Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Καλημέρα παιδιά! Θέλω να σας αναφέρω άλλο ένα κουλό με το κλιματιστικό όσο περιμένω την αντιπροσωπεία.

Χτες το μεσημέρι ήθελα για καμιά ώρα το κλιματιστικό όσο ήμουν σπίτι,ίσα ίσα να κάνω ένα μπάνιο γιατί θα ξανά έφευγα.

Εξωτερική 5 βαθμοί εσωτερική 17 και ζήτησα 24 με ανεμιστήρα στο high.

Μόλις άρχισε να ζεσταίνει πάτησα και το powerfull για να ζεστάνει ακόμα πιο γρήγορα. Πραγματικά ήρθε και ζέστανε το σπίτι. Πήγε 20+ βαθμούς και εκεί το έκλεισα γιατί έπρεπε να φύγω. 

Πώς το κλείνω (αφού το έκλεισα ενώ δούλευε) το βλέπω αναβοσβήνει το power που σημαίνει κάνει απόψυξη...

Με ούτε μια ώρα λειτουργίας ξεκίνησε να κάνει απόψυξη.

 

Φεύγω και γυρνάω το βράδυ στο ίδιο μοτίβο, για καμιά ωρίτσα λίγο να σπάσει. Το βάζω 24 στο auto , δουλεύει όπως δούλεψε όσο δούλεψε για 45 περίπου και το κλείνω ενώ δουλεύει για να την πέσω. Ξανά βλέπω ξεκίνησε αποψυξη,άκουγα και την μονάδα έξω.

 

Όσους έχω ρωτήσει από φίλους,συγγενείς,γνωστούς ποτέ κανένας δεν είδε/άκουσε το κλιματιστικό του να κάνει απόψυξη κι εμένα κάνει κάθε μία ώρα...

Όσες απώλειες και να έχω δεν είναι και ανοιχτό το σπίτι, και σιγά ούτε μια ώρα δεν δουλεύει και έρχεται και παγώνει... Δεν στέκει ρε παιδιά τι να πω...

Βαλτο να δουλευει καμια ωρα ΠΡΙΝ ερθει η αντιπροσωπεια για να το διαπιστωσουν το προβλημα, γιατι μπορει να σε βγαλουν και τρελο αμα δεν το κανει οση ωρα ειναι εκει..Εσυ ξερεις βεβαια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για βοηθήστε κ μένα που εχω μαυρα μεσάνυχτα με τα Wi-Fi stick…Δν το δίνουν με την αγορά του κλιματιστικού toshiba

Παίρνω ότι θέλω η πρέπει να είναι της Toshiba?Δν έχω ιδέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Για βοηθήστε κ μένα που εχω μαυρα μεσάνυχτα με τα Wi-Fi stick…Δν το δίνουν με την αγορά του κλιματιστικού toshiba

Παίρνω ότι θέλω η πρέπει να είναι της Toshiba?Δν έχω ιδέα 

Μια σελίδα πίσω έχει την πληροφορία που ζητάς ,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ,το είδα.

18 ώρες πριν, amotida είπε

Επειδή κ το δικό μάρκα Toshiba θέλει usb stick κ δν το έχει η συσκευή αυτό είναι εφαρμογή που το κατεβάζεις από το App Store? Έτσι δν χρειάζεται να αγοράσω stick?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Εξωτερική 5 βαθμοί εσωτερική 17 και ζήτησα 24 με ανεμιστήρα στο high.

......

Πώς το κλείνω (αφού το έκλεισα ενώ δούλευε) το βλέπω αναβοσβήνει το power που σημαίνει κάνει απόψυξη...

Με ούτε μια ώρα λειτουργίας ξεκίνησε να κάνει απόψυξη.

.......

Όσες απώλειες και να έχω δεν είναι και ανοιχτό το σπίτι, και σιγά ούτε μια ώρα δεν δουλεύει και έρχεται και παγώνει... Δεν στέκει ρε παιδιά τι να πω...

