Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nik_marin είπε

Γεια σας θα ήθελα την συμβουλή σας για 9000 για Υπνοδωμάτιο πιο πολύ για θέρμανση 350-390€ 

τι μου προτείνετε, ευχαριστώ 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 370
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών. υπνοδωμάτιο. 16τμ 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Άγιος Δημήτριος Αττικής 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: WIFI επιθυμητό, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, δυτικος προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε

Θερμικές Απώλειες

2863.39 Watt

2462.52 KCal/h

178.96 Watt/m2

153.91

για 22c

Επεξ/σία από nik_marin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

@liakjim δεν τίθεται θέμα. Θα έρθουν να βγάλουν τις σωλήνες και να βάλουν μεγαλύτερες.

Βέβαια αν ισχύει έστω και λίγο αυτό που λέει ο @Klausx καλύτερα να τις αφήσω μικρές καθώς ο θόρυβος έτσι κι αλλιώς δεν με ενοχλεί και βασικά δεν ακούγεται και τίποτα. 

Όταν δουλεύει σωστά και σταματάει ακούω κάτι μικρό θορυβακια αλλά δεν με ενοχλεί.

το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν έχει και τίποτα κρυμμένο όπως αυτο στην φωτογραφία του @Klausx και δεν ξέρω αν έχει γίνει και κενό...

Οποτέ δυστυχώς περιμένω. 

Όμως @liakjim και μικρό ακόμα να ήταν δεν θα έπρεπε να λειτουργεί σωστά ; Πχ αφού φτάνει 20 ή 21 ή 22 βαθμούς το σπίτι γιατί μόλις το γυρίσω στο auto αρχίζει και πέφτει;

 

Επίστης προχτές στην δοκιμή όπως είχα αναφέρει, όταν είχαμε τον ανεμιστήρα στο χειροκίνητο ανέβαζε θερμοκρασία και έκλεινε.

 

Τωρα κάνω το ίδιο πράγμα, ανεβάζει θερμοκρασία αλλά ΔΕΝ κλείνει. Πχ από το πρωί το έχω ρυθμισμένο στο 22 με auto ανεμιστήρα και κρατάει σταθερά στους 19,8-20 το σπίτι.

ΛΕς οκ 2 βαθμοί διάφορα πάνω κάτω ίσως να παίζει. Το θέμα είναι ότι δεν κλείνει καθόλου. Μπορεί ο ανεμιστήρας να δουλεύει χαλαρά , αλλά βγάζει και χλιαρό ή ζεστό αέρα.

 

τελικά πρέπει να σβήνει τελείως ή να δουλεύει (συνεχώς)χαμηλά για να διατηρήσει την θερμοκρασία.

 

Δεν θα το πειράξω για να δω τι έγραψε ο μετρητής το βράδυ που θα επιστρέψω καθώς έχω μόνο το κλιματιστικό αναμμένο.

 

Αυριο θα δοκιμάσω να το δουλέψω πιο ψηλά...πχ να ζητήσω 25 αυτόματα να δω πόσο θα μου δώσει.

Αν δεν μου δώσει πάνω από 22 θα το δουλέψω χειροκίνητα στο high και θα μου δώσει πάνω από 22 άνετα.

 

Αλλά γενικα βλέπω ότι μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία...τα χάνει όταν πρέπει να κρατήσει.

 

τελικά όπως ρώτησα πιο πάνω, πρέπει να σβήνει τελείως όταν είναι στην  θερμκκρασια που ζηταωη να δουλεύει χαλαρά και ήρεμα non-stop;

 

Φωτογραφίες @Klausx ανέβασα στην σελίδα 1700

 

 

 

 

Στις 20/1/2023 στις 9:54 ΜΜ, Klausx είπε

Μία απλή εγκατάσταση είναι, η εξωτερική μονάδα θα έπρεπε να είχε περισσότερο χώρο από πίσω, έχουν φάρδος τα Fujitsu και οι βάσεις του εμπορίου για 9-12κ btu δεν κάνουν.

