Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετο: Σαν σήμερα πέρυσι "φάγαμε" τον μεγάλο χιονιά στην Αττική, αποκλείστηκαν αυτοκίνητα στην Αττικη οδό και όχι μόνο και τσεκαραμε στα δύσκολα τα μέσα θέρμανσης μας. 

Φέτος -και ευτυχώς- δεν έχουμε δει ακόμα χειμώνα...μακάρι να μην  δούμε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Fujitsu.

Ναι έχει δίκιο, το "εκτός" είναι η λέξη κλειδί.

Ευχαριστώ πολύ... προχωράω. Στο άλλο θέμα νομίζω εννοεί ότι θα σου κάνει το 20% στην αξία που τελικά θα πληρώσεις αφού αφαιρεθεί η επιδότηση και όχι στην συνολική αξία της συσκευής....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2023 στις 1:15 ΜΜ, Specs είπε

Μην ξεχασεις να μας ενημρωσεις για το αν κρατανε πιο αναλυτικα αρχεια απο αυτα που δημοσιευουν!

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα των θερμοκρασιών.

Μου έστειλαν δεδομένα από τον 9/2017 για τον σταθμό που είναι κοντά μου (δεν υπήρχε πιο πριν)

και είναι ανά 10λεπτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επανελθω το βραδυ με λεπτομέρειες από την κατανάλωση στο FTXC60C. 

@liakjim To είχα τρέξει το tool για τις απώλειες και ήμουν κάπου εκεί. 

Από όσο το είδα δεν "χαλαρώνει" αλλά ΄'ουτε και ανεβάζει πολύ την ζήτηση...    

@spyros.s  Θα του δώσω το χρόνο του πάντως και τα άλλα AC που λειτουργώ είναι inverter ...    και θα επανέλθω Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εκεί που μετά τις προτάσεις εδώ είχα καταλήξει , μας προέκυψε ή επιστροφή Eurobank από πλαίσιο και άντε πάλι σε δίλημμα. (Η τελική τιμή και για τα δύο είναι περίπου ίδια με επιδότηση και επιστροφή )

Fujitsu KM Series ASYG18KMTE στα 703,20 από Πλαίσιο

ή

Toshiba Arata/Yukai 24000 BTU στα 674.50 από Praktiker

Η βασική του χρήση θα είναι σε ψύξη και επικουρικά σε θέρμανση (~70-30)

Θα αντικαταστήσει ένα παλιό 18000BTU General Electric 20ετίας...

 

Επεξ/σία από katcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, plasTOST είπε

Με τρώει να χτυπήσω δύο daikin κυρίως για ψύξη και επικουρικά για θέρμανση με την προσφορά του πλαισίου για υπνοδωμάτια παιδικά. Απλά έχω χαθεί με τις 3 επιλογές. https://www.plaisio.gr/comparison

Έχει κάποιος την ευγενική διάθεση να μου διευλευκάνει τις διαφορές ανάμεσα σε Daikin Siesta Sensira ATXC25C/ARXC vs Daikin Siesta Comfora ATXP/ARXP25M vs Daikin Siesta Sensira Pro Series ATXF25D/ARXF25D. 

Όποιο και να πάρω θα βάλω και το wifi module (δεν νομίζω να το παρέχει το Πλαίσιο).

Το πλαίσιο έχει και το wifi module, από εκεί πήρα το δικό μου.

Το comfora είναι παλιότερη σειρά απ' όσο ξέρω η οποία πάει για κατάργηση (αν δεν έχει καταργηθεί ήδη).

Με βάση τα λόγια του blue dealer που πήρα το δικό μου (FTXC) και με βάση τα χαρτιά φαίνεται ότι το απλό Sensira είναι καλύτερο του Pro.

Βέβαια δεν ξέρω αν κανείς από εδώ μέσα έχει πάρει ATXF/FTXF οπότε δεν νομίζω να έχουμε κάποια δεδομένα κατανάλωσης και πόσο χαμηλά πέφτει (εκτός από αυτά που λένε τα χαρτιά φυσικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το πλαίσιο έχει και το wifi module, από εκεί πήρα το δικό μου.

Το comfora είναι παλιότερη σειρά απ' όσο ξέρω η οποία πάει για κατάργηση (αν δεν έχει καταργηθεί ήδη).

Με βάση τα λόγια του blue dealer που πήρα το δικό μου (FTXC) και με βάση τα χαρτιά φαίνεται ότι το απλό Sensira είναι καλύτερο του Pro.