Χμμμ...
Θεωρώντας πρώτα από όλα ότι η λειτουργία απόψυξης δεν φαίνεται καθόλου φυσιολογική στην αντίστοιχη εξωτερική θερμοκρασία, χωρίς να σας ζητήσω πάρα πολλές άλλες περιγραφές (για να καταλάβω, ίσως, καλύτερα τι ακριβώς συμβαίνει) και χωρίς να προσπαθήσω να σας εκθέσω πιθανές θεωρίες, αυτό που επισήμανα μου τράβηξε την προσοχή... ειδικά που τα μπερδέματα μεταξύ διαφόρων ονομάτων μπορούν να δημιουργήσουν ακόμα περισσότερα μπέρδεματα (π.χ. "power"... ποια είναι αυτή η ένδειξη στο toshiba edge;!, δεν μιλάμε για "operation" μήπως; ...λεω και εγω...

370938739_edgeunitdisplay.jpg.642480e7bdc30854bb566856fe6f7dbc.jpg

 

Επιτρέψτε μου, λοιπόν, να διστάζω ότι πρόκειται για απόψυξη στις αναφερόμενες καταστάσεις...
Θα σας πρότεινα λοιπόν να αναζητήσετε το εγχειρίδιο σέρβις του μηχανήματος σας, να διαβάσετε προσεκτικά όλα όσα αναφέρονται σε σφάλματα και τρόπους ανίχνευσης τους (αν δεν κάνω λάθος, ξεκινώντας από τη σελίδα 87 «11-3. Judgment by Flashing LED of Indoor Unit"» και συνεχίζοντας με «11-4. Self-Diagnosis by Remote Controller (Check Code)»  κ.λπ.)

LAST EDIT:

Και ξαφνικά είχα ένα flashback, έψαξα στις προηγούμενες αναρτήσεις σου, κατάλαβα ότι στην πραγματικότητα τα προβλήματά σου είναι με ένα Fujitsu...
Αυτό συμβαίνει όταν δεν αναφέρουμε κάθε φορά για ποιες συσκευές μιλάμε, δημιουργούνται και μπερδέματα...
Οπότε δεν θα διαγράψω αυτό που είπα παραπάνω, αλλά είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι προσπαθούσα να μεταφέρω. Ίδια φάση λοιπόν, αλλά για Fujitsu...

Επεξ/σία από amotida
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Επειδή έβαλα ένα Toshiba edge 9000 πληρωμένο από τσέπη χωρίς παζάρια χωρίς δωρεάν και με απόδειξη πριν από δύο μήνες πλήρωσα 90€ και με απόδειξη 111,6. Την απόδειξη την ήθελα σε περίπτωση που μου κάνει θέματα τοToshiba (όπως και έκανε τελικά.)

Το συνεργείο ήταν 3 ατόμων που βάζει Daikin σε εξουσιοδοτημένο. Δεν με γνωρίζουν δεν είναι φίλοι μου απλώς κάναμε μια συναλλαγή.Τόσα ζήτησαν τόσα πήραν. Τα 3 μέτρα και η αντλία ξεκαθαρίστηκαν από το πρώτο τηλεφώνημα. Περισσότερες λεπτομέρειες σε pm αν σε ενδιαφέρει.

Δες παρακάτω τιμές εγκατάστασης με 2 μέτρα σωλήνα

https://vimax.gr/klimatistika/inverter-air-conditioners?product_id=13073

https://panelektriki.gr/klimatistika-air-condition/oikiaka-klimatistika-inverter/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B16J2KVSG-E-RAS-16J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-16000-BTU

Ο δεύτερος σύνδεσμος για 16άρι 99€.

(Είναι ανάγκη να ξεκαθαριστεί οτι τα παραπάνω  γράφονται για τον διαμοιρασμό εμπειριών πάνω σε θέματα εγκατάστασης κλιματιστικών καθώς τελικά αναδεικνύεται στο πιο μελανό σημείο της υπόθεσης).

Βάλε φώτο να δούμε και την εγκατάσταση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amotida είπε

Χμμμ...
Θεωρώντας πρώτα από όλα ότι η λειτουργία απόψυξης δεν φαίνεται καθόλου φυσιολογική στην αντίστοιχη εξωτερική θερμοκρασία, χωρίς να σας ζητήσω πάρα πολλές άλλες περιγραφές (για να καταλάβω, ίσως, καλύτερα τι ακριβώς συμβαίνει) και χωρίς να προσπαθήσω να σας εκθέσω πιθανές θεωρίες, αυτό που επισήμανα μου τράβηξε την προσοχή... ειδικά που τα μπερδέματα μεταξύ διαφόρων ονομάτων μπορούν να δημιουργήσουν ακόμα περισσότερα μπέρδεματα (π.χ. "power"... ποια είναι αυτή η ένδειξη στο toshiba edge;!, δεν μιλάμε για "operation" μήπως; ...λεω και εγω...

