Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Θα το δοκιμάσω απο περιέργεια. Νομίζω όμως πως εάν το βάλω 24-25 που λες δεν θα δώσει περισσότερο γκάζι όπως λες εαν εννοείς πως θα βγάλει πιο ζεστό αέρα δηλαδή. Μπορεί να μας απαντήσει σε αυτό ο @liakjim που είναι πιο ειδικός?

Εννοείται πως όσο ανεβάζεις τη θερμοκρασία θα "δώσει" γκάζια αφού θα είναι μεγαλύτερη η διαφορά από την υπάρχουσα στο χώρο.., απλά σου λέω βάλε το στο τέρμα να δώσει ό,τι μπορεί.., αν και εκεί πάλι μετά από κάποιο χρόνο δεν ανεβάσει τότε αρχίζουμε τις παραδοχές τις ανεπάρκειας..

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το θέμα δεν είναι τι θα κάνει στους 7 και με μέγιστες 11-12, αλλά όταν θα κάνει κρύο δλδ με μέγιστες 3-5 και ελάχιστες κοντά στο μηδέν, συνθήκες που δεν έχουμε δει φέτος ακόμη (όσο μένουμε σε φυσιολογικά μέρη). Δεν έχουμε δεδομένα από τον φίλο, τα λέει μπερδεμένα.

Σίγουρα όσο πέσει η εξωτερική θα ζορίσουν τα πράγματα, αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο να μας λέει πως δεν επαρκεί για το χώρο ενώ δουλεύει στο 1/3 μην πω 1/4 της ονομαστικής, να μου πεις πως δουλεύει 24/7 τέρμα και δεν επαρκεί να πω οκ (συν τις σχετικά υψηλές ελάχιστες που αναφέρεις). Μπορεί το μηχάνημα να έχει +4-5 offset και ο φίλος "ζητώντας" 22 αυτό να "διαβάζει" 25 και ο χώρος να έχει πχ 19, οπότε σου λέει κόψε χαμηλά να "συντηρήσουμε"

@PhoneKiller τι θερμοκρασία θέλεις ΕΣΥ στο χώρο;

Τι απόσταση έχει η εσωτερική μονάδα από το ταβάνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Δεν υπάρχει αυτή η τιμή. Το ζευγάρι έκανε τραγικό λάθος καθώς έπρεπε να τους διώξει χωρίς δεύτερη κουβέντα. Οι τιμές είναι 90€ μέχρι 3 μέτρα και αντλία (εντάξει ...μπορεί να βρεις και μέχρι 150 αλλά 250 με την καμία)

Μπηκαν 5 μετρα γιατι ηθελαν η εσωτερικη να μπει σε συγκεκριμενο μερος και η εξωτερικη σε συγκεκριμενο αρα εξ ορισμου η αποσταση βγηκε 5 μετρα. Απο εκει και περα τους ειπαν, οπως και ο πωλητης, οτι στην τιμη αγορας η Mitsubishi καλυπτει 1 μετρο και τα υπολοιπα τα πληρωνουν. Τους χρεωσαν 100 εργασια και 150 υλικα αρα τα 4 μετρα βγηκαν περιπου 40 ευρω το μετρο που τα θεωρω προσωπικα υπερβολικα!!!! 40 ευρω για ενα μετρο χαλκοσωληνα, ουτε χρυσαφι να ηταν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Maurikycli είπε

^ Τα 5 μέτρα του eurovent είναι για να καλύψουν ένα δυσμενέστερο σενάριο λειτουργίας και όχι για να πετύχουν καλύτερες επιδόσεις.

>

Αυτο που λες δεν ισχύει. Διότι ολα τα manual αναφέρουν μέγιστο σωληνώσεων . π.χ. για τα toshiba που έχω δίνει 10 η 15 μέτρα. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Οπότε το δυσμενεστερο σενάριο αν μπορείς να το πεις έτσι θα ήταν τα 10 η 15 μέτρα. Εκτός αυτού όλοι βλέπουμε τις αποδόσεις από το eurovent.Πουθενα δεν αναφέρει δυσμενεστερες συνθήκες. Με αυτή τη λογική τα λιγότερα μέτρα είναι ιδανικοτερα.Επισης εάν το πάρεις και από την μεριά των εταιρειών κανείς δεν θα ήθελε να αναφέρονται σε ένα πανευρωπαϊκό πιστοποίητικο για τα κλιματιστικά τους μικρότερες επιδόσεις από αυτές που πραγματικά έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Alnitak είπε

