Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@energy52 και @Klausx διαφωτίστε με αν ειναι γιατί αύριο έρχεται ο εγκαταστάτης για τις σωλήνες.

Την βάση αυτός την επέλεξε ή ήταν μέσα στην συσκευασία; Αν ήταν της συσκευασία δεν μπορώ να πω οτι δεν ενδείκνυται.
Αν την επέλεξε και την έφερε αυτός μπορώ να του πω οτι είναι λάθος.

Ψάχνω στα manual να δω τι αποσταση θέλει απο πίσω και επάνω αλλα δεν το βρίσκω..και το θέμα ειναι οτι έπεσε το μάτι μου σε κάτι τέτοιο στο manual.

Αν είναι δηλαδή λάθος του εγκαταστάτη να του πω να κάνει μια και μια σωλήνες και βάση, αλλα αν δεν είναι δικό του λάθος τι να του πω;

 

Edit- Το βρήκα, τουλάχιστον 10cm απόσταση απο πίσω (8cm είναι,μόλις το μέτρησα) και τουλάχιστον 60cm απο επάνω (στα 10 ειναι !).
 

Άρα τι κάνω τώρα; Για διφωτίστε με γιατί άρχισα και αγχώνομαι αφού τον περιμένω το πρωί.

Το θέμα ειναι πως θα τον βάλω να αλλάξει την βάση, εαν είναι η βάση της συσκευής και όχι δική του επιλογή, αρα δεν μπορώ να επικαλεστώ λάθος του. Για το ύψος μπορώ γιατί θα μπορούσε να το βάλει πιο χαμηλά, αλλα για το απο πίσω;

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομίζω πως αν μπορούσες να το φέρεις πιο μπροστά (να πάει στα 12-15 εκατοστά από τον τοίχο) θα ήταν καλά.. 

όπως επίσης να είχε "αέρα" καμία 15+ από αριστερά και 15-20 από πάνω.. 

τη βάση μάλλον εκείνος θα την έφερε, είναι η κλασσική σπαστή που βάζουν πολλοί..

αν μπορέσει να σου φέρει  βάση για 18αρι-24αρι, μήπως φέρετε τη μονάδα πιο "έξω" (μακριά από τον τοίχο) στα 12-15 εκατοστά τουλάχιστον..

όλες τις αποστάσεις που προτείνει ο κατασκευαστής λογικά θα τις έχει στο installation manual (της εξωτερικής)

όχι στο user manual 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

@energy52 και @Klausx διαφωτίστε με αν ειναι γιατί αύριο έρχεται ο εγκαταστάτης για τις σωλήνες.

Την βάση αυτός την επέλεξε ή ήταν μέσα στην συσκευασία; Αν ήταν της συσκευασία δεν μπορώ να πω οτι δεν ενδείκνυται.
Αν την επέλεξε και την έφερε αυτός μπορώ να του πω οτι είναι λάθος.

Ψάχνω στα manual να δω τι αποσταση θέλει απο πίσω και επάνω αλλα δεν το βρίσκω..και το θέμα ειναι οτι έπεσε το μάτι μου σε κάτι τέτοιο στο manual.

Αν είναι δηλαδή λάθος του εγκαταστάτη να του πω να κάνει μια και μια σωλήνες και βάση, αλλα αν δεν είναι δικό του λάθος τι να του πω;

Την βάση την επιλέγει ο ψυκτικός ανάλογα το μηχάνημα. Δεν είχε βιβλίο εγκατάστασης το μηχάνημα;

Δες εδώ:
https://manualzz.com/doc/63387609/fujitsu-asyg035kpca-installation-manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Klausx είπε

Την βάση την επιλέγει ο ψυκτικός ανάλογα το μηχάνημα. Δεν είχε βιβλίο εγκατάστασης το μηχάνημα;

Δες εδώ:
https://manualzz.com/doc/63387609/fujitsu-asyg035kpca-installation-manual

σίγουρα την επιλέγει, απλά εγώ του είπα να βάλουμε από τις πιο μεγάλες (50Χ50 νομίζω) για να έρθει το μηχάνημα όσο πιο μακριά από τον τοίχο γίνεται..

αν δεν μπορείς να αφήσεις παραπάνω απόσταση από πάνω, θα δοκίμαζα να βάλω βάση για να έρθει όπως είπα αρκετά έξω από τον τοίχο, στα 20+ εκ αν έρθει ακόμα καλύτερα.. (να πάρει αέρα από πίσω)

τι βάθος έχει η εξωτερική μονάδα;

αν έχει πχ 30εκ., βάλτε βάση 50Χ50εκ. ή μεγαλύτερη (κράτα τις ίδιες τρύπες μη κάνεις άλλες) ώστε να δώσεις "αέρα"

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις βρήκα τις αποστάσεις ναι, είναι τουλάχιστον 10cm απο πίσω (είμαι στα 8 ) και τουλάχιστον 60cm απο επάνω (είμαι στα 10 ! ). 