370938739_edgeunitdisplay.jpg.642480e7bdc30854bb566856fe6f7dbc.jpg

 

Επιτρέψτε μου, λοιπόν, να διστάζω ότι πρόκειται για απόψυξη στις αναφερόμενες καταστάσεις...
Θα σας πρότεινα λοιπόν να αναζητήσετε το εγχειρίδιο σέρβις του μηχανήματος σας, να διαβάσετε προσεκτικά όλα όσα αναφέρονται σε σφάλματα και τρόπους ανίχνευσης τους (αν δεν κάνω λάθος, ξεκινώντας από τη σελίδα 87 «11-3. Judgment by Flashing LED of Indoor Unit"» και συνεχίζοντας με «11-4. Self-Diagnosis by Remote Controller (Check Code)»  κ.λπ.)

LAST EDIT:

Και ξαφνικά είχα ένα flashback, έψαξα στις προηγούμενες αναρτήσεις σου, κατάλαβα ότι στην πραγματικότητα τα προβλήματά σου είναι με ένα Fujitsu...
Αυτό συμβαίνει όταν δεν αναφέρουμε κάθε φορά για ποιες συσκευές μιλάμε, δημιουργούνται και μπερδέματα...
Οπότε δεν θα διαγράψω αυτό που είπα παραπάνω, αλλά είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι προσπαθούσα να μεταφέρω. Ίδια φάση λοιπόν, αλλά για Fujitsu...

Τελευταία σελίδα https://www.fgeurope.gr/wp-content/uploads/2022/04/Manual-ASYG035KPCA.pdf

Είναι πολύ διαφορετικό το σήμα για ένδειξη σφάλματος, από την απλή ένδειξη για απόψυξη.

Δυστυχώς η περίπτωση του @ethnik471είναι πολύπλοκη.

Το μηχάνημα είναι μικρό αλλά επίσης το έπιασε κακό συνεργείο ενώ έχουν γίνει και επεμβάσεις πάνω του.  Προσωπικά ακόμη δεν είμαι πεπεισμένος ότι το μηχάνημα έχει μπει σωστά μιας και ο κακός μάστορας, θα παραμείνει κακός μάστορας ακόμη και αν του τραβήξουν το αυτί. Πχ δεν ξέρουμε πως διορθώθηκε το λάθος της κακής σωλήνωσης. Σε προηγούμενο ποστ αναφέρθηκε ότι μάζεψαν το φρέον και το ξανάφησαν μέσα στο κύκλωμα. Γιατί; Αφού την πρώτη φορά δεν έγινε κενό, άρα πιθανώς (δεν είναι βέβαιο) το φρέον έχει ρυπανθεί από ατμοσφαιρικό αέρα. Θα ήθελα να διαβάσω ότι έγινε απόρριψη του παλιού υγρού, αντικατάσταση των σωληνώσεων και επαναπλήρωση με νέο φρέον με ζυγαριά.   Έγιναν όλα αυτά @ethnik471 ; Μόνο αν είμαστε σίγουροι ότι μπήκε 100% σωστά, θα αναρωτιόμασταν για πιθανή δυσλειτουργία (αν και το μηχάνημα δεν βγάζει ένδειξη σφάλματος, αλλά όλα παίζονται). Επίσης δεν είναι περίεργο ένα πιεσμένο μηχάνημα να κάνει απόψυξη με 5C. Ειδικά αν είναι Fujitsu (δεν θα έβαζα ποτέ fujitsu στη Ξάνθη).

Γενικά υπάρχουν όλα τα συστατικά για να γίνει μ*λακία -> κρύο μέρος, μικρό μηχάνημα και μάλιστα fujitsu, αμφιλεγόμενη εγκατάσταση. Προσωπικά θα το ξήλωνα και θα το μετέφερα σε κάποιο υπνοδωμάτιο και στη θέση του θα έβαζα ένα τουλάχιστον 18άρι και άνω mitsubishi ή 24άρι toshiba.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim γιατί όχι Fujitsu στη Ξάνθη;

φίλος είχε εκεί Fujitsu 24αρι ASYG24KLA (κάπως έτσι ή CLA R410a)σκότωνε από απόδοση, ακόμα και με μείον έκανε πολύ αραιά αποψύξεις..