Αυτο που λες δεν ισχύει. Διότι ολα τα manual αναφέρουν μέγιστο σωληνώσεων . π.χ. για τα toshiba που έχω δίνει 10 η 15 μέτρα. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Οπότε το δυσμενεστερο σενάριο αν μπορείς να το πεις έτσι θα ήταν τα 10 η 15 μέτρα. Εκτός αυτού όλοι βλέπουμε τις αποδόσεις από το eurovent.Πουθενα δεν αναφέρει δυσμενεστερες συνθήκες. Με αυτή τη λογική τα λιγότερα μέτρα είναι ιδανικοτερα.Επισης εάν το πάρεις και από την μεριά των εταιρειών κανείς δεν θα ήθελε να αναφέρονται σε ένα πανευρωπαϊκό πιστοποίητικο για τα κλιματιστικά τους μικρότερες επιδόσεις από αυτές που πραγματικά έχουν.

Ανέφερα "ένα δυσμενέστερο σενάριο λειτουργίας" και όχι το δυσμενέστατο που αναφέρεις καθώς αυτό αφορά τη μέγιστη απόσταση των 25 μέτρων.

Τα 5 μέτρα απόσταση είναι ένα δυσμενέστερο σενάριο από αυτό των 3 ή 2 μέτρων που ορίζουν ως ελάχιστο οι κατασκευαστές. Ελάχιστη διαφορά αλλά υπαρκτή που πιθανό να έκρινε των "πρωταθλητή" των επιδόσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Alnitak είπε

Αυτο που λες δεν ισχύει. Διότι ολα τα manual αναφέρουν μέγιστο σωληνώσεων . π.χ. για τα toshiba που έχω δίνει 10 η 15 μέτρα. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Οπότε το δυσμενεστερο σενάριο αν μπορείς να το πεις έτσι θα ήταν τα 10 η 15 μέτρα. Εκτός αυτού όλοι βλέπουμε τις αποδόσεις από το eurovent.Πουθενα δεν αναφέρει δυσμενεστερες συνθήκες. Με αυτή τη λογική τα λιγότερα μέτρα είναι ιδανικοτερα.Επισης εάν το πάρεις και από την μεριά των εταιρειών κανείς δεν θα ήθελε να αναφέρονται σε ένα πανευρωπαϊκό πιστοποίητικο για τα κλιματιστικά τους μικρότερες επιδόσεις από αυτές που πραγματικά έχουν.

 

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Ανέφερα "ένα δυσμενέστερο σενάριο λειτουργίας" και όχι το δυσμενέστατο που αναφέρεις καθώς αυτό αφορά τη μέγιστη απόσταση των 25 μέτρων.

Τα 5 μέτρα απόσταση είναι ένα δυσμενέστερο σενάριο από αυτό των 3 ή 2 μέτρων που ορίζουν ως ελάχιστο οι κατασκευαστές. Ελάχιστη διαφορά αλλά υπαρκτή που πιθανό να έκρινε των "πρωταθλητή" των επιδόσεων

Σελ 27 https://www.eurovent-certification.com/media/images/bc7/528/bc7528947792e5220336ab89bbd0f15c91f0d00b.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Ανέφερα "ένα δυσμενέστερο σενάριο λειτουργίας" και όχι το δυσμενέστατο που αναφέρεις καθώς αυτό αφορά τη μέγιστη απόσταση των 25 μέτρων.

Τα 5 μέτρα απόσταση είναι ένα δυσμενέστερο σενάριο από αυτό των 3 ή 2 μέτρων που ορίζουν ως ελάχιστο οι κατασκευαστές. Ελάχιστη διαφορά αλλά υπαρκτή που πιθανό να έκρινε των "πρωταθλητή" των επιδόσεων

Στην πράξη από προσωπική εμπειρία να σου πω. Έχω 2 toshiba arata 9αρια . Το ένα σε νότιο δωμάτιο με 3 μέτρα σωλήνωση και το άλλο σε βορεινό με 7 μέτρα περίπου. Καταρχήν είμαι ευχαριστημένος και για τα δύο ρυθμισμένα στους 20 βαθμούς με εξωτερικές 5-8 βαθμοί. Τα λειτουργώ μόνο βράδυ . Ινβερταρουν στα 220-250 watt όλο το βράδυ χωρίς κανένα on off. Αυτό που έχει 7 μέτρα σωλήνωση , στο βορεινό δωματιο, διότι τα ανοίγω την ίδια ώρα, πιανει την θερμοκρασία 2 λεπτά γρηγορότερα περίπου και έχει μια ελαφρά καλύτερη απόδοση + κατανάλωση  . Εντελώς ελαφρά. Αυτά όπως είπα από προσωπική εμπειρία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην εικόνα θέλω να δείτε asyg24kmta με κόκκινο κύκλο vs συνδυασμό ariston + morris με πράσινους κύκλους στο σπίτι των πεθερικών δίπλα μου. 24ωρη καταγραφή. 23:59-23:59.

