Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Και εγώ δεν περίμενα να φταίνε οι αισθητήρες αφού όπως είπες όταν άνοιγε το καπάκι έστρωνε κάπως... γιαυτό ρώτησα για το ύψος. Αν δεν έχεις εμπόδια μπροστά που να του επιστρέφουν τον ζεστό αέρα όπως π.χ. μία βιβλιοθήκη κάτω από το κλιματιστικό ή κοντινό τοίχο κτλ. το πρόβλημα είναι στον προγραμματισμό. Στην ψύξη πρέπει να δουλεύει οκ. Τώρα για την θέρμανση το ιδανικό για εμένα είναι να το ξεκινάω 80% fan speed και 2 βαθμούς πάνω από την θερμοκρασία δωματίου... μέσα σε 10-15 λεπτά είναι φούρνος και τότε το γυρνάω στο αυτόματο. Άλλη λύση είναι να βάλεις ένα θερμοσυστελλόμενο στον εσωτερικό αισθητήρα γιατί έχει μεγάλη ευαισθησία να δεις αν θα βελτιωθεί.

Του κάνει και defrost χωρίς λόγο. Κάτι άλλο είναι (εκτός αν με την αλλαγή των αισθητήρων έφτιαξε αυτό).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Θα ανεβάσω,αύριο. Αρκετά παραπάνω απόσταση έχει. 30 εκατοστά σίγουρα. Θα το μετρήσω και αυτό αύριο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ !

@Kozanitis1 κι εσένα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Ηρθε λοιπόν ο τεχνικός και έκατσε πάνω από 1 ώρα. Άλλαξε ΟΛΟΥΣ τους αισθητήρες που προς τιμήν της fujitsu τους έστειλε κατευθείαν εχτές, σήμερα τους είχαν και ήρθαν μου τους άλλαξαν. 

2 αισθητήρες στην εσωτερική μονάδα και 1 στην εξωτερική.

 

Μαντεψτε....πάλι τα ίδια...θερμοκρασία χώρου 19 , ζητούμενη από το κλιματιστικό 24 στο αυτόματο. Ξεκινάει και λες καλά πάμε...σε κάποια φάση καταλαβαίνεις ότι ενώ τόση ώρα θα έπρεπε να δουλεύει στο high δουλεύει στο medium. Κάτι ξέρει το κλιματιστικό ας το εμπιστευτούμε... Περιμένουμε και μετά από λίγο slow ο ανεμιστήρας... Θερμοκρασία χώρου σταθερά 19...άντε να πήγε 19.5 και 20 εγώ λέω.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, άρχισε και η έξω μονάδα να σταματάει λες και έπιασε 24 βαθμούς. Μόλις το ανεβάσαμε 26 ξεκίνησε...με το ίδιο τέμπο...μια ανέβαζε στροφές μια κατέβασε και εν τέλει η θερμοκρασία του δωματίου δεν ανέβαινε ποτέ πάνω από 20-20.5 ακόμα και με ζητούμενη από το κλιματιστικό 26.

Στο χειροκίνητο φαίνεται να δουλεύει και πάλι καλά...

Έπρεπε να φύγω και δεν το δούλεψα πολύ το κλιματιστικό...αύριο θα το ξανά δω και ο Θεός βοηθός...

 

Δες το αν είναι, δυστυχώς έμπλεξες στην περίπτωση τώρα.., ελπίζω να βγάλεις άκρη.., φυσικά για ό,τι θες πόσταρε εδώ με ταγκ γιατί είναι πολλά τα ποστ στο νήμα και χανόμαστε 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2023 στις 1:03 ΜΜ, liakjim είπε

1η λύση. Αγοράζεις shelly em, το βάζεις στον πίνακα με ηλεκτρολόγο. 100% ασφαλής επιλογή.