 

Α ναι δεν πρόσεξα το name σου, έχω ήδη απαντήσει, το ότι δεν έχει χώρο από πίσω ανεβάζει το ποσοστό τσακίσματος αφού το έχει πάει οριακά με το χέρι. Κανονικά πρέπει να βάλεις το θερμόμετρο πάνω ή τουλάχιστον δεξιά από το κλιματιστικό για να δεις αν δουλεύει οκ.

Επίσης οι σωλήνες καλοριφέρ που τρέχουν πάνω από το εσωτερικό αν είναι ζεστές το επηρεάζουν.

Αν και πιστεύω ότι είναι μικρό για τον χώρο για να το δουλέψεις με auto ανεμιστήρα που στην ουσία είναι για άνεση στους μικρούς χώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nik_marin είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 370
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών. υπνοδωμάτιο. 16τμ 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Άγιος Δημήτριος Αττικής 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: WIFI επιθυμητό, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, δυτικος προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε

Θερμικές Απώλειες

2863.39 Watt

2462.52 KCal/h

178.96 Watt/m2

153.91

για 22c

Σφιχτό μπάτζετ

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as25thmhra

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @Klausx και @liakjim και όσους μου απάντησαν αυτό το διάστημα για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ πολύ.

Υπάρχουν κάποια νέα. Για να μη το ξεχάσω όμως αυτό που λες @Klausx για την αποσταση της εξ.μονάδας , το καταλαβαίνω αλλα δυστυχώς ειναι πολύ μεγάλη φασαρία και μάλλον θα μείνει ως έχει... 😕 


Με πήρε τηλέφωνο το αφεντικό πριν λίγο απο το κατάστημα του εγκαταστάτη, μου μιλησε πολύ ωραία και με την μια δέχτηκε οτι θα επιμηκύνει τις σωλήνες. Βέβαια με τρόμαξε η λέξη επιμήκυνση και όχι αντικατάσταση.

Αύριο το πρωι θα έρθει λοιπόν  να βάλει 3 + 3 μέτρα.

Μου είπε θα συλλέξει το φρέον σε ειδικό μηχάνημα, θα αλλάξει σωλήνες, θα κάνει κενό και μετά θα βάλει πίσω το φρέον.

Να προσέξω κάτι κατα την εγκατάσταση πέραν αυτών;

 

Επίσης επειδή σήμερα δούλεψα μόνο κλιματιστικό (λίγο υπολογιστή και λίγο τηλεόραση και φυσικά το ψυγείο όσο δουλεύει) έχω σχετικά ακριβείς μετρήσεις κατανάλωσης απο τον μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ και μάλλον δεν είναι τόσο άσχημες. 
Θέλω τη γνώμη σας

Όπως σας είπα το κλιματιστικό άναψε σήμερα στις 9:30 στο 22 auto ανεμιστήρας. Εσωτερική θερμοκρασία πριν ανάψει ~17 βαθμοί.Εξωτερική δεν γνωρίζω αλλα είμαι στην Ξάνθη, σχετικά μαλακός ο καιρός. Απο το απογυμα και μετά έως και τώρα που γράφω έχει κρυώσει αρκετά έξω. 
Τώρα μόλις γύρισα στο σπίτι και είδα οτι το θερμόμετρο λέει 19,3 ενώ όλη μέρα ήταν 19,8... Το θεωρώ μάλλον λογικό αφού έξω κρύωσε αρκετά ο καιρός. Εσείς ;

Οι ενδείξεις του μετρητή (είναι καινούργιος ψηφιακός,μη σας κάνει εντύπωση η μικρή ένδειξη ^^) για σήμερα:

9:30  516,80kw/h

10:30  518,77kw/h

12:00  519,80kw/h

19:30  524,36kw/h

21:30  525,50kw/h

 

12 με 19:30, δηλαδή μέσα σε 7,5 ώρες έκαψε σχεδόν 4-4.5 κιλοβατώρες 

και 19:30-21:30 δηλαδή μέσα σε 2 ώρες (έπεσε πιο πολύ κρύο βέβαια) έκαψε σχεδόν 1.5 κιλοβατώρα...