απλά Ξάνθη με κρύο είχε πάρα πολύ υγρασία..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

@liakjim γιατί όχι Fujitsu στη Ξάνθη;

φίλος είχε εκεί Fujitsu 24αρι ASYG24KLA (κάπως έτσι ή CLA R410a)σκότωνε από απόδοση, ακόμα και με μείον έκανε πολύ αραιά αποψύξεις..

Γιατί είχα asyg24klca (στη θέση του asyg24kmta). Όταν έκανε κρύο έκανε και 1 απόψυξη την ώρα. Τόσο καταραμένο μπαλκόνι έχω; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Klausx είπε

Βάλε φώτο να δούμε και την εγκατάσταση :)

Ευχαρίστως...εξήγησέ μου όμως πρώτα γιατί γέλασες στο προηγούμενο μήνυμά μου.  Τι σου  φάνηκε αστείο για να ξέρω να βελτιώσω τον τρόπο γραφής μου!!!

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τελευταία σελίδα https://www.fgeurope.gr/wp-content/uploads/2022/04/Manual-ASYG035KPCA.pdf

Είναι πολύ διαφορετικό το σήμα για ένδειξη σφάλματος, από την απλή ένδειξη για απόψυξη.

Δυστυχώς η περίπτωση του @ethnik471είναι πολύπλοκη.

Το μηχάνημα είναι μικρό αλλά επίσης το έπιασε κακό συνεργείο ενώ έχουν γίνει και επεμβάσεις πάνω του.  Προσωπικά ακόμη δεν είμαι πεπεισμένος ότι το μηχάνημα έχει μπει σωστά μιας και ο κακός μάστορας, θα παραμείνει κακός μάστορας ακόμη και αν του τραβήξουν το αυτί. Πχ δεν ξέρουμε πως διορθώθηκε το λάθος της κακής σωλήνωσης. Σε προηγούμενο ποστ αναφέρθηκε ότι μάζεψαν το φρέον και το ξανάφησαν μέσα στο κύκλωμα. Γιατί; Αφού την πρώτη φορά δεν έγινε κενό, άρα πιθανώς (δεν είναι βέβαιο) το φρέον έχει ρυπανθεί από ατμοσφαιρικό αέρα. Θα ήθελα να διαβάσω ότι έγινε απόρριψη του παλιού υγρού, αντικατάσταση των σωληνώσεων και επαναπλήρωση με νέο φρέον με ζυγαριά.   Έγιναν όλα αυτά @ethnik471 ; Μόνο αν είμαστε σίγουροι ότι μπήκε 100% σωστά, θα αναρωτιόμασταν για πιθανή δυσλειτουργία (αν και το μηχάνημα δεν βγάζει ένδειξη σφάλματος, αλλά όλα παίζονται). Επίσης δεν είναι περίεργο ένα πιεσμένο μηχάνημα να κάνει απόψυξη με 5C. Ειδικά αν είναι Fujitsu (δεν θα έβαζα ποτέ fujitsu στη Ξάνθη).

Γενικά υπάρχουν όλα τα συστατικά για να γίνει μ*λακία -> κρύο μέρος, μικρό μηχάνημα και μάλιστα fujitsu, αμφιλεγόμενη εγκατάσταση. Προσωπικά θα το ξήλωνα και θα το μετέφερα σε κάποιο υπνοδωμάτιο και στη θέση του θα έβαζα ένα τουλάχιστον 18άρι και άνω mitsubishi ή 24άρι toshiba.

Ποιος θα πίστευε ότι ένα φόρουμ θα άλλαζε τόσες εγκαταστάσεις προς το καλύτερο....μόλις ακούνε 3 μέτρα και κενό καταλαβαίνουν ότι είναι από το insomnia 🤣

Μόλις είδα το μοντέλο έγραψα από την πρώτη στιγμή ότι είναι για υπνοδωμάτιο, έχω και εγώ τις αμφιβολίες μου για την ποιότητα για αρχή και μετά την ποσότητα του ψυκτικού μέσου που έχει πλέον αυτό το κακόμοιρο μηχάνημα.
 

