Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισως καποιοι βοηθηθουν απο την προσομοιωση καταναλωσης των μοντελων Υukai, Edge και Daiseikai της Toshiba, σε ολες τις διαθεσιμες εκδοεις ισχυος, για να επιλεξουν (αφορα χωρο με απωλειες 5 kw , στο κλίμα περιοχής Λιακοπουλέικων Ωρωπού 😁

994608562_201202324531.jpg.1645e1993fc64c8ac03f979c49b46561.jpg

 

 

και για οσους δεν τρελαινονται με τις αναλυτικες τιμες, ενας πινακας με την περιληψη...απολαυστε υπευθυνα!

 

 

2136426270_201202324413.jpg.71f0e67586fce623d173cb0e4e63207c.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Specs είπε

ισως καποιοι βοηθηθουν απο την προσομοιωση καταναλωσης των μοντελων Υukai, Edge και Daiseikai της Toshiba, σε ολες τις διαθεσιμες εκδοεις ισχυος, για να επιλεξουν (αφορα χωρο με απωλειες 5 kw , στο κλίμα περιοχής Λιακοπουλέικων Ωρωπού 😁

994608562_201202324531.jpg.1645e1993fc64c8ac03f979c49b46561.jpg

 

 

και για οσους δεν τρελαινονται με τις αναλυτικες τιμες, ενας πινακας με την περιληψη...απολαυστε υπευθυνα!

 

 

2136426270_201202324413.jpg.71f0e67586fce623d173cb0e4e63207c.jpg

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε τον τελευταίο πίνακα και σε υψηλότερες θερμοκρασίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppmarkos είπε

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε τον τελευταίο πίνακα και σε υψηλότερες θερμοκρασίες...

Τι εννοεις υψηλοτερες; δηλαδη εξωτερικη 15 εως 20 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε τον τελευταίο πίνακα και σε υψηλότερες θερμοκρασίες...

Εύκολο. Κατεβάζεις το Excel και βάζεις ότι κατανομή ωρών ανά εξωτερική θερμοκρασία θέλεις.

6 ώρες πριν, Panos1987 είπε

Ερώτηση... 

Ο χώρος εχει απώλειες περίπου 3700w(12700BTU/H).

Κοιτάω το perfera. To 12αρι λέει θερμική απόδοση 4.777~17.743. 

Το 9αρι λέει 4.435~16.037. 

Ποία είναι η σωστή επιλογή; 

9άρι

image.png.5bd871d4e85fc2a8ca0dcc11bfaf6643.png

12άρι

image.png.6a2cc176e24b972e3e5f14b5b71e3d76.png

14άρι

image.png.5bcd9a23d108708adb0285d0cd9b3050.png

Όπως βλέπεις μόνο το 14άρι έχει το capacity να σου δώσει 20C στους 0C.

Οπότε εξαρτάται σε ποια πόλη μένεις και πόσο πολύ θα βασίζεσαι σε αυτό. Αν μένεις κάπου όπου τον χειμώνα έχει χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα και θέλεις μέσα 22-23C , τότε από 14άρι και άνω, αν μένεις κάπου με πιο μαλακό χειμώνα βλέπε νότια λεκανοπεδίου Αττικής όπου το μηδέν είναι για λίγο, τότε θα σε φτάσει και το 12άρι.

5 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Θα ανεβάσω,αύριο. Αρκετά παραπάνω απόσταση έχει. 30 εκατοστά σίγουρα. Θα το μετρήσω και αυτό αύριο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ !

@Kozanitis1 κι εσένα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Ηρθε λοιπόν ο τεχνικός και έκατσε πάνω από 1 ώρα. Άλλαξε ΟΛΟΥΣ τους αισθητήρες που προς τιμήν της fujitsu τους έστειλε κατευθείαν εχτές, σήμερα τους είχαν και ήρθαν μου τους άλλαξαν. 

2 αισθητήρες στην εσωτερική μονάδα και 1 στην εξωτερική.

 

Μαντεψτε....πάλι τα ίδια...θερμοκρασία χώρου 19 , ζητούμενη από το κλιματιστικό 24 στο αυτόματο. Ξεκινάει και λες καλά πάμε...σε κάποια φάση καταλαβαίνεις ότι ενώ τόση ώρα θα έπρεπε να δουλεύει στο high δουλεύει στο medium. Κάτι ξέρει το κλιματιστικό ας το εμπιστευτούμε... Περιμένουμε και μετά από λίγο slow ο ανεμιστήρας... Θερμοκρασία χώρου σταθερά 19...άντε να πήγε 19.5 και 20 εγώ λέω.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, άρχισε και η έξω μονάδα να σταματάει λες και έπιασε 24 βαθμούς. Μόλις το ανεβάσαμε 26 ξεκίνησε...με το ίδιο τέμπο...μια ανέβαζε στροφές μια κατέβασε και εν τέλει η θερμοκρασία του δωματίου δεν ανέβαινε ποτέ πάνω από 20-20.5 ακόμα και με ζητούμενη από το κλιματιστικό 26.

