Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, energy52 είπε

Φιλε μου για fujitsu 9ari εγω δεν θυμαμαι να εχουμε παρουσιαση εδω μεσα..Κοιτα το ενεργειακο ταμπελακι του μοντελου τι αναφερει κι αν μπορει καποιος να σου πει περαιτερω λεπτομερειες..

Το ταμπελακι μια χαρά τα λέει...

Ψύξη:

2,5 kw

6,7 seer

131 kwh/έτος

Θέρμανση:

1,3 kw

5,1 scop

356 kwh/έτος

Αλλά ψάχνουμε και στην πράξη πως δουλεύει.

56 λεπτά πριν, energy52 είπε

 

 

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Όχι προσπαθώ να βγάλω ένα συμπέρασμα σχετικά με το αποτέλεσμα από το εργαλείο υπολογισμού, έχοντας μια μελέτη που υποτίθεται ότι υπολογίζει τις ανάγκες πιο τεκμηριωμένα. 

Αλλά βλέπω ότι στην πράξη οι kWh που χρειάζομαι έχουν πολύ μεγάλη διαφορά από αυτές που υπολογίζει η μελέτη. Και όχι μόνο για φέτος που δεν έχουμε χειμώνα, αλλά και για τα προηγούμενα χρόνια. 

Βασικά δεν βρήκα μέσα στη μελέτη σε ποιους βαθμούς εξωτερικής θερμοκρασίας υπολογίζει τις ανάγκες. 

Και δεν χαίρεσαι που στην πράξη καταναλώνεις λιγότερο από ό,τι προβλέπει η μελέτη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Λοιπόν, έψαξα και βρήκα την Ενεργειακή Μελέτη που είχε γίνει για την άδεια του σπιτιού μου (Ιανουάριος 2017). 

Σύμφωνα μ' αυτή και αν διαβάζω σωστά μου λέει ότι οι ανάγκες μου σε θέρμανση είναι 89,6kWh/m2 και για ΖΝΧ άλλα 8,5kWh/m2

Άρα σύνολο: 98,1kWh/m2

Τα τετραγωνικά του σπιτιού με βάση τη μελέτη είναι 108,59m2

Άρα χρειάζομαι το χρόνο: 10.652,59kWh

Οι πραγματικές καταναλώσεις βάσει των λογαριασμών αερίου για τα προηγούμενα έτη είναι:

2020 (από 4 Φεβρουαρίου): 5.871,03kWh

2021: 8.973,77kWh

2022: 8.024,94kWh

Βλέπουμε κατ' αρχήν μία διαφορά της τάξης του 30% περίπου μεταξύ μελέτης και πραγματικής κατανάλωσης.

Το ερώτημα είναι γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά;

Επίσης αν είναι έτσι τα πράγματα το εργαλείο υπολογισμού των απωλειών έπεσε πολύ κοντά, ειδικά στο μεγάλο χώρο:

Παρακαλώ τα σχόλιά σας!

Πώς έβγαλες τις κιλοβατώρες που θέλει το σπίτι;

Επίσης πως πήγες σε πραγματικές κιλοβατώρες αφού λες ότι είναι από λογαριασμούς αερίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το επόμενο σκ βλέπω ψυχρή εισβολή, όσοι έχετε γκατζετακια για μετρήσεις, κουρδίστε τα να δούμε πόσο καίνε τα μηχανήματα 😁😎 σε συνθήκες με ανταγωνισμό..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πώς έβγαλες τις κιλοβατώρες που θέλει το σπίτι;

Επίσης πως πήγες σε πραγματικές κιλοβατώρες αφού λες ότι είναι από λογαριασμούς αερίου;

Η μελέτη μου δίνει ανάγκες για θέρμανση και ΖΝΧ ανά m2. Τις πρόσθεσα και τις πολλαπλασίασα με τα τετραγωνικά του σπιτιού. Επίσης έχω και τις πραγματικές kWh από τους λογαριασμούς αερίου που αφορούν θέρμανση και ΖΝΧ. 

Πιστεύω ότι είναι σωστή η λογική μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Η μελέτη μου δίνει ανάγκες για θέρμανση και ΖΝΧ ανά m2. Τις πρόσθεσα και τις πολλαπλασίασα με τα τετραγωνικά του σπιτιού. Επίσης έχω και τις πραγματικές kWh από τους λογαριασμούς αερίου που αφορούν θέρμανση και ΖΝΧ. 

