Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόνο ψύξη: inventor legend

Και θέρμανση, βασικά κανένα. Θα πρότεινα Toshiba arata/ yukai/ edge από αλλού.

Αν οπωσδήποτε από πλαίσιο, inventor comfort / Haier tide green. 

 

 

Τόσο χάλια το legend στην θέρμανση; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά στα Χανιά θα τοποθετήσει, σπάνια πέφτει κάτω από 6 βαθμούς εδώ...

Από αλλού η επιδότηση συσκευών μας περιορίζει πολύ, ειδικά στον αντιπρόσωπο κάθε εταιρίας οι τιμές είναι πολύ πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γενική προτροπή σε όσους θέλουν κλιματισμό για θέρμανση ,προτιμηστε  κλιματιστικά που στο ενεργειακό τους ταμπελακι έχουν φορτίο σχεδιασμού χαμηλότερο στη Θερμή ζώνη  από αυτό που έχουν στη Μέση ζώνη 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μια γενική προτροπή σε όσους θέλουν κλιματισμό για θέρμανση ,προτιμηστε  κλιματιστικά που στο ενεργειακό τους ταμπελακι έχουν φορτίο σχεδιασμού χαμηλότερο στη Θερμή ζώνη  από αυτό που έχουν στη Μέση ζώνη 

Μου φαίνεται οτι τα περισσότερα έχουν χαμηλότερο στην θερμή ζώνη...σωστά;

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, foler79 είπε

Τόσο χάλια το legend στην θέρμανση; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά στα Χανιά θα τοποθετήσει, σπάνια πέφτει κάτω από 6 βαθμούς εδώ...

Από αλλού η επιδότηση συσκευών μας περιορίζει πολύ, ειδικά στον αντιπρόσωπο κάθε εταιρίας οι τιμές είναι πολύ πάνω.

το κάνεις ακόμη χειρότερό το σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Προσπαθώ να βρω στα manual του ASYG035KPCA, που αναφέρει οτι θέλει τουλάχιστον 3μέτρα η κάθε χαλκοσωλήνα και πόσο ακριβώς φρέον πρέπει να μπει αλλά δεν το βρίσκω.
Το θέλω γιατί περιμένω τον εγκαταστάτη που μου έκανε την πατάτα και κάτι μου λέει οτι θα μου ζητήσει τα ρέστα. Οπότε θέλω να το έχω έτοιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Μου φαίνεται οτι τα περισσότερα έχουν χαμηλότερο στην θερμή ζώνη...σωστά;

Δυστυχώς τα περισσότερα gree midea και τα φασον τους βέβαια έχουν μεγαλύτερο στο Θέρμο ,έχουμε δει και μερικά σε mitsubhisi heavy ίσως είναι και κάποια άλλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2023 στις 4:53 ΜΜ, liakjim είπε

2μ και άνω σωληνώσεις, αφαίρεση αέρα με αντλία κενού, αποστάσεις από εμπόδια.

Καλησπέρα στο εγχειρίδιο εγκατάστασης αναγράφει για χρήση αντλίας κενού π.χ χρήση 15 λεπτά για 20 μέτρα σωληνώσεις με συγκεκριμένες προδιαγραφές αντλία αλλά δεν αναγράφει πουθενά για το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων.
 

Επεξ/σία από livaspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, livaspy είπε

Καλησπέρα στο εγχειρίδιο εγκατάστασης αναγράφει για χρήση αντλίας κενού π.χ χρήση 15 λεπτά για 20 μέτρα σωληνώσεις με συγκεκριμένες προδιαγραφές αντλία αλλά δεν αναγράφει πουθενά για το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων.

https://we.tl/t-Qkn2B3oiGb
 

Το λέει στο service manual.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας 

Εγκαταστάθηκε το DAIKIN ftxc60c το ΣΚ ... 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι μάλλον με ερωτηματικά! Δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ικανοποιημένος από το λίγο που το δούλεψα. Αν και ο καιρός είναι σχετικά μαλακός το AC αργεί να να καταφέρει ο χώρος να έχει την επιθυμητή θερμοκρασία (21 oC). 

To ξερω ότι ενδεχομένως να αργεί λόγω απώλειών αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ή αίσθηση ότι ο αέρας που βγάζει δεν είναι πολύ ζεστος. Θα το μετρήσω τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω. Σε σύγκριση με ένα samsung 24 στο σπίτι το οποίο όταν δουλεύει καταλαβαίνεις το κύμα ζέστης... 

Πόση θα έπρεπε να είναι η θερμοκρασία εξοδου αέρα όταν δουλεύει στο full (προσπαθώντας να φτάσει τη θερμοκρασία που ζητείται?)

Η εγκατάσταση έγινε με 3 μέτρα σωλήνα και αντλία κενού... 

