Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μετά από μελέτη όλου του θέματος η κρίσιμη ερώτηση; 😀

Για 18000 btu βασικά για ψύξη (ελάχιστη χρήση στη θέρμανση): Toshiba Edge ή Arata/Yukai ;;

Ένα συνοπτικό συγκριτικό θα με βοήθαγε στην επιλογή : Ποιο θα επιλέγατε μεταξύ των δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Τώρα μίλησα με τα κεντρικά της fijitsu και δεν έχουν καμία εικόνα...

Επίσης με πήρε ο Κωτσόβολος να δει αν ήρθε τελικά τεχνικός και η απάντηση τους ήταν " ελπίζουμε να μας ενημερώσουν άμεσα "

 

Σκέφτομαι λοιπόν να ξανά πάρω τηλέφωνο τον Κωτσόβολο να απαιτήσω να έρθει ο τεχνικός να αλλάξει τις σωλήνες και να κάνει σωστά την δουλειά.

 

Το κενό δεν έχω ιδέα τι είναι ούτε αν το έκανε...υπάρχει τρόπος να αποδείξω ότι δεν έγινε ; εγώ θυμάμαι μόνο να το συνδέουν και να φεύγουν...

 

Θα στείλω και από την φόρμα να ζητήσω και αντικατάσταση , μπας και...

Αν απλά το έβαλε και έφυγε, δεν έκανε κενό.

Δεν θα μίλαγα στο τηλέφωνο, όλα γραπτώς.

4 λεπτά πριν, katcos είπε

Και μετά από μελέτη όλου του θέματος η κρίσιμη ερώτηση; 😀

Για 18000 btu βασικά για ψύξη (ελάχιστη χρήση στη θέρμανση): Toshiba Edge ή Arata/Yukai ;;

Ένα συνοπτικό συγκριτικό θα με βοήθαγε στην επιλογή : Ποιο θα επιλέγατε μεταξύ των δύο;

Yukai/arata.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν απλά το έβαλε και έφυγε, δεν έκανε κενό.

Δεν θα μίλαγα στο τηλέφωνο, όλα γραπτώς.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την καθοδήγηση. Θα το κάνω γραπτώς λοιπόν. Δες λίγο επάνω αν μπορείς και το edit που έκανα την ώρα που έγραφες την απάντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

-edit- Τώρα με πήρε και ο αντιπρόσωπος εδώ στην περιοχή μου και μου είπε οτι πρέπει να αλλαχθούν κάτι αισθητήρια και θα έρθει το απόγευμα να τα αλλάξει.

Τον ρώτησα για τη σωλήνα, μου λέει "δεν θεωρώ ότι επηρεάζει την απόδοση ή ότι έχεις απώλειες". Καλά λέω, αλλά από τη στιγμή που το manual λεει 3 μέτρα κι εγώ έχω 1.5 λέω να τους πάρω να το διορθώσουν.

"Άστο ως έχει" μου απάντησε...

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω..

Να πάρω τον Κωτσόβολο, να το αφήσω ως έχει εν τέλει...ιδέα δεν έχω και πραγματικά έχω κουραστεί τόσο...

Άστον να αλλάξει τους αισθητήρες πρώτα.

Το μήκος των σωληνώσεων έχουν να κάνουν κυρίως με θορύβους αλλά και με τη μακροζωία του συμπιεστή, δεν επηρεάζουν τόσο την απόδοση. Το κενό είναι σημαντικότερο. Αν είσαι σίγουρος ή αν έχεις υποψία ότι δεν έγινε, στη θέση σου θα ζήταγα να γίνουν (σε 2ο βήμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άστον να αλλάξει τους αισθητήρες πρώτα.

Το μήκος των σωληνώσεων έχουν να κάνουν κυρίως με θορύβους αλλά και με τη μακροζωία του συμπιεστή, δεν επηρεάζουν τόσο την απόδοση. Το κενό είναι σημαντικότερο. Αν είσαι σίγουρος ή αν έχεις υποψία ότι δεν έγινε, στη θέση σου θα ζήταγα να γίνουν (σε 2ο βήμα).

Ok θα γίνει έτσι και θα ξανά ενημερώσω.

Σε περίπτωση που δρουν να κάνουν κενό ή και να αλλάξουν και τις σωλήνες, θα πρέπει να βάλουν εξ αρχής νέα υγρά ; 

 

Πραγματικά ευχαριστώ πάρα πολύ για την καθοδήγηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Σε περίπτωση που δρουν να κάνουν κενό ή και να αλλάξουν και τις σωλήνες, θα πρέπει να βάλουν εξ αρχής νέα υγρά ;

Για τους σωλήνες κανονικά δεν θα ήθελαν, αλλά αν δεν έχουν κάνει κενό, ναι, θα θέλει καινούργιο φρέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για τους σωλήνες κανονικά δεν θα ήθελαν, αλλά αν δεν έχουν κάνει κενό, ναι, θα θέλει καινούργιο φρέον.

Οκ , ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ ! 