2η λύση. Αγοράζεις το sonoff pow elite r3 και το βάζεις στον πίνακα με ηλεκτρολόγο. Λιγότερο ασφαλής επιλογή μιας και δεν μετράει επαγωγικά αλλά είναι 20Α και έχει πιστοποίηση για φλόγα. Ας πούμε 99% ασφαλής επιλογή.

3η λύση. Αγοράζεις το sonoff pow r3 και το βάζεις με ηλεκτρολόγο κάπου στην γραμμή πχ τραβάει από το μπουάτ. Δεν μετράει επαγωγικά αλλά είναι 25Α και πλέον είσαι εκτός από τον πίνακα.  Ας πούμε 99% ασφαλής επιλογή.

Υπόψη ότι αν θέλεις να βλέπεις διαγράμματα, οι 3 προηγούμενες λύσεις, θέλουν homeassistant.

4η λύση. Αγοράζεις μια tapo p110 και το βάζεις με ηλεκτρολόγο κάπου στην γραμμή με πρόσθεση πρίζας και φις σούκο. Θα σε καλύψει στο 99% των περιπτώσεων και θα έχεις και διαγράμματα. Ας πούμε 95% ασφαλής επιλογή.

 

 

To κακό είναι ότι βγάζει μέση τιμή ενέργειας ανά μια ώρα (δεν βλέπεις on off) 

 

IMG_20230120_103725.jpg

Επίσης αυτά που λένε για τις πρίζες στην γραμμή του κλιματιστικου και για τα φορτία... οι παρακάτω πρίζες θα υπήρχαν μόνο στα χαρτιά 

4272-thickbox_default-PRIZA-TRIFASIKI.jpg

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

IMG_20230120_103725.jpg

 

Τζίζας!!! Ποιος το έβαλε εκεί;

ΥΓ Είπαμε, αν θέλουμε διαγράμματα sonoff βάζουμε αν έχουμε homeassistant .

12 λεπτά πριν, User000100 είπε

Το γραφικό τής εφαρμογής του Tapo έχει μεγάλη διαφορά από το HA

 

Screenshot_2023-01-20-10-32-49-147_com.tplink.iot_compress39.jpg

IMG_20230120_103357_compress85.jpg

Η tapo έχουν ανάλυση 5' (και 30'' στο ha). Λογικό να είναι χάλια συγκριτικά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

έχω στο σπίτι Νέα Ιωνία Αττικής δύο κλιματιστικά York παλιά του 2006 (όχι inverter) για αντικατάσταση με το πρόγραμμα ανακύκλωσης,

ένα 18άρι για ενιαίο χώρο 45τμ (το σύστημα υπολογισμού μου βγάζει ότι χρειάζεται για ζητούμενη θερμοκρασία 20-22 oC 21000-24000 BTU.) και ένα 9άρι για την κρεβατοκάμαρα. Τα χρησιμοποιώ για ψύξη και θέρμανση. Συγκρίνοντας με τα ταμπελάκια βλέπω στα Fujitsu Ecolandia 18άρι, 9άρι καλές επιδόσεις κατανάλωσης στη θέρμανση (ειδικά το 18άρι). Μια άλλη επιλογή που έχω δει είναι τα Toyotomi Umi Eco II, 18άρι, 9άρι αλλά χάνουμε το πλεονέκτημα του μικρού μεγέθους εσωτερικής μονάδας για να χωρέσει σε τοίχο 98εκ. Τέλος βλέπω και σε Mitsubishi 18άρι, 9άρι. Αν κάποιος επέλεξε ανάμεσα σε αυτά ή γνωρίζει κάτι παραπάνω να με βοηθήσει στην επιλογή. Σε κάποιες μονάδες 18-24 που έχουν μικρό εσωτερικό μήκος θα βάλω ένα + καθώς θα αλλάξω προσανατολισμό του μηχανήματος για να στοχεύει στον μεγάλο χώρο του Γ που σχηματίζει ο ενιαίος χώρος.Ευχαριστώ.