Επίσης έχω κάποια διαγράμματα από το p110 αλλα επειδή άλλαζα συνέχεια τις ρυθμίσεις δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα! Σε γενικές γραμμές δεν είχε μεγάλες καταναλώσεις (κάτω από 1400w ) αλλα δεν επεφτε και χαμηλα (700 w) 

Αυριο λέω να το αφήσω στο auto fan και 22 οC  γαι να δώ μετρήσεις

Επεξ/σία από cpp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Kozanitis1 κατανοητό,

Αναφορά σε κείμενο

 βάλε το στους 24, ανεμιστήρα auto και δες το πρωί πως είναι οι συνθήκες στο χώρο, χαμήλωσε το μετά στους 22 και άσε το 24/7 να δουλεύει..

θα το κάνω για δοκιμή αλλά δεν ξερω αν αξίζει να δουλευει έτσι καθώς πρόκειται για καταστημα το οποίο είναι αρκετές ώρες κλειστό.. 

Thanks

Επεξ/σία από cpp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Προσπαθώ να βρω στα manual του ASYG035KPCA, που αναφέρει οτι θέλει τουλάχιστον 3μέτρα η κάθε χαλκοσωλήνα και πόσο ακριβώς φρέον πρέπει να μπει αλλά δεν το βρίσκω.
Το θέλω γιατί περιμένω τον εγκαταστάτη που μου έκανε την πατάτα και κάτι μου λέει οτι θα μου ζητήσει τα ρέστα. Οπότε θέλω να το έχω έτοιμο...

Στην πρώτη σελίδα του Installation manual.

image.png.7709fd4dbaf54535dc34231ebc2784

7 ώρες πριν, cpp είπε

Καλημέρα σας 

Εγκαταστάθηκε το DAIKIN ftxc60c το ΣΚ ... 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι μάλλον με ερωτηματικά! Δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ικανοποιημένος από το λίγο που το δούλεψα. Αν και ο καιρός είναι σχετικά μαλακός το AC αργεί να να καταφέρει ο χώρος να έχει την επιθυμητή θερμοκρασία (21 oC). 

To ξερω ότι ενδεχομένως να αργεί λόγω απώλειών αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ή αίσθηση ότι ο αέρας που βγάζει δεν είναι πολύ ζεστος. Θα το μετρήσω τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω. Σε σύγκριση με ένα samsung 24 στο σπίτι το οποίο όταν δουλεύει καταλαβαίνεις το κύμα ζέστης... 

Πόση θα έπρεπε να είναι η θερμοκρασία εξοδου αέρα όταν δουλεύει στο full (προσπαθώντας να φτάσει τη θερμοκρασία που ζητείται?)

Η εγκατάσταση έγινε με 3 μέτρα σωλήνα και αντλία κενού... 

Επίσης έχω κάποια διαγράμματα από το p110 αλλα επειδή άλλαζα συνέχεια τις ρυθμίσεις δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα! Σε γενικές γραμμές δεν είχε μεγάλες καταναλώσεις (κάτω από 1400w ) αλλα δεν επεφτε και χαμηλα (700 w) 

Αυριο λέω να το αφήσω στο auto fan και 22 οC  γαι να δώ μετρήσεις

Δεν πρόκειται ποτέ να νιώσεις τη ζέστη του samsung.

Τα σύγχρονα Inverter (τα αποδοτικά), δουλεύουν με όσο πιο χαμηλή θερμοκρασία αέρα στην έξοδο μπορούν (μέχρι ένα κατώτατο όριο). Ειδικά τα daikin , όπως και τα fujitsu αλλά και τα panasonic, έχουν περισσότερη ροή αέρα από Mitsubishi, Toshiba, οπότε στα πρώτα θα νιώθεις αλλά και θα είναι , λιγότερο ζεστός ο αέρας.

Το κλιματιστικό θα δίνει τόσο ώστε να έχεις στον χώρο τη θερμοκρασία που θέλεις. Οπότε το ερώτημα που πρέπει να απαντήσεις είναι όχι πόσο ζεστό αέρα βγάζει, αλλά αν τελικά κρατάει τον χώρο στη θερμοκρασία που θέλεις (θα είναι πιο δύσκολο από τη στιγμή που δεν μπορείς να έχεις συνεχή λειτουργία, αλλά αν έχει την ισχύ για να καλύψει τις απώλειες - τις οποίες δεν μας τις έχεις πει, αν θέλεις τρέξε το γνωστό utility - θα πρέπει να την πιάνει). Ίσως να το προγραμμάτιζες να παίρνει 2 ώρες πριν φτάσεις στον χώρο (εδώ θα βοηθούσε ένα Broadlink RM4 mini).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...