Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα τα φώτα σας για την επιλογή αγοράς κλιματιστικού. Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιείται σα βασική πηγή θέρμανσης ( δεν υπάρχει άλλο μέσο, εκτός από έναν μικρό θερμοπομπο) και ίσως το καλοκαίρι σε κάποιο ακραίο καύσωνα. Αλλά 90 % θέρμανση, 10% ψύξη. Η περιοχή που κατοικώ είναι Πατήσια, Αθήνα,  2ος όροφος σε πολυκατοικία. Τα τ.μ του σπιτιού είναι περίπου 65, αλλά ο χώρος που θα μπει το κλιματιστικό αν κλείσουν οι πόρτες δωματίων (υπνοδωμάτιο, γραφείο) είναι περίπου 40 τ.μ εναίος με σχετικά καλά κουφώματα. Ιδανικά θα ήθελα να αφήνω όλες τις πόρτες ανοιχτες, ώστε να ζεσταίνονται όλα τα δωμάτια, αν γίνεται αυτό. Το ποσό που θα ήθελα ιδανικά θα ήταν κάτω από 1000€. Απλά έχω μπερδευτεί και δε ξέρω αν πρέπει να πάω σε 18000 btu ή σε 24αρι.

Επισυνάπτω και μια κάτοψη του χώρου, αν αυτό μπορεί να βοηθήσει στη καλύτερη κατανόηση του χώρου. το κλιματιστικό θα μπει στο σαλόνι

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Katopsi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, Kaizer_soze είπε

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα τα φώτα σας για την επιλογή αγοράς κλιματιστικού. Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιείται σα βασική πηγή θέρμανσης ( δεν υπάρχει άλλο μέσο, εκτός από έναν μικρό θερμοπομπο) και ίσως το καλοκαίρι σε κάποιο ακραίο καύσωνα. Αλλά 90 % θέρμανση, 10% ψύξη. Η περιοχή που κατοικώ είναι Πατήσια, Αθήνα,  2ος όροφος σε πολυκατοικία. Τα τ.μ του σπιτιού είναι περίπου 65, αλλά ο χώρος που θα μπει το κλιματιστικό αν κλείσουν οι πόρτες δωματίων (υπνοδωμάτιο, γραφείο) είναι περίπου 40 τ.μ εναίος με σχετικά καλά κουφώματα. Ιδανικά θα ήθελα να αφήνω όλες τις πόρτες ανοιχτες, ώστε να ζεσταίνονται όλα τα δωμάτια, αν γίνεται αυτό. Το ποσό που θα ήθελα ιδανικά θα ήταν κάτω από 1000€. Απλά έχω μπερδευτεί και δε ξέρω αν πρέπει να πάω σε 18000 btu ή σε 24αρι.

Επισυνάπτω και μια κάτοψη του χώρου, αν αυτό μπορεί να βοηθήσει στη καλύτερη κατανόηση του χώρου. το κλιματιστικό θα μπει στο σαλόνι

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Katopsi.jpg

Έτσι όπως είναι το σπίτι, για να καλυφθεί όλο θα χρειαστείς 3 κλιματιστικά. Ένα στο σαλόνι το οποίο θα κοιτάει προς την κουζίνα και από ένα μικρά σε δωμάτιο και γραφείο.

Δες το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις.

Εννοείται ότι τετραγωνικά και ανοίγματα μόνο για κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έτσι όπως είναι το σπίτι, για να καλυφθεί όλο θα χρειαστείς 3 κλιματιστικά. Ένα στο σαλόνι το οποίο θα κοιτάει προς την κουζίνα και από ένα μικρά σε δωμάτιο και γραφείο.

Δες το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις.

Εννοείται ότι τετραγωνικά και ανοίγματα μόνο για κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 35-40τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα- χολ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Aθήνα- Πατήσια με 40C το καλοκαίρι και 7C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μέτριες μονώσεις, διπλά τζάμια, δροσιά το καλοκαίρι.

Εργαλείο υπολογισμού θερμικών απωλειών:

2345.94Watt

2017.51KCal/h

58.65Watt/m2

50.44KCal//h/m2

Για 20 C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Φθηνή και πολύ αποδοτική σε θέρμανση λύση.

daikin atxc35c ή ftxc35c.

Πιθανές αγορές.