Βέβαια δεν ξέρω αν κανείς από εδώ μέσα έχει πάρει ATXF/FTXF οπότε δεν νομίζω να έχουμε κάποια δεδομένα κατανάλωσης και πόσο χαμηλά πέφτει (εκτός από αυτά που λένε τα χαρτιά φυσικά).

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Κόστος του module?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Κόστος του module?

Στα ATXC/FTXC δεν δειχνει κατανάλωση/υγρασία, με βάση 1 σχόλιο στο σκρουτζ δείχνει κατανάλωση στο FTXF/ATXF αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/aksesouar-klimatistikon/daikin-wifi-set-brp069b45_3375617

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katcos είπε

Και εκεί που μετά τις προτάσεις εδώ είχα καταλήξει , μας προέκυψε ή επιστροφή Eurobank από πλαίσιο και άντε πάλι σε δίλημμα. (Η τελική τιμή και για τα δύο είναι περίπου ίδια με επιδότηση και επιστροφή )

Fujitsu KM Series ASYG18KMTE στα 703,20 από Πλαίσιο

ή

Toshiba Arata/Yukai 24000 BTU στα 674.50 από Praktiker

Η βασική του χρήση θα είναι σε ψύξη και επικουρικά σε θέρμανση (~70-30)

Θα αντικαταστήσει ένα παλιό 18000BTU General Electric 20ετίας...

 

Η καρδιά λέει fujitsu (μάλλον καλύτερη απόδοση και οικονομία σε χρήση), το μυαλό λέει toshiba (σαφώς πιο αθόρυβο, υπερδιπλάσια εγγύηση, έξτρα χαρακτηριστικά).

17 λεπτά πριν, nik_marin είπε

Γεια σας θα ήθελα την συμβουλή σας για 9000 για Υπνοδωμάτιο πιο πολύ για θέρμανση 350-390€ 

τι μου προτείνετε, ευχαριστώ 

Από πλαίσιο με eurobank; Επίσης -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

3 ώρες πριν, ethnik471 είπε

@liakjim ευχαριστώ πολύ! Για άλλη μια φορά δηλαδή! ^^

Με πήρε ένας υπάλληλος σήμερα του εγκαταστάτη να μου πει οτι η εγκατάσταση ειναι σωστή και οτι σύνολο όλες μαζί οι σωλήνες είναι 3m. Εγώ του είπα οτι πρέπει να ειναι 3 η κάθε μία και διαφώνησε λέγοντάς μου πως επειδή το κλιματιστικό είναι οριακό για τον χώρο μου αν μπούνε 3m η κάθε μια θα ζορίζετε πιο πολύ να ζεστάνει.
Ισχύει κάτι τέτοιο;


Επίσης κάτι που σκέφτηκα. Η Εξωτερική μονάδα είναι ακριβώς στο ίδιο ύψος με την εσωτερική (ένα ντουβάρι τις χωρίζει). Μήπως αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα του τύπου να μη κινούνται εύκολα τα υγρά και να παγώνουν γρηγορότερα;

 

-Πάντως δεν φαίνεται να λειτουργεί καλά η συσκευή. 24 χτες όλη μέρα στο auto τον ανεμιστήρα δεν ανέβασε πάνω απο 20.8 και έκαιγε σχεδόν 1000watt την ώρα για κάθε ώρα λειτουργίας, σύμφωνα με τον μετρητή κάτω του ΔΕΔΔΗΕ. Υπήρχε και το ψυγείο , κάποιες ώρες ο υπολογιστής και κάποιες ώρες η τηλεόραση. Αυτό ήταν όλο.

Σήμερα 22 ζητούμενη και χειροκίνητα ο ανεμιστήρας στο high απο τις 9 το πρωί, δεν πάει πάνω απο 19.8 και δεν έχει σταματήσει στιγμή να δουλεύει και ούτε θα σταματήσει. Αν ζητήσω 25πχ θα ανεβάσει θερμοκρασία ο χώρος, αλλα αν το αφήσω έτσι θα δουλεύει, θα βγάζει χλιαρό προς ζεστό αέρα και ως εκεί. 
Πάντως απο τις 9 μέχρι τις 12 που τσέκαρα και δούλευε στο σπίτι ΜΟΝΟ το κλιματιστικό (αντε και οσο δούλεψε το ψυγείο) έκαψε ~2κιλοβατώρες. 
Τώρα κρατάω μετρήσεις με την κατανάλωση ανα χρονικά διαστήματα μέσα στην μέρα και μάλλον όντως, δεν την γλιτώνω την αντικατάσταση.

