Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

μήκος σωληνώσεων να σου βάλουν 3 τουλάχιστον μέτρα (η κάθε μία σωλήνα)

να κάνουν κενό αφού συνδέσουν τις σωληνώσεις για 15 λεπτά τουλάχιστον χρησιμοποιώντας αντλία κενού 

το μηχάνημα λέει στο πλαϊνό καπάκι ψυκτικό μέσο (πχ R32 με GWP 675) και δίπλα ή από κάτω θα λέει την ποσότητα ψυκτικού που πρέπει να συμπληρωθεί σε κιλά (πχ 1 κιλό), όπου θα το μετρήσουν με ζυγαριά ακριβείας.. (μην σου βάλουν το παλιό ψυκτικό που πιθανόν να έχει υγρασία λόγω ΜΗ κενού)

πρόσεχε μη μπερδέψουν το GWP με τα κιλά.. 

πχ το SRK63ZR-W εμάς παίρνει 1.25 κιλά R32 νομίζω 

1.32 κιλά παίρνει το Asyg24kmta

1 ώρα πριν, alexioannou είπε

To θεμα πρέπει να ονομαστεί 

18000 και 24000btu αιρκοντίσιον με βοήθεια νανοτεχνικης και μαθηματικών...😂😅😅🤣😅😅

Έκανα μια ερώτηση πριν κάτι σελίδες και το μόνο που βλέπω επαναλαμβανομενα ποστ για 18αρια και 24αρια και μετρήσεις αν θα καίει 0,23 την ώρα η 0,24.....

Ερωτησα λοιπόν εαν γνωρίζουμε 9αρι αιρκοντίσιον ινβερτερ που να δουλεύει  πέριξ 200w....

Να το πάρω άμεσα διότι κάνει και κρύο...και το συμβατικό δουλεύει 1200w

Ευχαριστώ!

Τα περισσότερα 9άρια καίνε κάπου 200W σε θέρμανση. Χτύπα ένα toshiba arata/yukai και είσαι σένιος.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, perelevas είπε

Και ο ανταπτορας κάθεται μέσα στο ηλεκτρολογικο κουτί, έχει ειδική θέση; Γιαυτό ζήτησα φωτο. 

Δεν βρίσκομαι στο χώρο να σου ανεβάσω φωτό. Μέσα στο module που αγόρασες έχει αναλυτικές οδηγίες. Αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να τον τοποθετήσεις καλύτερα να φωνάξεις έναν ψυκτικό ή ηλεκτρολόγο.
Ακριβως δίπλα από το ηλεκτρολογικό κουτί μπαίνει σε ειδική θέση, (δίπλα από τα φίλτρα) ο ανταπτορας. 
Σε καμία ώρα θα είμαι σπίτι και θα σου ανεβάσω φωτογραφία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Να βγάλετε το ρεύμα στο μηχάνημα πρώτα εννοείται.

 

2 ώρες πριν, perelevas είπε

ppmarkos

είναι εύκολο να βγάλεις μια φωτο την θέση που μπαίνει ο ανταπτορας ,με τον ανταπτορα τοποθετημένο;

Θα με υποχρεώσεις και συγνώμη αν σε πρήζω. 

Αυτό το ποστ δεν το είχα δει…θα σου ανεβάσω σε λιγο. 

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Κανένα πρόβλημα. Μην βάλεις το καλώδιο που έχει μαζί με τον ανταπτορα. Άνοιξε το κουτί το ηλεκτρολογικό αφού το έχεις αφαιρέσει από το ρεύμα το κλιματιστικό. Θα δεις ένα άσπρο φισακι. Τράβηξε το έξω, έχει μποσικα και συνδεσε το 106 πάνω του. Το καπάκι που έχει στη σύνδεση του ανταπτορα με το φις δεν χρειάζεται να το ξαναβάλεις. Στο λέω γιατί δεν κλείνει μετά το ηλεκτρολογικό κουτί. Το λέει και στις οδηγίες. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexioannou είπε

To θεμα πρέπει να ονομαστεί 

18000 και 24000btu αιρκοντίσιον με βοήθεια νανοτεχνικης και μαθηματικών...😂😅😅🤣😅😅

Έκανα μια ερώτηση πριν κάτι σελίδες και το μόνο που βλέπω επαναλαμβανομενα ποστ για 18αρια και 24αρια και μετρήσεις αν θα καίει 0,23 την ώρα η 0,24.....

