Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να προσέξω στην τοποθέτηση Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E;
Πόσα μέτρα σωλήνας το ελάχιστο; Κάτι άλλο;

 

Επεξ/σία από livaspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, livaspy είπε

Τι να προσέξω στην τοποθέτηση Toshiba Yukai RAS-B13E2KVG-E/RAS-13E2AVG-E;
Πόσα μέτρα σωλήνας το ελάχιστο; Κάτι άλλο;

 

2μ και άνω σωληνώσεις, αφαίρεση αέρα με αντλία κενού, αποστάσεις από εμπόδια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σαλονι-κουζινα-τραπεζαρια υπήρχε κλιματιστικό στο σημείο που βλέπετε τις τρύπες. Ακριβώς από κάτω βρίσκεται σώμα καλοριφέρ και λίγο μπροστά ένα πάσο μήκους 3 μέτρων. Εάν βάλω πάλι εκεί ένα κλιματιστικό θα έχω θέμα με ζεστό αέρα που θα γυρνάει πίσω στο κλιματιστικό; Εάν κατέβαζα το κουρτινόξυλο πιο κάτω θα μπορούσα να βάλω πάνω από την μπαλκονόπορτα κλιματιστικό; Ποια λύση μου προτείνετε;

IMG_20221201_211909.jpg.3622304cffd971bec636adf0a9fec99b.jpgIMG_20221201_204729.jpg.080da16ce56e3f0885ba40c6a2107580.jpg

Επεξ/σία από andreasosfp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Στο σαλονι-κουζινα-τραπεζαρια υπήρχε κλιματιστικό στο σημείο που βλέπετε τις τρύπες. Ακριβώς από κάτω βρίσκεται σώμα καλοριφέρ και λίγο μπροστά ένα πάσο μήκους 3 μέτρων. Εάν βάλω πάλι εκεί ένα κλιματιστικό θα έχω θέμα με ζεστό αέρα που θα γυρνάει πίσω στο κλιματιστικό; Εάν κατέβαζα το κουρτινόξυλο πιο κάτω θα μπορούσα να βάλω πάνω από την μπαλκονόπορτα κλιματιστικό; Ποια λύση μου προτείνετε;

IMG_20221201_211909.jpg.3622304cffd971bec636adf0a9fec99b.jpgIMG_20221201_204729.jpg.080da16ce56e3f0885ba40c6a2107580.jpg

Καλή είναι η θέση, εμπόδιο μπροστά δεν υπάρχει, είναι στη μέση του τοίχου με αερα δεξιά αριστερά και από ότι φαίνεται το κλιματιστικο που θα μπει θα έχει σωστή απόσταση και από το ταβάνι. Αν κατεβασεις το κουρτινοξυλο για να βάλεις το κλιματιστικό από επάνω ίσως να το στρίμωχνες όσον αφορά την απόσταση του από το ταβάνι. Το καλοριφέρ που υπάρχει από κάτω θα ενοχλεί μόνο αν ανάβεις ταυτόχρονα κλίμα και καλοριφέρ αλλά φαντάζομαι ότι δεν έχεις σκοπό να κάνεις κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέρμανση ιδανικό δεν είναι οι περσίδες του κλιματιστικού να κοιτάνε τέρμα κάτω; Εάν το κάνω αυτό σίγουρα η ροή του αέρα θα χτυπάει το πάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Στην θέρμανση ιδανικό δεν είναι οι περσίδες του κλιματιστικού να κοιτάνε τέρμα κάτω; Εάν το κάνω αυτό σίγουρα η ροή του αέρα θα χτυπάει το πάσο. 

Μπορείς να τις στρίψεις και δεξιά ή αριστερά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreasosfp είπε

Στο σαλονι-κουζινα-τραπεζαρια υπήρχε κλιματιστικό στο σημείο που βλέπετε τις τρύπες. Ακριβώς από κάτω βρίσκεται σώμα καλοριφέρ και λίγο μπροστά ένα πάσο μήκους 3 μέτρων. Εάν βάλω πάλι εκεί ένα κλιματιστικό θα έχω θέμα με ζεστό αέρα που θα γυρνάει πίσω στο κλιματιστικό; Εάν κατέβαζα το κουρτινόξυλο πιο κάτω θα μπορούσα να βάλω πάνω από την μπαλκονόπορτα κλιματιστικό; Ποια λύση μου προτείνετε;

IMG_20221201_211909.jpg.3622304cffd971bec636adf0a9fec99b.jpgIMG_20221201_204729.jpg.080da16ce56e3f0885ba40c6a2107580.jpg

Αν πάρεις το edge έχει και λειτουργία να κυκλοφορεί τον αέρα όταν έχεις αναμμένο το καλοριφέρ, θα κάνει καλύτερη διάχυση της ζέστης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Μπορείς να τις στρίψεις και δεξιά ή αριστερά.. 

Αριστερά είναι η κουζίνα και δεν εξυπηρετεί σε κάτι να πηγαίνει εκεί η θέρμανση. Δεξιά είναι ο καναπές αλλά λογικά δεν θα χτυπάει πάνω του και ίσως να είναι το προτιμότερο σενάριο. 

3 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Αν πάρεις το edge έχει και λειτουργία να κυκλοφορεί τον αέρα όταν έχεις αναμμένο το καλοριφέρ, θα κάνει καλύτερη διάχυση της ζέστης. 