Στο χειροκίνητο φαίνεται να δουλεύει και πάλι καλά...

Έπρεπε να φύγω και δεν το δούλεψα πολύ το κλιματιστικό...αύριο θα το ξανά δω και ο Θεός βοηθός...

 

Σε βλέπω για αντικατάσταση. Κάνε άμεσα κινήσεις γιατί από 25/1 θα κατεβεί η θερμοκρασία.

4 ώρες πριν, Specs είπε

αφορα χωρο με απωλειες 5 kw , στο κλίμα περιοχής Λιακοπουλέικων Ωρωπού 😁

Ποιο θα έβαζες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ψυκτικός που έκανε την εγκατάσταση των Nuvelle μου είπε πως είναι απαραίτητο να βάλω τον λέβητα αερίου σε διαφορετική γραμμή από τα κλιματιστικά γιατί θεωρεί βέβαιο ότι όταν δουλεύουν μαζί κινδυνεύει η πλακέτα του λέβητα.

Ισχύει αυτό; Υπάρχει όντως τέτοιος κίνδυνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Εύκολο. Κατεβάζεις το Excel και βάζεις ότι κατανομή ωρών ανά εξωτερική θερμοκρασία θέλεις.

9άρι

image.png.5bd871d4e85fc2a8ca0dcc11bfaf6643.png

12άρι

image.png.6a2cc176e24b972e3e5f14b5b71e3d76.png

14άρι

image.png.5bcd9a23d108708adb0285d0cd9b3050.png

Όπως βλέπεις μόνο το 14άρι έχει το capacity να σου δώσει 20C στους 0C.

Οπότε εξαρτάται σε ποια πόλη μένεις και πόσο πολύ θα βασίζεσαι σε αυτό. Αν μένεις κάπου όπου τον χειμώνα έχει χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα και θέλεις μέσα 22-23C , τότε από 14άρι και άνω, αν μένεις κάπου με πιο μαλακό χειμώνα βλέπε νότια λεκανοπεδίου Αττικής όπου το μηδέν είναι για λίγο, τότε θα σε φτάσει και το 12άρι.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τους πίνακες αυτούς που τους βρίσκω? Στο eurovent; 

Αρχικό ποστ για τις απώλειες 

Μήπως τα toshiba είναι καλύτερα σε αυτό που ζητάω; 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Όπως βλέπεις μόνο το 14άρι έχει το capacity να σου δώσει 20C στους 0C.

Μου το εξηγείς λίγο; Εννοώ πως βλέπεις οτι ταιριάζει το 14άρι; Σ ευχαριστώ

image.png.efb40f6a70d1c326f596238de31727ec.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τους πίνακες αυτούς που τους βρίσκω? Στο eurovent; 

Αρχικό ποστ για τις απώλειες 

Μήπως τα toshiba είναι καλύτερα σε αυτό που ζητάω; 

Οι πίνακες είναι στα data books των κλιματιστικών.

Όσον αφορά την επιλογή σου, δύσκολα θα βρεθεί κάποιο toshiba που θα ξεπερνάει το perfera σε οικονομία σε θέρμανση (στην πραγματικότητα για να είμαι ελικρινής, δεν έχουμε επαρκή στοιχεία).

Ότι και να βάλεις ή perfera ή κάποιο toshiba ή mitsubishi,  θα είσαι μια χαρά. Απλά ζύγισε χαρακτηριστικά/εγγυήσεις/διαθεσιμότητα κτλ , ώστε να πάρεις αυτό που σε καλύπτει περισσότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι πίνακες είναι στα data books των κλιματιστικών.

Όσον αφορά την επιλογή σου, δύσκολα θα βρεθεί κάποιο toshiba που θα ξεπερνάει το perfera σε οικονομία σε θέρμανση (στην πραγματικότητα για να είμαι ελικρινής, δεν έχουμε επαρκή στοιχεία).

Ότι και να βάλεις ή perfera ή κάποιο toshiba ή mitsubishi,  θα είσαι μια χαρά. Απλά ζύγισε χαρακτηριστικά/εγγυήσεις/διαθεσιμότητα κτλ , ώστε να πάρεις αυτό που σε καλύπτει περισσότερο.

 

Αυτό δε δείχνει καλύτερο capacity στους 0οc?

Screenshot_20230120_092338.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, velissarios1 είπε

Μου το εξηγείς λίγο; Εννοώ πως βλέπεις οτι ταιριάζει το 14άρι; Σ ευχαριστώ

image.png.efb40f6a70d1c326f596238de31727ec.png

 

Ο φίλος λέει ότι η εφαρμογή βγάζει 3700W απώλειες.

Ααααααααααααν είναι σωστό το νούμερο, τότε πάμε στη στήλη των θερμοκρασιών και κοιτάμε πιο έχει πάνω από 3.7KW πχ στους 0C το 9άρι δίνει 1.98 , το 12άρι 3,16 και το 14άρι 3.7 και αυτά για 20C μέσα. Για παραπάνω θέλουμε παραπάνω capacity.