Το fujitsu (μπλε γραμμή) σε 60τμ ενιαίο (+σκάλα που πάει πάνω), το ariston (πορτοκαλί γραμμή) σε 45τμ ενιαίο και το morris (κόκκινη γραμμή) σε 15τμ κολλητά στα 45τμ. Οι χώροι αυτοί είναι μεσοτοιχία με εμένα, επίσης βορινός προσανατολισμός, χωρίς σκάλα, μια πόρτα αντί για 3 εγώ, 3 παράθυρα αντί για 5 εγώ. 22C οι χώροι. Το fujitsu παίζει 24/7, τα άλλα δύο σβήνουν περίπου 10μμ και ανάβουν περίπου 5πμ.

Σε 24ώρες το fujitsu ήθελε 11KW, ariston + morris ήθελαν 17KW μαζί για ίδια τμ.

Ότι πληρώνεις παίρνεις.

image.png.1d5f8154c06ebf5041b10df7a9d57c59.png

10 λεπτά πριν, Alnitak είπε

Στην πράξη από προσωπική εμπειρία να σου πω. Έχω 2 toshiba arata 9αρια . Το ένα σε νότιο δωμάτιο με 3 μέτρα σωλήνωση και το άλλο σε βορεινό με 7 μέτρα περίπου. Καταρχήν είμαι ευχαριστημένος και για τα δύο ρυθμισμένα στους 20 βαθμούς με εξωτερικές 5-8 βαθμοί. Τα λειτουργώ μόνο βράδυ . Ινβερταρουν στα 220-250 watt όλο το βράδυ χωρίς κανένα on off. Αυτό που έχει 7 μέτρα σωλήνωση , στο βορεινό δωματιο, διότι τα ανοίγω την ίδια ώρα, πιανει την θερμοκρασία 2 λεπτά γρηγορότερα περίπου και έχει μια ελαφρά καλύτερη απόδοση + κατανάλωση  . Εντελώς ελαφρά. Αυτά όπως είπα από προσωπική εμπειρία .

Ίσως μετράς σε διαφορετικά σημεία τις θερμοκρασίες, με ίσως άλλα θερμόμετρα, με ίσως διαφορετική κατανομή των επίπλων/αντικειμένων, με άλλη διαρρύθμιση του χώρου, άλλα τμ και ένα κάρο άλλους παράγοντες. Κάποιος άλλος ίσως να έλεγε το αντίθετο με εσένα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην εικόνα θέλω να δείτε asyg24kmta με κόκκινο κύκλο vs συνδυασμό ariston + morris με πράσινους κύκλους στο σπίτι των πεθερικών δίπλα μου. 24ωρη καταγραφή. 23:59-23:59.

Το fujitsu (μπλε γραμμή) σε 60τμ ενιαίο (+σκάλα που πάει πάνω), το ariston (πορτοκαλί γραμμή) σε 45τμ ενιαίο και το morris (κόκκινη γραμμή) σε 15τμ κολλητά στα 45τμ. Οι χώροι αυτοί είναι μεσοτοιχία με εμένα, επίσης βορινός προσανατολισμός, χωρίς σκάλα, μια πόρτα αντί για 3 εγώ, 3 παράθυρα αντί για 5 εγώ. 22C οι χώροι. Το fujitsu παίζει 24/7, τα άλλα δύο σβήνουν περίπου 10μμ και ανάβουν περίπου 5πμ.

Σε 24ώρες το fujitsu ήθελε 11KW, ariston + morris ήθελαν 17KW μαζί για ίδια τμ.

Ότι πληρώνεις παίρνεις.

image.png.1d5f8154c06ebf5041b10df7a9d57c59.png

Ίσως μετράς σε διαφορετικά σημεία τις θερμοκρασίες, με ίσως άλλα θερμόμετρα, με ίσως διαφορετική κατανομή των επίπλων/αντικειμένων, με άλλη διαρρύθμιση του χώρου, άλλα τμ και ένα κάρο άλλους παράγοντες. Κάποιος άλλος ίσως να έλεγε το αντίθετο με εσένα.