Αύριο θα κάνει πιο πολύ κρύο και θα το δουλέψω πιο ψηλά (και με τις νέες σωλήνες) και θα ξανα πάρω μετρήσεις ρεύματος και θερμοκρασίας χώρου.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί..Και έχω ίσως μπερδέψει και εσάς.

Εσείς τι λέτε;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ότι αυτό είναι ίδιο φασόν Ισχύει ;

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-s-ac-7-in-s-ac-7-out-9000-btuh-82367424

Ειδα ότι το πλαίσιο έχει 20% επιστροφή με eurobank οπότε έχουμε και αυτή την επιλογή, αλλά δεν έχει διαθεσημο το Haier Tide Green Plus 

Ευχαριστώ 

 

 

Επεξ/σία από nik_marin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

 @Klausx και @liakjim και όσους μου απάντησαν αυτό το διάστημα για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ πολύ.

Υπάρχουν κάποια νέα. Για να μη το ξεχάσω όμως αυτό που λες @Klausx για την αποσταση της εξ.μονάδας , το καταλαβαίνω αλλα δυστυχώς ειναι πολύ μεγάλη φασαρία και μάλλον θα μείνει ως έχει... 😕 


Με πήρε τηλέφωνο το αφεντικό πριν λίγο απο το κατάστημα του εγκαταστάτη, μου μιλησε πολύ ωραία και με την μια δέχτηκε οτι θα επιμηκύνει τις σωλήνες. Βέβαια με τρόμαξε η λέξη επιμήκυνση και όχι αντικατάσταση.

Αύριο το πρωι θα έρθει λοιπόν  να βάλει 3 + 3 μέτρα.

Μου είπε θα συλλέξει το φρέον σε ειδικό μηχάνημα, θα αλλάξει σωλήνες, θα κάνει κενό και μετά θα βάλει πίσω το φρέον.

Να προσέξω κάτι κατα την εγκατάσταση πέραν αυτών;

 

Επίσης επειδή σήμερα δούλεψα μόνο κλιματιστικό (λίγο υπολογιστή και λίγο τηλεόραση και φυσικά το ψυγείο όσο δουλεύει) έχω σχετικά ακριβείς μετρήσεις κατανάλωσης απο τον μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ και μάλλον δεν είναι τόσο άσχημες. 
Θέλω τη γνώμη σας

Όπως σας είπα το κλιματιστικό άναψε σήμερα στις 9:30 στο 22 auto ανεμιστήρας. Εσωτερική θερμοκρασία πριν ανάψει ~17 βαθμοί.Εξωτερική δεν γνωρίζω αλλα είμαι στην Ξάνθη, σχετικά μαλακός ο καιρός. Απο το απογυμα και μετά έως και τώρα που γράφω έχει κρυώσει αρκετά έξω. 
Τώρα μόλις γύρισα στο σπίτι και είδα οτι το θερμόμετρο λέει 19,3 ενώ όλη μέρα ήταν 19,8... Το θεωρώ μάλλον λογικό αφού έξω κρύωσε αρκετά ο καιρός. Εσείς ;

Οι ενδείξεις του μετρητή (είναι καινούργιος ψηφιακός,μη σας κάνει εντύπωση η μικρή ένδειξη ^^) για σήμερα:

9:30  516,80kw/h

10:30  518,77kw/h

12:00  519,80kw/h

19:30  524,36kw/h

21:30  525,50kw/h

 

12 με 19:30, δηλαδή μέσα σε 7,5 ώρες έκαψε σχεδόν 4-4.5 κιλοβατώρες 

και 19:30-21:30 δηλαδή μέσα σε 2 ώρες (έπεσε πιο πολύ κρύο βέβαια) έκαψε σχεδόν 1.5 κιλοβατώρα...


Αύριο θα κάνει πιο πολύ κρύο και θα το δουλέψω πιο ψηλά (και με τις νέες σωλήνες) και θα ξανα πάρω μετρήσεις ρεύματος και θερμοκρασίας χώρου.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί..Και έχω ίσως μπερδέψει και εσάς.

