Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

IMG_20230120_213301.jpg.37b7a9f0e8bfd3cd30c7ea2dc9f2fe31.jpgIMG_20230120_213229.jpg.320d61f7de4e5929b9d47f0d48c151af.jpg

IMG_20230113_210402.jpg.2cbb5e333c1356294dec8f7d52f1c9f0.jpg

Τελικά η καλύτερη θέση για το κλιματιστικό είναι να μπει πάνω από το πάσο ή να δοκιμάσω μήπως και μπει πάνω από την μπαλκονόπορτα; Θα παίξει ρόλο για το πλάτος της εσωτερικής μονάδας διότι ο τοίχος πάνω από το πάσο είναι 101 εκατοστά άρα θα περιορίσει την επιλογή κλιματιστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας

έκανα μια εκαθάριση σήμερα, και βρήκα στο manual του shorai premium το παρακάτω φίλτρα τα οποία δεν έχουν τοποθετηθεί.. @dimostr και υπόλοιποι κάτοχοι toshiba τα έχετε βάλει? Αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει μια φωτογραφία.. Λογικα είναι το Νο 5

 

20230126_092232.jpg

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει έρθει τεχνικός να μου βάλει το άρατα πόσο είναι το ελάχιστο μήκος χαλκού που μπορεί να βάλει;

Γιατί είναι ακριβώς από πίσω από την τρύπα η μονάδα και λέει για 1,5 μέτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς @userAnon:

Τα φίλτρα αυτά είναι φίλτρα μικροσωματιδίων. Μπαίνουν "μέσα" στα κλασικά φίλτρα, συρταρωτά. Καλό θα ήταν να τα βάλεις. Δε παθαίνεις κάτι χωρίς αυτά, αλλά εξυπηρετούν ένα τσακ παραπάνω στο θέμα "ποιότητα αέρα". Δες τη φώτο.

Spoiler

IMG_1308.jpeg.0cfa9c05058795afae78225e60e9dd04.jpeg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Έχει έρθει τεχνικός να μου βάλει το άρατα πόσο είναι το ελάχιστο μήκος χαλκού που μπορεί να βάλει;

Γιατί είναι ακριβώς από πίσω από την τρύπα η μονάδα και λέει για 1,5 μέτρα

Όχι κάτω από 2. Μη δεχτείς λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Καλημέρα σας

έκανα μια εκαθάριση σήμερα, και βρήκα στο manual του shorai premium το παρακάτω φίλτρα τα οποία δεν έχουν τοποθετηθεί.. @dimostr και υπόλοιποι κάτοχοι toshiba τα έχετε βάλει? Αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει μια φωτογραφία.. Λογικα είναι το Νο 5

 

20230126_092232.jpg

Όπως στο είπε ο @Haldol

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, liakjim είπε

Πάντως ο χώρος σου θα ζητήσει αρκετά όταν πιάσουν ακόμη περισσότερα κρύα, οπότε στα μάτια μου, αν και το 24άρι για πολλούς θα ήταν υπερβολή (ακούτε υπέρμαχοι της υποδιαστασιολόγησης;;;;;;), νομίζω ότι έκανες μια καλή επιλογή.

και συνεχίζουμε να είμαστε υπέρμαχοι!

Έχουμε τους λόγους μας! 🤫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Specs είπε

μενει να αποδειχτει αυτο τι επιπτωσεις εχει, αλλα η υπερδιαστασιολογηση ηδη αποδειχτηκε αρνητικη.

Ο φιλος εδω πηρε δηλαδη το αμεσως επομενο μεγαλυτερο απο τις αναγκες του.

Επιβαρυνθηκε με 200ε (οχι ο συγκεκριμενος!) και οπως ξερουμε το συγκεκριμενο 24ρι εχει παραδοξως καλυτερους δεικτες στους αναλυτικους πινακες, απο το 22ρι και ισως και μεχρι το 13ρι.Ομως με την ιδια λογικη δεν θα επρεπε να παρει καποιος το 16ρι που λεγαμε προσφατα ως προς το 13ρι η 10ρι ? με τιποτα, μιαςκαι αγνωστες οι βουλες της Toshiba και ανεβοκατεβαζει τις αποδοσεις σε cop οπως επιθυμει, χωρις "ιεραρχια".