Υπάρχει η πιθανότητα να είναι μικρό για τον χώρο. Δυστυχώς, έτσι όπως έχει μπει, έχουμε αμφιβολία για την εγκατάσταση, οπότε από τη στιγμή που δεν έχουμε και καλά στοιχεία (πχ ένα tapo p110 σε πρίζα θα βοηθούσε), δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Για μένα, θέλει κυνήγι για σωστή επανεγκατάσταση , από άλλο συνεργείο και βλέπεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spyros.s είπε

Άσχετο: Σαν σήμερα πέρυσι "φάγαμε" τον μεγάλο χιονιά στην Αττική, αποκλείστηκαν αυτοκίνητα στην Αττικη οδό και όχι μόνο και τσεκαραμε στα δύσκολα τα μέσα θέρμανσης μας. 

Φέτος -και ευτυχώς- δεν έχουμε δει ακόμα χειμώνα...μακάρι να μην  δούμε! :)

Ναι γιατι την εχουμε βγαλει φτηνα απο θερμανση..Αλλα μακαρι να δουμε να λες...Αλλιως θα εχουμε αλλα προβληματα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ethnik471 είπε

@liakjim ευχαριστώ πολύ! Για άλλη μια φορά δηλαδή! ^^

Με πήρε ένας υπάλληλος σήμερα του εγκαταστάτη να μου πει οτι η εγκατάσταση ειναι σωστή και οτι σύνολο όλες μαζί οι σωλήνες είναι 3m. Εγώ του είπα οτι πρέπει να ειναι 3 η κάθε μία και διαφώνησε λέγοντάς μου πως επειδή το κλιματιστικό είναι οριακό για τον χώρο μου αν μπούνε 3m η κάθε μια θα ζορίζετε πιο πολύ να ζεστάνει.
Ισχύει κάτι τέτοιο;


Επίσης κάτι που σκέφτηκα. Η Εξωτερική μονάδα είναι ακριβώς στο ίδιο ύψος με την εσωτερική (ένα ντουβάρι τις χωρίζει). Μήπως αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα του τύπου να μη κινούνται εύκολα τα υγρά και να παγώνουν γρηγορότερα;

 

-Πάντως δεν φαίνεται να λειτουργεί καλά η συσκευή. 24 χτες όλη μέρα στο auto τον ανεμιστήρα δεν ανέβασε πάνω απο 20.8 και έκαιγε σχεδόν 1000watt την ώρα για κάθε ώρα λειτουργίας, σύμφωνα με τον μετρητή κάτω του ΔΕΔΔΗΕ. Υπήρχε και το ψυγείο , κάποιες ώρες ο υπολογιστής και κάποιες ώρες η τηλεόραση. Αυτό ήταν όλο.

Σήμερα 22 ζητούμενη και χειροκίνητα ο ανεμιστήρας στο high απο τις 9 το πρωί, δεν πάει πάνω απο 19.8 και δεν έχει σταματήσει στιγμή να δουλεύει και ούτε θα σταματήσει. Αν ζητήσω 25πχ θα ανεβάσει θερμοκρασία ο χώρος, αλλα αν το αφήσω έτσι θα δουλεύει, θα βγάζει χλιαρό προς ζεστό αέρα και ως εκεί. 
Πάντως απο τις 9 μέχρι τις 12 που τσέκαρα και δούλευε στο σπίτι ΜΟΝΟ το κλιματιστικό (αντε και οσο δούλεψε το ψυγείο) έκαψε ~2κιλοβατώρες. 
Τώρα κρατάω μετρήσεις με την κατανάλωση ανα χρονικά διαστήματα μέσα στην μέρα και μάλλον όντως, δεν την γλιτώνω την αντικατάσταση.

 

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε δουλεύει. Δεν θέλουμε όλες μαζί να είναι 3μ δλδ 1.5+1.5, θέλουμε η κάθε μια να είναι 3μ. Είναι διπλή η σωλήνα. Επίσης είναι παπάτζα ότι θα ζοριστεί με 3μ. Αφού τόσο είναι το default. Δεν θα ξαναμίλαγα μαζί του, μόνο με το κατάστημα και θα απαιτούσα να γίνει όπως προβλέπεται.

