μετά πες μας αν καλύπτει το χώρο ή όχι..

Εγώ στους 22 αν το βάλω δουλεύει 5' και σβήνει άλλα 10', έχοντας ο χώρος 20.5-21, για να έχω πχ 22 το βάζω στους 24 και αφού πιάσει 22 το βάζω στους 23 όπου το "ξεχνάω" εκεί..

Δώσε λίγο γκάζι στο μηχάνημα (ανέβασε ζητούμενη) και δες πως πάει..

ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ με εξωτερικές +7 (ή παραπάνω) να μην αποδίδει..

Γνώμη μου πάντα (τι λες @liakjim?)

Άλλο η περίπτωση του φίλου @ethnik471 που λέει πως δουλεύει τέρμα η εξωτερική αλλά δεν φτάνει (πιθανόν) τις απώλειες του χώρου και άλλο να δουλεύει ρελαντί και να λέμε είναι μικρό.

 

Στις 28/1/2023 στις 9:36 ΜΜ, dimostr είπε

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#3900
Περνάς τα 13,000 btu , τα νούμερα κατανάλωσης που δίνεις δείχνουν ότι το μηχάνημα τα «καταφέρνει» για την ώρα , απλά πρέπει να βρεις το offset και να αποδεχτείς ότι θα έχεις λίγο τσιμπημένη κατανάλωση στα καλά κρύα , το μόνο που μπορεί να στο ακυρώσει εντελώς είναι αν πέσει παρα πολύ η θερμοκρασία και αρχίσει τα απανωτά defrost και τότε θα πάει περίπατο η μειωμένη του ούτως η άλλως επάρκεια , γιαυτο παρακαλω κοιτάτε πάντα τις ονομαστικές τιμές των κλιματιστικών και όχι το εύρος , αμα σου βγάζει το αποτέλεσμα πχ 18 αρι θες 18 αρι και όχι κάποιο που έχει εύρος έως 18-19-20.000 btu 

Στις 28/1/2023 στις 9:38 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Κάνε το εξής: αρχικά πες μου τι θερμοκρασία θέλεις εσύ στο χώρο

Βάλε το στο 30 (ή στο μέγιστο) άσε το να πιάσει +1 από τη θερμοκρασία που θες, περσίδα να κοιτάει κάτω.

Μόλις την πιάσει κατέβασε το στο +1 με +2 από αυτή που θες και δες αν την διατηρεί, αν όχι ανεβάζεις κι' άλλο μέχρι να βρεις ποια ρύθμιση στο κοντρόλ διατηρεί τη θερμοκρασία που θες εσύ στο χώρο (ανάλογα την ευαισθησία του θερμοστάτη)

Πείραμα 1. Ανεβάζω την θερμοκρασία του χώρου με την κεντρική θέρμανση πετρελαίου στους 22 βαθμούς. Ανοίγω το κλιματιστικό και πρέπει να το πάω στο 28 για να ξεκινήσει και να κρατήσει την θερμοκρασία στους 22 γιατί προφανώς σε πολύ μικρό χρόνο έχει πάει 30 στο ταβάνι. Στους 28 ανεβαίνει κοντά στα 1000W η κατανάλωση.

Πείραμα 2. Δοκιμάζω να ανεβάσω την θερμοκρασία με το ίδιο το κλιματιστικό. Το βάζω στους 26-28 και θέλει 1 ώρα να παίζει στο φουλ για να πάει το δωμάτιο απο τους 19.50 στους 21.50 και άλλη μια ώρα ίσως και περισσότερο για να πάει 22. Συμπέρανα πως και πάλι συσσωρεύετε η θερμοκρασία στο ταβάνι και σβήνει πριν φτάσει στα πιο κάτω στρώματα η θερμοκρασία στους 22. Πιο αργά βέβαια απο την κεντρική θέρμανση αλλά και πάλι συμβαίνει.

Οπότε η μόνη λύση για να έχω 22 είναι να το έχω να παίζει στο φουλ που καταναλώνει 800 - 1000W.

Συμπέρανα πως 2 πράγματα φταίνε. Πρώτα απο όλα ότι το κλιματιστικό είναι μικρό για το χώρο και δεύτερον πως ανεβαίνει η θερμοκρασία στο ταβάνι πολύ γρήγορα και κάτω παραμένει χαμηλή γιατί βρίσκονται οι μεγάλες επιφάνειες απο τις μπαλκονόπορτες. Δεν ξέρω λοιπόν εαν και έβαζα ακόμα και 24άρι να έλυνα το πρόβλημα. Ίσως χρειάζεται να φέρω πρώτα κάποιον να μου πει τι μπορώ να κάνω για να μονώσω λίγο καλύτερα τις μπαλκονόπορτες. 

Στο σχέδιο με κίτρινο είναι νοτιοδυτικά οι μπαλκονόπορτες και το βορειοδυτικά το παράυθρο. Με κόκκινο το κλιματιστικό. Οι απώλειες του χώρου είναι σίγουρα πάνω απο 5000W.
image.png.cafb369892f9c0d566b2cbebd068ee71.png

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...