5 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Ευχαρίστως...εξήγησέ μου όμως πρώτα γιατί γέλασες στο προηγούμενο μήνυμά μου.  Τι σου  φάνηκε αστείο για να ξέρω να βελτιώσω τον τρόπο γραφής μου!!!

Απλά η τιμή που είπες είναι χαμηλή για ένα νόμιμο συνεργείο, ίσως όμως να το έχουν σαν μάρκετινγκ και να περιμένουν από τις συντηρήσεις, κανείς δεν ξέρει. Φυσικά ο κάθε επαγγελματίες κοστολογεί διαφορετικά αλλά εδώ είναι ξεκάθαρο ότι έκαναν ότι έκαναν για 30 ευρώ και αν κέρδος, καλύτερα ντελίβερι όπως και έχουν γίνει αρκετοί ψυκτικοί ήδη. (Κατάλαβες ότι γέλασα με τα παραπάνω και όχι με εσένα που έκανες την δουλειά σου μια χαρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί είχα asyg24klca (στη θέση του asyg24kmta). Όταν έκανε κρύο έκανε και 1 απόψυξη την ώρα. Τόσο καταραμένο μπαλκόνι έχω; 😅

αν αυτό που λες είναι με R410a τότε μάλλον αυτό είχε..

μέχρι -11 που είχε πάει μια φορά μετά την πρωτοχρονιά κατάφερε το μηχάνημα να ανεβάσει κλειστό σπίτι από τους 7 βαθμούς μέσα στους 20+

φυσικά δούλευε ΤΕΡΜΑ για πολλές ώρες, αλλά δεν θυμάμαι να μου λέει για συχνές αποψύξεις.., ποιος ξέρει.., τοποθετημένο σε βορινό μπαλκόνι με επιδαπεδια  βάση.. 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

αν αυτό που λες είναι με R410a τότε μάλλον αυτό είχε..

μέχρι -11 που είχε πάει μια φορά μετά την πρωτοχρονιά κατάφερε το μηχάνημα να ανεβάσει κλειστό σπίτι από τους 7 βαθμούς μέσα στους 20+

φυσικά δούλευε ΤΕΡΜΑ για πολλές ώρες, αλλά δεν θυμάμαι να μου λέει για συχνές αποψύξεις.., ποιος ξέρει.. 

To klca είναι με r32. Με το 410 είναι τα παλιότερα μοντέλα πχ lfca.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

To klca είναι με r32. Με το 410 είναι τα παλιότερα μοντέλα πχ lfca.

το συγκεκριμένο που λέω ήταν με R410, απλά το μοντέλο δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς, υπήρχε ASYG24FLA?, πάντως κατάφερε να "ξεπαγωσει" το σπίτι τότε σε λίγο πάνω από μισή μέρα, με ζήτηση 30 και ανεμιστήρα τέρμα το τι είχε κάψει τότε ας μην το συζητάμε 🤣, καμία 50kwh τη μέρα 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ποιος θα πίστευε ότι ένα φόρουμ θα άλλαζε τόσες εγκαταστάσεις προς το καλύτερο....μόλις ακούνε 3 μέτρα και κενό καταλαβαίνουν ότι είναι από το insomnia 🤣

Μόλις είδα το μοντέλο έγραψα από την πρώτη στιγμή ότι είναι για υπνοδωμάτιο, έχω και εγώ τις αμφιβολίες μου για την ποιότητα για αρχή και μετά την ποσότητα του ψυκτικού μέσου που έχει πλέον αυτό το κακόμοιρο μηχάνημα.
 

Απλά η τιμή που είπες είναι χαμηλή για ένα νόμιμο συνεργείο, ίσως όμως να το έχουν σαν μάρκετινγκ και να περιμένουν από τις συντηρήσεις, κανείς δεν ξέρει. Φυσικά ο κάθε επαγγελματίες κοστολογεί διαφορετικά αλλά εδώ είναι ξεκάθαρο ότι έκαναν ότι έκαναν για 30 ευρώ και αν κέρδος, καλύτερα ντελίβερι όπως και έχουν γίνει αρκετοί ψυκτικοί ήδη. (Κατάλαβες ότι γέλασα με τα παραπάνω και όχι με εσένα που έκανες την δουλειά σου μια χαρά)

Ποσά κλιματιστικά μπορεί να βάζει ένα σοβαρό συνεργείο τριών ατόμων την ημέρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...