Ερωτησα λοιπόν εαν γνωρίζουμε 9αρι αιρκοντίσιον ινβερτερ που να δουλεύει  πέριξ 200w....

Να το πάρω άμεσα διότι κάνει και κρύο...και το συμβατικό δουλεύει 1200w

Ευχαριστώ!

Εχει δικιο ο φιλος!! 

Αν πετυχεις carrier crystal iii σε προσφορα στον Κωτσο , αξιζει το εχω και στον δικο μου χωρο δουλευει πολυ οικονομικα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει 1 Toshiba Yukai 13άρι για την κρεβατοκάμαρα και από 1 Nuvelle για τα δύο παιδικά. Δεν έχω μετρήσει κατανάλωση. Τα Nuvelle κάνουν αισθητά περισσότερο θόρυβο στο εσωτερικό (από το Toshiba), πάντα μιλώντας για υπνοδωμάτια και ειδικά το βράδι όπου έχει ησυχία. Το Toshiba στο διπλανό δωμάτιο είναι πολύ ήσυχο το άτιμο.

Να πω βέβαια ότι το Toshiba στις πολύ υψηλές στροφές κάνει θόρυβο στην εξωτερική μονάδα. Ίσως το ψάξω λίγο με την αντιπροσωπεία αφού πρώτα αποκλείσω θέματα στήριξης όπως είχα γράψει σε προηγούμενο post και δέχθηκα για μία ακόμα φορά την πολύτιμη βοήθεια σας.

Έβαλα αντικραδασμικές βάσεις, άλλαξα μόνο το 1 βύσμα από τα 3 στην μία πλευρά στήριξης αλλά στην άλλη πλευρά οι 2 βίδες από τις 3 δεν σφίγγουν και πρέπει κάποια στιγμή να φτιάξω πρώτα αυτές. Αυτές οι δωρεάν εγκαταστάσεις πάσχουν από παντού.

Αν ισχύουν οι καταναλώσεις που διαβάζω για τα Nuvelle θεωρώ ότι ήταν τίμια αγορά (στην τιμή που τα πήρα με την εγκατάσταση), έτσι και αλλιώς ο λόγος της αγοράς των κλιματιστικών ήταν η τυχόν απεξάρτηση από το φυσικό αέριο και η οικονομία.

Σκεφτόμουν να βάλω 1 κλιματιστικό στο 1 παιδικό και όταν μπορούσα να βάλω και στο άλλο αλλά ήταν αδύνατο να διαλέξω δωμάτιο (και παιδί).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εχει δικιο ο φιλος!! 

Αν πετυχεις carrier crystal iii σε προσφορα στον Κωτσο , αξιζει το εχω και στον δικο μου χωρο δουλευει πολυ οικονομικα!!

Θα συμφωνήσω για Crystal iii αλλά στα ίδια watt μου παίζει και το Toshiba Arata και είναι πιο ήσυχο από το crystal… 

Arata

BFE8B6D5-A372-4B10-B56C-AEBBF196EE45.png.f6a8061806c7fdea6160292110e1be87.png

Crystal

DD5BE168-CF77-4A1E-8C73-61DBF9E09B7A.png.98181b76c41c381e4f4475b752abf9bb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο παιδιά, ωραία τα 9αράκια σας...😏

Ας δούμε και ένα 24άρι...😎

image.png.edcdabad6afd12557812a8750ed81931.png

και πιο αναλυτικά στοιχεία. Ρύθμιση 22C και όπως βλέπετε έχω είσοδο 22.5C δλδ κινείται ακριβώς στο offset του +0.5C που λέει το εγχειρίδιο!!!

image.png.0f8a249b674ec6305d997a2580a37d86.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kotsovolos.gr/ProductDisplay?partNumber=252396&storeId=10151

Να πάω σε Arata η να δώσω κάτι παραπάνω για Shorai edge μιας που πάω να δώσω 1000αρι κοντά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Επανέρχομαι για να ενημερώσω καθώς από τις 21 Δεκεμβρίου σήμερα ο Κωτσόβολος μου έστειλε το service για το fujitsu asyg035kpca μου...

