Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

@Specs , λοιπόν;

image.png.ad8a053b52fc862952298a9c7872ac2c.png

Sorry δεν το ειχα δει. Θα εβαζα αυτο που παλευω να βαλω, Perfera 25  και σημερα μιλησα με τον τοπικο εμπορο και ναι μεν θα το φερει απο αλλον blue dealer εκτος περιοχης( του οποιου τα στοιχεια μου εδωσε και θα μιλησω την Δευτερα)αλλα ισχυριζεται πως η Daikin δεν εχει επεκταση εγγυησης στα 10 ετη! Αν δεν παιζει κατι αλλο(πχ μη καταχωρηση στο σαιτ Daikin), θα το παρω...αλλιως ,Edge 10ρι μονο.

Και για την αιτιολογηση, δες εδω https://docs.google.com/spreadsheets/d/1GdJno5anAq_3y-iDUuonxD9Fin2-1hxR/edit#gid=1085493264

οπου αυθαδιασα αρκετα και εκανα συμπτυξη ωρων σε θερμοκρασιες που εχουμε στοιχεια κοινα για ολους και εκανα και μια διορθωση στις τιμες που ειχε ανεπαρκεια στα μικρα 10ρια για προσομοιωση με αυξηση των ωρων προς επιτευξη του ιδιου εργου...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχω ενα κλιματιστικο midea με wifi το συνδεω κανονικα στην εφαρμογη μετα απο μερικες μερες σταματαει να το βρισκει η εφαρμογη μηπως ξερει κανεις τι μπορει να φταιει ? (μηπως θελει να ανοιξω καποια πορτα στο router )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Sorry δεν το ειχα δει. Θα εβαζα αυτο που παλευω να βαλω, Perfera 25  και σημερα μιλησα με τον τοπικο εμπορο και ναι μεν θα το φερει απο αλλον blue dealer εκτος περιοχης( του οποιου τα στοιχεια μου εδωσε και θα μιλησω την Δευτερα)αλλα ισχυριζεται πως η Daikin δεν εχει επεκταση εγγυησης στα 10 ετη! Αν δεν παιζει κατι αλλο(πχ μη καταχωρηση στο σαιτ Daikin), θα το παρω...αλλιως ,Edge 10ρι μονο.

Και για την αιτιολογηση, δες εδω https://docs.google.com/spreadsheets/d/1GdJno5anAq_3y-iDUuonxD9Fin2-1hxR/edit#gid=1085493264

οπου αυθαδιασα αρκετα και εκανα συμπτυξη ωρων σε θερμοκρασιες που εχουμε στοιχεια κοινα για ολους και εκανα και μια διορθωση στις τιμες που ειχε ανεπαρκεια στα μικρα 10ρια για προσομοιωση με αυξηση των ωρων προς επιτευξη του ιδιου εργου...

10αρι σε χώρο με 5000W απώλειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, liakjim είπε

10αρι σε χώρο με 5000W απώλειες;

Μονο για την περιπτωση μου, που εχω και δευτερο κλιματιστικο στον χωρο και τον περισσοτερο καιρο θα εχει αναγκες λογω κλιματος επαρκως καλυμμενες!

Για σενα αναγκαστικα 24 Perfera η Edge (λογω μωρου, αλλιως δεν θα πειραζε και ενα το πολυ Perfera 42)

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makevius είπε

Υπάρχει επιλογή  απενεργοποιήσης??

Υπαρχει!😊 Ανεβαζεις την επιθυμητη θερμοκρασια εως και 2 βαθμους πανω, θα ανεβασει καταναλωση φυσικα αλλα θα πετυχεις αυτο που θες! Βεβαια..στο χωρο που βρισκεται το κλιματιστικο ισως εχεις υπερθερμανση, αναλογως και τη διαρρυθμιση του σπιτιου, ολα δεν γινονται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2023 στις 9:25 ΠΜ, liakjim είπε

Ο φίλος λέει ότι η εφαρμογή βγάζει 3700W απώλειες.

Ααααααααααααν είναι σωστό το νούμερο, τότε πάμε στη στήλη των θερμοκρασιών και κοιτάμε πιο έχει πάνω από 3.7KW πχ στους 0C το 9άρι δίνει 1.98 , το 12άρι 3,16 και το 14άρι 3.7 και αυτά για 20C μέσα. Για παραπάνω θέλουμε παραπάνω capacity.

Δεν ξέρω που μένει ο φίλος, οπότε κοιτάει τις στήλες και πάει σε αντίστοιχο capacity.