Το άλλο που λες, δεν παίζει ρόλο.

Τελικά ζεσταίνει καλά;

Με τα μέτρα δεν έχει και άδικο ότι υπάρχουν κάποιες απώλειες = περισσότερη κατανάλωση, ειδικά με την ψευτο-μόνωση που βάζουν στην Ελλάδα το πάχος θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον το διπλό. Είναι μηχανήματα που έχουν ανάγκη τα 3 μέτρα όπως τα Midea, μερικά daikin αναγράφουν 2m. αλλά σαν μηχανήματα είναι ψυχούλες και αθόρυβα ότι και να τους βάλεις.

Τώρα ο λόγος που δεν δουλεύει σωστά είναι άλλος, αν βγάλεις φώτο από το εσωτερικό & εξωτερικό ίσως δούμε κάτι... αν και τα χειρότερα είναι όσα είναι κρυμμένα.

Screenshot_1327.png.92ef40391e6d3dca101153d89fed9070.png

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Ναι γιατι την εχουμε βγαλει φτηνα απο θερμανση..Αλλα μακαρι να δουμε να λες...Αλλιως θα εχουμε αλλα προβληματα..

τέτοια ακραία φαινόμενα να μην ξαναδούμε...βροχες και κρυο να ερθουν οσο χρειαζεται

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim δεν τίθεται θέμα. Θα έρθουν να βγάλουν τις σωλήνες και να βάλουν μεγαλύτερες.

Βέβαια αν ισχύει έστω και λίγο αυτό που λέει ο @Klausx καλύτερα να τις αφήσω μικρές καθώς ο θόρυβος έτσι κι αλλιώς δεν με ενοχλεί και βασικά δεν ακούγεται και τίποτα. 

Όταν δουλεύει σωστά και σταματάει ακούω κάτι μικρό θορυβακια αλλά δεν με ενοχλεί.

το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν έχει και τίποτα κρυμμένο όπως αυτο στην φωτογραφία του @Klausx και δεν ξέρω αν έχει γίνει και κενό...

Οποτέ δυστυχώς περιμένω. 

Όμως @liakjim και μικρό ακόμα να ήταν δεν θα έπρεπε να λειτουργεί σωστά ; Πχ αφού φτάνει 20 ή 21 ή 22 βαθμούς το σπίτι γιατί μόλις το γυρίσω στο auto αρχίζει και πέφτει;

 

Επίστης προχτές στην δοκιμή όπως είχα αναφέρει, όταν είχαμε τον ανεμιστήρα στο χειροκίνητο ανέβαζε θερμοκρασία και έκλεινε.

 

Τωρα κάνω το ίδιο πράγμα, ανεβάζει θερμοκρασία αλλά ΔΕΝ κλείνει. Πχ από το πρωί το έχω ρυθμισμένο στο 22 με auto ανεμιστήρα και κρατάει σταθερά στους 19,8-20 το σπίτι.

ΛΕς οκ 2 βαθμοί διάφορα πάνω κάτω ίσως να παίζει. Το θέμα είναι ότι δεν κλείνει καθόλου. Μπορεί ο ανεμιστήρας να δουλεύει χαλαρά , αλλά βγάζει και χλιαρό ή ζεστό αέρα.

 

τελικά πρέπει να σβήνει τελείως ή να δουλεύει (συνεχώς)χαμηλά για να διατηρήσει την θερμοκρασία.

 

Δεν θα το πειράξω για να δω τι έγραψε ο μετρητής το βράδυ που θα επιστρέψω καθώς έχω μόνο το κλιματιστικό αναμμένο.

 

Αυριο θα δοκιμάσω να το δουλέψω πιο ψηλά...πχ να ζητήσω 25 αυτόματα να δω πόσο θα μου δώσει.

Αν δεν μου δώσει πάνω από 22 θα το δουλέψω χειροκίνητα στο high και θα μου δώσει πάνω από 22 άνετα.

 

Αλλά γενικα βλέπω ότι μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία...τα χάνει όταν πρέπει να κρατήσει.

 

τελικά όπως ρώτησα πιο πάνω, πρέπει να σβήνει τελείως όταν είναι στην  θερμκκρασια που ζηταωη να δουλεύει χαλαρά και ήρεμα non-stop;

 

Φωτογραφίες @Klausx ανέβασα στην σελίδα 1700

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...