 

Συγκεκριμένα ήρθε υπάλληλος του αντιπροσώπου στην πόλη μου ο οποίος πράγματι ασχολήθηκε και εντόπισε δυσλειτουργία με την αυτόματη λειτουργία του ανεμιστήρα.

Και 30 να ζητούσαμε από το κλιματιστικό το σπίτι δεν ανέβαζε πάνω από 21.5. Ο ανεμιστήρας ποτέ σταματαγε , ποτέ ξεκίναγε και γενικά όπως μου είπε και ο άνθρωπος , κάνει " άλλα ντ'άλλων " 

Βάζοντας το όμως το κλιματιστικό στην χειροκίνητη λειτουργία ανεμιστήρα ξαφνικά σε ελάχιστα λεπτά το ζέστανε το σπίτι...μέσα σε λίγα λεπτά ανέβηκε 22 βαθμούς και αν το αφήναμε θα ανέβαζε κι άλλο. Μάλιστα έδειξε μόλις πιάνει την θερμοκρασία να κλείνει το κλιμστιστικο (ρυθμισμένος ανεμιστήρας στο high) , το ίδιο και ο ανεμιστήρας. Μόλις έπεσε η θερμοκρασία ξανά έδινε γκάζι και όλα έδειχναν οκ. 

 

Μόλις πήγε λοιπόν 22 , γυρίσαμε τον ανεμιστήρα στο αυτόματο με ζητούμενη θερμοκρασία 23 και μετά 24... Πραγματικά ότι να ναι... Ξεκίνησε ανακύκλωση με φουλ στροφές ανεμιστήρα...μετά χαλαρωσε...μετά από λίγα ξανά τέρμα.... Μετά άρχισε να βγάζει χλιαρό αέρα και να δουλεύει στο ελάχιστο .... Εν τέλει το σπίτι μετά από κάποια ώρα άρχισε να χάνει θερμοκρασία (το εχω τεσταρει ότι συμβαίνει αυτό κι εγώ πολλές φορές).

 

Σε κάποια φάση , όταν είχαμε τον ανεμιστήρα στο auto και έκανε τα τρελά του, άνοιξε ο τεχνικός το καπάκι μπροστά που είναι τα φίλτρα και φάνηκε να λειτουργεί κάπως καλύτερα...

 

Απ'ότι μου είπε επειδή μπόρεσε να πάρει καλύτερα αέρα και να καταλάβει ο αισθητήρας καλύτερα την θερμοκρασία.

 

Σε ερώτηση μου αν πρόκειται επομένως για κατασκευαστικό λάθος μου απάντησε όπως ήταν λογικό ότι πολλά μπορεί...μπορεί να είναι κατασκευαστικό λάθος, μπορεί να έχει πρόβλημα κάποιος αισθητήρας κτλ...

 

Οπότε μου είπε θα ενημερώσει την αντιπροσωπεία και θα με ενημερώσουν....

 

Έστειλα ένα μέιλ κι εγώ στην fujitsu μπας και ξεμπερδευουμε πιο γρήγορα γιατί κούρασε τόσο καιρό...

 

Το γιατί έκανε τόσες αποψυξεις η εξωτερική μονάδα όμως παραμένει μυστήριο.

 

Παρεμπιπτόντως στο ακριβώς επάνω διαμέρισμα , σε σχεδόν ίδιο χώρο έχει 12αρι επίσης κλιματιστικό και μάλιστα η μονάδα του είναι και έξω από το μπαλκόνι και άρα περισσότερο εκτεθειμένη στην υγρασία και το κρύο και δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ απόψυξη ! Και όσους γνωστούς , φίλους και συγγενείς ρώτησα ποτέ δεν έχουν δει τα κλιματιστικά τους να κάνουν απόψυξη....

Υπόψιν, στην περιοχή μου μέχρι και σήμερα δεν πιστεύω να έχει πέσει η θερμοκρασία ποτε κάτω από 5 βαθμούς... Ημέρα με 12 περίπου βαθμούς και φουλ ήλιο...απόψυξη το κλιματιστικό μου (χωρίς να δουλεύει στα μέγιστα μάλιστα!).