Haori/edge -> 2.9

Yukai -> 2.52

Perfera -> 3.16

MUZ-LN35VG -> 3.4 (με 21 μέσα).


 

Αυτό που κατατάσσεται; https://www.skroutz.gr/s/30696359/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-35ZSX-W-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

Μπαίνει ανάμεσα σε perfera και mitsubishi electric; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Ευχαριστώ πολύ!!!! 

Ουρανοκατεβατο το μήνυμά σου!!!! 

Νά 'σαι καλά αλλά μιλάμε για αυτοσχεδιασμό και όχι κανονική λύση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Νά 'σαι καλά αλλά μιλάμε για αυτοσχεδιασμό και όχι κανονική λύση 

Για μεταφορά από χώρο με σόμπα το θέλω.Σαλόνι σε κολλητό μπάνιο γιατί δεν έχει θέρμανση!!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ήρθε η ώρα να ενημερώσω τι έκανε χτες βράδυ το κλιματιστικό με το auto. 

Με ξύπνησε κατά τις 4:30 το πρωί και με ανάγκασε να το κλείσω γιατί.... Ζεστάθηκα! Φαίνεται πως με 22 στο auto παραδόξως κατάφερε να κρατήσει θερμοκρασία 😵💫😵💫🤯

 

Εκείνη τη στιγμή που πήγα να το κλείσω δούλευε χαλαρά ο ανεμιστήρας του και έβγαζε χλιαρό αέρα και το θερμόμετρο χώρου έγραφε 20.6 αλλά πρόσεξα οτι και μέσα στην μέρα που το είχα στο high έπαιζε λιγάκι η θερμοκρασία μεταξύ 20.5-21.3 και μάλλον το θεωρώ φυσιολογικό.

Περίεργα πράγματα.

Θα δοκιμάσω πάλι σήμερα να το δουλέψω όπως χτες. Να ζητήσω 22 στο high και μόλις τα φτάσει να το βάλω auto να δω τι θα κάνει...

Θα κατέβω και στο ρολόι να δω τι έκαψε από περιέργεια...

Θα με τρελάνει αυτό το κλιματιστικό 😁

Θα ξανά ενημερώσω παιδιά. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Για μεταφορά από χώρο με σόμπα το θέλω.Σαλόνι σε κολλητό μπάνιο γιατί δεν έχει θέρμανση!!!!! 

Γι'αυτό είναι μια καλή λύση αλλά θα σου σπρώχνει τις οσμές από την πόρτα 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα. Ήρθε η ώρα να ενημερώσω τι έκανε χτες βράδυ το κλιματιστικό με το auto. 

Με ξύπνησε κατά τις 4:30 το πρωί και με ανάγκασε να το κλείσω γιατί.... Ζεστάθηκα! Φαίνεται πως με 22 στο auto παραδόξως κατάφερε να κρατήσει θερμοκρασία 😵💫😵💫🤯

 

Εκείνη τη στιγμή που πήγα να το κλείσω δούλευε χαλαρά ο ανεμιστήρας του και έβγαζε χλιαρό αέρα και το θερμόμετρο χώρου έγραφε 20.6 αλλά πρόσεξα οτι και μέσα στην μέρα που το είχα στο high έπαιζε λιγάκι η θερμοκρασία μεταξύ 20.5-21.3 και μάλλον το θεωρώ φυσιολογικό.

Περίεργα πράγματα.

Θα δοκιμάσω πάλι σήμερα να το δουλέψω όπως χτες. Να ζητήσω 22 στο high και μόλις τα φτάσει να το βάλω auto να δω τι θα κάνει...

Θα κατέβω και στο ρολόι να δω τι έκαψε από περιέργεια...

Θα με τρελάνει αυτό το κλιματιστικό 😁

Θα ξανά ενημερώσω παιδιά. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα !

Πιθανώς να έφταιγε όντως κάποιος αισθητήρας θερμοκρασίας και τώρα να παίζει σωστά.

Απλά μια επιβεβαίωση. Όταν λες auto εννοείς θέρμανση ( να δείχνει τον ήλιο στο τηλεκοντρόλ) και auto ταχύτητα ανεμιστήρα, σωστά ; Αυτό θέλουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Για μεταφορά από χώρο με σόμπα το θέλω.Σαλόνι σε κολλητό μπάνιο γιατί δεν έχει θέρμανση!!!!! 

Θα πρέπει να κάνεις κάτι και για ηχομόνωση! Δεν θες να ακούς φαντάζομαι στο σαλόνι ότι γίνεται στο μπάνιο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...