Καλοριφέρ δεν πρόκειται να ανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Αριστερά είναι η κουζίνα και δεν εξυπηρετεί σε κάτι να πηγαίνει εκεί η θέρμανση. Δεξιά είναι ο καναπές αλλά λογικά δεν θα χτυπάει πάνω του και ίσως να είναι το προτιμότερο σενάριο. 

Καλοριφέρ δεν πρόκειται να ανοίξει.

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν έχεις κάποιο ογκώδες αντικείμενο στη ροή του αέρα πχ ντουλάπα, βιβλιοθήκη, τοίχο που λειτουργούν σαν εμπόδιο εγκλωβίζοντας τον θερμό αέρα που βγάζει το κλιματιστικο. Το πάσο είναι χαμηλό και στενό οπότε δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Αν βάλεις τον αέρα να βαράει πάνω στον καναπέ δεν ξέρω αν θα είναι άνετο για αυτούς που θα κάθονται ειδικά όταν πέφτει σε χαμηλά βατ και πετάει χλιαρό αεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επανέρχομαι γιατί έχω μια απορία... Δοκίμασα το κλιματιστικό σήμερα στο auto, όντως τελικα έχει θέμα όπως είπαμε.Οπότε σχεδόν ολη τη μέρα το έχω χειροκίνητα στο 22 και τον ανεμιστήρα στο high.

Ο ανεμιστήρας δούλευε στο high μέχρι να φέρει την θερμοκρασία εκεί που πρέπει. Μόλις άρχισε να την φτάνει σιγά σιγά έκοβε και τώρα, εδώ και 3 ώρες έχει το σπίτι σταθερότατα 22 βαθμούς (21.3 για την ακρίβεια γράφει το θερμόμετρο που έχω) και το κλιματιστικό δεν λέει να κλείσει. Αντιθέτως ο ανεμιστήρας δουλέυει στο slow (μπορεί και quiet, δεν είμαι σίγουρος). Βγάζει χλιαρό αέρα για να συντηρεί την θερμοκρασία και το πετυχαίνει, αλλα η ερώτηση μου είναι η εξής: 

δεν θα έπρεπε να κλείσει τελείως και απλά να ανακυκλώνει τον αέρα; Είδα και την εξωτερική μονάδα γυρίζει ο ανεμιστήρας της. Όχι πολύ γρήγορα αλλά ούτε και πολύ αργά...γυρίζει χαλαρά. Πράγμα που σημαίνει οτι μου καίει ρεύμα.
Το θέμα είναι καίει μερικές εκατοντάδες watt (λογικά πάντα μιλώντας) ή περνάει τα 1000; 

Θα έπρεπε να σβήσει τελείως; Όπως το κόβω όσο και να το αφήσω δεν θα σβήσει ποτέ, απλά θα δουλεύει χαλαρά για να συντηρεί...

 

ΥΓ. Ξέχασα τις φωτογραφίες θα τις ανεβάσω σε λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreasosfp είπε

Αριστερά είναι η κουζίνα και δεν εξυπηρετεί σε κάτι να πηγαίνει εκεί η θέρμανση. Δεξιά είναι ο καναπές αλλά λογικά δεν θα χτυπάει πάνω του και ίσως να είναι το προτιμότερο σενάριο. 

Καλοριφέρ δεν πρόκειται να ανοίξει.

Να κοιταξεις να μην χτυπα το κλιματιστικο εκει που καθεστε ειναι βασικο, θα εχεις κρυα ρευματα αερα οταν θα πεφτει χαμηλα σε καταναλωση κι εννοειται οχι εμποδιο απεναντι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ethnik471 είπε

Παιδιά επανέρχομαι γιατί έχω μια απορία... Δοκίμασα το κλιματιστικό σήμερα στο auto, όντως τελικα έχει θέμα όπως είπαμε.Οπότε σχεδόν ολη τη μέρα το έχω χειροκίνητα στο 22 και τον ανεμιστήρα στο high.

Ο ανεμιστήρας δούλευε στο high μέχρι να φέρει την θερμοκρασία εκεί που πρέπει. Μόλις άρχισε να την φτάνει σιγά σιγά έκοβε και τώρα, εδώ και 3 ώρες έχει το σπίτι σταθερότατα 22 βαθμούς (21.3 για την ακρίβεια γράφει το θερμόμετρο που έχω) και το κλιματιστικό δεν λέει να κλείσει. Αντιθέτως ο ανεμιστήρας δουλέυει στο slow (μπορεί και quiet, δεν είμαι σίγουρος). Βγάζει χλιαρό αέρα για να συντηρεί την θερμοκρασία και το πετυχαίνει, αλλα η ερώτηση μου είναι η εξής: 

δεν θα έπρεπε να κλείσει τελείως και απλά να ανακυκλώνει τον αέρα; Είδα και την εξωτερική μονάδα γυρίζει ο ανεμιστήρας της. Όχι πολύ γρήγορα αλλά ούτε και πολύ αργά...γυρίζει χαλαρά. Πράγμα που σημαίνει οτι μου καίει ρεύμα.
Το θέμα είναι καίει μερικές εκατοντάδες watt (λογικά πάντα μιλώντας) ή περνάει τα 1000; 

Θα έπρεπε να σβήσει τελείως; Όπως το κόβω όσο και να το αφήσω δεν θα σβήσει ποτέ, απλά θα δουλεύει χαλαρά για να συντηρεί...

 

ΥΓ. Ξέχασα τις φωτογραφίες θα τις ανεβάσω σε λίγο

Αυτά που λες είναι η αναμενόμενη φυσιολογική λειτουργία ενός σύγχρονου κλιματιστικού inverter.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...