Βράδυ με 5-6 βαθμούς; Ξανά απόψυξη κάθε τρεις και λίγο

 

Δηλαδή στους -15 που λέει ο κατασκευαστής ότι μπορεί να λειτουργήσει τι ακριβώς θα κάνει ; Δεν θα ανάβει ούτε το λαμπάκι του power ; ^^

 

Το φρεον πάντως ήταν οκ, δεν είχε απώλειες και απ'οτι μου είπε ο τεχνικός αν και οι πιέσεις είναι οκ , καθυστερεί λίγο να ανεβάσει κάποιες φορές....

 

Επίσης σημαντικό,που δεν έχω ιδέα αν ισχύει...μου είπε οτι ο εγκαταστατης (του Κωτσόβολου), προφανώς για να γλιτώσει σωλήνα (την χάλκινη), έβαλε λιγότερη απ'οση θα πρεπε. 1.5μετρο έχει αυτή τη στιγμή...

Γενικά μου είπε είναι πάρα πολύ κοντή , στο όριο σχεδόν την έβαλε...

 

Αυτό λέει έχει διάφορα μειονεκτήματα, κυριότερο ότι δεν προλαβαίνει να μεταβληθεί καθόλου η θερμοκρασία του φρεον από παγωμένο.... ισχύει; Να πάρω λέτε τον Κωτσόβολο και άσχετα από το ηλεκτρονικό θέμα του κλιματιστικού, να μου στείλει τον εγκαταστατη τους ξανά να μου βάλει παραπάνω ;

 

Τι να πω...

Κωτσόβολος -εγκαταστατης-αντιπροσωπεια...

 

Μπλέξαμε...

Βάλε αν θες φωτογραφίες από την εγκατάσταση μέσα / έξω. Το εσωτερικό έχει 15cm απόσταση από το ταβάνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση... 

Ο χώρος εχει απώλειες περίπου 3700w(12700BTU/H).

Κοιτάω το perfera. To 12αρι λέει θερμική απόδοση 4.777~17.743. 

Το 9αρι λέει 4.435~16.037. 

Ποία είναι η σωστή επιλογή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Klausx είπε

Βάλε αν θες φωτογραφίες από την εγκατάσταση μέσα / έξω. Το εσωτερικό έχει 15cm απόσταση από το ταβάνι;

Θα ανεβάσω,αύριο. Αρκετά παραπάνω απόσταση έχει. 30 εκατοστά σίγουρα. Θα το μετρήσω και αυτό αύριο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ !

@Kozanitis1 κι εσένα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Ηρθε λοιπόν ο τεχνικός και έκατσε πάνω από 1 ώρα. Άλλαξε ΟΛΟΥΣ τους αισθητήρες που προς τιμήν της fujitsu τους έστειλε κατευθείαν εχτές, σήμερα τους είχαν και ήρθαν μου τους άλλαξαν. 

2 αισθητήρες στην εσωτερική μονάδα και 1 στην εξωτερική.

 

Μαντεψτε....πάλι τα ίδια...θερμοκρασία χώρου 19 , ζητούμενη από το κλιματιστικό 24 στο αυτόματο. Ξεκινάει και λες καλά πάμε...σε κάποια φάση καταλαβαίνεις ότι ενώ τόση ώρα θα έπρεπε να δουλεύει στο high δουλεύει στο medium. Κάτι ξέρει το κλιματιστικό ας το εμπιστευτούμε... Περιμένουμε και μετά από λίγο slow ο ανεμιστήρας... Θερμοκρασία χώρου σταθερά 19...άντε να πήγε 19.5 και 20 εγώ λέω.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, άρχισε και η έξω μονάδα να σταματάει λες και έπιασε 24 βαθμούς. Μόλις το ανεβάσαμε 26 ξεκίνησε...με το ίδιο τέμπο...μια ανέβαζε στροφές μια κατέβασε και εν τέλει η θερμοκρασία του δωματίου δεν ανέβαινε ποτέ πάνω από 20-20.5 ακόμα και με ζητούμενη από το κλιματιστικό 26.

Στο χειροκίνητο φαίνεται να δουλεύει και πάλι καλά...

Έπρεπε να φύγω και δεν το δούλεψα πολύ το κλιματιστικό...αύριο θα το ξανά δω και ο Θεός βοηθός...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...