Άρα έχετε δίκιο είναι όλο λάθος !

 

Θα τον πάρω το πρωι πριν να έρθει τηλέφωνο να του πω οτι δήθεν απο την αντιπροσωπεία με ενημέρωσαν οτι πρέπει να πληρούνται συγκεκριμένες αποστάσεις οι οποίες δεν πληρούνται, και οτι μόλις έρθει θα διαπιστώσει και μόνος οτι η εγκατάσταση είναι λάθος. Αν μπορεί να φέρει μια άλλη βάση μεγαλύτερη για να έχει απόσταση απο πίσω.


Φαντάζομαι θα μου πει οτι για 12άρι αυτές ειναι οι βάσεις βέβαια...

Εκεί θα απαντήσω οτι δεν ξέρω τι είναι , αλλα οι αποστάσεις του κατασκευαστή δεν πληρούνται.

 

Αν γκρινιάξει θα του πω να μην έρθει καθόλου. Θα μιλήσω με Κωτσόβολο και θα προσθέσω με τις χαλκοσωλήνες και λάθος εγκατάσταση βάσης.

Δεν βρίσκω καλύτερη ιδέα. 
Το καλύτερο σενάριο φυσικά ειναι να μου πει με την μια οκ και να έρθει και με μεγαλύτερη βάση.


Πως σας φαίνεται το σκεπτικό ; Θα προτείνατε κάτι άλλο ;

 

Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά και συγγνώμη που σας ταλαιπωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έλεγα να τον πιέσεις κάπως για τη μεγάλη βάση, πιστεύω θα βοηθήσει το μηχάνημα να "ανασάνει", αφού δεν μπορείς να δώσεις "αέρα " από πάνω.

Ας δώσει από πίσω μια καλή απόσταση.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Τις βρήκα τις αποστάσεις ναι, είναι τουλάχιστον 10cm απο πίσω (είμαι στα 8 ) και τουλάχιστον 60cm απο επάνω (είμαι στα 10 ! ). 

Άρα έχετε δίκιο είναι όλο λάθος !

 

Θα τον πάρω το πρωι πριν να έρθει τηλέφωνο να του πω οτι δήθεν απο την αντιπροσωπεία με ενημέρωσαν οτι πρέπει να πληρούνται συγκεκριμένες αποστάσεις οι οποίες δεν πληρούνται, και οτι μόλις έρθει θα διαπιστώσει και μόνος οτι η εγκατάσταση είναι λάθος. Αν μπορεί να φέρει μια άλλη βάση μεγαλύτερη για να έχει απόσταση απο πίσω.


Φαντάζομαι θα μου πει οτι για 12άρι αυτές ειναι οι βάσεις βέβαια...

Εκεί θα απαντήσω οτι δεν ξέρω τι είναι , αλλα οι αποστάσεις του κατασκευαστή δεν πληρούνται.

 

Αν γκρινιάξει θα του πω να μην έρθει καθόλου. Θα μιλήσω με Κωτσόβολο και θα προσθέσω με τις χαλκοσωλήνες και λάθος εγκατάσταση βάσης.

Δεν βρίσκω καλύτερη ιδέα. 
Το καλύτερο σενάριο φυσικά ειναι να μου πει με την μια οκ και να έρθει και με μεγαλύτερη βάση.


Πως σας φαίνεται το σκεπτικό ; Θα προτείνατε κάτι άλλο ;

 

Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά και συγγνώμη που σας ταλαιπωρώ.

Να κατέβει 60cm πιο κάτω δεν θα είναι εφικτό γιατί θα βρίσκουν κεφάλια όπως είπα και παραπάνω. Αφήνει το μέγιστο που μπορεί από πάνω και για πίσω βάζει την επόμενη μεγαλύτερη βάση... μιλάμε για 2 ευρώ διαφορά και είναι γνωστό ότι τα fujitsu δεν χωράνε στις μικρές..

Εξάλλου θα χρειαστεί μεγαλύτερη βάση για να χωρέσουν και τα 3 μέτρα από πίσω κουλούρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ethnik471 είπε

Άρα έχετε δίκιο είναι όλο λάθος !