α. χωρίς εγκατάσταση στη τιμή αλλά bluedealer με 5 χρόνια εγγύηση https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc35c-rxc35c.html

β. Με την εγκατάσταση στην τιμή, αλλά 3 χρόνια εγγύηση https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c35-sensira-atxc35c-arxc35c-klimatistiko-inverter-12000btu-126379

2. Ένα τσικ πιο χαμηλή οικονομία σε θέρμανση (ίσως και αμελητέες οι διαφορές), αλλά ένα τσικ πιο αθόρυβο και 7 χρόνια εγγύηση

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-me-wi-fi-134459

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

(είναι το ίδιο μοντέλο με άλλο όνομα).

Με τα ρέστα μαζεύεις λίγα ακόμη και βάζεις ένα 9άρι στην κρεβατοκάμαρα , βάζοντας όμοια το atxc25c/ftxc25 ή τα yukai/arata.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ένα τσικ πιο χαμηλή οικονομία σε θέρμανση (ίσως και αμελητέες οι διαφορές), αλλά ένα τσικ πιο αθόρυβο και 7 χρόνια εγγύηση

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-me-wi-fi-134459

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

(είναι το ίδιο μοντέλο με άλλο όνομα).

Στο 2ο λινκ είναι το 10άρι, νομίζω πως εννοείς το 13άρι. 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

Επεξ/σία από noths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, noths είπε

Στο 2ο λινκ είναι το 10άρι, νομίζω πως εννοείς το 13άρι. 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

Ναι , αστόχησα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι , αστόχησα...

Εν τω μεταξύ κι εγώ έκανα 3 φορές edit, στο πρώτο έβαλα το ίδιο λινκ με σένα, το βλέπω, λέω σωστά τα είχε γράψει ο άνθρωπος, το σβήνω, ξανακοιτάω, φτου κι απ' την αρχή. 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση για συγγενικό πρόσωπο , για ενοικιαζόμενα δωμάτια , 14τμ , θα μπουν 9000 btu  , εχει το πλαισιο απο σήμερα εμεση έκπτωση 20% με eurobank και δωρεαν εγκατάσταση σε κάποια . Aυτο που εχει σημασία ειναι η οικονομία  καταναλωσης στην ψύξη και φυσικά αξιοπιστία 

κάποια γνωμη για τα παρακάτω?  δεν ξερω αν μπει και απο κάποιο αλλο κατάστημα προσφορα αλλα για να εχουμε μια γνωμη για επιλογή , 

 

Juro-Pro Refresh Eco II Κλιματιστικό 9.000 BTU/h                                       400ευρω
Juro-Pro Oxygen Eco II Κλιματιστικό 9.000 BTU/h                                        425
Midea Xtreme Pro Series AG2Pro-09NXD0-I/O                                                440
Toyotomi UMI UTN-09AP/UTG-09AP                                                                 450
Fujitsu Ecolandia Series ASYG025KPCA/AOYG025KPCA 9.000 BTU/h      480
Daikin Siesta Sensira ATXC25C/ARXC 9.000 BTU/h                                       480

 

τιμές μαζι με εγκατάσταση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aGka8l είπε

μια ερώτηση για συγγενικό πρόσωπο , για ενοικιαζόμενα δωμάτια , 14τμ , θα μπουν 9000 btu  , εχει το πλαισιο απο σήμερα εμεση έκπτωση 20% με eurobank και δωρεαν εγκατάσταση σε κάποια . Aυτο που εχει σημασία ειναι η οικονομία  καταναλωσης στην ψύξη και φυσικά αξιοπιστία 

κάποια γνωμη για τα παρακάτω?  δεν ξερω αν μπει και απο κάποιο αλλο κατάστημα προσφορα αλλα για να εχουμε μια γνωμη για επιλογή , 

 

Juro-Pro Refresh Eco II Κλιματιστικό 9.000 BTU/h                                       400ευρω
Juro-Pro Oxygen Eco II Κλιματιστικό 9.000 BTU/h                                        425
Midea Xtreme Pro Series AG2Pro-09NXD0-I/O                                                440
Toyotomi UMI UTN-09AP/UTG-09AP                                                                 450
Fujitsu Ecolandia Series ASYG025KPCA/AOYG025KPCA 9.000 BTU/h      480
Daikin Siesta Sensira ATXC25C/ARXC 9.000 BTU/h                                       480

 