Πιστεύω ότι είναι σωστή η λογική μου. 

Σύμφωνοι, αλλά είναι σε ετήσια βάση. Θα βοηθούσε αν κάπου αναφερόταν μόνο η θέρμανση σε ωραία βάση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Πιστεύω ότι είναι σωστή η λογική μου. 

΄Οχι δεν είναι σωστή.

Σου έβγαλε στιγμιαίες ανάγκες ισχύος στη χειρότερη περίπτωση (ή όπου βγάζουν οι μελέτες αυτές) , όχι στην σεζόν πόσες kwh θα κάψεις. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

΄Οχι δεν είναι σωστή.

Σου έβγαλε στιγμιαίες ανάγκες ισχύος στη χειρότερη περίπτωση (ή όπου βγάζουν οι μελέτες αυτές) , όχι στην σεζόν πόσες kwh θα κάψεις. 

Δηλαδή λες ότι δεν μπορώ να πάρω τις ανάγκες για θέρμανση που βγάζει η μελέτη και να τις πολλαπλασίασω με τα τετραγωνικά κάποιου δωματίου ώστε να βγάλω τις ανάγκες σε θέρμανση και μετά να υπολογίσω τα BTU?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Δηλαδή λες ότι δεν μπορώ να πάρω τις ανάγκες για θέρμανση που βγάζει η μελέτη και να τις πολλαπλασίασω με τα τετραγωνικά κάποιου δωματίου ώστε να βγάλω τις ανάγκες σε θέρμανση και μετά να υπολογίσω τα BTU?

Φυσικά και μπορείς. Το σπίτι σου θέλει κάπου 36000btus εγκατεστημένα μηχανήματα βάσει των απωλειών σου. Τίποτα άλλο. Είδα ότι έβαλες χρόνο στο προηγούμενο Post σου και έλεγες για kwh. Δεν προκύπτει από κάπου πόσες kwh θα κάψεις βάσει μελέτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φυσικά και μπορείς. Το σπίτι σου θέλει κάπου 36000btus εγκατεστημένα μηχανήματα βάσει των απωλειών σου. Τίποτα άλλο. Είδα ότι έβαλες χρόνο στο προηγούμενο Post σου και έλεγες για kwh. Δεν προκύπτει από κάπου πόσες kwh θα κάψεις βάσει μελέτης.

Δεν μπορεί να είναι 89,6kw/m^2 ( ανά ώρα) αλλά το έτος . 

Αν ήταν 89,6w/m^2 , ίσως 

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δεν μπορεί να είναι 89,6kw/m^2 ( ανά ώρα) αλλά το έτος . 

Αν ήταν 89,6w/m^2 , ίσως 

Να υποθέσω ότι δεν διάβασε σωστά τις μονάδες; Οι μελέτες λένε w/m2. @EchiDNA ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Βλέπουμε κατ' αρχήν μία διαφορά της τάξης του 30% περίπου μεταξύ μελέτης και πραγματικής κατανάλωσης

Δεν φαινεται κατι τετοιο! και το βασικοτερο λογικα κατα τα αλλα οσα γραφεις .

Μηπως μπορεις κρυβοντας φυσικα δεδομενα προσωπικα,  να βαλεις φωτο απο αυτα που δειχνει η μελετη τα ουσιωδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

2 φωτογραφίες από τη μελέτη.

Στην φωτο με τους μηνες αναλυτικα , το ετησιο αθροισμα δειχνει 30,9 kwh/m2 για θερμανση και επι 108 μ2 = 3355 kwh ετησιως. Το 89,6 kwh/m2 πως προκυπτει ?  εχεις αντλιες με 2,89 συντελεστη ? αν οχι, ας μας διαφωτισει καποιος ειδημων η καποιος που εχει μελετη και ξερει.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Στην φωτο με τους μηνες αναλυτικα , το ετησιο αθροισμα δειχνει 30,9 kwh/m2 για θερμανση και επι 130 μ2 = 4017 kwh ετησιως. Το 89,6 kwh/m2 πως προκυπτει ?  εχεις αντλιες με 2,89 συντελεστη ? ας μας διαφωτισει καποιος ειδημων

Εγώ γιατί το βγάζω 104,3kwh/m2 όπως το λέει και η ίδια η μελέτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...