Έχεις δίκιο. Οι επιδόσεις πάντα εξαρτώνται από όλα αυτά που λες και όπως είπες από ένα κάρο παράγοντες. Γι αυτό τόνισα από προσωπική εμπειρία. Και οι μετρήσεις που κανείς εσύ αναφέρονται στο δικό σου σπίτι, στη δική σου έγκατασταση , στο δικό σου φυσικό περιβάλλον και με τα μηχανήματα που διαθέτεις. Ενδεχομένως εάν λειτουργούσε το Fujitsu σε κάποιον άλλο να είχε καλύτερες η και χειρότερες επιδόσεις. Απλά εγώ κατέθεσα την εμπειρία μου με τα δικά μου κλιματιστικά και τη δική μου εγκατάσταση. Τίποτα δεν είναι στάνταρ. Κάποιος άλλος που ζεσταίνεται με βιοκαύσιμα ,αντλία θερμότητας, τηλεθέρμανση η ακόμα και σομπα μπορεί και να γελούσε εάν μας διάβαζε να συζητάμε για θερμανση με κλιματιστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην εικόνα θέλω να δείτε asyg24kmta με κόκκινο κύκλο vs συνδυασμό ariston + morris με πράσινους κύκλους στο σπίτι των πεθερικών δίπλα μου. 24ωρη καταγραφή. 23:59-23:59.

Το fujitsu (μπλε γραμμή) σε 60τμ ενιαίο (+σκάλα που πάει πάνω), το ariston (πορτοκαλί γραμμή) σε 45τμ ενιαίο και το morris (κόκκινη γραμμή) σε 15τμ κολλητά στα 45τμ. Οι χώροι αυτοί είναι μεσοτοιχία με εμένα, επίσης βορινός προσανατολισμός, χωρίς σκάλα, μια πόρτα αντί για 3 εγώ, 3 παράθυρα αντί για 5 εγώ. 22C οι χώροι. Το fujitsu παίζει 24/7, τα άλλα δύο σβήνουν περίπου 10μμ και ανάβουν περίπου 5πμ.

Σε 24ώρες το fujitsu ήθελε 11KW, ariston + morris ήθελαν 17KW μαζί για ίδια τμ.

Ότι πληρώνεις παίρνεις.

image.png.1d5f8154c06ebf5041b10df7a9d57c59.png

 

Ίσως είσαστε πιο θερμόαιμη οικογένεια!

Πέρα από πλάκα, μακάρι να είχαμε την ίδια επιτυχία στις επιλογές μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Klausx είπε

 

Κάτσε να δεις πόσο θα πάνε το καλοκαίρι, εγκατάσταση 18k+ btu 90 ευρώ με υλικά 40-50 δεν υπάρχει περίπτωση εκτός και αν είναι εγκατάσταση του δωρεάν και τους κυνηγάς για τα 3 μέτρα και το αυτονόητο κενό μετά κάνοντας σου το μηχάνημα από Καινούριο μεταχειρισμένο.

Επειδή έβαλα ένα Toshiba edge 9000 πληρωμένο από τσέπη χωρίς παζάρια χωρίς δωρεάν και με απόδειξη πριν από δύο μήνες πλήρωσα 90€ και με απόδειξη 111,6. Την απόδειξη την ήθελα σε περίπτωση που μου κάνει θέματα τοToshiba (όπως και έκανε τελικά.)

Το συνεργείο ήταν 3 ατόμων που βάζει Daikin σε εξουσιοδοτημένο. Δεν με γνωρίζουν δεν είναι φίλοι μου απλώς κάναμε μια συναλλαγή.Τόσα ζήτησαν τόσα πήραν. Τα 3 μέτρα και η αντλία ξεκαθαρίστηκαν από το πρώτο τηλεφώνημα. Περισσότερες λεπτομέρειες σε pm αν σε ενδιαφέρει.

Δες παρακάτω τιμές εγκατάστασης με 2 μέτρα σωλήνα

https://vimax.gr/klimatistika/inverter-air-conditioners?product_id=13073

https://panelektriki.gr/klimatistika-air-condition/oikiaka-klimatistika-inverter/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B16J2KVSG-E-RAS-16J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-16000-BTU

Ο δεύτερος σύνδεσμος για 16άρι 99€.