Εσείς τι λέτε;

 

 

Τι εννοείς είναι μεγάλη φασαρία να μπει η σωστή βάση; Αφού θα γίνει η διαδικασία θα ζητήσεις:
1. Απεγκατάσταση Εσωτερικής & Εξωτερικής μονάδος
2. Αλλαγή βάσης εξωτερικού μηχανήματος από 9.000-12.000 ή 9.000-18.000 που έχει τώρα σε 18.000-24,000 btu για να μπορεί να γίνει η συντήρηση του & αν τους παίρνει στο ύψος να πάνε πιο κάτω βάση κατασκευαστή, φυσικά να μην βρίσκει κεφάλι.
3. Αφαίρεση σωληνώσεων & εγκατάσταση καινούριων στα μέτρα που ορίζει ο κατασκευαστής

4. Έναν έλεγχο στην παλιά σωλήνα εκεί που βγαίνει από τον τοίχο αν έχει τσάκισμα, απλά ψάχνοντας την αιτία δυσλειτουργίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

 @Klausx και @liakjim και όσους μου απάντησαν αυτό το διάστημα για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ πολύ.

Υπάρχουν κάποια νέα. Για να μη το ξεχάσω όμως αυτό που λες @Klausx για την αποσταση της εξ.μονάδας , το καταλαβαίνω αλλα δυστυχώς ειναι πολύ μεγάλη φασαρία και μάλλον θα μείνει ως έχει... 😕 


Με πήρε τηλέφωνο το αφεντικό πριν λίγο απο το κατάστημα του εγκαταστάτη, μου μιλησε πολύ ωραία και με την μια δέχτηκε οτι θα επιμηκύνει τις σωλήνες. Βέβαια με τρόμαξε η λέξη επιμήκυνση και όχι αντικατάσταση.

Αύριο το πρωι θα έρθει λοιπόν  να βάλει 3 + 3 μέτρα.

Μου είπε θα συλλέξει το φρέον σε ειδικό μηχάνημα, θα αλλάξει σωλήνες, θα κάνει κενό και μετά θα βάλει πίσω το φρέον.

Να προσέξω κάτι κατα την εγκατάσταση πέραν αυτών;

 

Επίσης επειδή σήμερα δούλεψα μόνο κλιματιστικό (λίγο υπολογιστή και λίγο τηλεόραση και φυσικά το ψυγείο όσο δουλεύει) έχω σχετικά ακριβείς μετρήσεις κατανάλωσης απο τον μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ και μάλλον δεν είναι τόσο άσχημες. 
Θέλω τη γνώμη σας

Όπως σας είπα το κλιματιστικό άναψε σήμερα στις 9:30 στο 22 auto ανεμιστήρας. Εσωτερική θερμοκρασία πριν ανάψει ~17 βαθμοί.Εξωτερική δεν γνωρίζω αλλα είμαι στην Ξάνθη, σχετικά μαλακός ο καιρός. Απο το απογυμα και μετά έως και τώρα που γράφω έχει κρυώσει αρκετά έξω. 
Τώρα μόλις γύρισα στο σπίτι και είδα οτι το θερμόμετρο λέει 19,3 ενώ όλη μέρα ήταν 19,8... Το θεωρώ μάλλον λογικό αφού έξω κρύωσε αρκετά ο καιρός. Εσείς ;

Οι ενδείξεις του μετρητή (είναι καινούργιος ψηφιακός,μη σας κάνει εντύπωση η μικρή ένδειξη ^^) για σήμερα:

9:30  516,80kw/h

10:30  518,77kw/h

12:00  519,80kw/h

19:30  524,36kw/h

21:30  525,50kw/h

 

12 με 19:30, δηλαδή μέσα σε 7,5 ώρες έκαψε σχεδόν 4-4.5 κιλοβατώρες 

και 19:30-21:30 δηλαδή μέσα σε 2 ώρες (έπεσε πιο πολύ κρύο βέβαια) έκαψε σχεδόν 1.5 κιλοβατώρα...


