Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, energy52 είπε

Oτι σου ειπε κι ο liak, πως θα ζητησεις αντικατασταση με ποια αιτια; πολυ δυσκολο πλεον να το δεχτουν..θυμισε μου 18αρι ειναι; Μηπως ρε συ το δουλευεις λαθος; ποσα τμ ειναι ο χωρος συνολικα και ποσα μετρα εχεις τοιχο απεναντι απ το μηχανημα για ξαναπες γιατι βαριεμαι να γυρναω πισω..

12άρι είναι των 700 ευρώ. Το σπίτι κοιτάει Δυτικά και έχει και τζαμπαρία στο μπαλκόνι εκτός απο καινουργια κουφώτματα αλουμινιου με διπλό τζάμι. Το ίδιο και η πόρτα ασφαλείας είναι αρκετά καλή.

Δεν ξέρω ποσα τμ είναι το σαλόνι ακριβώς, περίπου 30 πιστεύω αλλα όσοι ψυκτικοί το έχουν δει είπαν οτι το 12άρι είναι μια χαρά.

Επίσης τώρα το έβαζα 27 βαθμούς στο high και το έχει κάνει φούρνο.Αν το γυρίσω στο auto θα παγώσει το σπίτι.Δεν συζητάω να κατεβάσω το 27... Δεν θα γκαζώσει ποτέ. Μπορεί απο χλιαρός να γίνεται καλα ζεστός ο αέρας αλλα ο ανεμιστήρας δεν γκαζώνει !

 

Σας ανεβάζω φωτό απο το δωμάτιο (φαίνεται λιγο μεγαλύτερο απ'οτι ειναι στην πράξη) και επίσης δεν το λες και ψιλοτάβανο!

Είναι αυτό μόνο που βλέπετε και μια πολύ μικρή κουζίνα απο εκεί που βγάζω την φωτογραφία η οποία είναι σαν να έχει πόρτα αλλα δεν υπάρχει πόρτα. Εννοώ δεν είναι ενας  χώρος σαλονοκουζίνα.

 

Το κλιματιστικό ζεσταίνει,αν ηταν τοσο μικρό δεν θα ζέσταινε, δεν θα ανέβαζε πάνω απο 20. Όμως ανεβάζει άνετα πάνω απο 22 (εγω είμαι οκ με 20-20,5) το θέμα ειναι οτι δεν τα κρατάει , κάνει οτι θέλει ο ανεμιστήρας... Κάτι παίζει με τα ηλεκτρονικά του και γι'αυτό ζήτησα αντικατάσταση και περιμένω ΠΑΛΙ την αντιπροσωπεία....

 

Σας ανεβάζω και τι μου είχε βγάλει το εργαλείο το οποίο ειχα κανει λίγο πρόχειρα και όλα τα έβαζα με το κακό σενάριο. Δηλαδή κάποια θεωρώ είναι καλύτερα απ'οτι έβαλα, απλώς δεν ήμουν σίγουρος και έτσι πήγα με το κακό σενάριο.

ΥΓ. Αυτή τη στιγμή έχω σκάσει μέσα στο σπίτι με το κλιματιστικό (27 ζητούμενη, ανεμιστήρας στο high. Δουλεύει ακόμα στο high όντως και στο σπίτι μέσα έχω 21,8). Αν τολμήσω και το βάλω auto θα παγώσει το σπίτι.

 

Δεν λέω οτι ειναι το καλύτερο κλιματιστικό, αλλα fujitsu σύγχρονο υποτίθεται τελευταίας τεχνολογίας των 700 ευρώ. 12άρι που στην θέρμανση υποτιθεται δίνει παραπάνω btu. Που υποτίθεται δουλυει σε εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες -15 και ακόμα και οταν βαραγε εξωτερική μονάδα και σπίτι ο ήλιος με 15 βαθμούς έξω έκανε ακριβώς τα ίδια και παγωνε 3 φορές την μέρα η εξ.μονάδα... Δεν μπορεί τόσο χάλια... και στην τελική μπορεί να το ζεστάνει το σπίτι. Κατι παίζει με τον προγραμματισμό του και τα ηλεκτρονικά του... Ξεκάθαρα λες αισθητήρες...αλλα αλλάχτηκαν...

 

 

 

 

324638667_1380633819143472_2965867067725843650_n.jpg

325483751_876790680237431_64280418605587111_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

επειδη το Toshiba μου ειχε προβλημα με την πλακετα, την βλαβη την εμφανιζε στον ανεμιστηρα.......γκαζωνε χωρις λογο και εκλεινε το κλιματιστικο.......αλλαξανε μοτερ φτερωτης μεσα.....τιποτα!!!αλλαξαμε πλακετα......γαζωνει !!!! αλλο κλιματιστικο.....η διαφορα μας ομως!!!!εμενα εκλεινε και εμφανιζε βλαβη F .......

ομως μοιαζει με πλακετα η βλαβη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για 100% χρήση ψύξης ή και περιστασιακή χρήση για θέρμανση, θα πήγαινα στο legend.