η προσοχη σου να ειναι απο την αρχη, απο την απεγκατασταση  στο τερμα, ισως αν δεν σε "μπερδεψουν" να δεις κατι σαν την φωτο του Klausx που μαζι με την ανυπαρξια αναπνοης του εξωτερικου, θα ειναι η ριζα των προβληματων.Τσακισμα στους σωληνες κλπ , γυρνα με το κινητο στο χερι και κατεγραφε τα παντα...προσοχη στους αντιπερισπασμους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς με τα AC η  κατάσταση είναι δύσκολη όταν αυτά δυσλειτουργούν. Αν δεν δουλευει καθόλου ΟΚ θα την βρείς την άκρη αν όμως λειτουργεί διαφορετικά από το αναμενόμενο θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.  Σου λένε διάφορα και υψηλή θεωρεία. 

Εδώ στην περίπτωση του @ethnik471  η εγκατάσταση έχει θέματα όπως αναφέραν τα μέλη. Πέρα απο αυτό όμως κατα πάσα πιθανότητα έιναι και κάτι άλλο που δεν βλέπουμε και δεν μπορουμε να ξέρουμε. Σφάλμα πλακέτας, τσάκιση σωλήνας ή κάποιο σκουπιδάκι που έχει πάρει στις σωλήνες του ψυκτικού υγρού. 

Το μηχάνημα είναι "πιεσμένο" απο τις αποστάσείς και από το μικρό μήκος σωληνώσεων. Ελπιζω να την βρείς την άκρη... 

Κρίμα που δεν υπάρχει τεχνικός ή αντιπροσωπεία να έρθει να μετρήσει και να αποφανθεί. Είμαι βέβαιος ότι έχουν κάνει παρόμοιες εγκαταστάσεις και δεν παραπονέθηκε κανείς... 

Την βάση την επιλέγει ο εγκαταστάτης και να απαιτήσεις να τηρηθούν οι αποστάσεις κλπ. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, liakjim said:

Ευχαριστώ πολύ! 

 

Το δεύτερο με Επιστροφή όμως βγαίνει τόσο ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ethnik471 είπε

@energy52 και @Klausx διαφωτίστε με αν ειναι γιατί αύριο έρχεται ο εγκαταστάτης για τις σωλήνες.

Την βάση αυτός την επέλεξε ή ήταν μέσα στην συσκευασία; Αν ήταν της συσκευασία δεν μπορώ να πω οτι δεν ενδείκνυται.
Αν την επέλεξε και την έφερε αυτός μπορώ να του πω οτι είναι λάθος.

Ψάχνω στα manual να δω τι αποσταση θέλει απο πίσω και επάνω αλλα δεν το βρίσκω..και το θέμα ειναι οτι έπεσε το μάτι μου σε κάτι τέτοιο στο manual.

Αν είναι δηλαδή λάθος του εγκαταστάτη να του πω να κάνει μια και μια σωλήνες και βάση, αλλα αν δεν είναι δικό του λάθος τι να του πω;

 

Edit- Το βρήκα, τουλάχιστον 10cm απόσταση απο πίσω (8cm είναι,μόλις το μέτρησα) και τουλάχιστον 60cm απο επάνω (στα 10 ειναι !).
 

Άρα τι κάνω τώρα; Για διφωτίστε με γιατί άρχισα και αγχώνομαι αφού τον περιμένω το πρωί.

Το θέμα ειναι πως θα τον βάλω να αλλάξει την βάση, εαν είναι η βάση της συσκευής και όχι δική του επιλογή, αρα δεν μπορώ να επικαλεστώ λάθος του. Για το ύψος μπορώ γιατί θα μπορούσε να το βάλει πιο χαμηλά, αλλα για το απο πίσω;

Για τον αέρα που πρέπει να απορροφήσει το μηχάνημα, οι αποστάσεις είναι σημαντικές... Βασικά, η απόσταση που πρέπει να μείνει από την κορυφή είναι τουλάχιστον 10 cm... οποιαδήποτε μεγαλύτερη απόσταση που μπορείτε να βρείτε σε ένα εγχειρίδιο εγκατάστασης αναφέρεται περισσότερο στη δυνατότητα σέρβις (ή ενδεχόμενης επισκευής) ως όσο πιο εύκολο γίνεται.
Κατ' αρχήν λοιπόν και στην περίπτωσή σας (τοποθέτηση ψηλά στον τοίχο), όπως είδαμε και στη φωτογραφία, θα πρέπει να έχετε ελάχιστη απόσταση 10 cm από την κορυφή και ελάχιστη απόσταση 10 cm από το πίσω μέρος. Φυσικά, αν μπορείτε να αφήσετε μεγαλύτερη απόσταση από πάνω και πίσω, θα είναι ακόμα καλύτερα.
Όσον αφορά την ανησυχία για το αν ο εγκαταστάτης ήταν υποχρεωμένος ή όχι να εγκαταστήσει μεγαλύτερη βάση, καταρχήν ναι, γιατί τελικά ήταν απαραίτητο να μπορέσει να αποκτήσει αυτή την ελάχιστη απόσταση από το πίσω μέρος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, cpp είπε

Δυστυχώς με τα AC η  κατάσταση είναι δύσκολη όταν αυτά δυσλειτουργούν. Αν δεν δουλευει καθόλου ΟΚ θα την βρείς την άκρη αν όμως λειτουργεί διαφορετικά από το αναμενόμενο θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.  Σου λένε διάφορα και υψηλή θεωρεία. 