Αύριο θα κάνει πιο πολύ κρύο και θα το δουλέψω πιο ψηλά (και με τις νέες σωλήνες) και θα ξανα πάρω μετρήσεις ρεύματος και θερμοκρασίας χώρου.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί..Και έχω ίσως μπερδέψει και εσάς.

Εσείς τι λέτε;

 

 

Αν είναι σε μπριζα θα του έβαζα ένα tplink tapo p110. Είναι μικρό το κόστος και σου βγάζει διάγραμμα κατανάλωσης.

Θετική εξέλιξη λοιπόν.

19 λεπτά πριν, nik_marin είπε

Ότι αυτό είναι ίδιο φασόν Ισχύει ;

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-s-ac-7-in-s-ac-7-out-9000-btuh-82367424

Ειδα ότι το πλαίσιο έχει 20% επιστροφή με eurobank οπότε έχουμε και αυτή την επιλογή, αλλά δεν έχει διαθεσημο το Haier Tide Green Plus 

Ευχαριστώ 

 

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/nuvelle-klimatistiko-nac-9inv-9-000-btu-h-wifi_4044355

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-plus-as25thmhra-c-1u25yeffra-c-klimatistiko-9-000-btu-h_3795608

ΥΓ Όντως το equation είναι φασόν Haier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim όχι δυστυχώς δεν έχει πρίζα. Γι'αυτό κοιτάω το ρολόι κάτω αναγκαστικά. Θα ενημερώσω και αύριο για τα νούμερα.
@Klausx Το χαρτί που έχω απο τον εγκαταστάτη γράφει "εγκατάσταση 9-15.000btu". Άρα δεν μπορώ να επικαλεστώ λάθος βάση. Αν εννοείς να αγοράσω είναι ιστορία γιατί έχω και την αγορά + οτι δεν μπορώ να τους πω να έρθουν για εγκατάσταση/απεγκατάσταση αφού δεν έχουν κάνει κάτι λάθος σε αυτό το κομμάτι. 
Εννοώ δεν έχω επιχείρημα. Ενω για τις σωλήνες έχω τα δεδομένα του κατασκευαστή.
Άρα αν το κάνω πρέπει να μπω σε μια διαδικασία να δαπανήσω εξτρά λεφτά κάτι το οποίο δεν θέλω 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που διαβάζω για τους διάφορους εγκαταστάτες τελικά είναι που με κάνουν και λέω χαλάλι τα λεφτά που έδωσα στον δικό μου και μου τα έβαλε όπως ακριβώς θέλω τα A/C. Και πρίζες, και βάσεις "τούμπανες", και αντλία και καλώδια και ότι ζήτησα μέσα ήταν. 130 ευρώ / AC όμως. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. 
Μετά από την αφαίρεση των φίλτρων για καθάρισμα, παρατήρησα αυτό το πλαστικό που έχω σε κόκκινο κύκλο. Η θέση του μου φαίνεται λίγο άκυρη μιας και είναι σχεδόν στον αέρα και ακουμπάει και τις γρίλιες της εσωτερικής μοναδας. 
Είναι από το edge 18 και μιας και το edge 13 δεν έχει τέτοιο πλαστικό, αναρωτιέμαι αν όντως είναι αυτή η θέση του ή έγινε κάποιο λάθος κατά τη διαδικασία της εγκατάστασης των φίλτρων.  Μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος που έχει το ίδιο κλιματιστικό;

ADD1EE85-5DD5-44D3-9559-72AD2FE0A5A0.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

δυστυχώς δεν έχει πρίζα. Γι'αυτό κοιτάω το ρολόι κάτω αναγκαστικά. Θα ενημερώσω και αύριο για τα νούμερα.

Πάντως, με έναν ηλεκτρολόγο, βάζεις εύκολα πρίζα (στο καλώδιο της εξωτερικής μονάδας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/12/2022 at 14:08, barman_ said:

Καλησπέρα παίδες 

Μέσα από την ομάδα είχαμε ενάμιση χρόνο πριν καταλήξει στο tcl elite premium 12ρι για ένα σπίτι 48 τετραγωνικών και μέχρι στιγμής τα πάει πολύ καλά. 