Για χρήση ψύξη και θέρμανση θα πήγαινα στο inventor comfort.

Το αρχικό ποστ ήταν για legend ή ATXF/FTXF.

Δεν θα ήταν καλύτερη επιλογή το daikin λόγο θέρμανσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

12άρι είναι των 700 ευρώ. Τ

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#4440
οπως θα δεις είναι πολύ μικρό το κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1+1 = 2.

Χώρος με απώλειες 4400W, στη Ξάνθη και ένα κλιματιστικό που έχει nominal 3.8

Περασμένο σωστά, σφάλμα δεν βγάζει.

Δεν είμαι ψυκτικός, δεν είμαι τεχνικός αλλά το πράγμα το βλέπω ότι είναι μια απλή περίπτωση μικρού κλιματιστικού. Μπορεί να κάνω και λάθος.

7 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το αρχικό ποστ ήταν για legend ή ATXF/FTXF.

Δεν θα ήταν καλύτερη επιλογή το daikin λόγο θέρμανσης;

Το θέλει όμως κυρίως για ψύξη λέει.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

12άρι είναι των 700 ευρώ. Το σπίτι κοιτάει Δυτικά και έχει και τζαμπαρία στο μπαλκόνι εκτός απο καινουργια κουφώτματα αλουμινιου με διπλό τζάμι. Το ίδιο και η πόρτα ασφαλείας είναι αρκετά καλή.

Δεν ξέρω ποσα τμ είναι το σαλόνι ακριβώς, περίπου 30 πιστεύω αλλα όσοι ψυκτικοί το έχουν δει είπαν οτι το 12άρι είναι μια χαρά.

Επίσης τώρα το έβαζα 27 βαθμούς στο high και το έχει κάνει φούρνο.Αν το γυρίσω στο auto θα παγώσει το σπίτι.Δεν συζητάω να κατεβάσω το 27... Δεν θα γκαζώσει ποτέ. Μπορεί απο χλιαρός να γίνεται καλα ζεστός ο αέρας αλλα ο ανεμιστήρας δεν γκαζώνει !

 

Σας ανεβάζω φωτό απο το δωμάτιο (φαίνεται λιγο μεγαλύτερο απ'οτι ειναι στην πράξη) και επίσης δεν το λες και ψιλοτάβανο!

Είναι αυτό μόνο που βλέπετε και μια πολύ μικρή κουζίνα απο εκεί που βγάζω την φωτογραφία η οποία είναι σαν να έχει πόρτα αλλα δεν υπάρχει πόρτα. Εννοώ δεν είναι ενας  χώρος σαλονοκουζίνα.

 

Το κλιματιστικό ζεσταίνει,αν ηταν τοσο μικρό δεν θα ζέσταινε, δεν θα ανέβαζε πάνω απο 20. Όμως ανεβάζει άνετα πάνω απο 22 (εγω είμαι οκ με 20-20,5) το θέμα ειναι οτι δεν τα κρατάει , κάνει οτι θέλει ο ανεμιστήρας... Κάτι παίζει με τα ηλεκτρονικά του και γι'αυτό ζήτησα αντικατάσταση και περιμένω ΠΑΛΙ την αντιπροσωπεία....

 

Σας ανεβάζω και τι μου είχε βγάλει το εργαλείο το οποίο ειχα κανει λίγο πρόχειρα και όλα τα έβαζα με το κακό σενάριο. Δηλαδή κάποια θεωρώ είναι καλύτερα απ'οτι έβαλα, απλώς δεν ήμουν σίγουρος και έτσι πήγα με το κακό σενάριο.

ΥΓ. Αυτή τη στιγμή έχω σκάσει μέσα στο σπίτι με το κλιματιστικό (27 ζητούμενη, ανεμιστήρας στο high. Δουλεύει ακόμα στο high όντως και στο σπίτι μέσα έχω 21,8). Αν τολμήσω και το βάλω auto θα παγώσει το σπίτι.

 

Δεν λέω οτι ειναι το καλύτερο κλιματιστικό, αλλα fujitsu σύγχρονο υποτίθεται τελευταίας τεχνολογίας των 700 ευρώ. 12άρι που στην θέρμανση υποτιθεται δίνει παραπάνω btu. Που υποτίθεται δουλυει σε εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες -15 και ακόμα και οταν βαραγε εξωτερική μονάδα και σπίτι ο ήλιος με 15 βαθμούς έξω έκανε ακριβώς τα ίδια και παγωνε 3 φορές την μέρα η εξ.μονάδα... Δεν μπορεί τόσο χάλια... και στην τελική μπορεί να το ζεστάνει το σπίτι. Κατι παίζει με τον προγραμματισμό του και τα ηλεκτρονικά του... Ξεκάθαρα λες αισθητήρες...αλλα αλλάχτηκαν...