τιμές μαζι με εγκατάσταση

 

Θα έβαζα κάποιο μοντέλο με hotel menu (κάποια μοντέλα Inventor και Midea το έχουν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Kaizer_soze είπε

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα τα φώτα σας για την επιλογή αγοράς κλιματιστικού. Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιείται σα βασική πηγή θέρμανσης ( δεν υπάρχει άλλο μέσο, εκτός από έναν μικρό θερμοπομπο) και ίσως το καλοκαίρι σε κάποιο ακραίο καύσωνα. Αλλά 90 % θέρμανση, 10% ψύξη. Η περιοχή που κατοικώ είναι Πατήσια, Αθήνα,  2ος όροφος σε πολυκατοικία. Τα τ.μ του σπιτιού είναι περίπου 65, αλλά ο χώρος που θα μπει το κλιματιστικό αν κλείσουν οι πόρτες δωματίων (υπνοδωμάτιο, γραφείο) είναι περίπου 40 τ.μ εναίος με σχετικά καλά κουφώματα. Ιδανικά θα ήθελα να αφήνω όλες τις πόρτες ανοιχτες, ώστε να ζεσταίνονται όλα τα δωμάτια, αν γίνεται αυτό. Το ποσό που θα ήθελα ιδανικά θα ήταν κάτω από 1000€. Απλά έχω μπερδευτεί και δε ξέρω αν πρέπει να πάω σε 18000 btu ή σε 24αρι.

Επισυνάπτω και μια κάτοψη του χώρου, αν αυτό μπορεί να βοηθήσει στη καλύτερη κατανόηση του χώρου. το κλιματιστικό θα μπει στο σαλόνι

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Katopsi.jpg

εγω ετσι οπως βλεπω το σχεδιο, το ανοιγμα  κουζινα με σαλονι ειναι μικρο, πόσο ειναι; Ισως να μην λειτουργησει καλα το ενα μεγαλο a/c και να εχεις θεματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, energy52 είπε

εγω ετσι οπως βλεπω το σχεδιο, το ανοιγμα  κουζινα με σαλονι ειναι μικρο, πόσο ειναι; Ισως να μην λειτουργησει καλα το ενα μεγαλο a/c και να εχεις θεματα..

ουσιαστικά σαλόνι-κουζίνα είναι ενιαίος χώρος. αυτό το άνοιγμα κουζίνα- σαλόνι είναι σαν ένα πάσο- τοιχίο( δε φτάνει μέχρι ταβάνι) που χωρίζει τους 2 χώρους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

Αύριο θα έρθουν να κάνουν εγκατάσταση το Toshiba ΗΑΟRI 16J2AVSG-E1/B16N4KVRG-E (είχε προταθεί για την περίπτωση μου εδώ).

Με πήραν τηλέφωνο για να κλείσουμε ραντεβού και με ρώτησαν αν θα χρειαστεί παραπάνω από 3 μέτρα χαλκοσωλήνα (τόσο βάζουν), τους είπα ότι πιθανότατα θα χρειαστεί 4-5 μέτρα (συνολικά) για να μπει η εξωτερική μονάδα σε σημείο πού να είναι εντός ορίων πού θέλει ο κατασκευαστής, τα κενά πού θέλει αριστερά-δεξια-μπροστα.

Στις οδηγίες εγκατάστασης η Toshiba για την αντλία κενού γράφει για 20 μέτρα χαλκοσωλήνα 

""Στη συνεχεια επιβεβαιώστε οτι ο μετρητής πίεσης δείχνει –101 kPa (–76 cmHg)."" 

 

Ερώτηση, αυτά τα νούμερα ""–101 kPa (–76 cmHg)."" πρέπει να είναι και στην περίπτωσή πού βάλω 4-5 μέτρα χαλκοσωλήνα ;;

Screenshot_20230123_124914_OfficeSuite.jpg

Επεξ/σία από karthan7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.... είμαι στην τελική επιλογή για ένα 12αρι σε σαλόνι 25 τμ και έχω καταλήξει στα εξής 3 επιλογές. Έχει κανείς άποψη για αυτά; Ποιο να προτιμίσω με κύρια χρήση την ψύξη; Το Futsitsu δεν έχει wifi αλλά δεν είναι βασικό μου κριτήριο. Με ενδιαφέρει ένα καλό και αξιόπιστο μηχάνημα.