Δεν ξέρω που μένει ο φίλος, οπότε κοιτάει τις στήλες και πάει σε αντίστοιχο capacity.

4 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Αυτό δε δείχνει καλύτερο capacity στους 0οc?

Screenshot_20230120_092338.jpg

Haori/edge -> 2.9

Yukai -> 2.52

Perfera -> 3.16

MUZ-LN35VG -> 3.4 (με 21 μέσα).


 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο φίλος λέει ότι η εφαρμογή βγάζει 3700W απώλειες.

Ααααααααααααν είναι σωστό το νούμερο, τότε πάμε στη στήλη των θερμοκρασιών και κοιτάμε πιο έχει πάνω από 3.7KW πχ στους 0C το 9άρι δίνει 1.98 , το 12άρι 3,16 και το 14άρι 3.7 και αυτά για 20C μέσα. Για παραπάνω θέλουμε παραπάνω capacity.

Δεν ξέρω που μένει ο φίλος, οπότε κοιτάει τις στήλες και πάει σε αντίστοιχο capacity.

Haori/edge -> 2.9

Yukai -> 2.52

Perfera -> 3.16

MUZ-LN35VG -> 3.4 (με 21 μέσα).


 

Για μέση ζώνη που είμαι (Δράμα)... με βλέπω στα δύο τελευταία... 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά!!!!! Έχω να σου στείλω και φώτο από κάτι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Για μέση ζώνη που είμαι (Δράμα)... με βλέπω στα δύο τελευταία... 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά!!!!! Έχω να σου στείλω και φώτο από κάτι... 

Αν βάλεις συντελεστές για defrost κάπου στο 15% (που τα toshiba τα έχουν, ενώ τα άλλα όχι), πάνω κάτω βγαίνουν τα ίδια. Προσωπικά θα κοίταγα τα λοιπά χαρακτηριστικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Θα ανεβάσω,αύριο. Αρκετά παραπάνω απόσταση έχει. 30 εκατοστά σίγουρα. Θα το μετρήσω και αυτό αύριο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ !

@Kozanitis1 κι εσένα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Ηρθε λοιπόν ο τεχνικός και έκατσε πάνω από 1 ώρα. Άλλαξε ΟΛΟΥΣ τους αισθητήρες που προς τιμήν της fujitsu τους έστειλε κατευθείαν εχτές, σήμερα τους είχαν και ήρθαν μου τους άλλαξαν. 

2 αισθητήρες στην εσωτερική μονάδα και 1 στην εξωτερική.

 

Μαντεψτε....πάλι τα ίδια...θερμοκρασία χώρου 19 , ζητούμενη από το κλιματιστικό 24 στο αυτόματο. Ξεκινάει και λες καλά πάμε...σε κάποια φάση καταλαβαίνεις ότι ενώ τόση ώρα θα έπρεπε να δουλεύει στο high δουλεύει στο medium. Κάτι ξέρει το κλιματιστικό ας το εμπιστευτούμε... Περιμένουμε και μετά από λίγο slow ο ανεμιστήρας... Θερμοκρασία χώρου σταθερά 19...άντε να πήγε 19.5 και 20 εγώ λέω.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, άρχισε και η έξω μονάδα να σταματάει λες και έπιασε 24 βαθμούς. Μόλις το ανεβάσαμε 26 ξεκίνησε...με το ίδιο τέμπο...μια ανέβαζε στροφές μια κατέβασε και εν τέλει η θερμοκρασία του δωματίου δεν ανέβαινε ποτέ πάνω από 20-20.5 ακόμα και με ζητούμενη από το κλιματιστικό 26.

Στο χειροκίνητο φαίνεται να δουλεύει και πάλι καλά...

Έπρεπε να φύγω και δεν το δούλεψα πολύ το κλιματιστικό...αύριο θα το ξανά δω και ο Θεός βοηθός...

 

Και εγώ δεν περίμενα να φταίνε οι αισθητήρες αφού όπως είπες όταν άνοιγε το καπάκι έστρωνε κάπως... γιαυτό ρώτησα για το ύψος. Αν δεν έχεις εμπόδια μπροστά που να του επιστρέφουν τον ζεστό αέρα όπως π.χ. μία βιβλιοθήκη κάτω από το κλιματιστικό ή κοντινό τοίχο κτλ. το πρόβλημα είναι στον προγραμματισμό. Στην ψύξη πρέπει να δουλεύει οκ. Τώρα για την θέρμανση το ιδανικό για εμένα είναι να το ξεκινάω 80% fan speed και 2 βαθμούς πάνω από την θερμοκρασία δωματίου... μέσα σε 10-15 λεπτά είναι φούρνος και τότε το γυρνάω στο αυτόματο. Άλλη λύση είναι να βάλεις ένα θερμοσυστελλόμενο στον εσωτερικό αισθητήρα γιατί έχει μεγάλη ευαισθησία να δεις αν θα βελτιωθεί.

Επεξ/σία από Klausx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...