Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πιθανώς να έφταιγε όντως κάποιος αισθητήρας θερμοκρασίας και τώρα να παίζει σωστά.

Απλά μια επιβεβαίωση. Όταν λες auto εννοείς θέρμανση ( να δείχνει τον ήλιο στο τηλεκοντρόλ) και auto ταχύτητα ανεμιστήρα, σωστά ; Αυτό θέλουμε.

 

Ναι ναι, όσες φορές αναφέρθηκα σε AUTO ,εννοούσα αποκλειστικά και μόνο τη λειτουργία ανεμιστήρα. 

Το mode πάντα και μόνο στο Heat.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Θα πρέπει να κάνεις κάτι και για ηχομόνωση! Δεν θες να ακούς φαντάζομαι στο σαλόνι ότι γίνεται στο μπάνιο! 

image.gif.4cc1b508eca8ab03eacc78f1efca89e9.gif

2 ώρες πριν, Specs είπε

Μονο για την περιπτωση μου, που εχω και δευτερο κλιματιστικο στον χωρο και τον περισσοτερο καιρο θα εχει αναγκες λογω κλιματος επαρκως καλυμμενες!

Για σενα αναγκαστικα 24 Perfera η Edge (λογω μωρου, αλλιως δεν θα πειραζε και ενα το πολυ Perfera 42)

Προσωπικά σε 5000W θα έβαζα από 22άρι και άνω.

Τρέμω την υποδιαστασιολόγηση, ειδικά μετά τη σύγκριση που είχα με το 18άρι mitsu του μπατζανάκη που λογικά θα θυμάσαι, οποίος ζει παραδίπλα από μένα σε καθρεπτικό και όμοιων απωλειών σπίτι και τελικά έφτανε να καίει τις διπλάσιες κιλοβατώρες και με περισσότερα defrost σε σχέση με μένα και μάλιστα έχοντας χαμηλότερες θερμοκρασίες στον χώρο του. Όταν σφίγγουν τα πράγματα, θέλεις απόθεμα ισχύος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ngeronikolos είπε

Inventor Inverter....

Άρα δικαιολογεί τη αίσθηση διαφοράς θερμοκρασίας Toshiba 23C vs Inventor 21C?

Επειδή είναι φασον gree το συγκεκριμένο κατά πάσα πιθανότητα από αυτά που έχουμε δει εδώ τα ελάχιστα βατ θα είναι τα 800-900 άρα ο αέρας θα βγαίνει ζεστός σε αντιδιαστολή με το 9 αρι που μπορεί να έχει και ελάχιστα 170-250-300 άρα καταλαβαίνεις την διαφορά στη θερμοκρασία του εξερχόμενου αέρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έψαξα και βρήκα την Ενεργειακή Μελέτη που είχε γίνει για την άδεια του σπιτιού μου (Ιανουάριος 2017). 

Σύμφωνα μ' αυτή και αν διαβάζω σωστά μου λέει ότι οι ανάγκες μου σε θέρμανση είναι 89,6kWh/m2 και για ΖΝΧ άλλα 8,5kWh/m2

Άρα σύνολο: 98,1kWh/m2

Τα τετραγωνικά του σπιτιού με βάση τη μελέτη είναι 108,59m2

Άρα χρειάζομαι το χρόνο: 10.652,59kWh

Οι πραγματικές καταναλώσεις βάσει των λογαριασμών αερίου για τα προηγούμενα έτη είναι:

2020 (από 4 Φεβρουαρίου): 5.871,03kWh

2021: 8.973,77kWh

2022: 8.024,94kWh

Βλέπουμε κατ' αρχήν μία διαφορά της τάξης του 30% περίπου μεταξύ μελέτης και πραγματικής κατανάλωσης.

Το ερώτημα είναι γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά;

Επίσης αν είναι έτσι τα πράγματα το εργαλείο υπολογισμού των απωλειών έπεσε πολύ κοντά, ειδικά στο μεγάλο χώρο:

Παρακαλώ τα σχόλιά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ngeronikolos είπε

Inventor Inverter....

