Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Ήρθανε λοιπόν από τον εγκαταστατη, ευτυχώς ήρθε το αφεντικό που έχω ακούσει ότι είναι και καλός μάστορας. Πράγματι διαπίστωσε και ο ίδιος πως η εγκατάσταση δεν ήταν και η καλύτερη. Πρόθυμος και ευγενικός κάνει τις αλλαγές τώρα και μου είπε μάλιστα πως αν και η βάση είναι θεωρητικά σωστή για το κλιματιστικό,τα fujitsu έχουν μεγαλύτερη εξωτερική μοναδα. Ότι δηλαδή μου είπατε και εσεις.Στην ουσία εγκατάσταση σχεδόν από την αρχή.

 

Αυτή τη στιγμή βγαλανε την εξωτερική μονάδα και την βάση της και περνάνε καινούργια. Έφεραν και 2χ3μ χαλκοσωλήνες και ο Θεός βοηθός.

Είπε μετά θα κάνει κενό και θα βάλει πίσω τα υγρά του.

 

Για να δούμε. Θα σας ενημερώσω μετά

 

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους! Ειλικρινά !

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ήρθανε λοιπόν από τον εγκαταστατη, ευτυχώς ήρθε το αφεντικό που έχω ακούσει ότι είναι και καλός μάστορας. Πράγματι διαπίστωσε και ο ίδιος πως η εγκατάσταση δεν ήταν και η καλύτερη. Πρόθυμος και ευγενικός κάνει τις αλλαγές τώρα και μου είπε μάλιστα πως αν και η βάση είναι θεωρητικά σωστή για το κλιματιστικό,τα fujitsu έχουν μεγαλύτερη εξωτερική μοναδα. Ότι δηλαδή μου είπατε και εσεις.Στην ουσία εγκατάσταση σχεδόν από την αρχή.

 

Αυτή τη στιγμή βγαλανε την εξωτερική μονάδα και την βάση της και περνάνε καινούργια. Έφεραν και 2χ3μ χαλκοσωλήνες και ο Θεός βοηθός.

Είπε μετά θα κάνει κενό και θα βάλει πίσω τα υγρά του.

 

Για να δούμε. Θα σας ενημερώσω μετά

 

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους! Ειλικρινά !

Πετυχες σωστο ανθρωπο, γιατι εγω απο πρακτικερ ο συνεργατης εγκαταστατης ηταν μαγκας που τα ξερει ολα και πολυ αγενεστατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ήρθανε λοιπόν από τον εγκαταστατη, ευτυχώς ήρθε το αφεντικό που έχω ακούσει ότι είναι και καλός μάστορας. Πράγματι διαπίστωσε και ο ίδιος πως η εγκατάσταση δεν ήταν και η καλύτερη. Πρόθυμος και ευγενικός κάνει τις αλλαγές τώρα και μου είπε μάλιστα πως αν και η βάση είναι θεωρητικά σωστή για το κλιματιστικό,τα fujitsu έχουν μεγαλύτερη εξωτερική μοναδα. Ότι δηλαδή μου είπατε και εσεις.Στην ουσία εγκατάσταση σχεδόν από την αρχή.

 

Αυτή τη στιγμή βγαλανε την εξωτερική μονάδα και την βάση της και περνάνε καινούργια. Έφεραν και 2χ3μ χαλκοσωλήνες και ο Θεός βοηθός.

Είπε μετά θα κάνει κενό και θα βάλει πίσω τα υγρά του.

 

Για να δούμε. Θα σας ενημερώσω μετά

 

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους! Ειλικρινά !

Μια χαρά θα πάνε όλα, αν θες βάλε και το μετά να δούμε τις βελτιώσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ethnik471 η βάση που έφεραν τι διαστάσεις έχει;

@c-max κάτι τέτοιους με το που τους πάρω χαμπάρι, τους λέω ή θα κάνεις ότι συννενοηθήκαμε από πριν ή τα μαζεύεις και φεύγεις και άστα όπως είναι.. 