Εδώ στην περίπτωση του @ethnik471  η εγκατάσταση έχει θέματα όπως αναφέραν τα μέλη. Πέρα απο αυτό όμως κατα πάσα πιθανότητα έιναι και κάτι άλλο που δεν βλέπουμε και δεν μπορουμε να ξέρουμε. Σφάλμα πλακέτας, τσάκιση σωλήνας ή κάποιο σκουπιδάκι που έχει πάρει στις σωλήνες του ψυκτικού υγρού. 

Το μηχάνημα είναι "πιεσμένο" απο τις αποστάσείς και από το μικρό μήκος σωληνώσεων. Ελπιζω να την βρείς την άκρη... 

Κρίμα που δεν υπάρχει τεχνικός ή αντιπροσωπεία να έρθει να μετρήσει και να αποφανθεί. Είμαι βέβαιος ότι έχουν κάνει παρόμοιες εγκαταστάσεις και δεν παραπονέθηκε κανείς... 

Την βάση την επιλέγει ο εγκαταστάτης και να απαιτήσεις να τηρηθούν οι αποστάσεις κλπ. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά!

 

Μην υποχωρήσεις ούτε στο ελάχιστο. Έχεις δώσει τα ωραία σου λεφτακια για να αγοράσεις ένα μηχάνημα για να κάνεις τη δουλειά σου όχι για να βγάλει κέρδος ο μάστορας στην πλάτη σου. Αν δεις πάλι διάθεση για δούλεμα, ότι "εγώ ξέρω καλύτερα" κτλ, εξήγησε του ότι το κλιματιστικό θέλεις να δουλέψει αποδοτικά γιατί το έχεις πληρώσει. Φυσικά εννοείται ότι σε συμφέρει να τον πείσεις να το φτιάξει σήμερα σωστά γιατί ο καιρός κρύωσε αλλά προσωπικά αν έβλεπα ότι δεν βγαίνει άκρη, θα ζήταγα να φύγει και θα τον ανέφερα στον Κώτσο και στη fgeurope ότι δεν τον θέλω για εγκατάσταση και να φέρουν άλλον.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ από καρδιάς όλους!

Πήρα σήμερα πρωί πρωί τηλέφωνο στο κατάστημα του,δεν μίλησα με το αφεντικό γιατί έλειπα αλλά εξήγησα ποιος είμαι και τι επιπλέον πρόβλημα υπάρχει, είπα να φέρουν και μεγαλύτερη βάση και περιμένω τηλέφωνο τους να δούμε τι και πώς.

Ναι, αν δεν κάνει και την βάση θα τον ακυρώσω, να μη κάνει ούτε τις σωλήνες και θα μιλήσω με Κωτσόβολο πάλι αναγκαστικά και fgeurope.

Το αστείο είναι ότι ο υπάλληλος του αντιπροσώπου που ήρθε και μου άλλαξε τους αισθητήρες μου είπε για τις σωλήνες πράγματι ότι ει άι μικρές αλλά για τις αποστάσεις δεν μου είπε τίποτα... Ότι να ναι δηλαδή...

Θα σας ενημερώσω πριν το μεσημέρι,μόλις έχω νέα.

Πραγματικά μου ανοίξατε τα μάτια και σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nik_marin είπε

Ότι αυτό είναι ίδιο φασόν Ισχύει ;

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-s-ac-7-in-s-ac-7-out-9000-btuh-82367424

Ειδα ότι το πλαίσιο έχει 20% επιστροφή με eurobank οπότε έχουμε και αυτή την επιλογή, αλλά δεν έχει διαθεσημο το Haier Tide Green Plus 

Ευχαριστώ 

 

 

Αν τελικά πας σε equation, έχει το 12ρι στην ίδια τιμή (10 Ευρώ διαφορά). Επειδή ο χώρος σου έχει 9,500 btu απώλειες και επειδή σε αυτά τα budget δεν αγοράζουμε και τη σουπερ απόδοση, θα έλεγα ότι η value for money λύση στο equation είναι το 12ρι. Χωρίς να είμαι ειδικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...