Σαν να ακουω γελιο στα ιαπωνικα απο αυτον που "μαγειρευει" τα πινακακια της Toshiba...αν μη τι αλλο εχει κανει τις αλχημειες του! η ισως να ειναι λαθη, σαμουρέικα παντως που σφαζουν!

Η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω ακριβώς πού είναι το λάθος, αλλά εδώ είναι οι καταναλώσεις του Haori 16 μου, από την tapo p110. Πειραματίστηκα για να βρω πόσο κατεβαίνει. Ζήτηση 19 το βράδυ και 20-21 τη μέρα, περιοχή Περιστέρι. Όσοι ξέρετε να διαβάζετε τους πίνακες, εξηγήστε μου κι εμένα γιατί παίζει μεταξύ 180 - 240 με αυτές τις θερμοκρασίες. 

Spoiler

IMG_20230126_001530.jpg.c83731e29223052c830caefd26e4fe53.jpg

 

 

Spoiler

IMG_20230126_000927.jpg

 Οι δύο τελευταίες είναι η τωρινή κατάσταση. 

 

Spoiler

IMG_20230126_121904.jpg

 

 

Spoiler

IMG_20230126_121835.jpg

 

Επεξ/σία από noths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noths είπε

Η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω ακριβώς πού είναι το λάθος, αλλά εδώ είναι οι καταναλώσεις του Haori 16 μου, από την tapo p110. Πειραματίστηκα για να βρω πόσο κατεβαίνει. Ζήτηση 19 το βράδυ και 20-21 τη μέρα, περιοχή Περιστέρι. Όσοι ξέρετε να διαβάζετε τους πίνακες, εξηγήστε μου κι εμένα γιατί παίζει μεταξύ 180 - 240 με αυτές τις θερμοκρασίες.

Γιατί οι πίνακες είναι πάντα με μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα, από στην πράξη θα δεις λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ethnik471 τι έγινε τελικά με την εγκατάσταση;

Προς όλους: έχετε να προτείνετε κανένα γκατζετάκι να μετράει θερμοκρασία υγρασία (ή αν έχει και ποιότητα αέρα στο χώρο; πχ ppm ή κάτι αντίστοιχο)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια γιατι είμαι με το δάχτυλο στην σκανδάλη για αγορά από το πλαίσιο...

Inventor legend 24αρι ή Daikin Siesta Sensira Pro Series ATXF60A/ARXF60A 21.000 BTU?

Χρήση περίπου 50-50  σε 35-45τ.μ σαλόνοκουζίνα , μου είχατε πει ότι το legend δεν είναι καλό στην θέρμανση αλλα το Daikin τον βλέπω με χειρότερο  scop (5.12 έναντι 5.3) 

Επίσης τι διαφορά έχει το ATXF/ARXF του πλαισίου με το FTXF / RXF που βλέπω στο Σκρουτζ; Ποιο είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτρεξα το εργαλειο υπολογισμου για τον χωρο της κουζινας που θελω να μπει ενα μηχανημα εκει για θερμανση κυριως, με υπολογισμο την θερμοπροσωψη που θα γινει το επομενο διαστημα ειπα μη παω με κλειστα ματια σε 9αρι, οριστε:

image.jpg

1.jpg

2.jpg

Αποτελεσμα;😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, energy52 είπε

Eτρεξα το εργαλειο υπολογισμου για τον χωρο της κουζινας που θελω να μπει ενα μηχανημα εκει για θερμανση κυριως, με υπολογισμο την θερμοπροσωψη που θα γινει το επομενο διαστημα ειπα μη παω με κλειστα ματια σε 9αρι, οριστε:

image.jpg

1.jpg

2.jpg

Αποτελεσμα;😄

Ένα καλό εννιάρι με καλό προγραμματισμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ένα καλό εννιάρι με καλό προγραμματισμό 

Ευχαριστω! Επειδη θα ναι με το εξοικονομω εχω επιλογη μεταξυ Midea, Fujitsu και Hitachi που φερνει ο εμπορος..Oταν ερθει η ωρα θα ανεβασω μοντελα και βλεπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...