μην τα ξαναλέμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα ήταν πολύ ωραίο να κρατούσαμε κάπου μια λίστα με εγκαταστάτες που έχουν κάνει σωστά την δουλειά (πιστοποιημένους από το φόρουμ 😝) γιατι πολλοί απο εμάς θέλουν να πληρώσουν να γίνει σωστά η δουλειά και απλά δεν βρίσκετε κάποιος..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα που ο καιρος καπως κρυωσε και στην περιοχη της Αθηνας εφτασε τους 10-9 βαθμους ,θα ηθελα την γνωμη σας και ευχαριστως να αρχισω να απανταω στις αποριες σας για το Toshiba SHORAI EDGE RAS-B24J2KVSG-E που εχω σε χωρο 25 τετραγωνικων (υπερβολη ,το ξερω)και για τον εντυπωσιακο "κατ'εμε" τροπο λειτουργιας του.....υπεροχη ζεστη,αθορυβο κλιματιστικο και η Toshiba βραχος σε οτι σου συμβει.....παραθετω την φωτο απο το tapo που του εχω .....

Screenshot_20230125-192517.png

Θερμικές Απώλειες

 

4932.47Watt

 

4241.92KCal/h

 

197.30Watt/m2

 

169.68KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:21 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1992Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:25 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωσηΑλλαγή
Οροφή σε επαφή με:ΑέραΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Καλή μόνωση - 5εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5Αλλαγή
Παράθυρα:1Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, marmaris είπε

σημερα που ο καιρος καπως κρυωσε και στην περιοχη της Αθηνας εφτασε τους 10-9 βαθμους ,θα ηθελα την γνωμη σας και ευχαριστως να αρχισω να απανταω στις αποριες σας για το Toshiba SHORAI EDGE RAS-B24J2KVSG-E που εχω σε χωρο 25 τετραγωνικων (υπερβολη ,το ξερω)και για τον εντυπωσιακο "κατ'εμε" τροπο λειτουργιας του.....υπεροχη ζεστη,αθορυβο κλιματιστικο και η Toshiba βραχος σε οτι σου συμβει.....παραθετω την φωτο απο το tapo που του εχω .....

Screenshot_20230125-192517.png

Έχω μια απορία 
Δουλεύει συνεχιόμενα και η θερμοκρασία στο χώρο δεν ανεβαίνει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ζεστη ειναι καλη....τωρα βγαζει χλιαρο αερα......εγω αισθανομαι πολυ καλα....εχθες που ειχε 14 βαθμους εξω εκανε 3 σβησιματα στις 6 ωρες που δουλευε......σημερα ευθεια γραμμη......η απορια μου εμενα...τα 375 watt  ειναι υποφερτη καταναλωση?τοσο καιρο βλεπω που γραφουν για 270 watt αλλα και για 500 watt ,σε 12000 και  18000 btu ....ειναι καλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, marmaris είπε

η ζεστη ειναι καλη....τωρα βγαζει χλιαρο αερα......εγω αισθανομαι πολυ καλα....εχθες που ειχε 14 βαθμους εξω εκανε 3 σβησιματα στις 6 ωρες που δουλευε......σημερα ευθεια γραμμη......η απορια μου εμενα...τα 375 watt  ειναι υποφερτη καταναλωση?τοσο καιρο βλεπω που γραφουν για 270 watt αλλα και για 500 watt ,σε 12000 και  18000 btu ....ειναι καλη?

Πραγματικά η ατμόσφαιρα στο σπίτι ειναι ιδανική. Εγώ πάντως εδώ και ένα μήνα με ζήτηση 21, δεν το έχω δει να πεφτει κατω απο 280w. Μου κάνει. Edge 18

68EBBD55-5F0A-4393-A982-1C363EC7A520.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν είναι καλά ή όχι εγώ λέω για τον ζεστό αέρα, δεν ανεβαίνει πάνω;

Σε μένα με πολλά  on  off και υψηλότερα watt 250,  χθες με ζητούμενη 21 βαθμούς και στο χώρο 20 στο ποιο απομακρυσμένο μέρος. 12αρι σε χώρο 30τμ δύο δωμάτια, έκαψε 4 Kwh το 24 ωρο

είναι καλά;

 

 

Επεξ/σία από User000100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmaris είπε

σημερα που ο καιρος καπως κρυωσε και στην περιοχη της Αθηνας εφτασε τους 10-9 βαθμους ,θα ηθελα την γνωμη σας και ευχαριστως να αρχισω να απανταω στις αποριες σας για το Toshiba SHORAI EDGE RAS-B24J2KVSG-E που εχω σε χωρο 25 τετραγωνικων (υπερβολη ,το ξερω)και για τον εντυπωσιακο "κατ'εμε" τροπο λειτουργιας του.....υπεροχη ζεστη,αθορυβο κλιματιστικο και η Toshiba βραχος σε οτι σου συμβει.....παραθετω την φωτο απο το tapo που του εχω .....