Άρα δικαιολογεί τη αίσθηση διαφοράς θερμοκρασίας Toshiba 23C vs Inventor 21C?

Όπως έχουμε διαπίστωση χρόνια τώρα σε αυτό το φόρουμ δεν είναι όλα τα inventer τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

 

Τα τετραγωνικά του σπιτιού με βάση τη μελέτη είναι 108,59m2

Άρα χρειάζομαι το χρόνο  την ώρα  10.652,59kWh

 

Λάθος μου. 

Το εργαλείο υπολογισμού βγάζει απώλειες ανά ώρα.

Η μελέτη που έχεις αναφέρεται στο χρόνο.

Χρειάζεται να βρεις ανά ώρα αν θες να βρεις κλιματιστικό για να σε καλύπτει ή να αλλάξεις λέβητα ή να βάλεις αντλία θερμότητας

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Λάθος μου. 

Το εργαλείο υπολογισμού βγάζει απώλειες ανά ώρα.

Η μελέτη που έχεις αναφέρεται στο χρόνο.

Χρειάζεται να βρεις ανά ώρα αν θες να βρεις κλιματιστικό για να σε καλύπτει ή να αλλάξεις λέβητα ή να βάλεις αντλία θερμότητας

Η εν λόγω μελέτη βγάζει αντλία θερμότητας 14kW σαν μέσω θέρμανσης με υπερδιαστασιολόγηση λόγω κάποιου κανονισμού 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nk9 είπε

Καλημέρα.

Γνώμες για Fujitsu Ecolandia ASYG025KPCA/AOYG025KPCA 9000 btu;

Θετικά; Αρνητικά (κάπου έχω διαβάσει πως έχει θορυβώδη εσωτερική μονάδα); Τεχνική υποστήριξη;

Κάποιος;

Είναι για φίλο που πρέπει να αγοράσει εντός του Σ/Κ. Για περιστασιακη χρήση σε υπνοδωμάτιο. Θεωρεί το brand αξιόπιστο και ρωτάει τα συν και τα πλην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Η εν λόγω μελέτη βγάζει αντλία θερμότητας 14kW σαν μέσω θέρμανσης με υπερδιαστασιολόγηση λόγω κάποιου κανονισμού 20%

Ό,τι προτείνει κι Λιάκος 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Η εν λόγω μελέτη βγάζει αντλία θερμότητας 14kW σαν μέσω θέρμανσης με υπερδιαστασιολόγηση λόγω κάποιου κανονισμού 20%

δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις, αντλία θερμότητας θες να βάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nk9 είπε

Κάποιος;

Είναι για φίλο που πρέπει να αγοράσει εντός του Σ/Κ. Για περιστασιακη χρήση σε υπνοδωμάτιο. Θεωρεί το brand αξιόπιστο και ρωτάει τα συν και τα πλην.

Φιλε μου για fujitsu 9ari εγω δεν θυμαμαι να εχουμε παρουσιαση εδω μεσα..Κοιτα το ενεργειακο ταμπελακι του μοντελου τι αναφερει κι αν μπορει καποιος να σου πει περαιτερω λεπτομερειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις, αντλία θερμότητας θες να βάλεις;

Όχι προσπαθώ να βγάλω ένα συμπέρασμα σχετικά με το αποτέλεσμα από το εργαλείο υπολογισμού, έχοντας μια μελέτη που υποτίθεται ότι υπολογίζει τις ανάγκες πιο τεκμηριωμένα. 

Αλλά βλέπω ότι στην πράξη οι kWh που χρειάζομαι έχουν πολύ μεγάλη διαφορά από αυτές που υπολογίζει η μελέτη. Και όχι μόνο για φέτος που δεν έχουμε χειμώνα, αλλά και για τα προηγούμενα χρόνια. 

Βασικά δεν βρήκα μέσα στη μελέτη σε ποιους βαθμούς εξωτερικής θερμοκρασίας υπολογίζει τις ανάγκες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...