Εντωμεταξύ διάβασα σε ένα ενημερωτικό post εδώ ότι τα ταμπελάκια που αναφέρουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά (Kwh) είναι θέμα πως φορτίου που γίνεται η μέτρηση κλπ κλπ.

Υ.Γ.  24άρι σε μονοφασικό πίνακα με ξεχωριστή γραμμή-ασφάλεια 16A αποκλειστική για το aircondition, το σηκώνει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, havanapd είπε

Ο ψυκτικός που έκανε την εγκατάσταση των Nuvelle μου είπε πως είναι απαραίτητο να βάλω τον λέβητα αερίου σε διαφορετική γραμμή από τα κλιματιστικά γιατί θεωρεί βέβαιο ότι όταν δουλεύουν μαζί κινδυνεύει η πλακέτα του λέβητα.

Ισχύει αυτό; Υπάρχει όντως τέτοιος κίνδυνος;

όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,απλά ο ψυκτικός είναι άσχετος με τα ηλεκτρολογικά.

-------------

Υ.Γ.  24άρι σε μονοφασικό πίνακα με ξεχωριστή γραμμή-ασφάλεια 16A αποκλειστική για το aircondition, το σηκώνει;

εντάξει είναι,απλά δες την διατομή,3x2.5mm θέλει.

 

Επεξ/σία από aristidis540
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nik16v είπε

ένα 18άρι για ενιαίο χώρο 45τμ (το σύστημα υπολογισμού μου βγάζει ότι χρειάζεται για ζητούμενη θερμοκρασία 20-22 oC 21000-24000

Μην κοιτάς καθόλου τα 18 άρια 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nik16v είπε

Καλημέρα σε όλους,

έχω στο σπίτι Νέα Ιωνία Αττικής δύο κλιματιστικά York παλιά του 2006 (όχι inverter) για αντικατάσταση με το πρόγραμμα ανακύκλωσης,

ένα 18άρι για ενιαίο χώρο 45τμ (το σύστημα υπολογισμού μου βγάζει ότι χρειάζεται για ζητούμενη θερμοκρασία 20-22 oC 21000-24000 BTU.) και ένα 9άρι για την κρεβατοκάμαρα. Τα χρησιμοποιώ για ψύξη και θέρμανση. Συγκρίνοντας με τα ταμπελάκια βλέπω στα Fujitsu Ecolandia 18άρι, 9άρι καλές επιδόσεις κατανάλωσης στη θέρμανση (ειδικά το 18άρι). Μια άλλη επιλογή που έχω δει είναι τα Toyotomi Umi Eco II, 18άρι, 9άρι αλλά χάνουμε το πλεονέκτημα του μικρού μεγέθους εσωτερικής μονάδας για να χωρέσει σε τοίχο 98εκ. Τέλος βλέπω και σε Mitsubishi 18άρι, 9άρι. Αν κάποιος επέλεξε ανάμεσα σε αυτά ή γνωρίζει κάτι παραπάνω να με βοηθήσει στην επιλογή. Σε κάποιες μονάδες 18-24 που έχουν μικρό εσωτερικό μήκος θα βάλω ένα + καθώς θα αλλάξω προσανατολισμό του μηχανήματος για να στοχεύει στον μεγάλο χώρο του Γ που σχηματίζει ο ενιαίος χώρος.Ευχαριστώ.

Εντωμεταξύ διάβασα σε ένα ενημερωτικό post εδώ ότι τα ταμπελάκια που αναφέρουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά (Kwh) είναι θέμα πως φορτίου που γίνεται η μέτρηση κλπ κλπ.

Υ.Γ.  24άρι σε μονοφασικό πίνακα με ξεχωριστή γραμμή-ασφάλεια 16A αποκλειστική για το aircondition, το σηκώνει;

 

 

Αν δεν σου αρέσει ο θόρυβος, μην πας στο fujitsu αλλά καλύτερα σε mitsubishi. Αν δεν σε πειράζει, θα μπορούσες να το δεις.