 

Ψάχνω ένα για ένα γραφείο όπου και θα δουλεύει μόνο κάποιες ώρες τη μέρα και συγκεκριμένα για ένα δωμάτιο αυτού, περίπου 18-20 τετραγωνικά και κατ επέκταση και ότι πάει στον υπόλοιπο χώρο. 

Ο υπόλοιπος χώρος έχει αλλά 2 δωμάτια συν κουζίνα μπάνιο και χρησιμοποιεί δύο 9ρια παλαιάς τεχνολογίας για θέρμανση όταν λειτουργούν. Ο ένας χώρος είναι γραφείο και το δουλεύουν ελάχιστες ώρες ενώ στους 2 χώρους εργασίας (όχι αυτός που ψάχνουμε) περισσότερο και συνήθως με Κλειστή πόρτα 

 

Τα ερωτήματα μου είναι 2. Εφόσον υπάρχουν άλλα 2 αλλά παλαιά, να κοιτάξουμε για 12ρι να τα ενισχύσουμε? Η ένα φρέσκο 9ρι αρκεί?

Το tcl έχει τσιμπήσει περίπου 70 ευρώ σε σχέση με πέρσι.. Αξίζει ακόμα η έχουμε άλλη πρόταση? 

Κατάστημα αγοράς αδιάφορο, επιθυμητές κάποιες δόσεις. 

Βρισκόμαστε Θεσσαλονίκη 

  Reveal hidden contents

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους 

Καλησπέρα στην παρέα το ανεβάζω ξανά μήπως έχει κάποιος συμβουλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, barman_ είπε

Καλησπέρα στην παρέα το ανεβάζω ξανά μήπως έχει κάποιος συμβουλή 

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as35tamhra

Επίσης, αν έχεις eurobank, στα 600€ εγκατεστημένο (υπό προϋποθέσεις βλ απόσταση από κατάστημα) https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-pro-series-atxf35d-arxf35d-klimatistiko-12-000-btu-h_3974928

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

@liakjim όχι δυστυχώς δεν έχει πρίζα. Γι'αυτό κοιτάω το ρολόι κάτω αναγκαστικά. Θα ενημερώσω και αύριο για τα νούμερα.
@Klausx Το χαρτί που έχω απο τον εγκαταστάτη γράφει "εγκατάσταση 9-15.000btu". Άρα δεν μπορώ να επικαλεστώ λάθος βάση. Αν εννοείς να αγοράσω είναι ιστορία γιατί έχω και την αγορά + οτι δεν μπορώ να τους πω να έρθουν για εγκατάσταση/απεγκατάσταση αφού δεν έχουν κάνει κάτι λάθος σε αυτό το κομμάτι. 
Εννοώ δεν έχω επιχείρημα. Ενω για τις σωλήνες έχω τα δεδομένα του κατασκευαστή.
Άρα αν το κάνω πρέπει να μπω σε μια διαδικασία να δαπανήσω εξτρά λεφτά κάτι το οποίο δεν θέλω 😕 

Τα νούμερα που λέω είναι ο τύπος βάσης όχι της εγκατάστασης. Δες το manual τι αναγράφει για αυτά... είναι πιο σημαντικά από τα μέτρα.

Screenshot_1328.png.d4074a4aa4e174a104c062f15bc03c81.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Klausx είπε

Τα νούμερα που λέω είναι ο τύπος βάσης όχι της εγκατάστασης. Δες το manual τι αναγράφει για αυτά... είναι πιο σημαντικά από τα μέτρα.

Screenshot_1328.png.d4074a4aa4e174a104c062f15bc03c81.png

πωω ρε φιλε ειναι κολλημενο στον τοιχο πισω..καλα η πανω αποσταση ταβανι δε νομιζω να επηρεαζει τοσο, πολλα ειναι ετσι αλλα η βαση ειναι μικρη ξεκαθαρα, νεα εγκατασταση απ την αρχη θελει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...