Θα ενημερώσω μόλις έχω νέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Πριονοκορδέλα (srk80) vs κατάνα (asyg) 😅

image.png.1b6e283a820793a11b95c269b31a54bd.png

@liakjim μια εύλογη (θεωρώ) απορία που μου προκλήθηκε, ειδικά αυτές τις μέρες λόγω υψηλών θερμοκρασιών εξωτερικών (15-17 βαθμών), είναι πως αν βάλω το SRK63 στους 22, ανάβει 3' σβήνει 5', ενώ αν το βάλω στους 24 ή 25, δουλεύει συνεχώς χωρίς on-off, αλλά δεν έχω τσεκάρει κατανάλωση - θα προσπαθήσω (βγάζει αρκετά δροσερό αέρα)

Μήπως είναι καλύτερα δηλαδή να ανεβάζουμε τη ζήτηση λίγο ώστε να "αποτρέψουμε" αυτά τα ξεκίνα σταμάτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@liakjim μια εύλογη (θεωρώ) απορία που μου προκλήθηκε, ειδικά αυτές τις μέρες λόγω υψηλών θερμοκρασιών εξωτερικών (15-17 βαθμών), είναι πως αν βάλω το SRK63 στους 22, ανάβει 3' σβήνει 5', ενώ αν το βάλω στους 24 ή 25, δουλεύει συνεχώς χωρίς on-off, αλλά δεν έχω τσεκάρει κατανάλωση - θα προσπαθήσω (βγάζει αρκετά δροσερό αέρα)

Μήπως είναι καλύτερα δηλαδή να ανεβάζουμε τη ζήτηση λίγο ώστε να "αποτρέψουμε" αυτά τα ξεκίνα σταμάτα;

το ιδιο κανει και το srk80 αλλα αν το βαλω 23 απλα ΣΚΑΩ... το air capacity που δινει στον χωρο στο σαλονι ειναι "εξωπραγματικο" και μετα απο 10 λεπτα το πολυ θελω να βγαλω και το δερμα μου οποτε προτιμω 21 και on/off.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

το ιδιο κανει και το srk80 αλλα αν το βαλω 23 απλα ΣΚΑΩ... το air capacity που δινει στον χωρο στο σαλονι ειναι "εξωπραγματικο" και μετα απο 10 λεπτα το πολυ θελω να βγαλω και το δερμα μου οποτε προτιμω 21 και on/off.

Αποστόλη αν θέλεις, ενεργοποίησε το 3D Auto (στους 21 που το θες) με ανεμιστήρα auto και πες μας συμπεριφορά (αν αραιώνουν τα on-off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

το ιδιο κανει και το srk80 αλλα αν το βαλω 23 απλα ΣΚΑΩ... το air capacity που δινει στον χωρο στο σαλονι ειναι "εξωπραγματικο" και μετα απο 10 λεπτα το πολυ θελω να βγαλω και το δερμα μου οποτε προτιμω 21 και on/off.

Βάλε homeassistant, rm4 broadlink και παίξε αυτοματισμό. Αν πέσει κάτω από 21 να το γυρνάει θέρμανση, αν ανέβει πάνω από 21.5 ο χώρος να το γυρνάει ανεμιστήρα.

ΥΓ Ή και χωρίς homeassistant. Το rm4 παίρνει και εξωτερικό θερμόμετρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, perelevas είπε

Τελικά πιο μοντέλο του ανταπτορα πήρες;

Το 105 ή το 106;

Το 105 πήρα. Βασικά και το 106 ο ίδιος ανταπτορας είναι. Απλά ο 106 έχει καλώδιο για τις συσκευές που κουμπώνουν με έξτρα καλώδιο. Το Yukai έχει αναμονή εσωτερικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Αποστόλη αν θέλεις, ενεργοποίησε το 3D Auto (στους 21 που το θες) με ανεμιστήρα auto και πες μας συμπεριφορά (αν αραιώνουν τα on-off

το εβαλα , για να δουμε.

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βάλε homeassistant, rm4 broadlink και παίξε αυτοματισμό. Αν πέσει κάτω από 21 να το γυρνάει θέρμανση, αν ανέβει πάνω από 21.5 ο χώρος να το γυρνάει ανεμιστήρα.

ΥΓ Ή και χωρίς homeassistant. Το rm4 παίρνει και εξωτερικό θερμόμετρο.

το ΚΑΚΟ της υποθεσης ειναι οτι το SRK δεν δουλευει καλα με το broadlink.

Αν το κανω ΟΝ απο το broadlink δεν ξεκιναει ΠΟΤΕ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Το 105 πήρα. Βασικά και το 106 ο ίδιος ανταπτορας είναι. Απλά ο 106 έχει καλώδιο για τις συσκευές που κουμπώνουν με έξτρα καλώδιο. Το Yukai έχει αναμονή εσωτερικά. 

Εγώ πήρα το 106 γιατί όταν μου έδειξαν το 105 χωρις καλώδιο ,θεώρησα ότι λείπει από το κουτί από λάθος. 

Το 106 δεν θα μπορέσω να το συνδέσω δηλαδή με το καλώδιο; Ή συνδέεται και χωρίς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

το εβαλα , για να δουμε.

το ΚΑΚΟ της υποθεσης ειναι οτι το SRK δεν δουλευει καλα με το broadlink.

Αν το κανω ΟΝ απο το broadlink δεν ξεκιναει ΠΟΤΕ.

μπα δεν βοηθαει το 3D , εκλεισε παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...