 

 

 

 

324638667_1380633819143472_2965867067725843650_n.jpg

325483751_876790680237431_64280418605587111_n.jpg

βεβαια η αληθεια ειναι οτι σε λιιιιγο μεγαλυτερο χωρο απο τον δικο σου ,στην Αθηνα ........εγω εβαλα 24ερι Toshiba Edge......

μπααααα......στον ιδιο χωρο με εσενα!!!!

μπορει και μικροτερο........αν εισαι πανω απο 25 τετρ......

εγω ειμαι το ......αλλο ακρο απο εσενα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, marmaris είπε

αν εισαι πανω απο 25 τετρ....

Σημασία έχουν οι απωλειες και όχι το απόλυτο νούμερο στα τμ 

ενα μικρό παράδειγμα , υπάρχουν άφθονα διαγράμματα κατανάλωσης  σε ολες τις θερμοκρασίες από αυτό το κλιματιστικό που ειναι 18 αρι και βρίσκεται σε αυτό το χώρο 

 

BB63CE06-1320-408A-8E04-07BC2BF40C04.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ethnik471 θέλεις να υποθέσουμε την περίπτωση του ελαφρώς μικρότερου κλιματιστικού από αυτό που (πιθανόν) να χρειάζονταν ο χώρος;

έχεις κάποιο ξεχωριστό θερμόμετρο να δεις τι θερμοκρασία έχει ο χώρος;

θα σου έλεγα να βάλεις ανεμιστήρα auto, θερμοκρασία (ζήτηση) 25-26 (σίγουρα 24+) και άσε το να λειτουργεί 24/7 κατά το δυνατόν.., αν το αναβοσβήνεις θα αργεί πολύ να ζεσταίνει το χώρο πάλι, ειδικά εάν παγώνει..

3 αποψύξεις σε όλο το βράδυ με εξωτερική κάτω από 5 και φαντάζομαι υψηλή υγρασία προφανώς να πιάσει πάγο η εξωτερική μονάδα..

δούλεψε το τώρα ως έχει προς το παρόν, απλά κάπως "γκαζωμένο" σε θερμοκρασία, αφού ζεστάνει κάπως βάλε ανεμιστήρα αυτόματο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Klausx είπε

Screenshot_1330.png.73aba3d710f6821b132029d17f26222d.png

Κάνε του σινιάλο ότι είσαι ακόμα μέσα στον χώρο 🤣 

Δεν βλέπω τέτοια λειτουργία στο εγχειρίδιο χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreasosfp είπε

IMG_20230120_213301.jpg.37b7a9f0e8bfd3cd30c7ea2dc9f2fe31.jpgIMG_20230120_213229.jpg.320d61f7de4e5929b9d47f0d48c151af.jpg

IMG_20230113_210402.jpg.2cbb5e333c1356294dec8f7d52f1c9f0.jpg

Τελικά η καλύτερη θέση για το κλιματιστικό είναι να μπει πάνω από το πάσο ή να δοκιμάσω μήπως και μπει πάνω από την μπαλκονόπορτα; Θα παίξει ρόλο για το πλάτος της εσωτερικής μονάδας διότι ο τοίχος πάνω από το πάσο είναι 101 εκατοστά άρα θα περιορίσει την επιλογή κλιματιστικού.

Σας εχω κουράσει αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Σας εχω κουράσει αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

είσαι σίγουρος πως μπορεί να μπει πάνω από την μπαλκονοπορτα;

εννοείς πάνω από το κουρτινοξυλο;

μήπως εκεί είναι δοκάρι και δεν μπορείς να τρυπήσεις;

άσε που αν πάει πολύ ψηλά η εσωτερική στη θέρμανση θα είναι χειρότερα,  θα πρέπει να ανεβάζεις ζήτηση..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Σας εχω κουράσει αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

Βάλτο εκεί που είναι το κενό πάνω από το πάσο , μην το στριμώξεις πάνω από το κουρτίνοξυλο εκτός και αν κατεβάσεις πιο κάτω το κουρτινοξυλο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν βλέπω τέτοια λειτουργία στο εγχειρίδιο χρήσης.

https://www.fujitsu-general.com/gr/products/split/wall/asyg035kpca.html στα Εικονίδια λειτουργιών αν πατήσεις, δεν νομίζω να μπορείς να τα ρυθμίσεις από το κοντρόλ απλά τα έχουν βάλει πάνω στην πλακέτα και αυτό μπορεί να δημιουργεί την περίεργη συμπεριφορά που αναφέρει ο @ethnik471

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Klausx είπε

https://www.fujitsu-general.com/gr/products/split/wall/asyg035kpca.html στα Εικονίδια λειτουργιών αν πατήσεις, δεν νομίζω να μπορείς να τα ρυθμίσεις από το κοντρόλ απλά τα έχουν βάλει πάνω στην πλακέτα και αυτό μπορεί να δημιουργεί την περίεργη συμπεριφορά που αναφέρει ο @ethnik471

Δεν το έχει το συγκεκριμένο.

Όταν πατάς σου βγάζει τι σημαίνουν όλα τα εικονίδια.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...