Υπάρχουν και άλλα μοντέλα με μικρή μονάδα πχ το MSZ/MUZ-HR50VF, το MSZ/MUZ-SF50VE και το MSZ/MUZ-AP50VG.

Δες εδώ που έχω σηκώσει video ανάμεσα σε asyg24klca (το 18άρι είναι παρόμοιο) και MSZ/MUZ-SF50VE

Αντέχει 24άρι σε 16άρα γραμμή.

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Μην κοιτάς καθόλου τα 18 άρια 

 

Σωστός!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Μου ειπε τεχνικός οτι καποιες σειρές της mitsubishi είναι φασόν απο MIDEA kai απλώς αλλάζει το όνομα. Εξάλλου και οι 2 εταιριες εχουν εισαγωγέα εδώ τον Τουρνικιώτη. 

Αν ισχύει,που το θεωρώ λογικό (γιατι ο ψυκτικος θα πάρει την ιδια αμοιβή οποιο και να εγκαταστήσει,και δεν εχει προτεινει συγκεκριμένο μαγαζί αγοράς) πως ξεχωριζουμε ποιές  συγκεκριμένες σειρές είναι αυτές?

Εγώ ας πούμε εχω καταλήξει σε πρωτη φαση για 1 9άρι MSZ HR-25. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xraxra είπε

Καλημέρα σας.

Μου ειπε τεχνικός οτι καποιες σειρές της mitsubishi είναι φασόν απο MIDEA kai απλώς αλλάζει το όνομα. Εξάλλου και οι 2 εταιριες εχουν εισαγωγέα εδώ τον Τουρνικιώτη. 

Αν ισχύει,που το θεωρώ λογικό (γιατι ο ψυκτικος θα πάρει την ιδια αμοιβή οποιο και να εγκαταστήσει,και δεν εχει προτεινει συγκεκριμένο μαγαζί αγοράς) πως ξεχωριζουμε ποιές  συγκεκριμένες σειρές είναι αυτές?

Εγώ ας πούμε εχω καταλήξει σε πρωτη φαση για 1 9άρι MSZ HR-25. 

Τα midea έχουν εισαγωγέα τη fgeurope.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, xraxra είπε

Αρα πέσαμε σε λάθος. Στο αλλο θεμα? Για τα φασόν?

Έχει ένα πολύ ωραίο mitsubishi συμπιεστή , κατασκευής τουρκίας

resim2.aspx?btbno=TR350000200064

Τώρα για τα υπόλοιπα μπορείς να γκουγκλάρεις πχ για την εξωτερική μονάδα

https://planetaklimata.com.ua/instr/Mitsubishi_Electric/Mitsubishi_Electric_MUZ-HR_VF_Parts_Catalog_Eng.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ ! Ναι, θα το δουλέψω σήμερα και μάλλον θα ζητήσω αντικατάσταση.

Θα ανεβάσω αργότερα και τις φωτογραφίες που είπα αλλά δεν έχει εμπόδια γύρω στο κλιματιστικό.

Και ο τεχνικός γι'αυτό άνοιξε το καπάκι... Για να δει αν θα αλλάξει κάτι επειδή ο αισθητήρας είναι επάνω.

Τι να πω... Θα σας ενημερώσω.

Και πάλι ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω κάπου εδώ ότι οι μέγιστες απώλειες των π.χ. 3700w του συμφορουμίτη, δεν είναι στους 0 βαθμούς, αλλά εκεί που θεωρεί το σχετικό πρόγραμμα υπολογισμού απωλειών. Νομίζω ότι πρόκειται για βόρεια Ελλάδα και μπορεί  να αντιστοιχεί σε θερμοκρασίες -10 βαθμών.

Σε ανάλογη μελέτη απωλειών από επαγγελματία, στα νότια προάστια αθήνας το σενάριο προέβλεπε -5 εξωτερική και 23 εσωτερική.

Εδώ θεωρούμε ορόσημο τους 0 βαθμούς γιατί κάπου εκεί "την ακούνε" τα κλιματιστικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...