(Είναι ανάγκη να ξεκαθαριστεί οτι τα παραπάνω  γράφονται για τον διαμοιρασμό εμπειριών πάνω σε θέματα εγκατάστασης κλιματιστικών καθώς τελικά αναδεικνύεται στο πιο μελανό σημείο της υπόθεσης).

Επεξ/σία από velissarios1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, amotida είπε

Και το RB-N106S-G κάνει.
Το έχω εγώ σε yukai 13αρι,απλά το χρησιμοποιείς χωρίς το παρεχόμενο καλώδιο της συσκευασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως παιδια το κοστος εγκαταστασης γενικα εχει ανεβει, εμενα για εννιαρι εδω στην περιοχη μου δυο επαγγελματιες που ρωτησα θελουν 100 ευρω..Θεωρω πως ζητανε πολλα και μαλιστα χωρις αποδειξη.

Θυμαμαι πριν τρια χρονια οταν μπηκαμε στο σπιτι για ενα 18αρι και 2 9αρια πληρωσα 250 ακριβως..

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, energy52 είπε

Παντως παιδια το κοστος εγκαταστασης γενικα εχει ανεβει, εμενα για εννιαρι εδω στην περιοχη μου δυο επαγγελματιες που ρωτησα θελουν 100 ευρω..Θεωρω πως ζητανε πολλα και μαλιστα χωρις αποδειξη.

Θυμαμαι πριν τρια χρονια οταν μπηκαμε στο σπιτι για ενα 18αρι και 2 9αρια πληρωσα 250 ακριβως..

Για έλα εδώ προς τα εμάς, όπου 9αρι και 12αρι πάνε στα 150€ έως 3μ σωλήνα και τα 18αρια+ πάνε 150€ η τοποθέτηση συν 30€ το μέτρο, χρεώνοντας από το 1ο μέτρο (δεν περιλαμβάνει κάτι η τοποθέτηση) :P

Να θες να βάλεις ένα 24αρι με 5 μέτρα, για κάνε τους υπολογισμούς.., μισό βασικό μισθό θες.

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Θέλω να σας αναφέρω άλλο ένα κουλό με το κλιματιστικό όσο περιμένω την αντιπροσωπεία.

Χτες το μεσημέρι ήθελα για καμιά ώρα το κλιματιστικό όσο ήμουν σπίτι,ίσα ίσα να κάνω ένα μπάνιο γιατί θα ξανά έφευγα.

Εξωτερική 5 βαθμοί εσωτερική 17 και ζήτησα 24 με ανεμιστήρα στο high.

Μόλις άρχισε να ζεσταίνει πάτησα και το powerfull για να ζεστάνει ακόμα πιο γρήγορα. Πραγματικά ήρθε και ζέστανε το σπίτι. Πήγε 20+ βαθμούς και εκεί το έκλεισα γιατί έπρεπε να φύγω. 

Πώς το κλείνω (αφού το έκλεισα ενώ δούλευε) το βλέπω αναβοσβήνει το power που σημαίνει κάνει απόψυξη...

Με ούτε μια ώρα λειτουργίας ξεκίνησε να κάνει απόψυξη.

 

Φεύγω και γυρνάω το βράδυ στο ίδιο μοτίβο, για καμιά ωρίτσα λίγο να σπάσει. Το βάζω 24 στο auto , δουλεύει όπως δούλεψε όσο δούλεψε για 45 περίπου και το κλείνω ενώ δουλεύει για να την πέσω. Ξανά βλέπω ξεκίνησε αποψυξη,άκουγα και την μονάδα έξω.

 

Όσους έχω ρωτήσει από φίλους,συγγενείς,γνωστούς ποτέ κανένας δεν είδε/άκουσε το κλιματιστικό του να κάνει απόψυξη κι εμένα κάνει κάθε μία ώρα...

Όσες απώλειες και να έχω δεν είναι και ανοιχτό το σπίτι, και σιγά ούτε μια ώρα δεν δουλεύει και έρχεται και παγώνει... Δεν στέκει ρε παιδιά τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,αγορασα ένα κλιματιστικό Toshiba κ δν περιλαμβάνει usb stick για Wi-Fi.Τα φώτα σας γιατί δν έχω ιδέα.Θα πρέπει να αγοράσω stick της Toshiba? Τα usb που βάζουμε σε ταμπλετ κ τηλεόραση δν είναι συμβατά;

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από marina8282
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...