Screenshot_20230125-192517.png

 

Έχει περιθώρια να πάει και λίγο πιο κάτω πάντως (δλδ να μην κάνει onoff), βλέπε κόκκινο κύκλο.

Εσένα παίζει στην κίτρινη περιοχή, δλδ ο χώρος ζητάει περίπου 1900-2000W για να ζεσταθεί (σαν να είχες μια σόμπα των 2000W).

Οπότε παίζεις εξοικονόμηση περίπου 1/6 σε σχέση με ένα σώμα που δουλεύει ωμικά. Από αυτήν την άποψη, θα πρέπει να είσαι άκρως ευχαριστημένος, συν την πολύ ομαλή λειτουργία του κλιματιστικού. Πάντως ο χώρος σου θα ζητήσει αρκετά όταν πιάσουν ακόμη περισσότερα κρύα, οπότε στα μάτια μου, αν και το 24άρι για πολλούς θα ήταν υπερβολή (ακούτε υπέρμαχοι της υποδιαστασιολόγησης;;;;;;), νομίζω ότι έκανες μια καλή επιλογή.

image.png.3e97db1a419d38a37cf33d69ba51829b.png

35 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Πραγματικά η ατμόσφαιρα στο σπίτι ειναι ιδανική. Εγώ πάντως εδώ και ένα μήνα με ζήτηση 21, δεν το έχω δει να πεφτει κατω απο 280w. Μου κάνει. Edge 18

68EBBD55-5F0A-4393-A982-1C363EC7A520.jpeg

Όσο πέφτει η θερμοκρασία, το edge αποκτά δυνατότητα να ρίξει κ πιο κάτω (αν οι απώλειες του χώρου το επιτρέψουν). Δυνητικά θα δεις και κοντά στα 200W.

image.png.4e691726bd77ec22352734eb35e93ca6.png

ΥΓ Κοιτώντας τους πίνακες, 18 edge vs 24 edge, βλέπουμε πόσο πιο αποδοτικό είναι το 24άρι στα χαμηλά φορτία μιας και στα ίδια watts πχ κοντά 325W, δίνει 500W παραπάνω capacity.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κι εγω αισθανομαι πολυ χαρουμενος με αυτην μου την επιλογη......

και φυσικα σε ευχαριστω γιατι εσυ (liakjim αθελα σου) με οδηγησες σε αυτην την αγορα.....

τωρα επεσε κι αλλο η καταναλωση......339watt ωρα 21.35

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

(ακούτε υπέρμαχοι της υποδιαστασιολόγησης;;;;;;

μενει να αποδειχτει αυτο τι επιπτωσεις εχει, αλλα η υπερδιαστασιολογηση ηδη αποδειχτηκε αρνητικη.

Ο φιλος εδω πηρε δηλαδη το αμεσως επομενο μεγαλυτερο απο τις αναγκες του.

Επιβαρυνθηκε με 200ε (οχι ο συγκεκριμενος!) και οπως ξερουμε το συγκεκριμενο 24ρι εχει παραδοξως καλυτερους δεικτες στους αναλυτικους πινακες, απο το 22ρι και ισως και μεχρι το 13ρι.Ομως με την ιδια λογικη δεν θα επρεπε να παρει καποιος το 16ρι που λεγαμε προσφατα ως προς το 13ρι η 10ρι ? με τιποτα, μιαςκαι αγνωστες οι βουλες της Toshiba και ανεβοκατεβαζει τις αποδοσεις σε cop οπως επιθυμει, χωρις "ιεραρχια".

Σαν να ακουω γελιο στα ιαπωνικα απο αυτον που "μαγειρευει" τα πινακακια της Toshiba...αν μη τι αλλο εχει κανει τις αλχημειες του! η ισως να ειναι λαθη, σαμουρέικα παντως που σφαζουν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

@liakjim  και φυσικά κάθε άλλο μέλος. 

υπάρχει data table για το ATXC60C   ή FTXC60C?  

το μόνο που βρήκα είναι αυτό στα ισπανικά  (για το D)

image.png.e790d853a3a914305aac8737c56abf1a.png

Επεξ/σία από cpp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...