Fujitsu KM Series ASYG12KMCE/AOYG12KMCC  460 € με επιδότηση

Toyotomi ERAI CTN-235W/CTG-235W  440 € με επιδότηση

Toyotomi IZURU eco II TRN/TRG-2135ZR 385 € με επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, karthan7 είπε

Καλημέρα

Αύριο θα έρθουν να κάνουν εγκατάσταση το Toshiba ΗΑΟRI 16J2AVSG-E1/B16N4KVRG-E (είχε προταθεί για την περίπτωση μου εδώ).

Με πήραν τηλέφωνο για να κλείσουμε ραντεβού και με ρώτησαν αν θα χρειαστεί παραπάνω από 3 μέτρα χαλκοσωλήνα (τόσο βάζουν), τους είπα ότι πιθανότατα θα χρειαστεί 4-5 μέτρα (συνολικά) για να μπει η εξωτερική μονάδα σε σημείο πού να είναι εντός ορίων πού θέλει ο κατασκευαστής, τα κενά πού θέλει αριστερά-δεξια-μπροστα.

Στις οδηγίες εγκατάστασης η Toshiba για την αντλία κενού γράφει για 20 μέτρα χαλκοσωλήνα 

""Στη συνεχεια επιβεβαιώστε οτι ο μετρητής πίεσης δείχνει –101 kPa (–76 cmHg)."" 

 

Ερώτηση, αυτά τα νούμερα ""–101 kPa (–76 cmHg)."" πρέπει να είναι και στην περίπτωσή πού βάλω 4-5 μέτρα χαλκοσωλήνα ;;

 

Θέλουμε κενό μείον μια ατμόσφαιρα. Ο οδηγός λέει ένα παράδειγμα. Είναι λογικό ότι όσο αυξάνει η διάμετρος των σωλήνων και το μήκος, αυξάνει ο όγκος άρα και τα λίτρα του ατμοσφαιρικού αέρα που εμπεριέχουν. Άρα αν μια αντλία έχει Χλίτρα/λεπτό δυνατότητα αφαίρεσης αέρα, τότε αν έχεις 10Χ, θα θέλει 10 λεπτά για να βγει (έτσι λέει το παράδειγμα).

Δεν σε ενδιαφέρουν εσένα αυτά, σημασία έχει να βάλουν πάνω αντλία και να την αφήσουν τόσο, ώστε να δουν κενό -76cmHg ή ότι μετράει το ρολόι τους.

47 λεπτά πριν, dkarae είπε

Καλησπέρα παιδιά.... είμαι στην τελική επιλογή για ένα 12αρι σε σαλόνι 25 τμ και έχω καταλήξει στα εξής 3 επιλογές. Έχει κανείς άποψη για αυτά; Ποιο να προτιμίσω με κύρια χρήση την ψύξη; Το Futsitsu δεν έχει wifi αλλά δεν είναι βασικό μου κριτήριο. Με ενδιαφέρει ένα καλό και αξιόπιστο μηχάνημα.

Fujitsu KM Series ASYG12KMCE/AOYG12KMCC  460 € με επιδότηση

Toyotomi ERAI CTN-235W/CTG-235W  440 € με επιδότηση

Toyotomi IZURU eco II TRN/TRG-2135ZR 385 € με επιδότηση

Έχεις eurobank;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θέλουμε κενό μείον μια ατμόσφαιρα. Ο οδηγός λέει ένα παράδειγμα. Είναι λογικό ότι όσο αυξάνει η διάμετρος των σωλήνων και το μήκος, αυξάνει ο όγκος άρα και τα λίτρα του ατμοσφαιρικού αέρα που εμπεριέχουν. Άρα αν μια αντλία έχει Χλίτρα/λεπτό δυνατότητα αφαίρεσης αέρα, τότε αν έχεις 10Χ, θα θέλει 10 λεπτά για να βγει (έτσι λέει το παράδειγμα).

Δεν σε ενδιαφέρουν εσένα αυτά, σημασία έχει να βάλουν πάνω αντλία και να την αφήσουν τόσο, ώστε να δουν κενό -76cmHg ή ότι μετράει το ρολόι τους.

Έχεις eurobank;

Ναι έχω Eurobank... το είδα στο πλαίσιο για αυτό κάνω την κίνηση..... αλλά σε ποιο να πάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...